Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
8 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Ogólnopolski konkurs wiedzy o Kazimierzu Wielkim , Temat istnieje od 2008 r.
     
LangiCzersk
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 71.594

Mateusz £angowski
 
 
post 25/03/2011, 16:57 Quote Post

Jak ja byłem 2 lata temu na finale, to odpowiedź ustna; ) 2 pytania, pare minut na przygotowanie, potem referujesz. Jak skończysz zadają czasem pytania ; - ) Ogólnie przyjemnie:)
 
User is offline  PMMini Profile Post #31

     
Luxist
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 66.854

 
 
post 27/03/2011, 22:19 Quote Post

Czyli coś a'la OH biggrin.gif Ale pytana raczej nie są bardziej skomplikowane niż scharakteryzuj politykę krzyżacką KW etc?
 
User is offline  PMMini Profile Post #32

     
LangiCzersk
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 71.594

Mateusz £angowski
 
 
post 29/03/2011, 17:02 Quote Post

Kolega raz dostał pytanie odnośnie kultury w XIV wieku i nie było wesoło ; D
 
User is offline  PMMini Profile Post #33

     
LangiCzersk
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 71.594

Mateusz £angowski
 
 
post 2/04/2011, 16:15 Quote Post

Jak zobaczycie w finale dużego typa w równie dużych okularach, to ja ; D
 
User is offline  PMMini Profile Post #34

     
Luxist
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 66.854

 
 
post 7/04/2011, 17:34 Quote Post

Langi, masz może, jako bardziej doświadczony kolega, jakieś porady dla nowicjusza w finale ?;p
 
User is offline  PMMini Profile Post #35

     
LangiCzersk
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 71.594

Mateusz £angowski
 
 
post 13/04/2011, 20:57 Quote Post

hahaha.. i po co Ci były porady, jak wygrałaś? : > gratulacje! : )
 
User is offline  PMMini Profile Post #36

     
Potrzebujepomocy
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 71.126

 
 
post 11/10/2011, 21:27 Quote Post

Odnawiam temat smile.gif

Ktoś się szykuje na Kazia? Moja Pani próbowała już w ubiegłym roku zaciągnąć mnie na jakąś olimpiadę, ale zaparłam się i skończyło się to tylko i wyłącznie konkursem na pracę badawczą smile.gif Teraz wybrałam sobie Kazimierza, gdyż
a) wcale nie jest to zły temat
cool.gif na większy konkurs nie mam ani czasu ani cierpliwości smile.gif
...a może raczej niekoniecznie czuję potrzebę wnikliwej analizy całej historii jak to jest chociażby w przypadku OH.

Pytanie do ubiegłorocznych startujących: jak wyglądały wasze przygotowania? Dużo korzystaliście z lektur z zamieszczonej listy? Jakie wrażenia co do stopnia trudności pytań?

Ja na chwilę obecną czytam sobie tyle co z lekcji (właśnie skończyłam średniowiecze - poza Piastami znieść zagadnień mediewistyki nie mogę ;D) + informacje w internecie. Mam też już kilka książek, ale raczej wertuje niż zwracam uwagę na coś konkretnego.

Fakt, że do etapu szkolnego jeszcze długi czas i zapewne na dwa tygodnie (czy tydzień) przed konkursem zacznę intensywne przygotowania, ale zawsze lepiej już coś robić. Zwłaszcza, że nauczycielka wiąże z moim uczestnictwem w tym konkursie płonne nadzieje... A ja ją uwielbiam, więc nie chcę zawieść smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #37

     
lubiacahistorie
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 75.961

 
 
post 27/12/2011, 22:46 Quote Post

Hej!
też biorę udział w tegorocznej edycji konkursu i zupełnie nie mam pojecia z czego się uczyć.
Mam ambicje na to aby dostać się do finału i chcę solidnie się do niego przygotować, fajnie że się odezwałas na forum :) Możemy się razem wymienić poglądami lub notatkami (jak już zaczniemy się przygotowywać)

POZDRAWIAM!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #38

     
Potrzebujepomocy
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 71.126

 
 
post 28/12/2011, 15:17 Quote Post

Bardzo chętnie smile.gif Ja też mam wielkie ambicje, ale ciężko jest mi się wziąć, zwłaszcza za etap szkolny. Nauczycielka mówiła mi, że pierwszy etap jest zwykle banalny i wystarcza wiedza z dobrego opracowania tego tematu w podręczniku, tak więc tym bardziej póki co brak mi motywacji smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #39

     
lubiacahistorie
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 75.961

 
 
post 28/12/2011, 17:44 Quote Post

Dużo osób się zgłosiło z Twojej szkoły? bo czytałam że 3 osoby z najlepszymi wynikami kwalifikują się do II etapu. U mnie zgłosiłam się ja i jeszcze jedna dziewczyna więc na chwile obecną przechodzimy obie.
U mnie profesor pierwszy raz zgłosił szkołę do tego konkursu więc pewnie nie bardzo się sam orientuje wink.gif Ja mam zamiar wziąść się do nauki w jeden weekend akurat wypada długi przez święto trzech króli i myślę że wystarczy na ten etap. A na następny poświęce tydzień ferii solidnej pracy. A jak u Ciebie ogólnie z historią, wiążesz z nią dalsze plany na przyszłość czy po prostu sie tym interesujesz czy tylko lubisz ? ; ))
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #40

     
aljubarotta
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.843
Nr użytkownika: 70.958

Marek Sz.
 
 
post 28/12/2011, 19:37 Quote Post

QUOTE(lubiacahistorie @ 28/12/2011, 17:44)
Dużo osób się zgłosiło z Twojej szkoły? bo czytałam że 3 osoby z najlepszymi wynikami kwalifikują się do II etapu. U mnie zgłosiłam się ja i jeszcze jedna dziewczyna więc na chwile obecną przechodzimy obie.
U mnie profesor pierwszy raz zgłosił szkołę do tego konkursu więc pewnie nie bardzo się sam orientuje wink.gif Ja mam zamiar wziąść się do nauki w jeden weekend akurat wypada długi przez święto trzech króli i myślę że wystarczy na ten etap. A na następny poświęce  tydzień ferii solidnej pracy. A jak u Ciebie ogólnie z historią, wiążesz z nią dalsze plany na przyszłość czy po prostu sie tym interesujesz czy tylko lubisz ? ; ))
*



Na pierwszy etap wystarczy myślę rozdział o Kazimierzu Wielkim z podręcznika do polskiego średniowiecza imć Szczura wink.gif
Ale możesz już zacząć czytać Wyrozumskiego.

QUOTE
Bardzo chętnie  Ja też mam wielkie ambicje, ale ciężko jest mi się wziąć, zwłaszcza za etap szkolny. Nauczycielka mówiła mi, że pierwszy etap jest zwykle banalny i wystarcza wiedza z dobrego opracowania tego tematu w podręczniku, tak więc tym bardziej póki co brak mi motywacji


Na stronie UKW jest przykładowy test smile.gif

Ten post był edytowany przez aljubarotta: 28/12/2011, 19:48
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #41

     
lubiacahistorie
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 75.961

 
 
post 28/12/2011, 23:18 Quote Post

tak się składa że właśnie zaczynam książke Wyrozumialskiego :)
ale dzięki za wskazówkę o książce Szczura! napewno do niej zajrzę.
po twojej wypowiedzi wnioskuje że mniaala doświadczenie z konkursem i jak ogólnie wrażenia, stres, trudność etapów, czas poświęcony na naukę i ksiązki dużo tego było..
przepraszam za ilość pytań ale zależy mi na tym konkursie.:))
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #42

     
aljubarotta
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.843
Nr użytkownika: 70.958

Marek Sz.
 
 
post 28/12/2011, 23:28 Quote Post

QUOTE(lubiacahistorie @ 28/12/2011, 23:18)
tak się składa że właśnie zaczynam książke Wyrozumialskiego smile.gif
ale dzięki za wskazówkę o książce Szczura! napewno do niej zajrzę.
po twojej wypowiedzi wnioskuje że mniaala doświadczenie z konkursem i jak ogólnie wrażenia, stres, trudność etapów, czas poświęcony na naukę i ksiązki dużo tego było..
przepraszam za ilość pytań ale zależy mi na tym konkursie.smile.gif)
*



Kompletnie nie rozumiem słowa "mniaala" ale ja jestem płci męskiej smile.gif

Otóż: ja to mam wrażenie że to studenci układają testy sądząc po np. taki "Lóksemburskim" co był w zeszłym roku biggrin.gif
Pierwszy etap jest prosty - wiedza raczej nie wykracza poza poziom rozszerzony, ale zdarzają się zagwozdki (łatwe tak czy inaczej) jak np. dokładna data koronacji/ założenie AK etc.
Ostatnio trzeba było wypisać królów czeskich od początku narodzin Kazimierza - nie wiem czy ktokolwiek o Henryku Karynckim pamiętał.

Drugi etap jest trudniejszy - i zdarzają się pytanie wzięte znikąd - jak np. pytanie o Piotra Parler. No i ten esej, ktory nie jest sprawdzany, chyba że masz tyle samo punktów ile inne trzecie miejsce... A i tak sprawdzają to coś miesiąc czy więcej... Ile nerwów się natraciło na dzwonienie...

Na trzecim etapie (no, nie poszczęściło mi się, ale znam dwie osoby którym się to udało), który jest ustny - zależy od pytań, ale głównie problematyczne i przekrojowe typu rola miast w kulturze Polski czasów KW, konfederacja Maćka Borkowica, Polityka wobec Żydów KW.

Czas ? Tyle ile na Wyrozumskiego i Szczura prócz tego czytałem jeszcze biografię pióra Kaczmarczyka. smile.gif Nigdy się dużo nie uczyłem, tym bardziej, że w tedy jeszce to było podczas nauki do olimpiady mediewistycznej.

Jeśli masz więcej pytań, lub jakieś szczegółowe czy coś, to wal na GG 9202966 albo po prostu na PM. smile.gif

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #43

     
Potrzebujepomocy
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 71.126

 
 
post 29/12/2011, 21:21 Quote Post

Fajnie, że się ktoś odzywa smile.gif Ja dziś w pociągu przeczytałam połowę Dąbrowskiego. Przyznam szczerze, że jakoś sposób w jaki on przedstawia wydarzenia mnie nie porywa ;/ Na dodatek (nie wiem czy to wina druku czy tak po prostu napisał) w wielu zdaniach brakuje przecinków co powoduje, że czyta się je po kilkanaście razy i nijak sensu pojąć nie można. Tak chociażby jest z przedstawieniem sytuacji zamachu - w czasie całego opisu nie jest wiadomo czy to w końcu był zamach na Kazimierza z małżonką czy na Karola IV. Co mi jeszcze przeszkadza - pobieżna relacja pewnych wydarzeń w jednym "rozdziale" i ponowne rozwinięcie już w innym gdzie autor nawiązuje do jeszcze innych sytuacji. A gdy wymienia w krótkim odstępie władców Polski, Węgier i Czech a potem pisze po prostu "król"/"władca" to ja wysiadam, bo niby skąd mam wiedzieć o kim mowa? Wychodzi to dopiero na samym końcu. Być może Dąbrowski ma zadatki na twórcę thrillerów psychologicznych smile.gif Ewentualnie na kronikarza policyjnego - w wielu miejscach miast Kazimierz Wielki pisze "Kazimierz W." smile.gif Myślę że to dobra książka jako powtórka, na pewno nie do budowania wiedzy.

Co do zainteresowań... Hm... Właściwie przez przypadek trafiłam na profil z rozszerzoną historią smile.gif Bardziej zależało mi na biologii, więc uznałam, że ją przecierpię. Trafiłam jednak na genialną nauczycielkę o bardzo specyficznym sposobie opowiadania a przede wszystkim dość niespotykanym usposobieniu, które mi bardzo odpowiada bo sama jestem takim typem smile.gif Stąd nawiązała się pewna nić porozumienia, a że moja klasa też w większości przyszła tu dla biologii to stałam się światełkiem w tunelu smile.gif Są zagadnienia z historii, które mi się podobają - lubuję się w czasach stanisławowskich, ale to tylko i wyłącznie zainteresowania. Na maturze historii nie będzie, po niej również nie - zamiast tego Uniwersytet Medyczny smile.gif

Ten post był edytowany przez Potrzebujepomocy: 29/12/2011, 21:27
 
User is offline  PMMini Profile Post #44

     
aljubarotta
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.843
Nr użytkownika: 70.958

Marek Sz.
 
 
post 29/12/2011, 21:36 Quote Post

QUOTE(Potrzebujepomocy @ 29/12/2011, 21:21)
Fajnie, że się ktoś odzywa smile.gif Ja dziś w pociągu przeczytałam połowę Dąbrowskiego. Przyznam szczerze, że jakoś sposób w jaki on przedstawia wydarzenia mnie nie porywa ;/ Na dodatek (nie wiem czy to wina druku czy tak po prostu napisał) w wielu zdaniach brakuje przecinków co powoduje, że czyta się je po kilkanaście razy i nijak sensu pojąć nie można. Tak chociażby jest z przedstawieniem sytuacji zamachu - w czasie całego opisu nie jest wiadomo czy to w końcu był zamach na Kazimierza z małżonką czy na Karola IV. Co mi jeszcze przeszkadza - pobieżna relacja pewnych wydarzeń w jednym "rozdziale" i ponowne rozwinięcie już w innym gdzie autor nawiązuje do jeszcze innych sytuacji. A gdy wymienia w krótkim odstępie władców Polski, Węgier i Czech a potem pisze po prostu "król"/"władca" to ja wysiadam, bo niby skąd mam wiedzieć o kim mowa? Wychodzi to dopiero na samym końcu. Być może Dąbrowski ma zadatki na twórcę thrillerów psychologicznych smile.gif Ewentualnie na kronikarza policyjnego - w wielu miejscach miast Kazimierz Wielki pisze "Kazimierz W." smile.gif Myślę że to dobra książka jako powtórka, na pewno nie do budowania wiedzy.

Co do zainteresowań... Hm... Właściwie przez przypadek trafiłam na profil z rozszerzoną historią smile.gif Bardziej zależało mi na biologii, więc uznałam, że ją przecierpię. Trafiłam jednak na genialną nauczycielkę o bardzo specyficznym sposobie opowiadania a przede wszystkim dość niespotykanym usposobieniu, które mi bardzo odpowiada bo sama jestem takim typem smile.gif Stąd nawiązała się pewna nić porozumienia, a że moja klasa też w większości przyszła tu dla biologii to stałam się światełkiem w tunelu smile.gif Są zagadnienia z historii, które mi się podobają - lubuję się w czasach stanisławowskich, ale to tylko i wyłącznie zainteresowania. Na maturze historii nie będzie, po niej również nie - zamiast tego Uniwersytet Medyczny smile.gif
*



Mówisz o Dąbrowskiego - Kazimierz Wielki Twórca KKP ? smile.gif Mam podobne odczucia, jednak trzeba przyznać, że w razie czego jest to skrótowa wersja biografii Wyrozumskiego, nawet jeśli nieco przestarzała. Jest jeszcze jego druga książka: Korona Królestwa Polskiego w XIV w.

PS Ja idę też na kierunek medyczny wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #45

8 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej