Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> David Stahel i jego książki
     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.906
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 3/01/2015, 15:04 Quote Post

Zaciekawiony kilkoma wpisami o tym autorze postanowiłem założyć ten wątek, żeby się czegoś więcej dowiedzieć o jego książkach.
A są to do tej pory:
Kijów 1941. Walka Hitlera o supremację na Wschodzie ( http://www.kiw.com.pl/810435/kijow-1941-wa...je-na-wschodzie )
Operacja Tajfun. Marsz Hitlera na moskwę w październiku 1941 roku ( http://merlin.pl/Operacja-Tajfun-Marsz-Hil.../1,1608564.html )
Operacja "Barbarossa". Klęska Niemiec na Wschodzie ( http://www.empik.com/operacja-barbarossa-k...77269,ksiazka-p )

Jakie jest Wasze zdanie o tym autorze i jego książkach?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Shaun
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 356
Nr użytkownika: 95.088

 
 
post 3/01/2015, 16:29 Quote Post

Zachęcony wiadomością Emigranta, napiszę parę słów.
Autor napisał jeszcze Nazi Policy on the Eastern Front, 1941, niestety nie tłumaczone jeszcze na język polski. Może KiW pójdzie za ciosem smile.gif
Przyznam się, iż dopiero gdy znalazłem informację o tych dwóch nowszych książkach przypomniałem sobie o fakcie wydania Operacji "Barbarossa" parę lat temu. Zatem poniższy krótki wywód opieram na informacjach z sieci gdyż książki jeszcze nie czytałem co z pewnością nadrobię.

Przeglądając dostępne fragmenty trzech pozycji na Amazonie:
-w bibliografii mamy archiwalia niemieckie
-strona sowiecka na podstawie tylko ksiązek (m.in. Glantz)
Po spisie treści stwierdzam iż pozycje odpowiadają tytułom (żadnych wprowadzeń od 1933 czy też 1939, tylko startujemy w 1941r.)

Wkrótce będziemy mogli doczekać się recenzji Leona z dws, zatem wahający się mogą na nią poczekać.

O operacji Barbarossa znalazłem
QUOTE
"Operacja Barbarossa. Klęska Niemiec na Wschodzie" David Stahel . Kończę czytać - jakieś 3/4 przeczytałem. Moim zdaniem warto ze względu na:
1. "Nietypowe" ujęcie - Pytanie czy plan Barbarossa został zrealizowany? Porównanie założeń i realizacji. Zdaniem autora - nie został zrealizowany.
Nieadekwatność celów i środków, której nie dostrzegał nie tylko Hitler ale i cała generalicja - główną przyczyna. Twardy opór (nawet jeśli nieumiejętny) Sowietów drugą. W trakcie przygotowań część niepomyślnych informacji przed Hitlerem np. Halder ukrywał... Tak że nie można na Adolfa wszystkiego zwalić...
2. Zwrócenie większej uwagi na to jak w rzeczywistości wyglądały likwidacje kotłów - Białostocko-Mińskiego i później Smoleńskiego. Gdzie stosunkowo
dużą liczba żołnierzy, nawet całych jednostek wymknęła się i rozpoczeło działalność przeciw transportom niemieckim i oddziałom tyłowym - już od lipca 1941 roku poczynając.
3. Specyficzne smaczki odrębne podporządkowanie kolei i transportu samochodowego jedno OKW drugie OKH. Koncepcja "plecaków" z zaopatrzeniem - pozostawianie zaopatrzenia w określonej odległości - gdzie transport przejmował niższy szczebel - zupełnie jak te balony z paliwem dla Abramsów pozostawiane przez śmigłowce na pustyni w trakcie I wojny z Irakiem :hahaha: . Jak za PRL wysyłanie samochodów przez jednostki frontowe po zaopatrzenie hen, hen na tyły gdzie po znajomości coś się załatwiało. Do zapewnienia ciągłego ruchu na wschód oddziały zaopatrzeniowe (przy istniejącym wyposażeniu) powinny dysponować ponad 1 000 000 TYPÓW części zamiennych!!! biggrin.gif
4. Bardzo dobra (głownie niemiecka bibliografia) - można się dowiedzieć GDZIE szukać.
5. Nie wiem kto w to jeszcze wierzy, ale po przeczytaniu zawartych tam informacji nikt nie powinien wątpić w to, że to nie był atak prewencyjny. Coś takiego na serio nigdy nie przyszło Niemcom do głowy.

MINUS - tego co wymyślił biało-czarną postać publikowanych (bardzo dobrych samych w sobie map) to ja bym końmi po majdanu włóczył... :evil:

http://www.dws.org.pl/viewtopic.php?f=149&...&sd=a&start=125

Mnie ten fragment niewątpliwie zachęcił.

Zachęcam innych do wyrażenia swoich opinii.

Ten post był edytowany przez Shaun: 3/01/2015, 16:30
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
mielec
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 91
Nr użytkownika: 94.513

piotr matuszkiewicz
Stopień akademicki: mgr
Zawód: urzêdnik
 
 
post 5/01/2015, 13:08 Quote Post

Co sądzicie o książkach Stahela które ukazały się niedawno; Operacja tajfun, Kijów 1941?
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
7799
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 379
Nr użytkownika: 79.108

Piotr
Zawód: Samotnik
 
 
post 24/01/2015, 19:55 Quote Post

Barbarossę skończyłem. Jest ona zasadniczo podzielona na dwie części. Pierwsza to omówienie planów niemieckich, tarć między OKH, OKW a Hitlerem w kwestii najważniejszego celu strategicznego na wschodzie (ten wątek snuje się zresztą przez całą książkę), opis stanu sił zbrojnych III Rzeszy przed atakiem na ZSRS (szczególnie ciekawe było lotnictwo, które jak wykazuje Stahel, całkowitą dominację w powietrzu miało tylko przez kilka pierwszych tygodni). Oprócz tego bardzo ciekawe kwestie zaopatrzeniowe i logistyka.
Druga część to omówienie działań bojowych na szczeblu operacyjnym, ze szczególnym uwzględnieniem (tak koło 90 procent) grup pancernych Hotha i Guderiana. Można się dowiedzieć jak rzadko Guderian spoglądał na skrzydła czy bagatelizował problemy, które hamowały nieprzerwane parcie naprzód. Skala taktyczna pojawia się nam podczas bitwy pod Smoleńskiem, ze zwróceniem uwagi na najbardziej narażone odcinki niemieckie. Trochę relacji z pierwszej ręki, ale skupiających się raczej na trudnościach i odmiennych warunkach prowadzenia wojny w Rosji.
Oprócz tego jest poruszona kwestia "oddziałów partyzanckich" tworzących się tuż po przejściu Niemców. W tej kwestii odsyłam do kapitalnej monografii B. Musiała o partyzantce na terenie Białoruskiej SRS.

Minusy? Ano są. Pierwszy to niewielkie poświęcenie uwagi Armiom wchodzących w skład GA "Środek". Samej likwidacji kotłów poświęcono łącznie, góra kilka linijek. Kolejna rzecz to namiętne cytaty z Haldera. W kwestii nakreślenie obrazu strategicznego rozumiem, schodząc na niższe poziomy nie bardzo. Zwłaszcza, że Stahel korzystał z KTB Grup i Korpusów pancernych oraz większości dywizji wchodzących w ich skład.

Uwagi natury mniejszej mają jak mi się zdaje związek z tym, że autor to człowiek "z zewnątrz" (Australia). Stahel za bardzo skacze niekiedy po tematach, tu Holokaust, tam podkreślanie, że niemieccy generałowie sprzeciwiali się decyzjom Hitlera nie z powodów nastawienia do systemu (czy to lata '80 żeby przedstawiać to jako novum?). Do tego skłonność do odrzucania pewnych autorów czy też czy wydawania wątpliwych opinii ("Irving neguje holokaust" czy "zdeprecjonowany obecnie historyk", cóż dla wątpliwych person typu Lipstadt może i tak). Kolejna kwestia to "Suworow i autorzy pokrewni", których autor odrzuca "bo nie, to fantastyczne itd." Sam nie czytałem, więc trudno mi się do tego odnieść, ale średnio to brzmi, z uwagi na fakt że przedstawia ciężką tezę o tym, że po Smoleńsku wojna była przegrana. Zwłaszcza, że do strony sowieckiej daje nam przypisy do Glantza, któremu niejednokrotnie zarzucano bezkrytyczne podchodzenie do źródeł, drugiej strony konfliktu i absolutnie nie zbalansowane badania obu stron (co prowadzi czasem to dziwacznych błędów).

Tłumaczenie na wysokim poziomie. Trochę irytujące czasami - oznaczenie niemieckim czołgów jako "Mark", czy stosowanie terminu "działa przeciwczołgowe".

Generalnie ocena dobra. Książkę można by odchudzić o jakieś 10 procent a i tak nic by nie straciła. Osoby szukające opisów walk na szczeblu taktycznym niewiele tu znajdą.

Ten post był edytowany przez 7799: 24/01/2015, 19:59
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.906
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 24/01/2015, 20:08 Quote Post

Bardzo koledze dziekuję za opinie- zaciekawiłeś mnie tym autorem, mimo, a właściwie zwłaszcza, dzięki kontrowersjom.

Parę pyta, jeśli można. Piszesz:
QUOTE(7799 @ 24/01/2015, 19:55)
Do tego skłonność do odrzucania pewnych autorów czy też czy wydawania wątpliwych opinii ("Irving neguje holokaust" czy "zdeprecjonowany obecnie historyk", cóż dla wątpliwych person typu Lipstadt może i tak).
Chcę się upewnić- czy ten "zdeprecjonowany obecnie historyk" u Stahela sie też odnosi do Irvinga, czy ma tu na myśli jeszcze kogoś?

Tak samo tutaj:
QUOTE
Kolejna kwestia to "Suworow i autorzy pokrewni", których autor odrzuca "bo nie, to fantastyczne itd."
Czy Stahel wymienia tych "autorów pokrewnych", czy poprzestaje na takim dziwacznym stwierdzeniu?


 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
7799
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 379
Nr użytkownika: 79.108

Piotr
Zawód: Samotnik
 
 
post 24/01/2015, 20:20 Quote Post

Pierwsza część odnosi się tylko do Irvinga, choć faktem jest że pojawiają się kilkakrotnie przypisy do "Wojny Hitlera".
Co do drugiej kwestii nie ma za bardzo o czym pisać, gdyż Stahel stwierdza coś w stylu - "w pewnym momencie pojawili się różni historycy, którzy przedstawiali pewne dokumenty jako nowe odkrycia, które już od dawna znano i wysnuwali swoje fantastyczne teorie".
Oprócz "Lodołamacza" w przypisie na pewno jest praca Plehsakova, "Szaleństwo Stalina: Pierwsze 10 dni wojny na froncie wschodnim". Są tam też prace R. Stolfiego (google books https://www.google.pl/search?tbm=bks&hl=pl&...hitler+panzers). Jeszcze kilka innych, ale nie pamiętam w tej chwili. Choć z tego ostatniego korzysta. Bieszanowa i Sołonina nie ma, ale z pewnością dlatego, że nie przetłumaczono ich angielski.

Ten post był edytowany przez 7799: 24/01/2015, 20:21
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.906
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 24/01/2015, 20:22 Quote Post

OK, dzięki za te dodatkowe informacje.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej