Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
13 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Obóz Narodowo Radykalny, Wasza ocena narodowych radykałów!!!
 
Ocena ONR
1)Chwała im za walkę o Wielką Polskę [ 81 ]  [31.40%]
2)Patrioci walczący o dobro Polski [ 41 ]  [15.89%]
3)Grupa polityczna obojętna mi [ 10 ]  [3.88%]
4)Mam inne poglądy! [ 48 ]  [18.60%]
4)Faszyści aaaaa [ 78 ]  [30.23%]
Suma głosów: 258
Goście nie mogą głosować 
     
magister
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 514
Nr użytkownika: 12.494

Stopień akademicki: magister
Zawód: historyk
 
 
post 25/12/2007, 13:22 Quote Post

ONR to grupa faszyzująca,po rozłamie Falanga to już grupa faszystowska,podczas gdy ABC to grupa nacjonalistyczno-klerykalna
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
FrodoNR
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 41
Nr użytkownika: 38.836

Kuba
Zawód: Licealista
 
 
post 7/01/2008, 21:36 Quote Post

A jakieś argumenty podasz dowodzące ich "faszyzmu"?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
rower
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 711
Nr użytkownika: 40.288

Zawód: historyk
 
 
post 18/01/2008, 10:06 Quote Post

QUOTE(FrodoNR @ 7/01/2008, 21:36)
A jakieś argumenty podasz dowodzące ich "faszyzmu"?
*


Nie można podac argumentów, jesli nie zna się historii ONR, nie zna się ich dokumentów, ich gazet...
W Polsce ten temat jest nieznany dlatego, wiekszość opinii to schematy bez faktów....
Ale może ktoś takie rzeczy poda....
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
rower
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 711
Nr użytkownika: 40.288

Zawód: historyk
 
 
post 18/01/2008, 10:14 Quote Post

QUOTE(magister @ 27/06/2006, 17:24)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Organizacja_Toma

mam dwa pytania czy prawdą jest że zlikwidowali d-ce NSZ oraz czy to oni stali za likwidacja kilku pracowników Biura Informacji i Propagandy AK
TAKA, PRAWDA, NA WIOSNĘ 1944R., CZĘŚC ONROWCÓW ROZPOCZĘŁO FRONDĘ ANTY-AK, CZEGOS SKUTKIEM BYŁO ZABICIE PŁK LESNIEWSKIEGO
NIE PRAWDĄ JEST ZE KTOKOWIEK Z NSZ STAŁ ZA ZABÓJSTWEM TYCH BIPOWSKICH PRACOWNIKÓW. SPRAWAŁ ZOSTAŁA JUŻ DAWNO WYJASNIONA, ZROBILI TO SAMI AKOWCY W RAMACH WŁASNYCH KONFLIKTÓW. NIKT Z NSZ NIE MIAŁ Z TYM NIC WPÓLNEGO.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Narodowa_Organizacja_Radykalna

jest info że byli ONRowcy ale z ABC czy Falangi

jako czołowych kolaborantów wymienia się Feliksa Burdeckiego i Jana Skiwskiego czy byli oni związani z endecją

NEI MA ORGANIZACJI, Z KTÓREJ NIE BYŁOBY ZDRAJCÓW CZY AGENTÓW. ALE NIE MOŻNA PRZEZ TO SUGEROWAC ŻE ORGANIZACJA KOLABOROWAŁA
http://pl.wikipedia.org/wiki/Miecz_i_Pług

jest tam napisane że jest to organizacja chrzescijańsko-narodowa,ale w innych opracowaniach wymienia się ludzi z przedwojennego ONR-ABC jako współtwórców a nawet jest opinia że zdrada była wynikietarć między byłymi ONR- owcami a grupą ludzi wywodzących się z Zadrugi czyli neopogan.

o Burdeckim w kolaboracja: http://pl.wikipedia.org/wiki/Kolaboracja

Jaki wpływ mieli ludzie z dawnego ONR ABC w NSZ i NZW
WPŁYW MIELI RÓŻNY, ZALEZAŁO OD OKREGU, OGÓLNIE MIELI WIĘKSZY NIŻ BY TO WYNIKAŁO Z ICH WIELKOŚCI. W NZW BYŁO JUŻ MNIEJ ONROWCÓW Z RACJI TEGO, ZE WIELU WRAZ Z BŚ OPUŚCIŁO POLSKĘ...
Jak układały się kontakty między byłymi członkami RNR Falanga a ONR ABC w czasie wojny i zaraz po wojnie.Czy uzasadnione jest twierdzenie że b.Falangiści wybrali współprace z komunistami z PPR a byli działacze ONR ABC walke zbrojną?
PIERWSZE SŁYSZE, DOMYŚLAM SIĘ ŻE TO WNIOSEK Z ROZLICZEŃ WEWNĄTRZENDECKICH. Z TEGO CO SIĘ ORINETUJĘ TO KOMPLETNA NIEPRAWDA.
*


 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
1234
 

Wielki Wuj
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.631
Nr użytkownika: 4.636

 
 
post 22/01/2008, 14:11 Quote Post

nie Lesińskiego (a nie Leśniewskiego), tylko Nakoniecznikoff-Klukowskiego. Lesiński w sumie wyszedł po wojnie całkiem nieźle, przesiedział w pace raptem chyba z pół roku, potem jeszcze za Bieruta został naczelnikiem szkoły podstawowej.
A z likwidacją Widerszala & Co NSZ wspólnego wiele nie miały (choć chyba był na listach kandydatów do odstrzału), ale goście, którzy to zlecili, to byli przedwojenni ONRowcy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
rower
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 711
Nr użytkownika: 40.288

Zawód: historyk
 
 
post 22/01/2008, 19:18 Quote Post

QUOTE(1234 @ 22/01/2008, 14:11)
nie Lesińskiego (a nie Leśniewskiego), tylko Nakoniecznikoff-Klukowskiego. Lesiński w sumie wyszedł po wojnie całkiem nieźle, przesiedział w pace raptem chyba z pół roku, potem jeszcze za Bieruta został naczelnikiem szkoły podstawowej.
A z likwidacją Widerszala & Co NSZ wspólnego wiele nie miały (choć chyba był na listach kandydatów do odstrzału), ale goście, którzy to zlecili, to byli przedwojenni ONRowcy.
*



Cytowałem z pamieci, ale masz racje co do nazwisk.
Co do odstzrału Widerszala to nie byłą lista do likwidacji tylko lista osób o pochodzeniu żydowskim i mającym lewicowe (lub skrajnie lewicowe) poglądy.
Czy to byli przedwojenni ONRowyc nie wime, możesz podać źródło?
Były to porachunki wewnątrz AKowskie o czym nie wielu wie...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
1234
 

Wielki Wuj
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.631
Nr użytkownika: 4.636

 
 
post 22/01/2008, 19:55 Quote Post

taaa, i Kamiński (ten od Kamieni na szanec) takoż Żyd i lewicowiec?
Cytat za owymi listami:
QUOTE
”Kamiński Aleksander (…). żydofil, zawsze skłaniał sie do skrajnej lewicy-komuny. Niepewne pochodzenie matki (Żydówka lub Francuzka, wzgl. Żydówka francuska).(…) dąży on do ustroju komun. w Polsce, ten ustrój bowiem najbardziej mu odpowiada”

a o Jamonttcie to jest w tej cegle Biuro Informacji i Propagandy Mazura
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
magister
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 514
Nr użytkownika: 12.494

Stopień akademicki: magister
Zawód: historyk
 
 
post 23/01/2008, 18:08 Quote Post

Kto zlikwidoawał członków BiP AK i dlaczego?Po pierwsze w BiP AK było bardzo wielu członków Stronnictwa Demokratycznego i PPS,niektórzy pochodzenia żydowskiego inni nie,min Rzepecki póżniej prezes WiN deklarował się jako lewicowiec i zwolennik PPS-WRN.Grupa która zleciła zlikwidowanie członków BiP AK jest ciekawa,spisek zawiązał się w kontrwywiadzie AK ale przeszłośc tej 4 była ciekawa,jeden przedwojenny członek ONR potem RNR-Falanga,drugi przedwojenny członek Stronnictwa Narodowego potem narodowo-katolickiego Frontu Odrodzenia Polski,dwaj pozostali to byli członkowie Narodowej Organizacji Wojskowej,morderstwo zostało zlecone tzw. grupie Sudeczki która wykonywała "mokrą robote" i dla AK i NSZ ale również MiP,miała kontakty z NSZ-Organizacja Toma.O tej grupie krązyły legendy,niektórzy twierdzili że jej członkowie przed wojną byli związani z gangiem "Papy Tasiemki" który miał kontakty z tzw.defą, podobno to oni zlikwidowali(powiesili) polskiego kolaboranta, przedwojennego prohitlerowskiego NS ,konfidenta Gestapo Brochwicza który zadenuncjował B.Piseckiego.
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
rower
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 711
Nr użytkownika: 40.288

Zawód: historyk
 
 
post 23/01/2008, 21:24 Quote Post

QUOTE(1234 @ 22/01/2008, 19:55)
taaa, i Kamiński (ten od Kamieni na szanec) takoż Żyd i lewicowiec?
Cytat za owymi listami:
QUOTE
”Kamiński Aleksander (…). żydofil, zawsze skłaniał sie do skrajnej lewicy-komuny. Niepewne pochodzenie matki (Żydówka lub Francuzka, wzgl. Żydówka francuska).(…) dąży on do ustroju komun. w Polsce, ten ustrój bowiem najbardziej mu odpowiada”

a o Jamonttcie to jest w tej cegle Biuro Informacji i Propagandy Mazura
*



Nie przesadzajmy z tymi listami, nikt wtedy w metryki nie zagladal podawano zwykle plotki, niestety takie czasy były...
Co do lewicowości to akurat prawda, miał przekonania lewicowe, nie krył się z tym.

Co do członków grupy Sudeczki, nigdy o tym nie słyszałem, ciekawa rzecz. Jednka jak słusznie zauważyeś to byli ex członkowie tych organizacji, wszędzie trafią się złe owce...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
1234
 

Wielki Wuj
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.631
Nr użytkownika: 4.636

 
 
post 23/01/2008, 21:34 Quote Post

no to taka "potężna" oragnizacja, której wywiad nawet Niemcy podobno chwalili opiera sie na plotkach? To ma byc wywiad? I kiedy to Kaminski sie ku komunizmowi skłaniał? Jakies dowody?
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
rower
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 711
Nr użytkownika: 40.288

Zawód: historyk
 
 
post 25/01/2008, 19:17 Quote Post

QUOTE(1234 @ 23/01/2008, 21:34)
no to taka "potężna" oragnizacja, której wywiad nawet Niemcy podobno chwalili opiera sie na plotkach? To ma byc wywiad? I kiedy to Kaminski sie ku komunizmowi skłaniał? Jakies dowody?
*



Nigdzie nie napisałem, że Kamiński był komunistą czy tez się skłąniał ku niemu. Ale komunizm to dla Polaków przedwojennych nie lewica tylko po prostu komuna. dla nich lewica to było PPS i takie tez zapatrywania miał Kamiński...
Skoro zaś twierdzisz, że wywiad ONRu się nie mylił to przyznajesz rację, że Kamiński był Żydem. ja takich informacji nie mam, nigdy nie słyszałem, totez poprzestaną ne lewicowości.
Każdy wywiad, nawet ONRu nie był idealny (choć faktycznie był bardzo dobry).
Podaj jeszcze źródło skąd czerpiesz wiedzę o składzie grupy Sudeczki.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
1234
 

Wielki Wuj
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.631
Nr użytkownika: 4.636

 
 
post 28/01/2008, 20:01 Quote Post

Hej, ja właśnie pisze dokładnie coś odwrotnego: że wywiad był do 4 liter i jeżeli ktos sie rzeczonym "bojowcom" nie podobał, to pakowali go do worjka z napisem "Żydzi", wiadomo było, że element wykonujacy "wyroki" będzie sie mniej zastanawiał nad sensem wykonania wyroku, gdy dostanie taki opis.
I ja nie pisałem, że Kamiński sie skłaniał ku komunizmowi, tak pisał wywiad NSZ. To, co podałem, to fragment charakterystyki Kamińskiego sporządzony przez NSZ
Czyli albo wywiad był do kitu, albo po prostu eliminowali przeciwników politycznych.
 
User is offline  PMMini Profile Post #27

     
rower
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 711
Nr użytkownika: 40.288

Zawód: historyk
 
 
post 29/01/2008, 9:24 Quote Post

Wiem że to fragment charakterystyki Kamińskiego bo ja juz kiedys czytalem.
Okreslenie komunista oznaczało ze był uwazany za lewaka. Nie miało to nic wspólnego z wydawaniem wyroków.
Wszystko to było przejawem niezdrowej walki politycznej.
Niestety takie były czasy, a przegięcia były w obydwie strony...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
magister
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 514
Nr użytkownika: 12.494

Stopień akademicki: magister
Zawód: historyk
 
 
post 29/01/2008, 12:25 Quote Post

Jakoś nie słyszałem żeby lewicowe grupy bojowe PPS np.SOB,GL WRN,ML zajmowały się likwidowaniem przeciwników politycznych,zajmowali się tym tzw. narodowcy z NSZ,OT-NSZ również ex-NOW,z drugiej strony stalinowcy z PPRowskiego GL/AL.Tak więc celowali w tym ekstremiści z prawa i z lewa.
 
User is offline  PMMini Profile Post #29

     
1234
 

Wielki Wuj
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.631
Nr użytkownika: 4.636

 
 
post 29/01/2008, 14:26 Quote Post

U mnie zdarzało sie to między AK i BCh, ale raczej po kryjomu, pojedynczych i nie na taką skalę.
Po wojnie wrzucano ich do worka z napisem "Zginęłi w niewyjasnionych okolicznościach", ew. "podczas napadu bandytów"

To ONR było takie niekumate, że najbardziej antykomunistycznej formacji, czyli PPS-WRN nie odrózniało od komunistów? A teraz gdy ktoś napisze o NSZ "faszyści" to towarzystwo robi wielki raban, bo to oszczerstwa?
a jeszcze jedno, odnośnie "drugiej siły w podziemiu po AK", czyli NSZ. Pomijam fakt, że sami dowódcy przyjmowali, że po scaleniu z AK wyłamało sie i pozostało w NSz w GG ok 20 tys, ale razem z upatrzonymi, czyli takimi, którym miano zaproponowac członkowstwo w NSZ w chwili podjęcia walki. Taki delikwent mógł tej oferty nie przyjąć, albo być już wczesniej w AK czy BCh. Czyli raktycznie jeszcze mniej. Oczywiście im dalej po wojnie, tym ta liczba rosła, nawet do 50-60 tys.
a o co mi chodzi; wg materiałów w WIH wychodzi, że obóz socjalistyczny miał większa liczebność od NSZ. Na połowę 1944 podają, że w OW PPS było ok. 75 tys, a w Milicji Ludowej ok. 25 tysięcy.
Czyli "druga siła" spada na 4 miejsce.
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

13 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej