Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Unie Polsko-litewskie W Oczach Litewskich, historyków
     
kobieta w oknie
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 38
Nr użytkownika: 43.726

Monika
Zawód: uczen
 
 
post 6/08/2009, 10:50 Quote Post

Temat mówi sam za siebie. Dużo się mówi o tym, że Jagiełłę na Litwie często nazywa się zdrajcą, że unie z polską ograniczały suwerenność narodową Litwy (choć przecież pojęcie narodu w naszym współczesnym rozumieniu zaczęło kształtować się w XIX w.) itp. Nie mówi się tylko, kto tak twierdzi.

Piszę próbne wypracowanie maturalne z historii o stosunkach pol.-lit. w XIV-XVIw., a częścią tego wypracowania mają być oceny historyków. Pomyślałam, że opinie historyków litewskich, bądź też innej niż polska narodowości, byłyby dobrym ukazaniem tematu z różnych punktów widzenia. Jednak nie mogę niczego znaleźć ani w Internecie, ani w bibliotece. Może Wy znacie jakieś konkrety?

Z góry dziękuję za pomoc
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
wlodekmik
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 354
Nr użytkownika: 57.565

Stopień akademicki: mgr
Zawód: prawnik
 
 
post 6/08/2009, 10:59 Quote Post

Podaję link do artykułu w tym temacie, może coś pomoże.
http://www.polityka.pl/przysiega-we-lzach-...1139,296550,18/
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
secesjonista
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.565
Nr użytkownika: 42.378

Marek
Stopień akademicki: Plebejusz
Zawód: advocatus diaboli
 
 
post 6/08/2009, 12:36 Quote Post

QUOTE(kobieta w oknie @ 6/08/2009, 11:50)
Temat mówi sam za siebie. Dużo się mówi o tym, że Jagiełłę na Litwie często nazywa się zdrajcą, że unie z polską ograniczały suwerenność narodową Litwy (choć przecież pojęcie narodu w naszym współczesnym rozumieniu zaczęło kształtować się w XIX w.) itp. Nie mówi się tylko, kto tak twierdzi.

Piszę próbne wypracowanie maturalne z historii o stosunkach pol.-lit. w XIV-XVIw., a częścią tego wypracowania mają być oceny historyków. Pomyślałam, że opinie historyków litewskich, bądź też innej niż polska narodowości, byłyby dobrym ukazaniem tematu z różnych punktów widzenia. Jednak nie mogę niczego znaleźć ani w Internecie, ani w bibliotece. Może Wy znacie jakieś konkrety?

Z góry dziękuję za pomoc
*


jest książka będąca zapisem konferencji MHP-u gdzie jest ciekawa recepcja pewnych aspektów unii przez litewskich historyków; choć to tylko zarys i przyczynki: Polska na tle Europy w XVI i XVII
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
kobieta w oknie
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 38
Nr użytkownika: 43.726

Monika
Zawód: uczen
 
 
post 11/08/2009, 14:14 Quote Post

Dziękuję za pomoc smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
byk2009
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.472
Nr użytkownika: 53.819

Krzysztof Romanowski
Stopień akademicki: supremus
Zawód: stary dochtor
 
 
post 12/08/2009, 9:23 Quote Post

QUOTE(kobieta w oknie @ 6/08/2009, 10:50)
Temat mówi sam za siebie. Dużo się mówi o tym, że Jagiełłę na Litwie często nazywa się zdrajcą, że unie z polską ograniczały suwerenność narodową Litwy (choć przecież pojęcie narodu w naszym współczesnym rozumieniu zaczęło kształtować się w XIX w.) itp. Nie mówi się tylko, kto tak twierdzi.
Piszę próbne wypracowanie maturalne z historii o stosunkach pol.-lit. w XIV-XVIw., a częścią tego wypracowania mają być oceny historyków. Pomyślałam, że opinie historyków litewskich, bądź też innej niż polska narodowości, byłyby dobrym ukazaniem tematu z różnych punktów widzenia. Jednak nie mogę niczego znaleźć ani w Internecie, ani w bibliotece. Może Wy znacie jakieś konkrety?
Z góry dziękuję za pomoc
*

Warto przejrzeć dyskusję w "moim" topiku. Zwróć uwagę na pierwszy, inicjujący post, z podanym autorem (można znalęźć link do całego tekstu wystąpienia, na stronach UJ).
http://www.historycy.org/index.php?showtop...ndpost&p=552545
Polecam równierz książkę "Lietuvos istorija iki 1795 metu" wyd. polskie PWN 2007 ("Historia Litwy od czasów najdawniejszych do 1795 roku") napisana przez historyków litewskich, a szczególnie część III, dotyczącą RON z punktu widzenia Litwina.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej