Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Wojna mazowiecko-litewska 1444 r., Jakie są do tego źródła ?
     
alcesalces1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.681
Nr użytkownika: 19.375

Stopień akademicki: majster
Zawód: numerator
 
 
post 22/07/2006, 15:58 Quote Post

poza Długoszem,
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Primo!
 

ex moderator
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.066
Nr użytkownika: 2.660

Marcin ...
 
 
post 22/07/2006, 17:35 Quote Post

QUOTE(alcesalces1 @ 22/07/2006, 16:58)
poza Długoszem,
*


Rozumiem, że chodzi Ci o spór litewsko-mazowiecki o ziemię drohicką. Szczerze mówiąc nie mam pojęcia, kto oprócz Długosza mógł jeszcze o nim pisać. confused1.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
alcesalces1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.681
Nr użytkownika: 19.375

Stopień akademicki: majster
Zawód: numerator
 
 
post 7/08/2006, 18:22 Quote Post

Kallimach, litewsko-ruskie latopisy, list panów polskich do Władzia, żeby wracał i ratował bo biją naszych... Ale w sumie wszyscy piszą to samo, były jakieś starcia, Bolesław IV łapę na jakiejś kościelnej kasie i tłumaczył sie papieżowi, aby ten mu odpuścił bo go Litwini z Tatarami najechali i spustoszyli jego ziemie. Wreszcie zawarł jakiś układ z KAzimierzem przy pośrednictwie abpa gn i woj. sand., w którym się zrzekał ziemi drohickiej za 6 tys. kop groszy praskich.
Pytałem, bo piszę pracę na ten temat i chciałem sprawdzić czy ktos wie coś więcej. Wydaje mi się, że źródła krzyżackie mogą ten problem jakoś oświetlić. Niestety nie mam dostępu do Liv- Est Curlandisches Urkundenbuch, Bungego, a nawet gdybym miał to moim niemieckim daleko bym na tym nie pojechał.
Ponawiam zadane w poście nr 1 pytanie. Poza tym będę wdzięczny za wszelkie uwagi dotyczące sytuacji w Koronie pod nieobecność Władysława Warneńczyka, stosunku książąt mazowieckich i Michała Zygmuntowicz do tego władcy (czy wysyłali mu jakieś posiłki na Węgry)
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Primo!
 

ex moderator
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.066
Nr użytkownika: 2.660

Marcin ...
 
 
post 7/08/2006, 22:05 Quote Post

Wiedzieć, to raczej nie wiem więcej na ten temat niż alcesalces1, ale może mógłbym coś zasugerować. Ze źródeł krzyżackich polecam uważnie przejrzeć odpowiednie tomy Preussisches Urkundenbuch i Codex diplomaticus Prussicus. Warto również zerknąć do regestów listów krzyżackich (Regesta historico-diplomatica Ordinis S. Mariae Theutonicorum 1198-1525, pars I: Index Tabularii Ordinis S. Mariae Theutonicorum. Regesten zum Ordensbriefarchiv, vol. 1: 1198 – 1454, bearb. von E. Joachim, hrsg. von W. Hubatsch, Göttingen 1948). Trudno mi powiedzieć, czy znajdziesz coś o tym konflikcie w krzyżackich źródłach narracyjnych, ale przydałoby się przewertować 6 tomów Scriptores rerum Prussicarum.

Słaba znajomość języka niemieckiego nie będzie Twoim atutem, ponieważ przy XV-wiecznych dokumentach z państwa krzyżackiego kłania się mittelhochdeutsch, czyli upraszczając staroniemiecki, który praktycznie wyparł z tamtejszych kancelarii łacinę.

Z literatury do głowy przychodzi mi tylko stara praca Jana Dąbrowskiego pt. Władysław I Jagiellończyk na Węgrzech (1440-1444), Warszawa 1922. Może coś ciekawego znajdziesz w książce Wiesława Sieradzana pt. Sąsiedztwo mazowiecko-krzyżackie w okresie przemian politycznych w Europie Środkowo-Wschodniej w latach 1411-1466, Toruń 1999.

Pozdrawiam! rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej