Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Dowództwo w bitwie nad Świętą
     
alcesalces1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.681
Nr użytkownika: 19.375

Stopień akademicki: majster
Zawód: numerator
 
 
post 22/07/2006, 15:54 Quote Post

W bitwie nad Świętą aktywny siłami polsko-litewskimi dowodził Michał Zygmuntowicz, na czele posiłków polskich stał Jakub z Kobylan. Pogrom jaki spotkał siły Świdrygiełły i jego sprzymierzeńców był przez wspólczesnych porównywany do bitwy pod Grunwaldem...Zakon zawarł pokój z Polską i Litwą w Brześciu 31 XII tegoż roku. Siły Zygmunta w następnym roku opanowały Brześć i Połock.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Jasnogród
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 859
Nr użytkownika: 50

 
 
post 22/07/2006, 16:18 Quote Post

No i co ?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Primo!
 

ex moderator
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.066
Nr użytkownika: 2.660

Marcin ...
 
 
post 22/07/2006, 17:49 Quote Post

Nie wiem do czego zmierzasz alcesalcesie1, ale wiem, że zmierzasz w złym kierunku. wink.gif Siłami polsko-litewskimi dowodził Jakub z Kobylan. Pogrom wojsk Świdrygiełły, wspieranych przez posiłki z inflanckiej gałęzi Zakonu krzyżackiego był w istocie bardzo wielki, choć oczywiście nie sposób porównywać bitwę pod Wiłkomierzem do Grunwaldu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
alcesalces1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.681
Nr użytkownika: 19.375

Stopień akademicki: majster
Zawód: numerator
 
 
post 23/07/2006, 11:59 Quote Post

QUOTE(Primo! @ 22/07/2006, 18:49)
Nie wiem do czego zmierzasz alcesalcesie1, ale wiem, że zmierzasz w złym kierunku. wink.gif Siłami polsko-litewskimi dowodził Jakub z Kobylan. Pogrom wojsk Świdrygiełły, wspieranych przez posiłki z inflanckiej gałęzi Zakonu krzyżackiego był w istocie bardzo wielki, choć oczywiście nie sposób porównywać bitwę pod Wiłkomierzem do Grunwaldu.
*


1.Nie porównywałem bitwy pod Wiłkowmierzem do Grunwaldu, ale napisałem, że robili to współcześni. Pewien duchowny z Krakowa pisał do swojego kolegi przebywającego na soborze w Bazylei, że od 25 lat Zakon nie doznał takiej klęski.
2. Z przekazu Długosza wynika, że dowództwo nad siłami polsko-litewskimi sprawował JAkub z Kobylan. Z wspomnianego wyżej listu wynika, że w bitwie pod Wiłkomierzem dowodził Michał Zygmuntowicz.
(bibl. M. Kopystiański, książeMichał Zygmuntowicz, Kw. hist,R. 20, 1906, s. 74-165.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Robert Wielki
 

KLON-przyp.Qltura
**
Grupa: Banita
Postów: 85
Nr użytkownika: 19.849

Robert Dawidziuk
 
 
post 23/07/2006, 12:16 Quote Post

O wiłkomierzu mówi się że był tym samym dla inflanckiej gałęzi zakonu
co grunwald dla pruskiej części zakonu krzyżackiego.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
alcesalces1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.681
Nr użytkownika: 19.375

Stopień akademicki: majster
Zawód: numerator
 
 
post 23/07/2006, 13:19 Quote Post

Dał przepustke na tamten świat mistrzowi inflanckiemu i sporej cześci "naczalstwa" tej gałęzi Zakonu...
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Primo!
 

ex moderator
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.066
Nr użytkownika: 2.660

Marcin ...
 
 
post 23/07/2006, 16:35 Quote Post

QUOTE(alcesalces1 @ 23/07/2006, 12:59)
1.Nie porównywałem bitwy pod Wiłkowmierzem do Grunwaldu, ale napisałem, że robili to współcześni. Pewien duchowny z Krakowa pisał do swojego kolegi przebywającego na soborze w Bazylei, że od 25 lat Zakon nie doznał takiej klęski.
*


Klęska inflanckich Krzyżaków była o tyle dotkliwa, że zginął nie tylko ich landmistrz Franke Kerskorf, ale również wielu braci-rycerzy z tej gałęzi Zakonu, co skutkowało dużymi problemami kadrowymi. Już kilka dni po bitwie marszałek inflancki apelował do wielkiego mistrza o natychmiastowe dosłanie 400 rycerzy do obrony kraju.

QUOTE(alcesalces1 @ 23/07/2006, 12:59)
2. Z przekazu Długosza wynika, że dowództwo nad siłami polsko-litewskimi sprawował JAkub z Kobylan. Z wspomnianego wyżej listu wynika, że w bitwie pod Wiłkomierzem dowodził Michał Zygmuntowicz.
(bibl. M. Kopystiański, książeMichał Zygmuntowicz, Kw. hist,R. 20, 1906, s. 74-165.
*


Trudno polemizować mi z treścią artykułu, którego nie czytałem i niestety raczej nie będę miał okazji przeczytać w najbliższym czasie. W literaturze spotkałem się z informacją, że Michał Zygmuntowicz pozostał w Trokach, gdzie miał bronić ważnego strategicznie zamku. Nie pamiętam, jaką opinię w kwestii naczelnego dowództwa wygłosił Józef Skrzypek (Bitwa nad rzeką Świętą. Studium historyczno-wojskowe, "Przegląd Historyczno-Wojskowy" 1938, t. 10, s. 29-58).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Belfer historyk
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.525
Nr użytkownika: 8.375

Pawel
Stopień akademicki: posiadam
Zawód: patrz nick
 
 
post 23/07/2006, 16:53 Quote Post

To ja się wtrące i napiszę, że w Słowniku wojen, bitew i potyczek w śrdniowiecznej Polsce, wyd. Uniwersitas pisze, że główne dowództwo nad siłami polsko-litewskimi sprawował Jakub Kobylański. Co ciekawe w bitwie po stronie Zakonu Inflanckiego walczyły oddziały husytów(!) pod dowództwem księcia Zygmunta Korybutowicza, który dostał się do niewoli i wkrótce zmarł (pewnie na skutek odniesionym ran?).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Primo!
 

ex moderator
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.066
Nr użytkownika: 2.660

Marcin ...
 
 
post 23/07/2006, 17:06 Quote Post

Jak dobrze pamiętam Jakuba z Kobylan jako dowódcę sił polsko-litewskich wymienił również Marian Biskup. Odnośnie husytów po stronie Świdrygiełły i Zygmunta Korybutowicza, to była głównie piechota zaciężna.

Temat o bitwie pod Wiłkomierzem już istnieje:

http://www.historycy.org/index.php?showtopic=8256
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
alcesalces1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.681
Nr użytkownika: 19.375

Stopień akademicki: majster
Zawód: numerator
 
 
post 23/07/2006, 20:18 Quote Post

Relacja latopsi jevreinowskiego PSRL, T. 35: третие лЂто князь Швидригаило зжог митрополита в Витебску именем Герасима, a пошол собрался c силою своею в Витебску c князи и з бояры рускими, и пошол к Бряславлю по Завелскои земли. И тамо приспЂл к нему мистр лифлянскии со всЂми силами своими, и пошли от Бряславля к Вилкомиру. И князь великии Жикгимонт послал противу их \л.510.\ сына своего, князя Михаила, со всЂми силами литовскими и c ляхи, иж прислал к нему корол полскии на помощ 8000 людеи конных. И стрЂтил князь Михаило c воиском своим Швидригаила месяца сентября в 1 день за Вилкомирю на рЂце, и была меж их битва велика.И поможе бог Жикгимонту и его сыну Михаилу, и побили Швидригаила и всю силу его наголову, и много князеи побили, a иных живых поимали. И убили братанича Курибутова Жидимана да князя Ярослава Квеневича Я, да князя Михаила рязанского А Лвовича, да лифлянского мистра, \л.510об.\ и маршалка его убили, и много кунтурев, и всЂх лифлянт АА побили, a иных поимали, меж которыми было много ракушан и словаков и чехов; да живых поимали дву князеи, князя Ивана Володимеровича киевскаго да брата его Федора Курбатовича Б, и иных многих поимали как руси и нЂмцов.

Latopis nikiforowski, tamże s. 35: и князь великыи Жидимонт посла сына своего, князя Михаила, на князя на Шьвитригаила. И князь Михаило прииде со всею силою литовьскою и c ляхи, и бысть им бои c Шьвитригаилом на Семень день, на лЂтопроводца, a билися за Вилкомиремь рЂцЂ У. И за то бог не пособи Шьвитригаилу, что сожьже митропо \л.267об.\ [лита Герасима, и поможе] Ф бог князю великому Жид[имонту] Х и его сыну князю Михаилу. И побиша князя Шьвитригаила и всю силу его, и многых князеи побишя, a иных руками поимаша.

Myśle jednak, że decydujące znaczenia miałaby jednak relacja tego duchownego, której nie miałem okazji czytać. Zarówno Długosza można posądzać o niechęć do Litwinów, jak autoró latopisów litewskich o niepałanie szczególną sympatią do Polaków.

P. S. wiem że taki temat już istnieje, przez pomyłke otworzyłem nowy, chcąc jedynie dopisac post do starego.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Primo!
 

ex moderator
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.066
Nr użytkownika: 2.660

Marcin ...
 
 
post 23/07/2006, 22:12 Quote Post

QUOTE(alcesalces1 @ 23/07/2006, 21:18)
Myśle jednak, że decydujące znaczenia miałaby jednak relacja tego duchownego, której nie miałem okazji czytać. Zarówno Długosza można posądzać o niechęć do Litwinów, jak autoró latopisów litewskich o niepałanie szczególną sympatią do Polaków.

P. S. wiem że taki temat już istnieje, przez pomyłke otworzyłem nowy, chcąc jedynie dopisac post do starego.
*


Nie znam się specjalnie na latopisach z PSRL, ale czy czasem te dwa cytowane przez Ciebie nie są źródłami o proweniencji ruskiej, a nie litewskiej? O Polakach w nich jest niewiele, a przecież stanowili dobre 40% zwycięskiego wojska. Tym bardziej trudno się spodziewać, aby latopisy przekazały imię polskiego rycerza, który został skierowany do Wilna z wojskiem w sile 800 kopii. Ciężko cokolwiek powiedzieć, gdy nie ma do dyspozycji wszystkich źródeł. Właśnie sprawdziłem ta informacja o Michale Zygmuntowiczu, który miał pozostać w Trokach pochodzi oczywiście z dzieła Długosza. Być może jakąś pomocą służyłyby tutaj jeszcze regesty listów krzyżackich (Regesta historico-diplomatica Ordinis S. Mariae Theutonicorum 1198-1525, pars I: Index Tabularii Ordinis S. Mariae Theutonicorum. Regesten zum Ordensbriefarchiv, vol. 1: 1198 – 1454, bearb. von E. Joachim, hrsg. von W. Hubatsch, Göttingen 1948).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej