Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Rumuni a Romowie
     
karolz77
 

Wciąż młody wilk
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.197
Nr użytkownika: 62.745

KAROL
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Prekariusz
 
 
post 28/09/2011, 6:18 Quote Post

W latach 90 do Polski przybyła spora grupa Cyganów z Rumunii. Jednocześnie zaczęto w mediach propagować słowo "Rom". To sprawiło, że zaczęto w Polsce nagminnie mylić te dwa narody, a Rumunie uważać za główne skupisko Romów, choć nawet antropologicznie oni się różnią od siebie (prócz Rumunów z południa którzy są nieco bardziej "opaleni").

Czy Wy spotykacie się często z takim rażącym błędem? Podkreślam, że nie chodzi tu o to czy dany naród jest rzekomo "gorszy" od drugiego ale o prawdę.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Ammianus_Marcellinus
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 872
Nr użytkownika: 50.193

Zawód: student
 
 
post 28/09/2011, 8:19 Quote Post

nie trzeba, daleko szukać takich przypadków, widać to w mediach czy to na własnej giełdzie straganowej lub rynku. Jednak Cyganów łatwiej rozpoznać po charakterystycznych strojach (głównie kobiety). Tak czy inaczej tak już się w Polsce przyjęło. Skąd wiesz, że akurat w latach 90 doszło do takiej sporej migracji, poza tym już chyba była już wcześniej podobny temat na forum.
pozdr
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
karolz77
 

Wciąż młody wilk
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.197
Nr użytkownika: 62.745

KAROL
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Prekariusz
 
 
post 28/09/2011, 8:50 Quote Post

Może powiedzmy, że stosunkowo sporej. Zresztą ta liczba jest trudna do oszacowania, bo w dużej mierze to nielegalni imigranci z Rumunii a także Mołdawii. Oczywiście ta grupa nie przerosła polskich Cyganów, (zresztą ona się zmniejszyła bo dużo z nich wyjechało na zachód)ale stała się zauważalna chociażby "dzięki" żebractwu.

Dodam, że jedna z "zasiedziałych" w naszym kraju grup cygańskich a mianowicie Kelderasze również wyemigrowała w XIX z Wołoszczyzny czyli terenów obecnej Rumunii. Część z nich bo ta grupa stanowi dziś większość społeczności romskiej w Rumunii.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
godfrydl
 

Diabolus in musica
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.136
Nr użytkownika: 9.524

Stopień akademicki: BANITA
Zawód: BANITA
 
 
post 28/09/2011, 10:41 Quote Post

Wśród moich uczniów od lat funkcjonuje wyzwisko "Rumun" na osobnika niezbyt lotnego albo też takiego o ciemnej karnacji i włosach.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 28/09/2011, 14:42 Quote Post

QUOTE(godfrydl @ 28/09/2011, 10:41)
Wśród moich uczniów od lat funkcjonuje wyzwisko "Rumun" na osobnika niezbyt lotnego albo też takiego o ciemnej karnacji i włosach.
*


To smutne ale prawdziwe , pracuje jako logistyk i mam koleżankę z Rumunii Roxane , która często spotyka się z równie chamskimi postawami , gdy matołki dowiadują się o jej pochodzeniu , warto zauważyć ze Rumuni w niczym nie odbiegają kulturowo czy obyczajowo od reszty narodów europejskich , a rumuńscy narodowcy prowadzili kampanie uświadamiającą różnicę miedzy etnicznymi Rumunami a Romami .
ps
Sprawdzając faktury - w ktorych musi być zdjęcie kierowcy TIR-a i jego nazwisko , zdumiało mnie częste słowiańskie imię Bohdan ( początkowo brałem ich za Ukraińców ) i odbiegający od potocznego wyobrażenia o tej nacji wygląd ww trasportowcow , o niemal czysto słowiańskim wyglądzie jasne włosy i oczy .
 
Post #5

     
karolz77
 

Wciąż młody wilk
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.197
Nr użytkownika: 62.745

KAROL
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Prekariusz
 
 
post 28/09/2011, 15:46 Quote Post

Mnie trochę bawi rumuński mit rzymski ale staram się to zrozumieć. Ogólnie w okolicach bałkańskich proces tworzenia narodów przebiegał inaczej niż w naszych rejonach, toteż jakaś legenda założycielska i nawiązanie do tradycji państwowej na tych terenach jest potrzebne, choć to tak jakbyśmy się odwoływali do Gotów. wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Erich
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 463
Nr użytkownika: 67.566

Rafal
Zawód: student
 
 
post 28/09/2011, 15:59 Quote Post

Z Cyganami to faktycznie jest problem. Bardzo sprzeciwiam się wszelkiego rodzaju rasizmowi i ksenofobii, ale kurde do nich to już siły nie mam. Nie wezmą się do uczciwej pracy, tylko szukają gdzie by coś ukraść.
Rząd powinien zająć się tą sprawą. Trzeba ich wreszcie nauczyć pracy i przedsiębiorczości.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 28/09/2011, 17:22 Quote Post

QUOTE(Erich @ 28/09/2011, 15:59)
Z Cyganami to faktycznie jest problem. Bardzo sprzeciwiam się wszelkiego rodzaju rasizmowi i ksenofobii, ale kurde do nich to już siły nie mam. Nie wezmą się do uczciwej pracy, tylko szukają gdzie by coś ukraść.
Rząd powinien zająć się tą sprawą. Trzeba ich wreszcie nauczyć pracy i przedsiębiorczości.

*


Fakt , najlepiej wysłać do Obozów gdzie ich pracy nauczą i przedsiębiorczości , dać im doświadczonych niemieckich instruktorów , bo żaden Rom się "uczciwą " pracą nie para i wiadomo ze Cygan to złodziej , co tylko czeka by coś ukraść .
W przeciwieństwie do nie cyganów , ci tylko uczciwa praca i przedsiębiorczość , a żeby coś ukraść , bron Panie w Niebiosach .
Mieli Cyganie szanse w KL Auschwitz , doświadczonych niemieckich instruktorów i dalej się pracy nie nauczyli confused1.gif
A tak poważnie Erich , dawno nie czytałem takiego rasistowskiego postu jak ten co napisałeś , nie wspomnę o tym ze głupiego w założeniu , tezy w nim zawarte są tak prawdziwe jak stwierdzenia , wiadomo ze Polacy to złodzieje samochodów , a Czarnuchy śmierdzą i lenie .
A tak powszechnie wiadomo ze wszystko co złe to przez Żydów i cyklistów dry.gif , o Romach pewnie przez grzeczność się w tym powiedzonku nie wspomina sleep.gif

Ten post był edytowany przez lancaster: 28/09/2011, 17:33
 
Post #8

     
Rafadan
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 469
Nr użytkownika: 8.256

 
 
post 28/09/2011, 18:00 Quote Post

Rumuni to ciężko doświadczony przez historię, przyjazny Polakom naród. Niesamowitą niesprawiedliwością i ironią jest postrzeganie ich przez pryzmat pochodzących z Rumunii Cyganów. Nie ma chyba drugiej, tak pogardzanej w Polsce nacji. O ile niechęć do Cyganów można jeszcze próbować jakoś tłumaczyć, np. specyficznymi sposobami na życie większości z nich*, to niechęć do Rumunów jest w Polsce niesłychanie krzywdząca i w zasadzie bezpodstawna.

* Oględnie mówiąc. I proszę nie wyjeżdżać mi tutaj z rasizmem. Nie krytykuję Cyganów ze względu na niższość rasową, a raczej za niepojętą dla mnie kulturę, wedle której żyje wielu z nich, w której próżno szukać szacunku do pracy, prawa i edukacji.

Ten post był edytowany przez Rafadan: 28/09/2011, 18:09
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 28/09/2011, 18:19 Quote Post

QUOTE(Rafadan @ 28/09/2011, 18:00)
Rumuni to ciężko doświadczony przez historię, przyjazny Polakom naród. Niesamowitą niesprawiedliwością i ironią jest postrzeganie ich przez pryzmat pochodzących z Rumunii Cyganów. Nie ma chyba drugiej, tak pogardzanej w Polsce nacji. O ile niechęć do Cyganów można jeszcze próbować jakoś tłumaczyć, np. specyficznym sposobem na życie większości z nich*, to niechęć do Rumunów jest w Polsce niesłychanie krzywdząca i w zasadzie bezpodstawna.

* Oględnie mówiąc. I proszę nie wyjeżdżać mi tutaj z rasizmem. Nie krytykuję Cyganów ze względu na niższość rasową, a raczej za niepojętą dla mnie kulturę, wedle której żyje wielu z nich, w której próżno szukać szacunku do pracy i edukacji.
*


Dlaczego mam ci " wyjeżdżać z rasizmem " nie zauważyłem żebyś napisał ze zacytuje :
QUOTE
kurde do nich to już siły nie mam. Nie wezmą się do uczciwej pracy, tylko szukają gdzie by coś ukraść.
Rząd powinien zająć się tą sprawą. Trzeba ich wreszcie nauczyć pracy i przedsiębiorczości.

Doskonale sobie zdaje sprawę z pewnych braków w społeczności romskiej , co więcej nikt ich nie ukrywa , tj. przestepczosci czy tez sporego bezrobocia , ale nie widzę powodu by te opinie rozciągać na cala narodowość ( istnieją tez wykształceni Romowie i cygańscy przedsiębiorcy ) .
Wracając do tematu , postrzeganie narodu rumuńskiego przez pryzmat cygańskich żebraków jedynie dlatego ze maja rumuński paszport jest dla etnicznych Rumunów , powodem do sporych upokorzeń , była zdaje się inicjatywa wyłączenia Rumuni z strefy Schengen po fali przestępstw w Italii spowodowanej ( rzekomo ) przez cyganów rumuńskich .
 
Post #10

     
karolz77
 

Wciąż młody wilk
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.197
Nr użytkownika: 62.745

KAROL
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Prekariusz
 
 
post 28/09/2011, 18:21 Quote Post

Mało tego, rząd rumuński rozważał wprowadzenie do języka urzędowego słowa Cygan aby Rom nie mylił się z Rumunem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Alexander Malinowski
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 937
Nr użytkownika: 8.510

 
 
post 28/09/2011, 18:45 Quote Post

Mają też pewne zalety. Żadni inni ludzie nie wytrzymają na śniegu na ziemi w zimie przez cały dzień.

A poważnie: wydaje mi się, że rząd powinien wykonać wysiłek asymiliacji Romów polskich np. poprzez ułatwienia nauki w szkole dzieciom (dodatkowe lekcje polskiego we wczesnych klasach).

QUOTE(Erich @ 28/09/2011, 16:59)
Z Cyganami to faktycznie jest problem. Bardzo sprzeciwiam się wszelkiego rodzaju rasizmowi i ksenofobii, ale kurde do nich to już siły nie mam. Nie wezmą się do uczciwej pracy, tylko szukają gdzie by coś ukraść.
Rząd powinien zająć się tą sprawą. Trzeba ich wreszcie nauczyć pracy i przedsiębiorczości.
*


 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
karolz77
 

Wciąż młody wilk
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.197
Nr użytkownika: 62.745

KAROL
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Prekariusz
 
 
post 29/09/2011, 6:33 Quote Post

Ciekawe ile osób zadeklarowało narodowość romską podczas spisu powszechnego.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
godfrydl
 

Diabolus in musica
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.136
Nr użytkownika: 9.524

Stopień akademicki: BANITA
Zawód: BANITA
 
 
post 29/09/2011, 11:30 Quote Post

QUOTE
rząd rumuński rozważał wprowadzenie do języka urzędowego słowa Cygan

Ten piękny utwór Ravela też raczej nie powstał od słowa Rom smile.gif :
http://www.youtube.com/watch?v=y3ZxUF5xoKk
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Coobeck
 

Moderator IV 2004 - IV 2014
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 6.350
Nr użytkownika: 696

 
 
post 29/09/2011, 19:34 Quote Post

Vitam

W latach 90 do Polski przybyła spora grupa Cyganów z Rumunii. Jednocześnie zaczęto w mediach propagować słowo "Rom". (KarolZ77)

Oj, chyba nie jednocześnie, bo ja to słowo znam głęboko z lat 80.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej