Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Mity wojny domowej. Hiszpania 1936-1939, Pio Moa
 
jak oceniacie tą książkę ?
wybitna [ 7 ]  [23.33%]
bardzo dobra [ 9 ]  [30.00%]
dobra [ 3 ]  [10.00%]
taka sobie [ 2 ]  [6.67%]
słaba [ 3 ]  [10.00%]
dno [ 6 ]  [20.00%]
Suma głosów: 30
Goście nie mogą głosować 
     
septimanus79
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.047
Nr użytkownika: 62.287

Zawód: geofizyk
 
 
post 25/03/2010, 7:37 Quote Post

Moim zdaniem książka Moi "Mity Wojny Domowej. Hiszpania 1936-1939" wydana przez Frondę w 2007 roku to mocno kontrowersyjna, choć całkiem ciekawa pozycja. Dobra na lekturę uzupełniającą ale nie jako podstawowe źródło wiedzy o hiszpańskiej wojnie domowej. Autorzy o zapatrywaniach narodowo-prawicowych zazwyczaj nie mają wiele ciekawego do zaoferowania czytelnikowi - ich sposób argumentowania jest skrajnie ubogi - ale Pio Moa pozytywnie wyróznia się na ich tle. Warto pamiętać, że Moa to lewak-terrorysta, który diametralnie zmienił wyznawaną polityczną "wiarę" stając się zdeklarowanym zwolennikiem frankizmu. Jest klasycznym przykładem zeloty. Książka zostałą dobrze przyjeta w Hiszpanii. Została także pozytywnie oceniona przez wybitnego znawcę tematu S.G. Payne'a a to się liczy ( nawiasem mówiąc niedawno WUW wydało świetną książkę tego historyka: "Pierwsza hiszpańska demokracja. Druga Republika (1931-1936)" ). Jednak reszta historyków, za wyjątkiem polskich prawicowych, zdaje się ją ignorować. Wygląda też, że poza polskim nie wydano żadnych innych jej przekładów. Podsumowując - czytać ale z należytą ostrożnoscią ... i pamiętając, że obowiązkową "biblią" na temat hiszpańskiej wojny domowej wciąż pozostaje lewicująca "Spanish Civil War" Hugh Thomasa.

user posted image

z omówienia:
"Tematem książki jest jeden z najważniejszych i najbardziej kontrowersyjnych epizodów w historii XX wieku, a mianowicie wojna domowa w Hiszpanii. Wojna ta na długie lata ukształtowała międzynarodowy etos walczącej lewicy. Powszechna wiedza o tym konflikcie pochodzi zazwyczaj nie z opracowań historyków, lecz z dzieł artystów, które mocniej oddziałują na masową świadomość. Do dzieł takich należy np. powieść „Komu bije dzwon” Ernesta Hemingwaya”, obraz „Guernica” Pabla Picassa czy filmy fabularne „Ziemia i wolność”, „Fiesta”, a ostatnio „Labirynt fauna”. Tymczasem, jak dowodzi Pio Moa, dzieła te nie oddają prawdy o tamtym konflikcie, ale budują mit służebny wobec jednej ze stron konfliktu."
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Beukot
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.470
Nr użytkownika: 16.122

Stopień akademicki: dla przyjaciol: megi
 
 
post 25/03/2010, 16:05 Quote Post

QUOTE(septimanus79 @ 25/03/2010, 7:37)
Do dzieł takich należy np. powieść „Komu bije dzwon” Ernesta Hemingwaya”, obraz „Guernica” Pabla Picassa czy filmy fabularne „Ziemia i wolność”, „Fiesta”, a ostatnio „Labirynt fauna”. Tymczasem, jak dowodzi Pio Moa, dzieła te nie oddają prawdy o tamtym konflikcie, ale budują mit służebny wobec jednej ze stron konfliktu."

Co jest mało dziwne, zważywszy że sympatycy Republiki zawłaszczyli praktycznie cały piar, a globalny piar frankistowski został załatwiony odmownie z powodu konszachtów Franco z Hitlerem i Mussolinim.

Z tego omówienia wynika moim zdaniem słuszna prognoza, że książki Pio Moa nie wolno rozpatrywać jako faktograficznej odpowiedzi na Hugh Thomasa, ale właśnie jako odpowiedzi na elementy takie jak: „Komu bije dzwon”, „Guernica”, Ziemia i wolność”, „Fiesta”, „Labirynt fauna”. Propaganda przeciw propagandzie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Millwall
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 43
Nr użytkownika: 63.063

 
 
post 21/05/2010, 20:50 Quote Post

Tak na luźno kilka spostrzeżeń, kilka zapytań do mądrzejszych ode mnie.

Książka Moi uchodzi za kontrowersyjną, bo autor nie kryje sympatii do konserwatystów i niechęci do Frontu Republikańskiego. Dziwi mnie jednak, gdy słyszę, że ktoś wyraża się z lekceważeniem o tej pozycji. Jestem gdzieś w połowie lektury i widzę, że praktycznie każdy cytat (również te kontrowersyjne) ma swoje podane w przypisie źródło. Jakby zatem nie patrzeć, wszystko jest bardzo dobrze udokumentowane i nie ma mowy o jakichś fałszerstwach, przekłamywaniu itp.

Czy ktoś może podać mi tytuł jakiejś innej dobrej książki o tym wydarzeniu? Mam na oku Beevora, ale moze cos jeszcze? Ktoś mógłby mi opisać w dwóch słowach "Zagrabioną pamięć..." Chodakiewicza, albo "Franco. Generał wielkiej misji" Brodzikowskiego?
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
kundel1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.735
Nr użytkownika: 47.745

Jacek Widor
Zawód: plastyk
 
 
post 22/05/2010, 10:48 Quote Post

"Zagrabiona pamięć" to cienka książeczka dla początkujących. Opisuje tło historyczne konfliktu, jego początek i zgodnie z tytułem, przede wszystkim tworzenie mitu republiki i wojny domowej. o samych działaniach wojennych jest tam niewiele. Jeśli najpierw przeczytało się książkę Pio Moa, niewiele można tam znaleźć nowego.

QUOTE
obowiązkową "biblią" na temat hiszpańskiej wojny domowej wciąż pozostaje lewicująca "Spanish Civil War" Hugh Thomasa.

Lewicowy Anglik piszący o historii Hiszpanii jest tak samo wiarygodny jak działacz Hakaty piszący o stosunkach polsko-niemieckich. wink.gif

Ten post był edytowany przez makron: 22/05/2010, 22:36
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
septimanus79
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.047
Nr użytkownika: 62.287

Zawód: geofizyk
 
 
post 22/05/2010, 12:00 Quote Post

QUOTE
Czy ktoś może podać mi tytuł jakiejś innej dobrej książki o tym wydarzeniu?

po polsku z nowszych są jeszcze:
S.G.Payne "Pierwsza hiszpańska demokracja. Druga Republika (1931-1936)" - świetna, o preludium Hiszpańskiej Wojny Domowej
F.R. Salvado "Wojna domowa w Hiszpanii 1936-1939" - lewicowa i popularna, bardziej o przyczynach wojny
W.H. Carroll "Ostatnia krucjata. Hiszpania 1936" - nawet jak na opracowanie prawicowe to kuriozum

QUOTE
Lewicowy Anglik piszący o historii Hiszpanii jest tak samo wiarygodny jak działacz Hakaty piszący o stosunkach polsko-niemieckich.

Posiadanie poglądów politycznych nie oznacza koniecznie zdeformowanego oglądu rzeczywistości. Książka Hugh Thomasa jest dziełem powszechnie cenionym ... i nawet prawicowy M.J. Chodakiewicz wyraża sie o niej pozytywnie. Myślę, ze każdy kto miał ją w ręku doceni klasę tego opracowania.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Richtie
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 56
Nr użytkownika: 56.428

 
 
post 28/04/2013, 16:29 Quote Post

Każdy lewicuje albo prawicuje więc gdyby na to tak patrzeć to żadna książka nie jest obiektywna.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
kundel1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.735
Nr użytkownika: 47.745

Jacek Widor
Zawód: plastyk
 
 
post 28/04/2013, 19:00 Quote Post

Niedawno przeczytałem tę książkę ponownie i nadal uważam ją za bardzo ciekawą.
Nasunęła mi się za to pewna refleksja - dla czytelnika polskiego nie powinna być to pierwsza lektura na ten temat- Autor, jak zresztą sugeruje samym tytułem polemizuje z różnymi powszechnie panującymi opiniami o tej wojnie, zakładając, że czytelnik bardzo dużo o niej czytał i słyszał. W Polsce do niedawna nie pisano (z jakichkolwiek pozycji, także komunistycznych), aż tak dużo, żeby czytelnik polski, poza garstką pasjonatów, wogóle wiedział o wielu szczegółach w tej książce poruszonych.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Richtie
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 56
Nr użytkownika: 56.428

 
 
post 19/06/2013, 10:59 Quote Post

Mógłbym prosić o napisanie w kilku zdaniach jakie zarzuty wobec republikańskiej strony wysuwa Pio Moa i w jaki sposób usprawiedliwia faszystów? Chcę przeczytać tą książkę jak tylko znajdę czas, ale przyznam że zżera mnie ciekawość.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Richtie
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 56
Nr użytkownika: 56.428

 
 
post 25/10/2013, 1:01 Quote Post

QUOTE(Millwall @ 21/05/2010, 20:50)
Tak na luźno kilka spostrzeżeń, kilka zapytań do mądrzejszych ode mnie.

Książka Moi uchodzi za kontrowersyjną, bo autor nie kryje sympatii do konserwatystów i niechęci do Frontu Republikańskiego. Dziwi mnie jednak, gdy słyszę, że ktoś wyraża się z lekceważeniem o tej pozycji. Jestem gdzieś w połowie lektury i widzę, że praktycznie każdy cytat (również te kontrowersyjne) ma swoje podane w przypisie źródło. Jakby zatem nie patrzeć, wszystko jest bardzo dobrze udokumentowane i nie ma mowy o jakichś fałszerstwach, przekłamywaniu itp.

Czy ktoś może podać mi tytuł jakiejś innej dobrej książki o tym wydarzeniu? Mam na oku Beevora, ale moze cos jeszcze? Ktoś mógłby mi opisać w dwóch słowach "Zagrabioną pamięć..." Chodakiewicza, albo "Franco. Generał wielkiej misji" Brodzikowskiego?
*



Nie ma mowy o przekłamywaniu czy fałszerstwach? Może i nie. Ale jest dobieranie materiału pod tezę. Czytałem już jakiś czas temu i nie mam książki przy sobie, ale gdy autor podawał bodaj dane o ofiarach białego i czerwonego terroru to w przypisie powołał się na pozycje hiszpańskiego autora z lat 50' albo 60' tak jakby nie zwrócił uwagi na nowsze badania i szacunki innych historyków, które nie pochodzą z okresu frankizmu. Facet wybrał sobie tezę, a pod nią dobiera materiał tak aby wybielić Franco, przywalić Republikanom.

Książka z założenia miała być kontrowersyjna. To coraz popularniejsze bo ludzie chcą czytać kontrowersyjne książki, a w okół tego typu pozycji zawsze jest dużo szumu medialnego co jest darmową reklamą. Wyważone pozycje pozostaną książkami dla tych, którzy się tym tematem naprawdę interesują.

Nie mniej warto książkę przeczytać, ale tylko wtedy kiedy ogarnęło się trochę innej literatury.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
federer
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 85.223

 
 
post 18/11/2013, 23:05 Quote Post

Witam. O wojnie domowej w Hiszpanii miałem raptem kilkanaście zdań w podręczniku od historii w pierwszej klasie liceum, w której jestem. Zainteresowałem się tematem i sięgnąłem po "W hołdzie Katalonii" Orwella. Niestety, zbyt mała znajomość tematu sprawiła, że miejscami się gubiłem w poglądach czy też przynależnościach danych partii. Znacie jakąś dobrą książkę, która wprowadziła by mnie bardziej w temat?
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.848
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 19/11/2013, 0:12 Quote Post

Podstawowa praca dostępna po polsku to Walka o Hiszpanię... A. Beevora http://www.historycy.org/index.php?showtopic=66636 .
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Krzysztof_Ryszka
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 87.121

 
 
post 12/01/2014, 21:32 Quote Post

Pozycji opisujących wojnę domową w Hiszpanii i rządy gen. Franco z perspektywy prawicowej będzie zapewne pojawiać się coraz więcej. Odnoszę wrażenie, iż niektórzy prawicowi badacze próbują w jakiś sposób odreagować to, iż są w mniejszości, większość bowiem wypowiedzi, które padają temat tej wojny, jest przeciwko rebelii i przeciwko gen. Franco. Myślę, że lekturą godną uwagi jest "Niewygodna historia hiszpańskiej wojny domowej" Juana Eslavy Gallana. Nie jest to co prawda pozycja naukowa,jednak autor nie oszczędza żadnej ze stron, co daje przynajmniej pozory obiektywizmu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
keres2731
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 344
Nr użytkownika: 96.831

Zawód: uczeñ
 
 
post 22/07/2016, 0:10 Quote Post

CODE
W.H. Carroll "Ostatnia krucjata. Hiszpania 1936" - nawet jak na opracowanie prawicowe to kuriozum


Nie do końca się zgodzę, autor prezentuje tutaj radykalny Katolicyzm, ale jeśli wcześniej przeczyta się między innymi Mity Wojny Domowej, lub Generała Franco Zubińskiego, to lepiej się na nią spogląda.

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej