Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Izraelska agresja na konwój morski (maj 2010)
     
Ryszard Lwie Serce
 

الشيطان
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.405
Nr użytkownika: 24.473

Zaurak
Stopień akademicki: magister iuris
Zawód: Mlot na Fiskusa
 
 
post 31/05/2010, 16:48 Quote Post

http://wyborcza.pl/1,75248,7954859,Izrael_...a_dla_Gazy.html

Ogólnie rzecz biorąc, zazwyczaj staram się zachować stoicyzm w takich sprawach. Jednak ten atak to obiektywnie gruba sprawa. Izrael zaatakował statki należące do członków NATO i Unii Europejskiej, pokazując światu, że ostentacyjnie bimba sobie z kogokolwiek na arenie międzynarodowej, i że jest po prostu nie do tknięcia. Moim zdaniem, tego typu praktyki nie przystoją państwu, które mówi o sobie: cywilizowane. Izrael zachowuje się jak jakaś republika bananowa. Pół biedy sam abordaż. Ale zabijanie przy tym ludzi z ostrej amunicji to lekka przesada.

Co wy o tym sądzicie? Jakie reakcje przewidujecie? Czy ta afera, podobnie jak wcześniejsze, spłynie po Żydach jak po kaczkach, czy raczej narazi to państwo na jakieś poważne reperkusje. Co do Unii sam nie mam wątpliwości. Ale już Turcja jest dużo poważniejszym państwem. Zapraszam do dyskusji.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
alcesalces1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.681
Nr użytkownika: 19.375

Stopień akademicki: majster
Zawód: numerator
 
 
post 31/05/2010, 16:55 Quote Post

To była agresja tych tzw. akcji humanitarnych wspierających palestyńskich terrorystow na izraelską blokadę. Pewnie krajach muzułmańskich będą duże demontracje. Lewactwo w zachodniej Europie pewnie kupi tą prowokację.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
marek1307
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 284
Nr użytkownika: 62.610

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 31/05/2010, 17:05 Quote Post

QUOTE
Moim zdaniem, tego typu praktyki nie przystoją państwu, które mówi o sobie: cywilizowane. Izrael zachowuje się jak jakaś republika bananowa.


To zależy, co transportowano dla Hamasu w Strefie Gazy tym statkiem.

Im dłużej się przyglądam temu konfliktowi, tym mniej mam sympatii dla obu jego stron. Przed wybuchem II Intifady we wrześniu 2000 wierzyłem, że są w stanie się dogadać na zasadzie "ziemia za pokój". Po 2000 i po śmierci Arafata w 2004 coraz mniej mam nadziei na pokój między nimi. Do tego czasu miałem więcej sympatii do Palestyńczyków, jako narodu walczącego o prawo do samostanowienia. Uważam, że taktyka Hamasu do niczego nie prowadzi, podobnie jak rządu Netanjahu. Trudno mi się teraz opowiedzieć po którejkolwiek ze stron.

Ten post był edytowany przez marek1307: 31/05/2010, 17:12
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
marek1307
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 284
Nr użytkownika: 62.610

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 31/05/2010, 17:34 Quote Post

Tak się zastanawiam, o co w tym konflikcie Strefy Gazy z Izraelem chodzi i przychodzi mi na myśl, że prawdopodobnie Hamasowi chodzi o zezwolenie na pracę w Izraelu dla Palestyńczyków z Gazy, bo w Gazie panuje olbrzymie bezrobocie. A Izrael nie chce ich zatrudniać.

I słowo daję: nie jestem złośliwy. Ale wydaje mi się, że szczytem marzeń byłoby dla niejednego Palestyńczyka ze Strefy Gazy przenieść się do Izraela z prawem pobytu stałego (jeśli nie obywatelstwa) i czerpać korzyści z izraelskiej pomocy socjalnej lub tam pracować.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
marek1307
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 284
Nr użytkownika: 62.610

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 31/05/2010, 17:47 Quote Post

A na jakiej podstawie aktywiści z "Wolnej Gazy", w tym jedna obywatelka Polski, trafili do więzienia w Beer Szewie, o czym dziennikarze dowiedzieli się od naszej ambasady w Tell Awiwie? Czy Izrael aż tak bardzo drwi z prawa międzynarodowego? I należałoby się dowiedzieć, czym się ta organizacja "Wolna Gaza" zajmuje.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
mobydick1z
 

Błękitno-purpurowy Matuzalem
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.321
Nr użytkownika: 64.238

Braveheart
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Jakiś jest.
 
 
post 31/05/2010, 18:00 Quote Post

Żydzi przeginają i to w bardzo nie dobrą stronę. Nie jestem za muzułmanami ale też nie zamierzam popierać Izraela. Zdaje się, że Izrael już zapomniał co to znaczy cierpieć. Wykorzystują swoją historię i pozycję wielce utrapionego narodu z II wojny światowej. Mają wielkiego sojusznika USA, który zawsze się wstawi za Izraelem, tylko jestem ciekawy jak długo Amerykanie będą chronili Żydów. Żydzi zapominają, że dla wielu krajów jest już obca historia II wojny światowej i nikt ślepo nie będzie ich popierał. Takie sytuacje, jak zaatakowanie konwoju są jedynie wodą na młyn Muzułmanom, którzy mają pretekst, aby zemścić się na Żydach. Znowu będą zamachy itp. Wątpię, aby w tym konwoju była jakaś broń. A dla dyskutantów pytanie: GDYBY KTOŚ NAPADAŁ NA TWÓJ DOM, TO CO BYŚ ZROBIŁ? CZEKAŁ BYŚ AŻ CI WSZYSTKO ZABIORA I ZNISZCZĄ A MOŻE NAWET ODBIORĄ ŻYCIE, CZY TEŻ BĘDZIESZ SIĘ BRONIŁ. TO JEST ODRUCH WARUNKOWY. ONI NIE ZASTANAWIALI SIĘ KTO ICH NAPADA, BO MUSIELI BRONIĆ WŁASNEGO ŻYCIA. Żydzi już robili takie numery wielokrotnie. Napadali na Palestyńczyków bo im się tak podobało i tłumaczyli się potem, że mieli jakieś podejrzenia itd. W praktyce ginęło często wielu cywilów. Nikt się wtedy nie przeciwstawił takim zachowaniom Żydów. Jakby coś takiego zrobili Palestyńczycy, to podówczas odezwałby się OSTATNI SPRAWIEDLIWY: USA w obronie wielce uciśnionego Izraela.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Smardz
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 842
Nr użytkownika: 34.798

Stopień akademicki: mgr prawa
Zawód: ekscentryczny
 
 
post 31/05/2010, 18:06 Quote Post

Moim zdaniem kwestią jest, co tam dokłądnie zaszło.
Jeśli statki nie dały szans na pokojowe "wyeskortowanie" ich z wód Izraela, można się zastanowić jakie środki siłowe wypadało użyć.
Natomiast sama blokada, jak blokada. Mają wojnę to się blokują.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
marek1307
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 284
Nr użytkownika: 62.610

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 31/05/2010, 19:27 Quote Post

Wygrzebałem właśnie, że dostawy do Gazy blokuje agenda rządu USA o nazwie Office of Foreign Assets Control, a nie sam rząd Izraela. A powodem jest to, że władzę w Gazie przejął w 2007 w drodze zamachu Hamas. Poza tym Hamas rządzący w Gazie jest uznany za organizację terrorystyczną przez USA i UE.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Ryszard Lwie Serce
 

الشيطان
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.405
Nr użytkownika: 24.473

Zaurak
Stopień akademicki: magister iuris
Zawód: Mlot na Fiskusa
 
 
post 31/05/2010, 19:37 Quote Post


OWP też na początku zapowiadała, że zniszczy Izrael. Złagodziła ton, uznała Izrael i zbankrutowała politycznie na początku lat 90. Na jej miejsce pojawił się Hamas, który momentalnie zyskał mocne poparcie w społeczeństwie, przejawiające się przede wszystkim w sukcesie wyborczym. Jednym słowem, taka linia polityczna gwarantuje Hamasowi dalsze funkcjonowanie.
A przykład OWP jednoznacznie dowodzi, że da się negocjować. Gdyby się nie dało, niemożliwe byłoby np. ostatnie wypuszczenie więźniów wzamian z Gilada Szalita.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Necrotrup
 

oszołom przemawiający językiem nienawiści ;)
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.743
Nr użytkownika: 1.208

 
 
post 31/05/2010, 21:22 Quote Post

Wbrew temu, co napisano na początku tej dyskusji, istotą problemu jest właśnie interwencja na wodach międzynarodowych.
Statek można było śledzić aż do jego wpłynięcia na wody terytorialne, następnie zatrzymać. Wątpię, aby było konieczne użycie broni.
Przy całej mojej sympatii dla Izraela uważam całą akcję za grandę. Z dostępnych informacji wynika, że jest to ewidentny akt piractwa.

Pytanie, po co Izraelowi ta cała awantura. Ostrzeżenie dla ewentualnych naśladowców?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Blake
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.419
Nr użytkownika: 37.436

Zawód: student
 
 
post 31/05/2010, 22:13 Quote Post

Izrael po raz kolejny sprawdza, na ile sobie może pozwolić. Poczekajmy na reakcję świata, mam nadzieję, że będzie stanowcza. Zobaczmy, co zdziała ten rozmemłany twór, do którego należymy, zwany UE i jego potężna szefowa dyplomacji.
Jeśli przyznamy Izraelowi prawo do walki dowolnymi środkami, atakowanie cywilnych statków na wodach międzynarodowych i używanie przeciw cywilom broni zakazanej w umowach międzynarodowych (bomby fosforowe), to równie dobrze możemy uzasadniać zamachy terrorystyczne. Wszystko zależy od tego, czyją sprawę uznamy za "słuszną" i w czyim przypadku cel uświęca środki.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
marek1307
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 284
Nr użytkownika: 62.610

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 31/05/2010, 22:17 Quote Post

Na stronie BBC pisze, że Izraelczycy z wyprzedzeniem powiadomili, że nie wpuszczą tego konwoju i podejrzewam, że ten konwój przewidywał, że będzie zadyma (choć niekoniecznie z ofiarami) i świadomie pchał się, żeby zwrócić uwagę mediów na Gazę. Możliwe, że Izrael chciał postraszyć ich swoimi komandosami, żeby się bali tak ryzykować na przyszłość. Ale to są wyłącznie moje domysły.

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Blake
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.419
Nr użytkownika: 37.436

Zawód: student
 
 
post 31/05/2010, 22:51 Quote Post

QUOTE
Na stronie BBC pisze, że Izraelczycy z wyprzedzeniem powiadomili, że nie wpuszczą tego konwoju i podejrzewam, że ten konwój przewidywał, że będzie zadyma (choć niekoniecznie z ofiarami) i świadomie pchał się, żeby zwrócić uwagę mediów na Gazę.
I taki scenariusz jest możliwy.
Jednak jeśli chodzi o legalność akcji, Izraela to nie usprawiedliwia. Gdyby zrobił to na swoich wodach - to co innego. Ale nie można sobie napadać niewinnych statków bez żadnych konsekwencji.
A jeśli chodzi o moralny wydźwięk całego zdarzenia - przy całej mojej niechęci do zachodnioeuropejskiego lewactwa, przewożenie, wbrew blokadzie, towarów dla cierpiącej ludności cywilnej jest według mnie szlachetne. Zwłaszcza, że jak przed chwilą powiedzieli w TV, na liście towarów objętych blokadą są takie niebezpieczne narzędzia jak cement czy wózki inwalidzkie. Mosty powietrzne do Zachodniego Berlina też według mnie zasługują na docenienie, a nie potępienie jako "naruszenie przestrzeni powietrznej radzieckiej strefy okupacyjnej", czy jakby to tam nazwać.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Ryszard Lwie Serce
 

الشيطان
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.405
Nr użytkownika: 24.473

Zaurak
Stopień akademicki: magister iuris
Zawód: Mlot na Fiskusa
 
 
post 31/05/2010, 23:19 Quote Post

QUOTE
Na stronie BBC pisze, że Izraelczycy z wyprzedzeniem powiadomili, że nie wpuszczą tego konwoju i podejrzewam, że ten konwój przewidywał, że będzie zadyma (choć niekoniecznie z ofiarami) i świadomie pchał się, żeby zwrócić uwagę mediów na Gazę.

Oczywiście, że tak jest. Tym dziwniejsza jest w tym kontekście bezczelność Izraela, który widząc, że skupione są na nim oczy całego świata zareagował wręcz skandalicznie. Z formalnego punktu widzenia wspomniany konwój nawet nie zaczął się pchać do Gazy. On sobie po prostu płynął przez otwarte morze.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
mobydick1z
 

Błękitno-purpurowy Matuzalem
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.321
Nr użytkownika: 64.238

Braveheart
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Jakiś jest.
 
 
post 1/06/2010, 8:22 Quote Post

QUOTE(Ryszard Lwie Serce @ 31/05/2010, 23:19)
QUOTE
Na stronie BBC pisze, że Izraelczycy z wyprzedzeniem powiadomili, że nie wpuszczą tego konwoju i podejrzewam, że ten konwój przewidywał, że będzie zadyma (choć niekoniecznie z ofiarami) i świadomie pchał się, żeby zwrócić uwagę mediów na Gazę.

Oczywiście, że tak jest. Tym dziwniejsza jest w tym kontekście bezczelność Izraela, który widząc, że skupione są na nim oczy całego świata zareagował wręcz skandalicznie. Z formalnego punktu widzenia wspomniany konwój nawet nie zaczął się pchać do Gazy. On sobie po prostu płynął przez otwarte morze.
*



No właśnie to jest najgorsze, że zawsze będą takie państwa na tym świecie, którym wolno wszystko. Z kolei innym wygarnia się wszystko bez względu na to co by nie robili. Dziwny jest ten świat.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

4 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej