Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

5 Strony « < 3 4 5 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> PRL: ustalenie czasu powstania koncepcji, Wnioskowanie ze skrawków dokumentów

Fuser

VII ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 15.418

post 28/09/2018, 16:36 Quote Post

QUOTE(mata2010 @ 28/09/2018, 0:25)
Sprawy "ukraińskie" są trudne. Nie jest wykluczone, że wina jest też po stronie polskiej. Na pewno jeszcze dużo faktów jest ukrywanych!
*

A może coś więcej poza hasłami, nawet jeśli nie dotyczą tematu wątku.

User is offline  PMMini Profile Post #61

wysoki

X ranga
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier

post 28/09/2018, 17:52 Quote Post

QUOTE(mata2010 @ 28/09/2018, 17:30)
"Może po prostu nie przeczytałeś?", a ja wcześniej napisałem, że przeczytałem.
Przeprosin nie usłyszałem...
*

Nie zauważyłem informacji, że przeczytałeś, tylko to, iż Sudopłatow napisał. Stąd kiedy nie odpowiedziałeś uznałem, że po prostu nie możesz odpowiedzieć, gdyż wiesz, iż książka wyszła, ale nie czytałeś.
Ani to nie był zarzut, ani nie miałem na celu obrazy.
Natomiast jeśli tak to odebrałeś to oczywiście przepraszam smile.gif.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #62

mata2010

VII ranga
Nr użytkownika: 33.783

Andrzej Matuszewski
Stopień akademicki: dr
Zawód: statystyk

post 29/09/2018, 6:45 Quote Post

Podejrzenie, że ktoś kto interesuje się Frontem Wschodnim wraz z jego politycznymi aspektami, nie przeczytał wspomnień Sudopłatowa, jest całkowicie absurdalne. Przecież Sudopłatow został oskarżony w epoce Chruszczowa o pośredniczenie w zawarciu pokoju Sowietów z Niemcami poprzez ambasadę bułgarska w Moskwie. Bronił się, że był to niby wybieg...

Poczekam czy ten post nie zostanie usunięty i powrócę do moich rozważań zgodnych z tytułem wątku. Aspekt ukraiński jest w tym wątku dość ważny - choć drugorzędny. Jest więcej pytań niż odpowiedzi.

Ten post był edytowany przez mata2010: 29/09/2018, 7:15

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #63

wysoki

X ranga
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier

post 29/09/2018, 9:43 Quote Post

No to i ja wróce do poprzednich pytań wink.gif.
A co czytałeś poza Sudopłatowem i wymienionymi wyżej przeze mnie autorami?
Jest więcej pytań niż odpowiedzi.

O to, to, a gdzie szukałeś odpowiedzi na swoje pytania?
Oczywiście poza np. Goebelsem, Irvingiem czy Torańską?

I co Sudopłatow pisał o inwigilacji Ukraińców?

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #64

mata2010

VII ranga

Andrzej Matuszewski

post 29/09/2018, 10:37 Quote Post

Oczywiście, że szukałem. Sudopłatow działał na Ukrainie również na wywiadowczym "odcinku niemieckim". Ten jest spektakularny i niekontrowersyjny. Natomiast wywiad w stosunku do ukraińskich ugrupowań nacjonalistycznych w dalszym ciągu stanowi tabu - czego się zresztą spodziewałem.

Generalnie niewiele da się tu "ugrać" w kwestii zrębów PRL-u.

Sporo wiadomo o okresie, gdy zarówno w PRL jak i w Sowietach wzięto się brutalnie za nacjonalistów ukraińskich. Tu znów nie ma wielkich kontrowersji poza "drobnicą" typu: jak to było ze śmiercią Świerczewskiego, z Gerhardem itp.

Ten post był edytowany przez mata2010: 29/09/2018, 10:45

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #65

mata2010

VII ranga

Andrzej Matuszewski

post 14/10/2018, 6:45 Quote Post

Najpierw przytoczę 2 wnioski, które już zaprezentowałem:

1. Z przyczyn nie do końca racjonalnych i/lub na skutek nieznanych dotychczas analiz wywiadowczych Niemiec: Hitler na przełomie sierpnia i września 1943 doszedł do wniosku, że jedyną szansą Niemiec na arenie dyplomatycznej JEST WYCOFANIE SIĘ WIELKIEJ BRYTANII Z WOJNY.

2. Stalin początkowo nieufnie odniósł się do stworzenia KRN. Reakcją na owo stworzenie z nocy sylwestrowej 1943/4 było utworzenie specjalnej konstrukcji: Centralne Biuro Komunistów Polskich. Gomułka jednak zdołał obronić swoją koncepcję. I rzeczywiście fasadowy udział tradycyjnych partii politycznych jakoś tam się sprawdził i trwał przez cały PRL. Dlatego Stalin nie bardzo kwapił się potem by Gomułkę potępiać. Nie jest wykluczone, że koncepcja PAX-u też była jakąś konsekwencją KRN-u. W ten sposób Stalin i jego doradcy włączyli w "nurt PRL-u" pewną (wcale nie małą) część endecji.

Teraz przechodzę do trzeciego wniosku: bulwersującego moralnie.

Ofiara straszliwego i (chyba) bezprecedensowego mordu na polskich oficerach i podoficerach i to głównie ta część tego mordu, która została wykonana w Katyniu MIAŁA PEWIEN POZYTYWNY SKUTEK. I to nie skutek odłożony w czasie (który m. in. "zaowocował" katastrofą samolotową z prezydentem Kaczyńskim na pokładzie pod Smoleńskiem) tylko skutek natychmiastowy. Natychmiastowy w tym sensie, że w kwietniu 1943 sprawa mordu katyńskiego została bardzo sprytnie nagłośniona przez Goebbelsa.

Do dzisiaj nie znamy wielu spraw (m.in. prawdziwej przyczyny katastrofy w Gibraltarze), procesów dziejowych, przyczyn roszad personalnych, które ów sprytny ruch Goebbelsa wywołał. Jedno wydaje mi się pewne: Stalin zrozumiał nie tylko on może dogadywać się z Hitlerem, ale alianci również. Akcja Goebbelsa taką mozliwość dawała. Co więcej, zaczął wątpić w możliwość swojego dogadania się z Hitlerem, chociaż jeszcze całkowicie tej mozliwości nie odrzucił. W dalszym ciągu trwała akcja urabiania niemieckich jeńców.

Dygresja: W Polsce do dzisiaj bardzo znaczny odłam społeczeństwa uważa, że Alianci Zachodni powinni dogadać się z Hitlerem. Jest też wielu polityków, którzy jeśli nie wprost (bo to byłoby ryzykowne), ale poprzez różnego rodzaju akcje propagandowe (mogące się przeliczyć na procenty poparcia w wyborach) taką iluzje utrzymują.

W każdym razie mafia Stalina rozpoczęła organizowanie Związku Patriotów Polskich. Błyskawicznie, bo już na początku czerwca 1943 odbył sie kongres ZPP, na który zaproszono wszystkich, którzy akceptowaali Polskę pod zwiechnictwem Sowietów. Ów kongres wystosował listy nie tylko do rządów USA i Wielkiej Brytanii, ale również do emigracyjnego rządu Edvarda Benesa.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #66

5 Strony « < 3 4 5 
2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2018 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej