Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Galowie, Co o nich wiemy?
     
talarmen2222
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 58
Nr użytkownika: 69.561

Michal
Stopień akademicki: uczen
Zawód: uczen
 
 
post 11/12/2010, 21:44 Quote Post

Dzięki chłopaki ale po prostu nie mam czasu na wypożyczenie tych książek ale je lubię . Po prostu plis powiedzcie mi ciekawostki militarne galów,gospodarcze itp. plis zachęcam do swojego tematu oto link http://www.historycy.org/index.php?showtop...64&#entry825664
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
talarmen2222
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 58
Nr użytkownika: 69.561

Michal
Stopień akademicki: uczen
Zawód: uczen
 
 
post 11/12/2010, 21:45 Quote Post

Dzięki chłopaki ale po prostu nie mam czasu na wypożyczenie tych książek ale je lubię . Po prostu plis powiedzcie mi ciekawostki militarne galów,gospodarcze itp. plis zachęcam do swojego tematu oto link http://www.historycy.org/index.php?showtop...64&#entry825664
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
Elevander
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 277
Nr użytkownika: 70.565

Tomasz
Zawód: Miles Christi
 
 
post 20/01/2011, 18:01 Quote Post

Najpierw chciałbym się przywitać ze wszystkimi użytkownikami, ponieważ jest to mój post nr 1 na tym forum, które dotychczas przeglądałem czasem jedynie jako gość.

Dodam, że nie identyfikuję się z przedmówcą ani żadnym z jego poglądów. Pobieżnie przeleciawszy po treści postów znalazłem już częściowo odpowiedź na pytanie, które chciałem zadać, a które dotyczy literatury (głównie polskojęzycznej, choć jeśli ktoś zna jakieś godne polecenia tytuły w językach obcych, to czemu nie) poświęconej zagadnieniu Galów i Galii.

Moja wiedza na ten temat opiera się na tym co napisał Cezar, co potem przepisał od niego w 50% Romanowski w swojej HB-owej Alezji 52 p.n.e wink.gif i na jakichś pojedynczych informacjach porozrzucanych po różnych autorach. W poprzednich postach pojawił się tytuł o Wercyngetoryksie z serii ceramowskiej małej - zastanawiam się nad zdobyciem tej książki, więc prosiłbym kogoś kto czytał o garść informacji na jej temat: głównie chodzi o to, czy jej autor zajmuje się głównie cytowaniem Cezara jak stoik Chryzyp Eurypidesowej Medei, czy może jest mniej zależny od źródła, jakim są Commentarii.... No i tu mam drugie pytanie: czy właściwie jakiś starożytny autor poważniej pisał o Gallach i czy to się zachowało?

Ten post był edytowany przez Elevander: 20/01/2011, 18:04
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.130
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 20/01/2011, 18:43 Quote Post

QUOTE(Elevander @ 20/01/2011, 18:01)
Najpierw chciałbym się przywitać ze wszystkimi użytkownikami, ponieważ jest to mój post nr 1 na tym forum, które dotychczas przeglądałem czasem jedynie jako gość.

Dodam, że nie identyfikuję się z przedmówcą ani żadnym z jego poglądów. Pobieżnie przeleciawszy po treści postów znalazłem już częściowo odpowiedź na pytanie, które chciałem zadać, a które dotyczy literatury (głównie polskojęzycznej, choć jeśli ktoś zna jakieś godne polecenia tytuły w językach obcych, to czemu nie) poświęconej zagadnieniu Galów i Galii.

Moja wiedza na ten temat opiera się na tym co napisał Cezar, co potem przepisał od niego w 50% Romanowski w swojej HB-owej Alezji 52 p.n.e wink.gif i na jakichś pojedynczych informacjach porozrzucanych po różnych autorach. W poprzednich postach pojawił się tytuł o Wercyngetoryksie z serii ceramowskiej małej - zastanawiam się nad zdobyciem tej książki, więc prosiłbym kogoś kto czytał o garść informacji na jej temat: głównie chodzi o to, czy jej autor zajmuje się głównie cytowaniem Cezara jak stoik Chryzyp Eurypidesowej Medei, czy może jest mniej zależny od źródła, jakim są Commentarii.... No i tu mam drugie pytanie: czy właściwie jakiś starożytny autor poważniej pisał o Gallach i czy to się zachowało?
*


Mimo wszystko lepiej przeczytać "Wojnę galijską" Cezara niż Alezję 52 p.n.e., z całym szacunkiem dla autora HB-eka smile.gif Trochę wiadomości o Galach znajduje się w literaturze antycznej, o tyle o ile wchodzili w zakres tematyki, w końcu nawet u Cezara, wiadomości, ktore zamieszcza są podporzadkowane przedstawieniu walk. Więc u reszty te wzmianki nie będą tak skomasowane - warto sięgnąć po Polibiusza czy Liwiusza. Książka o Wercyngetoriksie musi być uzależniona od Cezara, bo jest to główne źródło, na szczęście wykorzystuje więcej przekazów, ponieważ Cezar miał pewne tendencje, uważam, ze spokojnie możesz ją nabyć, badź pożyczyć z biblioteki. Gdy chodzi o książki ogólne o Galach, stosunkowo najnowsza i oparta nie tylko na źródłach literackich, ale bogato wykorzystująca archeologię jest praca Barry'ego Cunliffe'a, Starożytni Celtowie, przeł. E. Klekot, Warszawa 2003.
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
Elevander
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 277
Nr użytkownika: 70.565

Tomasz
Zawód: Miles Christi
 
 
post 20/01/2011, 19:34 Quote Post

QUOTE(szapur II @ 20/01/2011, 18:43)
Mimo wszystko lepiej przeczytać "Wojnę galijską" Cezara niż Alezję 52 p.n.e., z całym szacunkiem dla autora HB-eka smile.gif

Przeczytałem i jedno i drugie i to po kilka razy, choć akurat muszę przyznać, że jeśli idzie o tę serię Bellony, to Alezja 52 p.n.e. wypada całkiem nieźle. Akurat zdaje mi się, że to jedyna ksiażka z HB, którą ten autor napisał.

Ten post był edytowany przez Elevander: 20/01/2011, 19:50
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

2 Strony < 1 2 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej