Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Biografia Aleksandra Wielkiego, Jaka najlepsza waszym zdaniem?
     
KSIĄŻĘ
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 264
Nr użytkownika: 1.097

Zawód: Marechal d'Empire
 
 
post 10/02/2005, 12:35 Quote Post

Od dłuzszego czasu noszę się z zamiarem zakupu biografii Aleksandra Wielkiego.Do tej pory przeczytałem jedną jedyna autorstwa Greena i uwazam ja za bardzo dobrą.
Wraz z ukazaniem sie filmu,na półkach księgarni pojawilo sie wiele biografii Aleksandra.
Moje pytanie:Która z dostepnych na polskim rynku biografii uważacie za najlepszą.
Proszę o wasze opinie na ten temat.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Filip II
 

VI ranga
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.011
Nr użytkownika: 3.493

 
 
post 10/02/2005, 13:28 Quote Post

Wystarcza mi wersja Petera Greena ale jeśli ktoś napisał lepszą to czemu nie...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Barkida
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 180
Nr użytkownika: 1.074

Stopień akademicki: mgr
Zawód: stroiciel
 
 
post 11/02/2005, 23:50 Quote Post

Chyba właśnie Green jest najlepszy..
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Maciek
 

IV ranga
****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 381
Nr użytkownika: 58

 
 
post 12/02/2005, 0:52 Quote Post

No cóż na zachodzie ukazuje się mnóstwo książek o ALeksandrze... Green napisał jedną z wielu i to bardzo kontrowersyjną. Nie można wyciągać wniosków na temat postaci ALeksandra na podstawie jednej i to akurat tej książki. Świetnym fachowcem tematu jest Nicholas Hammond którego książki też są tłumaczone na polski - "Geniusz Aleksandra Wielkiego", ciekawie też napisał biografię Filipa II. Po angielsku natomiast poleciłbym Boswortha i jednak Fullera choć ma on także swoich "przeciwników".
Warto też sięgnąć do Arriana który dość dokłądnie opisał wyprawę - ostatnio jego dzieło zostało wydane w De Agostini.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Ikswonarab
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 266
Nr użytkownika: 24

 
 
post 18/02/2005, 1:31 Quote Post

Człowieku, co to za pytanie??
Krzysztof nawotka, Aleksander Wielki, Wrocław 2004. Co do Green'a zgoda, do czasu ksiazki Nawotki, bardzo dobra, jeśli idzie o Hammonda "Geniusz Aleksandra Wielkiego" to: "Wypada określić jako schyłkowe dzieło tego wielkiego badacza dziejów Macedonii, pozbawione zalet jego wcześniejszym studiów, za to skażone manieryzmem wielu jego późnych prac. Geniusz Aleksandra Wielkiego, bo o tej książce mowa, nie oddaje sprawiedliwości dorobkowi niedawno zmarłego wybitnego angielskiego historyka i należy w ogóle żałować, że tę właśnie jego pracę wybrano do przedstawienia polskiemu czytelnikowi" K. Nawotka, Aleksander Wielki, Wrocław 2004, s. 12.
I trzeba się z Nawotką zgodzić. Green'a czyta sie niezmiernie przyjemnie, z lekka nutką wątku sensacyjnego i ciekawymi opisami bitew. Jednakże Nawotka, dowiódł wielkości swojej bezapelacyjnie, łamiać stare i utarte bzdury m.in. o słabej monarchii perskiej; ciekawie przedstawił sprawę miast w greckich w Azji Mniejszej (tym się zajmuje w szczególności); również zabójstwo Filipa II, pkazane jest z wielu możliwych perspektyw.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Maciek
 

IV ranga
****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 381
Nr użytkownika: 58

 
 
post 21/02/2005, 19:32 Quote Post

Właśnie dotarła do mnie biografia Aleksandra autorstwa Nadolskiego. Zdecydowałem się na jej kupno pod wrażeniem świetnego referatu Pana Nadolskiego w Materiałach konferencji Komisji Starożytnej z 2000r. Mimo krytyki pod adresem Hammonda (którego bardzo cenię) biografia od razu wydaje się świetna - przejrzałem tylko i już mi sie podoba. Zacząłem od jego spojrzenia na Granik i opis ten jest moim skromnym zdaniem świetny. Cenne są też przypisy których zawarł ogromną ilość... w przeciwieństwie do Greena który jedynie w aneksie się o nie postarał. Cóż może o to chodzi - Green pisze poczytnie i stąd ma tylu zwolenników - prawda historyczna nie jest już dla nich tak istotna...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Ikswonarab
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 266
Nr użytkownika: 24

 
 
post 22/02/2005, 0:52 Quote Post

Jaki Nadolski?? a swoja drogą jest jeszcze praca Olbrychta, Aleksnader Wielki i świat irański, Rzeszów 2004. Jeszcze raz gratuluję cenienia Hammonda:D
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Maciek
 

IV ranga
****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 381
Nr użytkownika: 58

 
 
post 22/02/2005, 8:31 Quote Post

QUOTE(Ikswonarab @ Feb 22 2005, 01:52 AM)
Jaki Nadolski?? (...) Jeszcze raz gratuluję cenienia Hammonda:D
*


Jak to jaki Nadolski? Czy możesz sprecyzować pytanie?
A co masz właściwie przeciw Hammondowi i mojej ocenie tego autora? Czytałem kilka jego prac i artykułów - moim zdaniem jest rzetelny i pisze ciekawie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Filip II
 

VI ranga
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.011
Nr użytkownika: 3.493

 
 
post 22/02/2005, 9:25 Quote Post

A jak wersja Paula Cartledga z wyd. Bellona ?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Ikswonarab
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 266
Nr użytkownika: 24

 
 
post 22/02/2005, 22:39 Quote Post

Nadolski nie napisał biografii Aleksandra tylko - N A W O T K A. Tak te miateriały z konferencji starożytnej, mam nadzieje, że mówimy o tej Ideologia i propaganda w starożytności, pod red. L. Morawieckeigo (niestety już s.p.) i P. Berdowskiego - bardzo ciekawe. Nietylko artykuł Nawotki, ale i paru innych badaczy - Ducina, Sawińskiego.
Co do Hammonda, cóż... Filip II w miarę przyzwoity. Jednakże Geniusz Aleksandra...tendencyjny, mało twórcy i wnoszący.
co do pracy Paula Cartledge'a - dno! Nie warto wydawac pieniędzy. Poza tym ksiazka Nawotki tańsza.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Maciek
 

IV ranga
****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 381
Nr użytkownika: 58

 
 
post 23/02/2005, 0:10 Quote Post

QUOTE(Ikswonarab @ Feb 22 2005, 11:39 PM)
Nadolski nie napisał biografii Aleksandra tylko - N A W O T K A. Tak te miateriały z konferencji starożytnej, mam nadzieje, że mówimy o tej Ideologia i propaganda w starożytności, pod red. L. Morawieckeigo (niestety już s.p.) i P. Berdowskiego - bardzo ciekawe. Nietylko artykuł Nawotki, ale i paru innych badaczy - Ducina, Sawińskiego.
Co do Hammonda, cóż... Filip II w miarę przyzwoity. Jednakże Geniusz Aleksandra...tendencyjny, mało twórcy i wnoszący.
co do pracy Paula Cartledge'a - dno! Nie warto wydawac pieniędzy. Poza tym ksiazka Nawotki tańsza.
*


Tak Tak Nawrotka... oczywiście przejęzyczenie.
Tak o te materiały mi chodzi. Tam właśnie Nawrotka wypowiada się na temat Greena i jego oceny polityki Aleksandra względem miast Małoazjatyckich. Opinie te nazywa "skrajnie cynicznymi" - trudno wię mówić o obiektywiźmie Greena... Hammond nie wydaje mi się natomiast tendencyjny - po prostu autor wyłamał się z konwencji współczesnych historyków oceniających Aleksandra "konwencjonalnie" tzn. względem dzisiejszych kryteriów.
Co do Cartledge'a zgadzam się. Na dodatek skopiował wszystkie mapki z Warrego ... ohmy.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
hieronim
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 3.448

 
 
post 23/02/2005, 10:26 Quote Post

Hammond to świetny historyk, choć wyraźnie sympatyzujący z Argeadami. Jednak "Geniusz Al." jest taki sobie. Natomiast jego biografia Filipa jest rewelacyjna, bardzo fajna także cała historia Macedonii. Green jest zdecydowanie na nie wobec Al., i, jak pisze Maciek, to raczej pisarz niż historyk. Mimo wszystko warto przeczytać dla odtrutki po peanach Hammonda. Polecam również Arriana - który wcale nie jest takim apologetą jak się mówi, wystarczy dokładnie przeczytać. Jestem w trakcie Nawotki - na razie wrażenia bardzo pozytywne.

PS. Czy Cartledge jest naprawdę aż tak beznadziejny?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Maciek
 

IV ranga
****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 381
Nr użytkownika: 58

 
 
post 23/02/2005, 21:12 Quote Post

Muszę przyznać że się zapędziłem z Cartledge'm. Nie czytałem więc nie mogę oceniać - zraziło mnie tylko kopiowanie mapek a nie znalazłem ani w bibliografii ani przypisach Warrego. Autor jednek podał trzy strony internetowe więc może z nich je zdobył choć ani na pothos ani na isidore nie ma tych mapek... Nie można jednak na tej podstawie krytykować książki. W końcu nawet takie powielanie innych pomysłów jest chyba już niemal normą...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Młody
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 10
Nr użytkownika: 4.039

 
 
post 23/02/2005, 22:09 Quote Post

A wie coś ktoś o "Aleksandrze WIelkim" Stevena Pressfielda? Przymierzam się do kupna... nie wiem tylko czy warto ph34r.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Maciek
 

IV ranga
****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 381
Nr użytkownika: 58

 
 
post 23/02/2005, 23:42 Quote Post

QUOTE(Młody @ Feb 23 2005, 11:09 PM)
A wie coś ktoś o "Aleksandrze WIelkim" Stevena Pressfielda? Przymierzam się do kupna... nie wiem tylko czy warto  ph34r.gif
*


Hmm... a czy to nie jest przypadkiem powieść? smile.gif Co oczywiście nie wyklucza zakupu - tyle że warto wiedzieć co się kupuje.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

4 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej