Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Obszary byłych Ghetto w waszych miastach, Czy niszczeją ?
     
Wojownik z Jury
 

III ranga
***
Grupa: Banita
Postów: 127
Nr użytkownika: 8.340

Zawód: uczen
 
 
post 1/10/2005, 18:53 Quote Post

Przegladając mapę getta w częstochowie zauważyłem że tereny byłego getta są śmierdzące cuchnące i jest(zgodnie uznawane za) najgorsze osiedle czy też dzielnica w częstochowie.Czy w waszych miastach również jest takie zajwisko ? ciekawy jestem jak to jest np w Warszawie,Białymstoku,Łodzi czy innych miastach w których były getta.Jeżeli ktoś odpowie na mój post to prosze żeby napisał ile ludzi mieszkało w geccie w jego mieście.W Częstochowskim było ich 50 tys.(prosze o to tylko z ciekawości(znam oczywiście ile było w warszawie czy łodzi ale nie mam pojęcia o tych nieco mniejszych)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Sznur
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 229
Nr użytkownika: 8.005

Stopień akademicki: absolwent
Zawód: uczen
 
 
post 1/10/2005, 21:02 Quote Post

A ja jestem akurat z Ziem Odzyskanych. No, ale do tematu. W Warszawie na Umschlagplatzu pewna firma z Kielc (?) chciała zbudować osiedle pod nazwą Słoneczne...
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
marol
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 158
Nr użytkownika: 6.647

Marek Kowalczyk
Stopień akademicki: inzynier informatyk
Zawód: biurwa
 
 
post 18/10/2005, 13:10 Quote Post

U mnie w Radomsku, podobnie jak w Częstochowie teren byłego getta to jedna z najbardziej zapuszczonych dzielnic. W okresie pierwszego getta do XI 1942 było 15000 ludzi, w okresie drugiego getta prawie 2000.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 18/10/2005, 13:47 Quote Post

Kraków

user posted image


W kwietniu 1940 roku gubernator Hans Frank zalecił „aby miasto Kraków było najbardziej oczyszczonym z Żydów miastem Generalnej Guberni”. W związku z tym hitlerowcy wydali rozkaz o przesiedleniu Żydów z Krakowa. Do 1 listopada 1940 roku Kraków opuściło 32 tysięcy Żydów. Pozostałych - ok. 16 tysięcy - postanowiono dekretem gubernatora dystryktu, Otto Wachtera, z 3 marca 1941 roku zamknąć w tzw. Żydowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej - czyli w Podgórzu. W granicach getta znalazło się 320 budynków z 3167 izbami, położonych wzdłuż piętnastu ulic wokół placu Zgody [dziś Plac Bohaterów Getta - przypis moj]. W związku z tym niezbędne było przemieszczenie kilkudziesięciu tysięcy Polaków i Żydów.

za Alma MaterNr 50/2003
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Wojownik z Jury
 

III ranga
***
Grupa: Banita
Postów: 127
Nr użytkownika: 8.340

Zawód: uczen
 
 
post 18/10/2005, 18:59 Quote Post

to mapa gett w Warszawie i Częstochowie

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
chrish
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 10.489

Krzysztof
Zawód: socjolog
 
 
post 29/10/2005, 14:11 Quote Post

W Rzeszowie teren getta rozciągał sie na całe dzisiejsze stare miasto. Teren getta zmieniał sie. Pierwsze ograniczenie granic miało miejsce podczas pierwszych deportacji do Bełżca w 1942, potem ograniczano je wraz z wyniszczaniem żydów w okolicznych lasach Głogowskich a także w miarę dalszych wywózek. Dziś po procesie rewitalizacji obszary te nie wyglądają najgorzej, są nawet bardzo reprezentacyjne. Nawet sektor starych domów na obszarze tzw Baldachówki (getto do ostatniej fazy wywózek do Szebni i Płaszowa) mimo nienajlepszej sławy wygląda całkiem przyzwoicie. Tereny dawnego cmentarza żydowskiego w centrum miasta po dewastacji przez hitlerowców zamieniono na park, spalone synagogi odbudowano i mieści się dziś w nich BWA oraz miejscie archiwum. Najbardziej zniszczone domy terenu getta zburzono jeszcze podczas wojny, dzis zajmuje je nowe budownictwo.
Dzis tylko wtajemniczeni chodząc ulicami Rzeszowa wiedzą gdzie były bramy, gdzie granice getta. Dodam, iż rynek z ratuszem wyłaczyli hitlerowcy z terenu getta, to skomplikowało strukturę granic. Krótko mówiąc, nie sposób dziś poznać po wygladzie takiej czy innej czesci miasta iz własnie tu, było getto, może z wyjatkiem wspomnianego parku, gdzie stoi pomnik, oraz synagog z pamiątkowymi tablicami.
K.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
nickodem
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 11.614

stanislaw
 
 
post 5/12/2005, 18:45 Quote Post

Białostockie getto utworzone zostalo w lipcu 1941 roku. Rozne żródła podają liczbę zamkniętych w nim Żydow na 40 do 50 tysięcy. Teren getta, to dzisiejsze centrum miasta. Niewiele świadczy o tym, ze przed laty w tym obszarze znajdowała sie zamknięta dzielnica żydowska. Jedna z ulic nosi nazwę Malmeda.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Joanna Rozmaryn
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 19
Nr użytkownika: 17.388

joanna
Zawód: uczen
 
 
post 8/05/2006, 22:03 Quote Post

Mieszkam w miasteczku (Sokołow Podlaski kolo Treblinki)niestety o takich miejscach wiele ludzi nie wie .Ja codzinnie ta droga ide do szkoly jest tak targ wiekszy sklep naprawde nikt sie nie domysla ze tam bylo getto naszczescie moja tata dzieli sie ze mna taka wiedza .Przykro ze nie ma tam nawet tablicy a ludzie o tym zapominaja sad.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Rado
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.378
Nr użytkownika: 3.636

 
 
post 9/05/2006, 0:20 Quote Post

W Łodzi wygląda to dość... sztucznie. Tj jest chyba największy w Polsce cmentarz żydowski- trudno się zresztą dziwić- ale jeśli chodzi o getto to cała ta dzielnica została przebudowana (nie wiem czy celowo czy nie), po synagodze łódzkiej nie ma śladu- słowem null, zero. Czemu sztucznie ? Ano dlatego że od jakiś pięciu lat robi się wszystko żeby jakoś przywrócić to nieistniejące getto do życia- wrzucono niesamowitą kasę w pomnik- stację Radegast (pomnik jest zresztą koszmarny), na ulicach, tam gdzie biegły granice getta, namalowano białe linie z napisami Litzmanstadt Getto. Ot próby reanimacji czegoś co historycznie, jako oryginalna materia zabytkowa po prostu nie istnieje. Efekt ? Nie wiem czy to główny powód - pewnie nie ale nie sądzę żeby nie miało to wpływu w każdym razie- uwaga- jak podał któryś z portali (przepraszam, nie przyszło mi do głowy zapisać a pamięć już nie ta) Łódź jest obecnie drugim najczęściej odwiedzanym przez turystów miastem w Polsce- po Krakowie. Nie Warszawa, nie Toruń, nie Gdańsk... Dla mnie- jeśli to prawda- byłoby to największe niepolityczne zaskoczenie tego roku
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
chomik
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 485
Nr użytkownika: 7.754

Zawód: rysownik
 
 
post 20/06/2006, 2:26 Quote Post

Historię Żydów w Lublinie zamyka data 3 listopada 1943 r. Dzień ten nazywany był przez więźniów obozu koncentracyjnego na Majdanku „Krwawą środą”. Niemcy rozstrzelali wówczas 18 400 Żydów, w tym ostatnich Żydów lubelskich.

Getto było zabudowane drewnianymi domami. Część Niemcy rozebrali, resztki uległy zniszczeniu w czasie walk w 1944. Dzisiaj z zabudowań getta nie zostało w Lublinie prawie nic. Tereny wokół Zamku Lubelskiego, gdzie się rozciągała duża część getta, pozostały po wojnie nie zabudowane. To sa skwery, place zabaw, trawniki itp. Getto upamiętnia pomnik jego ofiar (który teraz ma zostać przeniesiony na miejsce getta, jako że do tej pory był nieco dalej od tego miejsca) oraz cała seria tablic, pokazujących, co gdzie było, czyli Lubelski Szlak Zagłady:
1. Brama Grodzka
2. Umschlagplatz
3. Ochronka – Grodzka 11
4. Judenradt
5. szpital żydowski
6. studnia przy Szerokiej/Kowalskiej
7. Collegium Anathomicum przy Spokojnej - sztab Akcji Reinhard
8. obecny budynek Biblioteki KUL - centralne magazyny Akcji Reinhard
9. obóz pracy przy ul. Lipowej
10. fabryka Plage-Laśkiewicz – obóz pracy i getto na Majdanie Tatarskim
11. obóz koncentracyjny Majdanek (teraz jest tam muzeum)

W Ośrodku "Brama Grodzka" lubelski Teatr "NN" upamiętnia wielokulturową przeszłość Lublina. Jest tam m.in. makieta pokazująca, jak przed wojną wyglądała dzielnica żydowska, zamieniona przez Niemców na getto, jest mnóstwo starych fotografii, można odsłuchać nagrania starych mieszkańców Lublina o tych miejscach itp.
Dużą część tych zbiorów (łącznie z nagraniami) można oglądać przez internet, na portalu o historii Lublina "Pamięć Miejsca", prowadzonym przez teatr NN. Można tam się dostać przez:

http://www.tnn.lublin.pl
albo
www.pamiecmiejsca.tnn.pl

Informacje o Zagładzie Żydów są w portalu "Pamięć Miejsca" w dziale Dzieje Lublina (Okresy rozwoju miasta - II wojna światowa - Zagłada Żydów). Jest też dział o życiu lubelskich Żydów (Wielokulturowość)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Matteu
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 20.186

Zawód: uczen
 
 
post 6/08/2006, 13:03 Quote Post

Getto w Białymstoku zostało utworzone 26 lipca 1941 roku. Niemcy zamknęli w tym getcie ponad 40 tysięcy Żydów z Białegostoku i okolic, zmuszając ich do pracy w niemieckich fabrykach. Getto było podporządkowane niemieckim władzom cywilnym okręgu białostockiego (Bezirk Bialystok).
W listopadzie 1942 roku przybył tu z Warszawy Mordechaj Tenenbaum, by zorganizować ruch oporu (Organizacja Antyfaszystowska). Trzy grupy Żydów opuściło getto, kierując się do partyzantki w lasach.
Na początku 1943 roku Niemcy przystąpili do likwidacji getta w Białymstoku. W dniach 5-12 lutego 1943 roku zamordowali na miejscu ponad 800 Żydów, a do ośrodka zagłady w Treblince deportowali 10 tysięcy. Podczas akcji ostatecznej likwidacji getta (16 lipca 1943 r.) wybuchło powstanie zbrojne, po klęsce którego przywódcy popełnili samobójstwo. Około 40 tysięcy Żydów wywieziono do ośrodków zagłady w Treblince i na Majdanek. Getto w Białymstoku zostało ostatecznie zlikwidowane 20 sierpnia 1943 roku.
Po likwidacji getta białostockiego jego teren był miejscem koncentracji ludności polskiej wysiedlonej z Białowieży. sad.gif

W obecnej chwili na terenach byłego getta znajdują się kamienice ,bloki mieszkalne i jeden z największych targów w Białymstoku .Rejon nie wyróżnia się zbytnio od innych w mieście .Choć można jeszcze zobaczyć pamiątki z przeszłości
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
jackomusik
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 37
Nr użytkownika: 20.815

Aron
Zawód: Student historii
 
 
post 29/08/2006, 16:26 Quote Post

Getto w Ostrowcu Świętokrzyskim powstało w kwietniu 1941 roku i mieszkało w nim około 15-16 tys. Żydów. Swym zasięgiem obejmowało Rynek, Starokunowską, Iłżecką, oraz szereg innych. Na ulicy Iłżeckiej zachował się budynek Judenratu, w którym dziś mieści się Biblioteka Pedagogiczna. Cmentarz żydowski jest zdewastowany, ocalałe nagrobki poustawiano w jednym miejscu, później poukładano tam całą masę porozbijanych żydowskich nagrobków. Wszystko otoczono płotem. Na miejscu cmentarza powstał park (z tego co mi wiadomo na XV-lecie PRL). Ciała jednak nie zostały ekshumowane, Żydzi ciągle tam spoczywają, a we wspomnianym parku zbiera się miejscowy element - alkoholicy, ćpuny i inni.

Rzeczą niebywale przykrą jest, że nie ma żadnej tablicy ani upamiętnienia pamięci tych ludzi. W październiku 1942 roku podczas spędzania Żydów na Rynek zginęło 1000 osób, pozostałych w liczbie 14 000 osób pozostawiono w deszczu pod nadzorem Litwinów. Rankiem dokonano wielkiej selekcji, po czym 11 000 ludzi popędzono na dworzec gdzie zapakowano ich do wagonów i wywieziono do Treblinki.

Po tym wydarzeniu nie ma dziś zadnego wspomnienia, natomiast jest potężny pomnik upamiętniający 30 powieszonych w tym miejscu Polaków. Na ścianie kościoła jest tablica upamiętniająca 3000 zabitych Ostrowczan (chrześcijan, rzecz jasna). Dziś mało który Ostrowczanin wie, że było w tym mieście getto.


Duża część dzielnicy żydowskiej została przez Niemców wyburzona. Naprzeciwko cmentarza są zdewastowane stare domy i brzydkie kamienice tudzież wielka, dwukondygnacyjna czerwona ściana. To jedyne, co zostało z getta w tej części miasta - za nimi są już bloki. Przy Iłżeckiej w wyburzone części między łądnymi kamienicami także wmurowano "blokopodobne" brzydactwa. Także na tej ulicy zbudowano duże bloki.


Tak się kończu smutna historia zagłady Ostrowieckich Żydów.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Przemek Polanski
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 25.971

Przemek Polanski
Stopień akademicki: doktor
Zawód: aktor
 
 
post 12/12/2006, 18:23 Quote Post

Przez ostatnie cztery lata zajmowałem się obszarem byłego getto w Krakowie. Jest to dzielnica nieco zaniedbana ale ostatnimi czasy tak zwany snobizm kazał bywać krakowskiemu "towarzystwu" właśnie w tej dzielnicy. Odremontowano więc plac, z którego wywożono Żydów do obozów zagłady. Mam na myśli dawny Plac Zgody. Nie jest źle, bowiem władze miejskie oznaczają tereny, gdzie ongiś hitlerowcy dokonywali masowych zbrodni.
Natomiast ostatnimi czasy zajmuję się wyznaczaniem granic dawnego getto w podkarpackim Krośnie. Dzielnica ta jest utrzymana w czystości ale śladu po dawnym getto nie ma.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Coobeck
 

Moderator IV 2004 - IV 2014
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 6.350
Nr użytkownika: 696

 
 
post 16/07/2008, 14:28 Quote Post

Vitam

Kraków, cóż... Podgórze robi się modne, jak swego czasu modny zrobił się Kazimierz (zyskując przy tym na wyglądzie i inwestycjach, choć ciągle niewystarczająco). Plac bohaterów Getta - mam mieszane uczucia co do pomnika/instalacji/cholera-wie-jak-to-nazwać... To znaczy brak jest jakiejkowiek informacji na temat tego, co ten symbol przedstawia, skąd się wziął... więc myślę, że dla 99% ludzi jest to kompletnie nieczytelne. Aż się prosi o jakąśstałątablicę informacyjną, najlepiej ze zdjęciem, które by wszystko wyjaśniło.

Może kilka słów o mieście, w którym się urodziłem, Tarnowie. Przed wojną Żydzi stanowili circa about połowę ludności. Getto zlokalizowano między ulicami: Brama Pilzneńska i Lwowska (granica południowa), Ochronek (wschodnia), Polna i Koszarowa (obecnie Mickiewicza) (północna) i zygzakiem od zachodu Nowa-(obecnie Waryńskiego, przedwojennej nazwy nie znam)-Goldhamera-Wałowa-Forteczna-Wąska-Zakątna-Żydowska.
Kawałek między Wałową a Forteczną i Wąską to Stare Miasto, jeden z najurokliwszych jego zakątków (zakręt Żydowskiej przy Zakątnej jest autentycznie klimatycznym i chyba jednym z najładniejszych miejsc w całej Małopolsce), na wiekszości byłego getta wyburzono wszystko i zabudowano po wojnie stylem nowohuckim (do niedawna funkcjonowała nazwa "mariensztad", nie wiem czy dalej jest ona żywa), obszar na wschód od Starodąbrowskiej (circa about 1/4 całości) jest mocno zapuszczony.
Po Żydach pozostała ulica Żydowska, ruiny Starej Synagogli między Żydowską a Wąską, ulica Nowa (od Nowej Synagogi) i kilka miejsc pamięci, uczczonych pomnikami czy tablicami pamiątkowymi.
http://www.muzeum.tarnow.pl/judaica/rokpam/getto/getto.html
http://www.muzeum.tarnow.pl/artykul.php?id=52&typ=5
http://www.tarnow.pl/historia/spacerkiem_p...ie/spacer_1.php
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Celt
 

po prostu Celt
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 959
Nr użytkownika: 328

 
 
post 16/07/2008, 17:54 Quote Post

odnosząc się do postu Rado.
Wiem że spora część getta łódzkiego znikneła z powierzchni ziemi podczas wojny lub niedługo po niej /przebudowa ulicy Zachodniej/; wiele domów zostało wyburzonych; części pozwolono się po prostu rozsypać.....bo nie ukrywajmy - Bałuty nigdy nie uchodziły za dzielnicę elitarną wink.gif ale są jeszcze budynki pamiętające czasy wojny.
Będąc w pracy patrze codziennie na "Dom pod Zegarem" - Łagiewnicka 25; w budynku gdzie pracuje była fabryka płaszczy gumowanych /przed i po wojnie - kino; teraz hala targowa/.
Podobają mi się tablice ukazujące ważne miejsca getta; dzięki temu możesz sie dowiedzieć co gdzie było; co z ważnych budynków ocalało.
Biała linia "litzmastadt getto" ona chyba tylko po Zgierskiej idzie... jakoś na Piwnej nie dostrzegłem jej śladów.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej