Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Piechota za czasów Stanisława Poniatowskiego
     
artyleria.ron
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 41
Nr użytkownika: 81.030

 
 
post 2/01/2016, 21:55 Quote Post

Witam,

Jednak byłem w błędzie i przegrałem dolary. Przypomniałem sobie, iż była piechota garnizonu częstochowskiego, to musiała być i piechota garnizonu kamienieckiego. I była. Najpierw informacje.

x) Górski – garnizon kamieniecki 200 głów zaciągniętych w 1781 i 214 głów w tym 14 kaprali zaciągniętych w 1782;
xx) Korzon – garnizon Kamieńca w 1788:
• Regiment Buławy Polnej Koronnej – 8 kompanii (? głów);
• Regiment Szefostwa Ilińskiego – 6 kompanii (? głów);
• Batalion Garnizonowy – 4 kompanie (400 głów)
• Brygada Artylerii – 3 kompanie;
xxx) Wimmer – 7 kompanii garnizonu kamienieckiego (400 głów) zaciągniętych w 1787;
xxxx) Korzon: „Tabele szczegółowa pod dniem 20 marca 1790 obejmuje regimenta (…) Regiment Buławy Polnej Koronnej – 8 kompanii (…) Regiment Szefostwa Ilińskiego – 6 kompanii (2 nowe)”
xxxxx) Górski: Dokument datowany na 17.08.1789: (…) Regiment Buławy Polnej Koronnej – 467 głów podłóg dawnego etatu, 562 głów nowego zaciągu, 1029 głów sumy ogólnej; (…) Regiment Ilińskiego – 353 głów podłóg dawnego etatu, 452 głów nowego zaciągu, 805 głów sumy ogólnej; (…) Załoga kamieniecka – 414 głów;

Rezerwisto, to co napisała Bucholc pochodzi z Wimmera. I to on zagmatwał. Tym nie mniej, wszystko pasuje (prawie).
Mianowicie Wimmer pisze, iż Regiment Buławy Polnej Koronnej zwiększono o 4 kompanie do 695 głów, zaś Regiment Szefostwa Ilińskiego o kompanię do 539 głów. Dalej w 1787 erygowano 7 kompanii jako załogę Kamieńca (400 głów).

Moje wnioski:
1) piechota garnizonu kamienieckiego to było na pewno 14 kapralstw (tu ukłony dla ciebie rezerwisto)/414 głów, w jakiś sposób powiązanych z tymi regimentami, w szczególności z 14 poszczególnymi ich kompaniami (gospodarka kompanijna? zaciąg? służba garnizonowa w twierdzy?) erygowana w latach 1781-82 – w końcu skądś Wimmer wziął te informacje o „nowych” kompaniach i wzroście liczebności regimentów;
2) na pewno piechota ta nie była bezpośrednio związana z regimentami (etaty plus twoje spostrzeżenia odnośnie oficerów), a na pewno nie erygowano dodatkowych kompanii w obu regimentach (tu należy wspomnieć, iż Wimmer popełnia dwa ewidentne błędy – liczy podwójnie ową piechotę oraz powinien napisać, iż Regiment Szefostwa Ilińskiego zwiększono o 3 kompanie do 539 głów);

Ciekawym jest jak szykowano do boju ów garnizon. Ja bym obstawiał, iż służył przy armatach, jako pomoc artylerzystom koronnym. Możliwe też, iż kapralstwa łączono do boju w plutony. Skądś Wimmer i Korzon wytrzasnęli te kompanie.

Tak, czy siak zainteresowała mnie piechota stanisławowska. Dużo znalazłem nieścisłości.

Pozdrawiam,

 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
rezerwista
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 286
Nr użytkownika: 44.537

leszek tomczyk
Zawód: inzynier
 
 
post 6/01/2016, 12:32 Quote Post

QUOTE(artyleria.ron @ 2/01/2016, 22:55)

Moje wnioski:
1) piechota garnizonu kamienieckiego to było na pewno 14 kapralstw (tu ukłony dla ciebie rezerwisto)/414 głów, w jakiś sposób powiązanych z tymi regimentami, w szczególności z 14 poszczególnymi ich kompaniami (gospodarka kompanijna? zaciąg? służba garnizonowa w twierdzy?) erygowana w latach 1781-82 – w końcu skądś Wimmer wziął te informacje o „nowych” kompaniach i wzroście liczebności regimentów;
2) na pewno piechota ta nie była bezpośrednio związana z regimentami (etaty plus twoje spostrzeżenia odnośnie oficerów), a na pewno nie erygowano dodatkowych kompanii w obu regimentach (tu należy wspomnieć, iż Wimmer popełnia dwa ewidentne błędy – liczy podwójnie ową piechotę oraz powinien napisać, iż Regiment Szefostwa Ilińskiego zwiększono o 3 kompanie do 539 głów);

Ciekawym jest jak szykowano do boju ów garnizon. Ja bym obstawiał, iż służył przy armatach, jako pomoc artylerzystom koronnym. Możliwe też, iż kapralstwa łączono do boju w plutony. Skądś Wimmer i Korzon wytrzasnęli te kompanie.

Tak, czy siak zainteresowała mnie piechota stanisławowska. Dużo znalazłem nieścisłości.

Pozdrawiam,
*


Witam
Moim zdaniem nie wszystko się zgadza ale wydaje się że można wyjaśnić powody porównując sytuację kapralstw garnizonowych z kapralstwami strzelcow w pulkach polowych. 8 kapralstw dołączonych z poszczególnych kampanii w czasie W tworzyło kompanię strzelców. Etat kompanii piechoty przewidywał 8 kpr.,oficerów i pozostałe osoby funkxyjne powoływano po sformowaniu kompanii. Ponieważ w latach 80-tych etat komp.piechoty przewidywał 2 kpr więc 14 kapralstw =7 kompanii na czas W (po uzupelnieniu oficerami i funkcyjnymi wydzielonymi z kompanii polowych). Te kompanie miały na stale przebywać w twierdzy.
Niestety nie znalazłem opracowania,które by zajmowało w ten sposób rozwój garnizonu Kamieńca, a sprzecznosci występujące u różnych autorów jeszcze poglebiaja zamieszanie np. Ratajczyk w Wojsko i obronność RP wskazuje w etacie wojska koronnego z 1788 r. 129 kompanii piechoty. Skąd takie dane u zawodowego ;-) historyka nie potrafię powiedzieć, ale może jako amator wiem za mało. Gdyby kogoś interesował ten temat to proszę o informacje. Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
PW1977
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 201
Nr użytkownika: 96.307

 
 
post 19/05/2016, 1:53 Quote Post

Czy ktoś może dysponuje etatem 30 tysięcznym przyjętym przez sejm 11 kwietnia 1775 roku?
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
PW1977
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 201
Nr użytkownika: 96.307

 
 
post 30/06/2016, 1:42 Quote Post

Organizacja wojska koronnego na podstawie etatu 30 tyś.

user posted image
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
PW1977
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 201
Nr użytkownika: 96.307

 
 
post 8/07/2016, 1:35 Quote Post

user posted image

Ten post był edytowany przez PW1977: 8/07/2016, 14:03
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
PW1977
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 201
Nr użytkownika: 96.307

 
 
post 11/07/2016, 9:38 Quote Post

user posted image
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
Sarissoforoj
 

Kwatermistrz Generalny
*******
Grupa: Supermoderator
Postów: 2.902
Nr użytkownika: 1.265

Stopień akademicki: mgr. inz.
Zawód: Emeryt
 
 
post 11/07/2016, 17:45 Quote Post

Dwa etaty i wszystko wydaje się w porządku. A jednak nie wszystko jest OK. Jest nią ilość dowódców kompanii. Jeśli policzymy opłacanych kapitanów wszystko się zgadza. W pierwszym przypadku kompaniami dowodzą: kapitan, kapitan, szef, pułkownik, podpułkownik, major. W drugim przypadku: kapitan, kapitan, kapitan, kapitan, szef, pułkownik, podpułkownik, major. Wiadomo, że ówczesna armia dożywała końca swego feudalnego ustroju, czyli czerpania maksymalnych zysków z armii. Po to między innymi istniały kompanie sztabowe, mające być źródłem dodatkowego zysku dla magnatów, czy też bogatej szlachty, oficerów sztabowych. Tylko wiadomo, że funkcja sztabowa nie służyła po to aby dowodzić kompanią/ dywizjonem w polu. Po to wprowadzono funkcję kapitana sztabowego mającego dowodzić właśnie kompaniami sztabowymi, za niższe pieniądze od prawdziwego kapitana. Ala jak łatwo zauważymy w obydwu przedstawionych poniżej etatach brakuje dwóch kapitanów sztabowych. To kto dowodził tymi kompaniami w polu? Sytuacja ta nie jest odosobniona, podobnie jest z etatem z 1789, 1890 a także w ostatnim z 22 maja 1792r. Wszędzie brakuje dwóch kapitanów sztabowych. Co ciekawsze tak sytuacja nie miała w ogóle miejsca w regimentach dragonii. Tam ilość kapitanów i kapitanów sztabowych daje ilość kompanii w regimencie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
PW1977
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 201
Nr użytkownika: 96.307

 
 
post 12/07/2016, 14:09 Quote Post

Według regulaminu z 1790 roku, 8 kompanijny regiment (etat 1440) formował sie w 2 bataliony po 4 dywizjony. Każdy batalion składał się z:
1 Komendanta,
1 Majora,
1 Adjutanata,
3 Kapitanów,
12 Subalternów (młodszych oficerów),
48 Podoficerów z Podchorążymi,
12 Doboszów,
632 Gemajnów.

Przy kompaniach majorowskich nie było kapitana, dlatego dywizjonem formującym się z tej kompanii dowodził porucznik.

Regimenty o etatach 467 i 353 głów mogły formować tylko po jednym batalionie. Nie mam pojęcia ile formowały dywizjonów.

http://pbc.biaman.pl/dlibra/docmetadata?id...rom=publication

Ten post był edytowany przez PW1977: 12/07/2016, 14:31
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
rezerwista
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 286
Nr użytkownika: 44.537

leszek tomczyk
Zawód: inzynier
 
 
post 14/07/2016, 22:05 Quote Post

QUOTE(Sarissoforoj @ 11/07/2016, 18:45)
Dwa etaty i wszystko wydaje się w porządku. A jednak nie wszystko jest OK. Jest nią ilość dowódców kompanii.
*


Myślę,że jednak jest Ok praktycznie konpaniami dowodzili:ppłk,mjr,2-4 kpt.zkomp.i 2 sztabskpt.(zastepujacych szefa i płk). W 1790 r. Wg nowego etatu kompaniami dowodzili: 2 mjr,3kpt z komp., 3 sztabskpt.( zastepujacych szefa, płk i ppłk)
Mariusz Machynia i Czeslaw Srzednicki-Wojsko Koronne Piechota
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
PW1977
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 201
Nr użytkownika: 96.307

 
 
post 15/07/2016, 13:31 Quote Post

Zrobiłem sobie mały "research" i wydaje mi się że byłem w błędzie, pisząc że regiment o etacie 467 głów formował tylko jeden batalion. Oczywiście najlepiej wyjaśniłby sprawę regulamin dla regimentów pieszych z 1777 roku, niestety nie mam do niego dostępu. Najbliższy regulamin wygooglało mi w Bibliotece Rosyjskiej Akademii Nauk:
QUOTE
XXIX/б 23272 - Слав.з.
Regulamen musztry dla regimentow pieszych koronnych y W. X. Litt. wydany [Text]. - Warszawa : [s. n.], 1777. - ; 8 gr
Рубрики: Военное дело
Найти похожие

Ciekawe informacje za to można znaleść w "Regulations for the Order and Discipline of the Troops of the United States, Part I". Okazuje się że zredukowany regiment amerykański z roku 1779 wzorowany na armii hesskiej, jest niemal bliźniaczo podobny do 8 kompanijnych regimentów koronnych. Różnica zachodzi w kompaniach sztabowych - 3 zamiast 4 oraz w liczbie kapitanów 5 zamiast 6. Regiment o liczbie gemajnów i podoficerów nie mniejszej niż 320 formował się w dwa szeregi.

user posted image

Biorąc jednak pod uwagę, że regimenty koronne wzorowały sie na regiulaminach pruskich, batalion mógł formować się tak:

user posted image

Ten post był edytowany przez PW1977: 15/07/2016, 15:40
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
rezerwista
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 286
Nr użytkownika: 44.537

leszek tomczyk
Zawód: inzynier
 
 
post 17/07/2016, 21:09 Quote Post

QUOTE(PW1977 @ 15/07/2016, 14:31)

Biorąc jednak pod uwagę, że regimenty koronne wzorowały sie na regiulaminach pruskich, batalion mógł formować się tak:

user posted image
*


Czy ten polski batalion jest wzięty z jakiegoś źródła? Bo znów opierając sie na logice nie podoba mi sie 2 chorążych za komendantem i brak chorążego w kompani na prawym skrzydle ale jak już pisalem nie jestem zawodowcem i nie mam dostępu do wielu źródeł i opracowań
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
PW1977
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 201
Nr użytkownika: 96.307

 
 
post 18/07/2016, 19:58 Quote Post

Słuszna uwaga, w regulaminie z 1790 roku poczet sztandarowy tworzą podchorążowie.

user posted image
 
User is offline  PMMini Profile Post #27

     
PW1977
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 201
Nr użytkownika: 96.307

 
 
post 18/08/2016, 14:24 Quote Post

Opis armii koronnej i litewskiej Gabriela N. Raspe – "Accurate Vorstellung der Koniglich Pohlnischen Armee nach der auf dem im Jahre 1775"

Etaty, umundurowanie.

http://www.dbc.wroc.pl/dlibra/doccontent?id=15636
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
Sarissoforoj
 

Kwatermistrz Generalny
*******
Grupa: Supermoderator
Postów: 2.902
Nr użytkownika: 1.265

Stopień akademicki: mgr. inz.
Zawód: Emeryt
 
 
post 11/09/2016, 22:20 Quote Post

Dzięki za wskazanie wspaniałego źródła do historii wojskowości polskiej czasów Stanisławowskich. W dużej mierze pozwala zapoznać się ze strukturami armii koronnej i tak mało znanej armii litewskiej zanim rozpoczęły się reformy Sejmu Wielkiego. Pozwala z automatu wychwycić fakt że zamieszczone wcześniej struktury regimentów pieszych (467 i 353 osobowych zawierają błędy. Analizując etaty zamieszczone w źródle wynika, że woźnicy oraz wozy konne, pomimo słonej opłaty za swe istnienie nie są liczone w etacie. W sztabie powinien być regimentsfurier, natomiast w każdej kompanii trzeci kapral zamiast woźniców.

Podobnie jest z regimentem gwardii pieszej koronnej. W dokumencie podają, że powinno być 1539 żołnierzy w regimencie. Jeśli się jednak doda na piechotę poszczególne osoby funkcyjne to wychodzi 1536. Domyślam się, że błąd to wynik błędu liczenia. Nikomu nie chciało się podliczać, więc pomnożono stan kompanii 63 żołnierzy przez ilość kompanii i dodano sztab - 27 żołnierzy. Zapomniano, że majorzy znajdujący się w sztabie osobiście dowodzili kompaniami.
Interesujące jest, że w połowie lat 80-tych ukształtował się etat 1556 żołnierzy. Ja rozumiem, że każdą kompanię zwiększono o jednego żołnierza i zlikwidowano cztery stanowiska, że sztabu pułku (prawdopodobnie - miedzy innymi fajfrów).
Interesująca jest jedna z funkcji znajdująca się w etacie regimentu gwardii:
- z niemiecka - buchsenschafter
- z francuska - arquebusier
Pomimo prób jedyne co znalazłem z tłumaczenia rosyjskiego, że to strzelec z gwintowaną strzelbą(może nieprawidłowo odczytuję s pisane na dwa sposoby). Tylko co ten żołnierz robił w regimencie
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
artyleria.ron
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 41
Nr użytkownika: 81.030

 
 
post 18/09/2016, 17:29 Quote Post

Witam,

Na wstępie przyłączam się do podziękowań dla Kolegi PW1977.

@Sarissoforoj

Pozwolę sobie wyjaśnić Twoje wątpliwości.
W sprawie liczby 1539 wszystko jest w porządku. Po prostu w części francuskojęzycznej jest błąd w liczbie woźniców 24 zamiast 27.

Etat buchsenschafter'a/arquebusier'a to nasz swojski etat majstra do osady.

Pozdrawiam.
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

3 Strony < 1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej