Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Legia Cudzoziemska, w XXI wieku
     
Belizariusz_Scypion
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 565
Nr użytkownika: 39.284

Stopień akademicki: magister historii
Zawód: zolnierz/ kickboxer
 
 
post 2/01/2008, 18:56 Quote Post

Witam!

Chciałbym rozpocząć nowy temat do dyskusji dotyczący Legii Cudzoziemskiej współcześnie. Co o niej sądzicie? Uważacie ją już za przeżytek minionych dekad, nadający się do likwidacji? Czy może za miejsce dla najemników, poszukiwaczy przygód, ludzi nie mających perspektyw rozwoju w społeczeństwie? A może za szanse na przeżycie życiowej przygody? Czym dla Was jest Legia Cudzoziemska?

Szczególnie mile widzane byłyby w dyskusji osoby, które służyły w Legii jeśli takowe oczywiście są na tym forum wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Sewer
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.178
Nr użytkownika: 14.030

Stopień akademicki: coś tam wiem :)
 
 
post 2/01/2008, 22:54 Quote Post

Legia jest nowoczesną armią tylko że najemniczą.

QUOTE
Czy może za miejsce dla najemników, poszukiwaczy przygód, ludzi nie mających perspektyw rozwoju w społeczeństwie?


A ty myślisz że w naszej armii to sami Ułani i patryjoci. Idą tam ludzie bo wojsko dobrze płaci, daje przyszłość. Częściowo rację że daje rozwój ale nie róbmy bez mózgów z żołnierzy. Wojsku można znaleźć cały przekrój społeczeństwa są tacy którzy idą by szukać przygody ale też tacy którzy nadają się tylko do tego.

QUOTE
Czym dla Was jest Legia Cudzoziemska?


Jedyną sprawną siłą militarną Francji biggrin.gif


QUOTE
Szczególnie mile widzane byłyby w dyskusji osoby, które służyły w Legii jeśli takowe oczywiście są na tym forum

W necie są strony o legii z których możesz się dowiedzieć jak tam żyją, jeśli zastanawiasz się nad nią.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
lucam
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 739
Nr użytkownika: 33.018

Stopień akademicki: -
 
 
post 3/01/2008, 10:16 Quote Post

Służba w Legii bez zgody MON-u jest nadal karana.
Nie zapominajmy, że także Hiszpania posiadała swoją Legię Cudzoziemską (obecnie tylko z nazwy Cudzoziemska)...
Legia też była miejscem schronienia dla kryminalistów, obecnie rekrut nie może być karany. Ale nadal zapewnia się nową tożsamość...
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Tanatos
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 293
Nr użytkownika: 2.073

Zawód: milosny :(
 
 
post 3/01/2008, 14:01 Quote Post

lucam: sluzba w Legii nie jest karalna.

Od 1 stycznia 2007 roku polski obywatel ma prawo sluzyc w niektorych obcych sluzbach, w tym takze w Legii.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
lucam
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 739
Nr użytkownika: 33.018

Stopień akademicki: -
 
 
post 3/01/2008, 14:22 Quote Post

Czyli nie potrzeba zgody MON-u??
Ciekawe nie wiedziałem o tym. To chyba w ramach przepisów UE zostało zmodyfikowane?
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Husarz
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 791
Nr użytkownika: 1.222

 
 
post 3/01/2008, 14:41 Quote Post

Swoja legię cudzoziemską ma/miała też Belgia. Jeżeli chodzi o służbę to podobno kwestie finansowe nie są głównym powodem wstępowania rekrutów gdyż pensje nie są specjalnie duże.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Tanatos
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 293
Nr użytkownika: 2.073

Zawód: milosny :(
 
 
post 3/01/2008, 16:00 Quote Post

Nie jestem w stanie Ci odpowiedziec, bo nie mam zadnej wiedzy na ten temat. Pamietam tylko artykul z "GW" informujacy, pod koniec 2006, o zmianie przypisow. Chociaz rzeczywiscie, o ile mnie pamiec nie myli, mialo to zwiazek z dostosowaniem do unijnego prawa.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
lucam
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 739
Nr użytkownika: 33.018

Stopień akademicki: -
 
 
post 3/01/2008, 16:35 Quote Post

Bo ja kojarzę coś z tym związanego, że można służyć w innej armii po uregulowaniu stosunku do służby wojskowej w swoim kraju.
Pensja legionisty na początku bez dodatków wynosi 1100 euro jeśli mnie pamięć nie myli.
Najwyższe zarobki są w 13 Półbrygadzie stacjonującej w Dżibuti (chronią to państwo), ze względu na służbę poza terytorium Francji, uciążliwość służby itp...
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
korten
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.633
Nr użytkownika: 1.663

 
 
post 3/01/2008, 22:03 Quote Post

Taki sam topic juz istnieje na ktoryms z subforow.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Belizariusz_Scypion
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 565
Nr użytkownika: 39.284

Stopień akademicki: magister historii
Zawód: zolnierz/ kickboxer
 
 
post 5/01/2008, 11:18 Quote Post

Jeśli tak korten to powiedz mi na którym? Szukałem przed napisaniem tego tematu czy nie ma już takiego postu, żeby nie dublować go i nieznalazłem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
chariot rider
 

Monarchista podstępnie knujący przeciw republice i demokracji
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 582
Nr użytkownika: 15.636

Panie, pan nie wie kto ja jestem
Stopień akademicki: Zmasakrowany
Zawód: Herszt banitów
 
 
post 5/01/2008, 13:03 Quote Post

"QUOTE
Czym dla Was jest Legia Cudzoziemska?


Jedyną sprawną siłą militarną Francji biggrin.gif"

A lotnictwo?


"Uważacie ją już za przeżytek minionych dekad, nadający się do likwidacji?"

Uważam raczej że to przyszłość. W przyszłości każde potężne państwo prowadzące regularnie wojny będzie miało takie oddziały. (Może poza Amerykanami, bo akurat dla nich wojna to poligon dla nowych technologii, a nie fach dla twardzieli.) Choć niekoniecznie składające się z cudzoziemców, z braku tychże, a to znowuż z braku wysokich płac. Oczywiście zawsze bedą istnieć też w pełni "rdzenne" jednostki, jak choćby brytyjskie SAS gdzie licza na lojalność również w obliczu problemów z regularną wypłatą.

Jeśli chodzi o służbę w niej, to dawniej trzbea było mieć specjalne pozwolenie z MON-u, a teraz to niedługo poslą pewnie do Czadu tych co do tej pory stacjonowali w Iraku. To i pewnie pozwoleń na służbę bezposrednio pod Francuzami już nie trzeba.

"Chociaz rzeczywiscie, o ile mnie pamiec nie myli, mialo to zwiazek z dostosowaniem do unijnego prawa."

Ma to związek z tym że jesteśmy państwem klientelnym partnera Francji - RFN-u. Choć oczywiście nie ma to znaczenia, bo wszyscy jesteśmy "sojusznikami" USA smile.gif .

"Najwyższe zarobki są w 13 Półbrygadzie stacjonującej w Dżibuti (chronią to państwo), ze względu na służbę poza terytorium Francji, uciążliwość służby itp..."

Oj chronią, chronią. Przed niepodległością. Chyba nikt nie ma złudzeń że Legia Cudzoziemska służyła kiedyś do obrony Francji. Pacyfikować i trzymać w ryzach kolonie (obojętnie czy z samodzielnym rzadem czy nie), to była zawsze ich rola. Co do zarobków - rosną one proporcjonalnie do elitarności oddziałów w jakich się służy. To zresztą jasne. Tylko że tam trzeba zasłużyć nawet na stopień szeregowego - przedtem jest się nikim. No moze nie nikim, ale jakąś ciurą, czeladźą, czymś w tym stylu, a warunki służby (czy raczej ostrego szkolenia) żałosne. Nie wiem czy żołd jaki pobierają to chociaż to 1100 euro. Ważne jest też, iż mimo ryzyka żołnierze są dosyć pewni legijnej opieki - rząd Francji przyznaje renty tym co odeszli z powodu kłopotów ze zdrowiem wykluczających ich z tego zawodu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
lucam
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 739
Nr użytkownika: 33.018

Stopień akademicki: -
 
 
post 5/01/2008, 22:54 Quote Post

Co do tego żołdu: korzystałem z tej strony:
http://www.legion-recrute.com/pl/salaires.php
Przed niepodległością?? A może jednak przed zakusami sąsiadów. W Dżibuti w porównaniu z otaczającymi ją Etiopią, Somalią, to spokojny kraj...
Legia już niejednokrotnie udowodniła swoją wierność Francji...
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
chariot rider
 

Monarchista podstępnie knujący przeciw republice i demokracji
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 582
Nr użytkownika: 15.636

Panie, pan nie wie kto ja jestem
Stopień akademicki: Zmasakrowany
Zawód: Herszt banitów
 
 
post 6/01/2008, 21:45 Quote Post

Ale do obrony rdzennie francuskiego teryrorium, o ile wiem, nie posłużyła. A bez pieniędzy to wogóle by pewnie nie służyła.
Żołd to 1040 euro jak widzę, ale mniejsza z tym.

"W Dżibuti w porównaniu z otaczającymi ją Etiopią, Somalią, to spokojny kraj..."

Do Erytrei nikt nie posłał Legii, a z tego co widzę na mapie - istnieje dalej...
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
lucam
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 739
Nr użytkownika: 33.018

Stopień akademicki: -
 
 
post 7/01/2008, 0:54 Quote Post

Z tego co pamiętam była użyta w czasie IWŚ, a także w 1940 roku.
Poza tym chyba masz rację, kiedyś istniał przepis zakazujący użycia Legii w Metropolii... Chyba, że w razie wojny, ale nie jestem pewien...
Jak każde wojsko zaciężne, Legioniści walczą dla idei nie dla pieniędzy... Wśród Legionistów zdarzali się kryminaliści, ale i idealiści, walczący o jakąś sprawę (sprawę Francji, albo im się wydawało, doda kolega @chariot raider)
Ps. Masz rację pomyliłem się aż o 60 euro (nie wiem jak jest z dodatkami)
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
chariot rider
 

Monarchista podstępnie knujący przeciw republice i demokracji
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 582
Nr użytkownika: 15.636

Panie, pan nie wie kto ja jestem
Stopień akademicki: Zmasakrowany
Zawód: Herszt banitów
 
 
post 7/01/2008, 1:13 Quote Post

"w 1940 roku"

W Narviku.

"w czasie IWŚ"

Chyba w koloniach?

"Jak każde wojsko zaciężne, Legioniści walczą dla idei nie dla pieniędzy..."

To Twój żart? Mogą tak mówic i nawet mysleć, ale robią to dla pieniędzy i z pustym portfelem zdali by sobie z tego szybko sprawę. Ich nie motywuje nawet patriotyzm.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

3 Strony  1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej