Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
713 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Olimpiada Historyczna - ogólnie, Temat istnieje od 2004 r.
     
Tomek z Łodzi
 

III ranga
Group Icon
Grupa: Polskie Towarzystwo Historyczne
Postów: 280
Nr użytkownika: 1.064

Tomasz Pietras
Stopień akademicki: dr
Zawód: historyk
 
 
post 16/10/2004, 0:00 Quote Post

Nie chcę tu uchodzić za teoretyka. Sam brałem udział w jednej z olimpiad historycznych, przed laty. Bardzo dobrze ją wspominam. Stąd pomysł tego tematu. Był rok 1991, początek naszych wielkich przemian. Ja miałem 16 lat a uczestnictwo w tej olimpiadzie było dla mnie ciekawym doświadczeniem i wielką przygodą. Bardzo podobał mi się centralny etap konkursu, który odbywał się wtedy w przepięknym Kazimierzu Dolnym. Mile wspominam nie tylko samą olimpiadę (tu zwłaszcza egzamin ustny), ale i atmosferę tam panującą, poznanych ludzi, urocze miejsca... rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
seba1984pce
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 136
Nr użytkownika: 880

Sebastian Adamkiewicz
Stopień akademicki: magister
 
 
post 16/10/2004, 11:50 Quote Post

Co do konkursów historycznych otoz ja bralem udzial w konkursie dwukrotnie i to wlasnie w Lodzi. Niezgodze sie z podjesciem ze praca jest glupota. Wrecz przeciwnie ja jestem zdecydowanym przeciwnikiem testów. Niesprawdzaja wiedzy historycznej w zaden sposob. Wiedza historyczna to nie umiejetnosc glupkowatego wyrycia dat i faktow. Sa one tylko pomocne w wyciaganiu wnioskow. Historia to bowiem nauka wyciagania wnioskow. Co z tego ze bede wiedzial kiedy byl chrzest Polski jak nie bede umial obiektywnie ocenic tego faktu. Mowimy o tym ze glupota jest zwracanie uwagi na styl pracy. No przykro mi to czytac poniewaz kazdy z nas jest Polakiem i musi umiec poslugiwac sie jezykiem polskim i przykro mi gdy humanista jakim jest historyk nie potrafi sie nim poslugiwac. Dla mnie to wiekszy grzech niz nie znajomosc jakiegos faktu bo to zawsze mozna znalesc w ksiazce. Ale niestety wlasnie wielu nawet profesorow nie potrafi swej wiedzy przekazac i szkoda ze rowniez ludzie mlodzi nie doceniaja umiejetnosci poslugiwania sie jezykiem. Wlasnie testy nie dosc ze nie sprawdzaja wiedzy to jeszce zabija umiejetnosc opowiadania o historii.

Moje wrazenia z konkursu sa o tyle zle ze dwukrotnie zabraklo mi zaledwie 2 punktow do Olimpiady Ogolnopolskiej i dwukrotnie musialem zadowolic sie nagroda w konkursie regionalnym ale coz. Dwukrotnie spotkalem sie z ta sama pania na etapie ustnym i co najgorsze istnialo zagrozenie ze spotkam sie z nia znow podczas egzaminu z historii Polski XVI-XVIII wiek, na szczescie uniknąlem tego zaszczytu:P bo to wlasnie ta Pani dwukrotnie stawiajac mi 4 pozbawila szans na udzial w dalszym etapie co wprawialo mnie w furie. Swoja wiedze do konkursów czerpalem z wielu ksiazek nawet szczegolenie nie patrzylem na autorow a raczej na tematyke. Choc wiem z autopsji ze lepiej miec wiedze podrecznikowa i na nia nalozyc trosze wiedzy po za podrecznikowej niz opierac na samych ksiazkach naukowych.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
krzystofer
 

Semper Invictus
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.602
Nr użytkownika: 1.005

 
 
post 16/10/2004, 15:08 Quote Post

Historia faktycznie jest nauką wyciągania z przeszłości wniosków, ale olimpiada przedmiotowa z historii powinna dotyczyc właśnie znajomości faktów, bo to z faktów wyciągamy lekcję na przyszłość. W tamtym roku pisząc w Katowicach pracę konkursową załamałem się. Moja praca oceniona na niedostateczny z następujących powodów:
- zbyt prosty szyk zdaniowy, brak zdań rozbudowanych
- ubogie słownictwo
- suche fakty historyczne
- brak osobistego zdania na temat wydarzeń przeze mnie opisywanych
- uboga treśc całego tekstu i brak zwieńczenia tekstu
- niedopuszczalna iloścć błędów stylistycznych
W moim przypadku wiedza historyczna wygląda tak - jestem ścisłowcem, chodze do klasy matematycznej, z ekonomią i matematyką wiążę swoją przyszłość. Najgorszym przedmiotem sa dla mnie języki(zwłaszcza, że rodzice w trosce o mnie od 8 lat edukują mnie pozaszkolnie w angielskim i niemieckim), w tym mój ojczysty szczegolnie. Po prostu wole matmę. A tu mi ktoś wyjedzie, że nawet iz wszystko na dany temat historyczny wiedziałem to i tak moja praca jest do d...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
seba1984pce
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 136
Nr użytkownika: 880

Sebastian Adamkiewicz
Stopień akademicki: magister
 
 
post 16/10/2004, 16:02 Quote Post

Krzystofer niechce podważac twojej znajomości historii bo nie jestem od tego ale wybacz gdybym byl oceniajacym to jednak podzielilbym opinie sprawdzajacych. Po pierwsze na Olipmpiade idzie setki osob ktore znaja historie w miare na rownym wysokim poziomie i czy bysmy chcieli czy nie stopien umiejetnosci przekazywania wiedzy a wiec stylu pracy jest bardzo wazny. Ponawiam swoje zarzuty coz z tego ze bedziesz znal na pamiec setki dat i ilosc ofiar Oswiecimia jesli nie napiszesz co z tego wynika. Przeciez obryc sie dat i nazwisk krolow potrafi kazdy doslownie kazdy. Problem sie zaczyna kiedy ktos ma napisac co z tego wynika i dlaczego tak wazne jest znac ta date.

Jestes w klasie matematycznej i sam wiesz ze w matematyce nie chodzi o to by wyliczyc jakis denny slupek. Umiejetnosc wyliczania dennych slupkow ma swoje zastosowanie w praktyce i ta praktyke powinnismy sprawdzac na poziomie Olimpiady. Tak samo jest z historia. Olimpiada to nie konkurs ludzi ktorzy sie czegos obryli na pamiec ale wlasnie potrafia o tym opowiedziec. Piekno historii to piekno o niej opowiadania a nie suche fakty bez znaczenia i slusznie na Olimpiadzie zwraca sie na to uwage bo to juz wyzszy poziom niz sprawdzian z dat w szkole. Na tym wlasnie polega cala bolaczka naszego szkolnictwa ze wymaga sie faktow a nie myslenia a nie wypowiadania sie. Jesli historia miala by tylko uczyc o tym kto kiedy jaka wygral bitwe to przyznaj ze to nie mialoby sensu. Po co uczyc przedmiotu niepraktycznego. Ale tak przez pewnien czas bylo i dlatego dzis wiele osob z tytulem profesora nie potrafi napisac dobrego tekstu do gazety czy napisac ciekawej ksiazki. Dlatego wlasnie wielu profesorow narzeka na Woloszanskiego i podwaza jego kompetencje podczas gdy sami o II wojnie pisza tak nudnie ze czlowiek usypia po 3 stronach.

Po za tym co do samych testow mam wiele watpliwosci. Otoz prostym przykladem jest chociazby egzamin na studia w Lodzi. Jest to test. Najsmieszniejsze jest to ze duzo osob ktore w tescie zdobyly duza ilosc punktow i bez problemu dostaly sie na studia dzis maja klopoty z utrzymaniem sie na nich a czesc juz sie pozegnala poniewaz nie potrafili na egzaminie opowiedziec o tym czego sie nauczyli. Osoby natomiast ktroe zdobyly mala ilosc punktow dzis dostana stypendium za wyniki w pierwszym roku.

Przepraszam ze zboczylem z tematu ale poprostu pragne udowodnic ze testy nie sprawdzaja realnej wiedzy historycznej sprawdzaja jedynie wiedze obryta a to jest chyba najprostsze.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
Tomek z Łodzi
 

III ranga
Group Icon
Grupa: Polskie Towarzystwo Historyczne
Postów: 280
Nr użytkownika: 1.064

Tomasz Pietras
Stopień akademicki: dr
Zawód: historyk
 
 
post 16/10/2004, 17:54 Quote Post

Dla potwierdzenia tych słów obserwacja (nie moja) związana ze wspomnianymi egzaminami wstępnymi, tylko kilka lat wcześniej. Wiele osób zdawało wtedy jednocześnie na kilka kierunków, a najchętniej na historię i prawo. Na prawie już wtedy rozpleniły się w najlepsze testy egzaminacyjne, i to jakie ! Delikatnie mówiąc, z punktu widzenia historyka były bardzo specyficzne (daty dzienne, traktaty, ustawy, liczby...). U nas, na historii, na egzaminie wstępnym pisano wtedy wypracowania, niewiele różniące się od tych na maturze czy olimpiadach. Podobno było sporo przypadków kandydatów, którzy na historię zdawali na piątki, a z testem na prawo zupełnie sobie nie radzili. To można by jeszcze odeprzeć - wiadomo prawo w Łodzi to kierunek elitarny. Ale równie często bywało odwrotnie - testy na prawo zdawali na 4 i 5, a egzamin pisemny na historię im nie wychodził. O czym to świadczy ? confused1.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
seba1984pce
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 136
Nr użytkownika: 880

Sebastian Adamkiewicz
Stopień akademicki: magister
 
 
post 16/10/2004, 19:08 Quote Post

Warto tu dodac jeszce jedna rzezc o ktorej sobie przypomnialem w miedzy czsie. Otoz wiele testow nie sprawdza realnej wiedzy czlowieka. Podam prosty przyklad. Pytanie nastepujace:Gdzie bylo pierwsze polskie biskupstwo? Kazdy odpowie w Poznaniu. I taka odpoiwedz i ja bym dal na tescie. Lecz np profesor Labuda uwaza ze bylo to Gniezno. W tescie niemoglbym sie pochwalic ta wiedza natomiast w pracy pisemnej moge juz pokazac ze oprocz najpopularniejszej wersji znam tez inne punkty widzenia
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
Gasio
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 154
Nr użytkownika: 838

 
 
post 17/10/2004, 9:17 Quote Post

Hmm... A Szanowni Koledzy pamiętacie może pytania jakie mieliście będąć na olimpiadzie? Chodzi mi o czasy nowożytne oraz wiek XIX.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
Necrotrup
 

oszołom przemawiający językiem nienawiści ;)
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.743
Nr użytkownika: 1.208

 
 
post 17/10/2004, 10:11 Quote Post

Pamiętam, że było do napisania coś o tolerancji w Polsce nowożytnej, a w części ustnej pytano mnie o przyczyny upadku Imperium Rzymskiego (etap wojewódzki). Aha, warto mieć przygotowane jakieś uzasadnienie wyboru danego okresu i lektur.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
Hannibal
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 230
Nr użytkownika: 1.782

 
 
post 17/10/2004, 10:51 Quote Post

W zeszłym roku w epoce nowożytnej były odkrycia i kolonializm, a w średniowieczu rozbicie dzielnicowe w Europie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
seba1984pce
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 136
Nr użytkownika: 880

Sebastian Adamkiewicz
Stopień akademicki: magister
 
 
post 17/10/2004, 12:04 Quote Post

2 lata temu z tego z pamietam z nowozytnej byl temat: Miedzy Rzeczplita, Rosja a Turcja-problem kozacki. z XIX l BYlo cos na temat postaw Polakow wobec zaborców. 3 lata temu z nowozytnej bylo cos na temat czasów saskich a z XIX wieku nie pamietam.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
Tomek z Łodzi
 

III ranga
Group Icon
Grupa: Polskie Towarzystwo Historyczne
Postów: 280
Nr użytkownika: 1.064

Tomasz Pietras
Stopień akademicki: dr
Zawód: historyk
 
 
post 17/10/2004, 12:27 Quote Post

Co prawda od mojej olimpiady minęło już 13 lat, ale wybrane tematy pamiętam doskonale. Tematy lubią czasem się powtarzać. Co prawda Gasiowi pewnie się tu nie przysłużę, bo wybrałem specjalność średniowiecze, może jednak zainteresuje to innych. wink.gif

Etap okręgowy (pisemne wypracowanie): Terytorium państwa polskiego w epoce piastowskiej.
Z części ustnej pamiętam sympatyczną rozmowę z prof. J. Szymczakiem na temat lektury "Dawne dziejopisarstwo polskie" J. Dąbrowskiego.

Etap centralny (pisemne wypracowanie): Znaczenie XIII wieku dla dziejów Polski.
Analiza tekstu źródłowego: fragment kroniki Jana Długosza opisujący spory Jagiełły ze szlachtą o przywilej brzeski 1425 r.
Część ustna, którą wspominam najlepiej i w moim przypadku była chyba decydująca o wyniku: tu pamiętam pytanie o zakony w Polsce średniowiecznej, które wypłynęło w związku z wybranymi lekturami - biografiami Chrobrego i Krzywoustego.

Życzę powodzenia ! biggrin.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
Hannibal
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 230
Nr użytkownika: 1.782

 
 
post 17/10/2004, 14:13 Quote Post

Z tego co sobie jeszcze przypomniałem, to z XIX wieku były nowoczesne ruchy polityczne (geneza, powstanie, rozwój, czy jakoś tak...).
 
User is offline  PMMini Profile Post #27

     
Guest
 

Unregistered

 
 
post 17/10/2004, 15:33 Quote Post

Gasio napisał:

hehe wszak Paniczu Tomku z miasta co się zowie Łódź średniowiecze to nie mój okres, ale liczy się chęć pomocy wink.gif za co jestem rad. A co do innych tematów to były "smakowite" smile.gif tak się składa, że w piątek ide na takowy konkurs i obawiam się wyników. Tak się złożyło, że wytypowali mine tam a de facto mam opaonwana tylko ( a może i aż ) historie Polski w mniej więcej nowożytności i XIX w. stąd moje zainteresowanie tematami smile.gif
 
Post #28

     
Tomek z Łodzi
 

III ranga
Group Icon
Grupa: Polskie Towarzystwo Historyczne
Postów: 280
Nr użytkownika: 1.064

Tomasz Pietras
Stopień akademicki: dr
Zawód: historyk
 
 
post 17/10/2004, 19:00 Quote Post

Pytacie ciągle o przykładowe pytania do pisemnej części olimpiady z lat poprzednich.

Oto garść tematów z eliminacji szczebla okręgowego: smile.gif

Rozwój technik zdobywania pożywienia w pradziejach ziem polskich
Rywalizacja o panowanie na Morzu Śródziemnym w świecie starożytnym
Geneza i rozwój herezji w średniowiecznej Europie
Europa nowożytna. Jedności i odrębność
Przemiany polityczne na mapie świata 1015-1914
Pacyfizm, rnilitaryzm, dernilitaryzacja - hasła XX wieku
Kontakty ziem słowiańskich ze światem śródziemnomorskim w pradziejach.
Ewolucja ustroju rzymskiego w okresie Republiki i Cesarstwa,
Uniwersytety w kulturze średniowiecznej Europy,
Ewolucja absolutyzmu jako dominujące j formy ustrojowej w Europie w okresie nowożytnym (XVI-XVIII w)
Ruchy wolnościowe w Europie w latach 1815-18T8.
Lewica w Polsce w. okresie międzywojennym - nurty, programy, rola w życiu politycznym.
Ziemie polskie w czasach Słowiańszczyzny plemiennej
Powstanie i rozwój chrześcijaństwa w -cesarstwie rzymskim ,
Formy i zakres udziału społeczeństwa w sprawowaniu władzy w średniowiecznej Europie
Reforma czy absolutum dominium? Próby wzmocnienia władzy królewskiej od XVI do XVIII wieku w Rzeczypospolitej
Epoka napoleońska w dziejach Europy. Bilans zysków i strat
"Sanacja" w oczach współczesnych i potomnych
Ośrodki stołeczne państwa gnieźnieńskiego
Rywalizacja Aten i Sparty w V w. p.n.e.
Formy władzy państwowej w średniowiecznej
Czasy saskie- bilans polityczny, gospodarczy, kulturalny
Polskie emigracje polityczne i zarobkowe w dobie porozbiorowej
Pogranicza narodowe i kulturowe w Europie po pierwszej wojnie światowej
Sztuka zbieraczy i łowców z epoki kamienia
Republika rzymska w okresie wielkich podbojów i walki o dominację w świecie śródziemnomorskim (264-133 p.n.e.)
Krucjaty w Europie średniowiecznej
Miasta i mieszczaństwo Rzeczypospolitej w 2 połowie XVIII wieku
Postawy społeczeństwa polskiego w 2 połowie XIX wieku
Koncepcje odbudowania państwa polskiego w czasach II wojny światowej.
Ziemie polskie a imperium rzymskie. Wzajemne relacje kulturowe
Cesarstwo Rzymskie od Dioklecjana do Teodozjusza Wielkiego - problemy polityczne i ustrojowe
"Złota jesień polskiego średniowiecza" ? - przemiany polityczne i kulturalne
Wielonarodowość Rzeczypospolitej w epoce nowożytnej - polityka, gospodarka, kultura
Sprzeciw i przystosowanie - społeczeństwo polskie w XIX wieku
Sojusznicy III Rzeszy - cena współpracy
 
User is offline  PMMini Profile Post #29

     
Tomek z Łodzi
 

III ranga
Group Icon
Grupa: Polskie Towarzystwo Historyczne
Postów: 280
Nr użytkownika: 1.064

Tomasz Pietras
Stopień akademicki: dr
Zawód: historyk
 
 
post 17/10/2004, 19:05 Quote Post

Dorzucę jeszcze przykładowe pytania do części pisemnej eliminacji centralnych: smile.gif

Cesarstwo Rzymskie I-II w. n.e.: przyczyny trwałości, źródła kryzysu
Polska i pogańskie ludy północy w średniowieczu: wzajemne stosunki i oddziaływanie
Szansę przetrwania Rzeczypospolitej w XVIII w.
Polityka zaborców wobec ziem polskich i Polaków 1864-1914: próba porównania
Obóz sanacji w Polsce 1926-1939.
Archeologia w odkrywaniu najstarszych dziejów ludzkości
Kult panującego w starożytności grecko-rzymskiej, jego geneza i funkcje
Powstanie państw Europy środkowej w średniowieczu podobieństwa i różnice
Miasta Rzeczypospolitej epoki nowożytnej
Migracje polityczne i gospodarcze ziem polskich w XIX wieku
Kształtowanie się granic Polski w latach 1918-1923.
Związki ziem polskich z Imperium Rzymskim od I do IV wieku
Rozwój, terytorialny i "organizacja państwa rzymskiego w okresie wczesnego cesarstwa
Monarchia we wczesnym i późnym średniowieczu - porównanie dwóch typów państwa
Dzieje tolerancji w Rzeczypospolitej w epoce nowożytnej
Dwie drogi do zjednoczenia - Niemcy i Włochy w XIX w.
Partie i organizacje chłopskie na ziemiach polskich od schyłku XIX w. do 1947 r. - programy, działacze, rola w życiu politycznym
Funkcje teatru w życiu starożytnych Greków
Unia polsko-litewska i jej znaczenie w średniowieczu
Kryzys Rzeczypospolitej w XVII wieku
Źródła nowoczesnych nurtów politycznych na ziemiach polskich u schyłku XIX wieku oraz
Porównanie systemu rządów w międzywojennej Europie.
Metody archeologiczne w badaniach najstarszych miast polskich
Rola wybitnych jednostek w przemianach społeczno-politycznych w Rzymie u schyłku republiki
Morze Śródziemne i Bałtyk w gospodarce średniowiecznej Europy
Przebudowa polityczna Europy po wojnie o sukcesję hiszpańską i wielkiej wojnie północnej
Rosja w polskiej myśli politycznej w dobie porozbiorowej
Rządy II Rzeczypospolitej wobec mniejszości narodowych
Przydatność archeologii w odtwarzaniu dziejów ludzkości
Świat grecki w epoce archaicznej. Przemiany polityczne, społeczne i kulturalne (VIII-VI w. n.e.)
Przemiany społeczne, prawne i ekonomiczne w Polsce XII-XIV wieku
Wpływ wojen początku XVIII wieku na europejski układ sił politycznych
Ruchy narodowe w Europie i ich uwarunkowania w H połowie XIX wieku i początkach X wieku
Problem mniejszości narodowych w Europie po I wojnie światowej.
Średniowieczne stolice państwa polskiego w świetle najnowszych odkryć archeologicznych.
Cesarstwo rzymskie w I-III wieku -jedność czy różnorodność?
Rola zakonów w kształtowaniu społeczeństw w średniowiecznej Europie
Dwór monarszy XVI-XVII wieku -jego rola w życiu społecznym i kulturze europejskiej
Podłoże ideologiczne i społeczne pozytywizmu na ziemiach polskich
Rozpad imperiów kolonialnych po II wojnie światowej
Rewolucja neolityczna na Bliskim Wschodzie
Rzym i świat hellenistyczny w III-I w. p.n.e.
Polityczne aspekty kształtowania się granic średniowiecznej Polski
Wpływ idei oświecenia na przemiany polityczne i ustrojowe świata
Kwestia bałkańska w polityce mocarstw europejskich w XIX wieku
Kryzys demokracji parlamentarnej w Europie w okresie międzywojennym
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

713 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej