Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Mao Zedong przepływający Jangcy - informacje
     
kos
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 22
Nr użytkownika: 8.096

Zawód: student
 
 
post 10/01/2008, 12:19 Quote Post

Witam! Mam taką prośbę, czy mógłby mi ktoś napisać więcej informacji na temat tego jak Mao Zedong przepływał Jangcy. Ja wiem tylko tyle, że Mao robił to w celach propagandowych aby udowodnić że jego stan zdrowia jest dosyć dobry. Ale w rzeczywistości pod wodą szły liny które pomogły mu przepłynąć tę rzekęsmile.gif. Prosiłbym o podanie więcej informacji na temat tego wydarzenia, chodzi mi np. o rok, dokładne okolicznosci i ogólnie o wiecej danych związanych z tym wydarzeniem. Byłbym również wdzięczny za podanie podobnych histori związanych z przewodniczącym Mao, dodam że znam jescze historie o tym jak kazał on płoszyc wróble, oskarżając je klęski nieurodzaju:) Za wszelką pomoc dziękuje.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Travis
 

Pogromca rezunów
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.370
Nr użytkownika: 25.441

Stopień akademicki: magister
Zawód: Polski Patriota
 
 
post 5/08/2008, 18:46 Quote Post

Paul Johnson pisze o tym wydarzeniu na samym poczatku rozdzialu poswieconego Chinom w swej pasjonujacej "Historii Świata od 1917 do lat 90-tych"
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
balum
 

Sągorsi
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.867
Nr użytkownika: 46.347

 
 
post 5/08/2008, 21:13 Quote Post

Jest wysoce wątpliwe, by Mao przepłynął kiedykolwiek Jangcy, bo miał wstręc do wody i się nie mył.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Net_Skater
 

IX ranga
*********
Grupa: Supermoderator
Postów: 4.753
Nr użytkownika: 1.980

Stopień akademicki: Scholar & Gentleman
Zawód: Byly podatnik
 
 
post 9/08/2008, 1:35 Quote Post

QUOTE
Jest wysoce wątpliwe, by Mao przepłynął kiedykolwiek Jangcy, bo miał wstręc do wody i się nie mył.

Nonsens. 16 lipca 1966 roku, Przewodniczacy poplywal przez dluzszy okres czas w Yangtze kolo mostu w Wuhan. Wyczynem tym zademonstrowal jego dobra kondycje fizyczna pomimo podeszlego wieku. I nie tylko to, demonstracyjne plywanie w rzece bylo elementem w walce wewnatrzpartyjnej z przeciwnikami "wielkiego skoku".

Zrodlo: TIMELIFE, September 1999

N_S
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
balum
 

Sągorsi
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.867
Nr użytkownika: 46.347

 
 
post 9/08/2008, 7:05 Quote Post

Owszem. Opublikowano propagandowe zdjęcie Mao przepływającego Jangcy. Ale zrobić takie zdjęcie bez maczania Mao w rzece to żaden problem.
A gdyby faktycznie przepłynłą ten ściek, jakim była i jest Jangcy, to by to odpokutował ciężka chorobą.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Net_Skater
 

IX ranga
*********
Grupa: Supermoderator
Postów: 4.753
Nr użytkownika: 1.980

Stopień akademicki: Scholar & Gentleman
Zawód: Byly podatnik
 
 
post 9/08/2008, 10:59 Quote Post

QUOTE
Owszem. Opublikowano propagandowe zdjęcie Mao przepływającego Jangcy. Ale zrobić takie zdjęcie bez maczania Mao w rzece to żaden problem.

A czy mamy jakies zrodlo historyczne na poparcie powyzszej opinii ? Bo jesli nie mamy, to opinia nie przedstawia zadnej wartosci.

N_S
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
balum
 

Sągorsi
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.867
Nr użytkownika: 46.347

 
 
post 9/08/2008, 11:12 Quote Post

Odwrotnie. Mamy to jedno zdjęcie, które ma być dowodem, że Mao przełynął wielką rzekę. I nic wiecej. Żadnego filmu, świadków. Nic. I mamy wiedzę na temat, jak wyglada propaganda w kraju totalitarnym. I mamy wiedzę o stanie zdrowia Mao, jego fobiach, jakości wody w Jangcy i jej szerokości. I są ciekawe książki o Mao:
Jonathana Spence'a oraz Junga Changa. Tam masz wyklarowane, co w życiu Mao jest faktem, a co mitem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Blake
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.419
Nr użytkownika: 37.436

Zawód: student
 
 
post 18/09/2009, 13:28 Quote Post

QUOTE
I są ciekawe książki o Mao: Jonathana Spence'a oraz Junga Changa. Tam masz wyklarowane, co w życiu Mao jest faktem, a co mitem.
Jung Chang to kobieta wink.gif

Co do przepłynięcia Jangcy, samo wydarzenie jest bardziej prawdopodobne niż mity w stylu bitwy na moście na rzece Dadu.
Jednak najprawdopodobniej jest to wymysł, Mao takie chwyty nigdy nie były obce. Ciekawie pisze o tym ten pan:

http://theawakeneddragon.blogspot.com/2008/02/maos-swim.html

Edit: zarzucę jeszcze paroma cytatami z książki tej pani, której balum chciał odebrać kobiecość wink.gif
QUOTE
Jest wysoce wątpliwe, by Mao przepłynął kiedykolwiek Jangcy, bo miał wstręc do wody i się nie mył.
Wstręt do mycia - owszem. Chang i Halliday piszą:
QUOTE
Mao nie lubil kąpieli i prysznica. W ciągu dwudziestu pięciu lat ani razu się nie wykąpał. Zamiast tego służący każdego dnia wycierali go gorącymi ręcznikami. Lubił też masaże.


Ale "wstręt do wody" to stanowczo za dużo powiedziane. W tym samym rozdziale mamy:
QUOTE
Szczególną ekstrawagancją były baseny, gdyż Mao uwielbiał pływać.
Przypominam, że za młodu też pływał całkiem sporo i nieźle mu to wychodziło. Nic więc dziwnego, że swoją dobrą kondycję chciał udowadniać właśnie w ten sposób.
QUOTE
16 lipca 1966 roku, Przewodniczacy poplywal przez dluzszy okres czas w Yangtze kolo mostu w Wuhan. Wyczynem tym zademonstrowal jego dobra kondycje fizyczna pomimo podeszlego wieku.
To przepłynięcie rzeki budzi wątpliwości. Pewne jest za to, że 10 lat wcześniej, w 1956, Mao trzykrotnie przepłyną Jangcy w Wuhanie, było mnóstwo świadków i zdjęcia.
Tak więc, balumie, nie jest "wysoce wątpliwe", czy Mao kiedykolwiek przepłynął Jangcy - za to wysoko wątpliwe jest, czy zrobił to w 1966.


Po raz kolejny edytuję, tym razem chyba ostatni smile.gif Temat mnie wciągnął, więc zacząłem go drążyć.
Otóż zdjęcie to nie wszystko. W 1966 pluskającemu się Mao towarzyszyło kilkadziesiąt tysięcy świadków. Tak więc to przepłynięcie Jangcy możemy uznać za historyczne wydarzenie.
Inna sprawa, że gazety chińskie wyolbrzymiły je do granic absurdu. I stąd też kpiny tego pana, którego zalinkowałem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Freedomkostka
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 219
Nr użytkownika: 56.087

Zawód: BANITA
 
 
post 5/11/2009, 3:31 Quote Post

Znalazłem filmik gdzie widać jak płynie w rzece
http://www.voicetv.co.th/content/3288/
http://downmerng.blogspot.com/2009_09_06_archive.html
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej