Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Mecz piłkarski przerodzony w wojne
     
Tonto
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 3.034

 
 
post 14/01/2005, 6:25 Quote Post

Witam wszystkich, mam bardzo ważne dla mnie pytanie, chciałbym aby ktoś mi pomógł w znalezieniu odpowiedzi... A mianowicie chodzi mi o mecz piłkarski, który zapoczątkował jakąłś wojnę, nie wiem o jakie kraje chodziło, ani nic więcej o tym wydarzeniu. Wiem tylko, że jest to mecz piłki, po którym zaczęła się wojna... Bardzo proszę o pomoc i z góry dzięks...
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 14/01/2005, 8:13 Quote Post

"Wojna futbolowa" zwana w regionie "wojna 100 godzin" (La Guerra De Las 100 Horas) pomiedzy Salwadorem i Hondurasem wybuchla 14 lipca 1969 roku.
a chodzilo mecz piłki nożnej Salwador-Honduras w ramach eliminacji do mistrzostw świata 1970. Mecz przegrany przez Honduras w stolicy sąsiada.

Sam mecz byl pretekstem, konflikt narastal wczesniej a wiazał sie on z osiedlaniem sie od roku setek tysiecy rolikow salwadorskich po honduraskiej stronie granicy.

Salwador stosujac polityke faktow dokonanych wydrukował nawet mapy, na których uznał te terytoria za swoje. Trzeba bylo tylko pretekstu do zbrojnego konfliktu i tym stal sie mecz.
Po przegranej w Hondurasie zaczeto nawowywac do wyrzucenia wrogich intruzow. Armia Salwadoru natychmiast (byla od dawna gotowa) rzucila sie na pomoc rodakom.

Same działania wojenne nie dały rostrzygnięcia. Po ogłoszeniu przez spółeczność międzynarodową Salwadoru jako agresora i zastosowaniu wobec niego sankcji wojna zakończyła sie z początkiem sierpnia.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Rothar
 

Primus Lictor
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.682
Nr użytkownika: 176

Krzysztof Bylinowski
Stopień akademicki: mgr nauk ekonom.
 
 
post 21/01/2005, 23:01 Quote Post

QUOTE(Anakin @ Jan 14 2005, 09:13 AM)
Mecz przegrany przez Honduras w stolicy sąsiada.


Dodajmy do całości, że wynikiem 1:0
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Bialy
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 130
Nr użytkownika: 4.098

 
 
post 1/03/2005, 22:36 Quote Post

Salwador tych eliminacjach wyszedł całkiem nieźle. Reprezentacja tego kraju ostatecznie wystąpiła na boiskach Meksykańskich w 1970 roku. Znalazł się w grupie z ZSRR, gospodarzem Mistrzostw, oraz Belgią. Salwador wszystkie mecze przegrał 0-3.
a wojna wybuchła już po zakończeniu World CuP 1970
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 1/03/2005, 23:43 Quote Post

QUOTE(Bialy @ Mar 1 2005, 11:36 PM)
a wojna wybuchła już po zakończeniu World CuP 1970
*



jak wojna wybuchla 14 lipca 1969 to kiedy zakonczyly sie Mistrzostwa Swiata'70 ?
bo mowimy o naszej erze, gdzie lata ida do przodu, nie do tylu? rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Bialy
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 130
Nr użytkownika: 4.098

 
 
post 2/03/2005, 0:07 Quote Post

Sorki! Bije sie w piers. Rzecz jasna przed mistrzostwami
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Tomercio
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 115
Nr użytkownika: 8.087

Tomek
Zawód: student
 
 
post 6/08/2005, 10:03 Quote Post

Byl to 5-dniowy konflikt zbrojny w 1969 roku ! Wzięły w nim udział 2 państwa - Salwador i Honduras .Z tego co wiem to formalnym powodem wojny futbolowej był rezultat rozgrywek piłkarskich w ramach eliminacji do mistrzostw świata . Jestem ciekaw ile było ? Może ktoś wie ? Pewnie jakaś strona przegrała sromotnie...
Jednak faktycznym powodem były napięcia związane np. z masowym osiedlaniem się salwadorskich chłopów w Hondurasie i zatarg terytorialny między obu państwami .Walki
przerwano dzięki interwencji dyplomatycznej OPA (incydenty graniczne trwały do 1972 ).
Konflikt, zakończony formalnie 1980 traktatem pokojowym, nie spowodował żadnych zmian terytorialnych, przerwał natomiast proces integracji ekonomicznej w Ameryce Środkowej.
Mam pytanie o to jaki był wynik bo nie mogę się go doszukać.
Co o tym myślicie ?
Przecież oba te państwa nigdy nie zaliczały się do potęg światowej piłki ( nie to co my ...)a jednak ten kto powiedział ,żw piłka to najważniejsza rzecz z najmniej ważnych rzeczy miał bardzo dużo racji co w tym przykładzie świadczy o tym co ona może odkryć w ludziach.
Słyszałem też że futbol to forma bezkrwawej wojny , czyżby ?
Może na boisku tak ale poza nie zawsze ...
Czy znacie inne przypadki podobne do tego albo po prostu związane z wynikiem jakiegoś meczu sportowego ?
Same IO w Moskwie z 1980 roku można do nich zaliczyć jako ukronowanie Zimnej Wojny ???
Pozdro
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Okruch
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 21
Nr użytkownika: 8.215

Stopień akademicki: mgr ekonomii
Zawód: optyk okularowy
 
 
post 8/08/2005, 20:11 Quote Post

Wojna futbolowa na Modelarstwo.org
W podanym linku jest nieco informacji o tej wojnie, ciekawie (jak zwykle) pisał też o niej Ryszard Kapuściński.

A propos samego meczu, to po przegranej (wg. R. Kapuścińskiego) 15-letnia Honduranka popełniła samobójstwo, nie mogąc znieść hańby klęski. Jej pogrzeb stał się "podpaleniem Reichstagu"...
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Coobeck
 

Moderator IV 2004 - IV 2014
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 6.350
Nr użytkownika: 696

 
 
post 9/08/2005, 9:26 Quote Post

Vitam
Chyba o to chodzi:

Football results
June 6 1969, Tegucigalpa; Honduras 1-0 El Salvador (0-0 at halftime)
June 15 1969, San Salvador; El Salvador 3-0 Honduras (HT 3-0)
A playoff match on June 27 1969, Mexico; El Salvador 3-2 Honduras after extra time (HT: 1-2, FT: 2-2).

http://encyclopedia.thefreedictionary.com/Football%20War
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
krzysiek_1984
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 29
Nr użytkownika: 8.368

Zawód: student
 
 
post 13/08/2005, 18:35 Quote Post

Jako ciekawostke o tej wojnie moge podac ze byla to ostatnia wojna z uzyciem samolotow napedzanych na smigla - a mianowicie Corsairow.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
whaler
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 82
Nr użytkownika: 2.858

 
 
post 5/09/2005, 22:10 Quote Post

Wojna footballowa pomiędzy Hondurasem i Salwadorem(początek - 15 VI 1969). Fakty, osoby, walki. Czy była potrzebna? Zapraszam do dyskusji...
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Inter-Rex
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 9.106

 
 
post 19/09/2005, 9:44 Quote Post

nie wiem czy wojna z powodu kilku przegranych meczy byla potrzebna, chociaz Honduras sam byl sobie winien wypedzajac tysiace salwadorskich chlopow po tym jak juz kilka lat uprawiali u nich ziemie, to tylko poglebilo i tak coraz silniejsze antagonizmy wsrod obu narodow. Gdyby nie OPA Honduras wyszedlby na tej wojnie jak zablodzki na mydle bo w sumie to oni rozpoczeli ta wojne.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Michał Kraków
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 20
Nr użytkownika: 13.803

Michal T
Stopień akademicki: Uczen
Zawód: Uczen
 
 
post 3/02/2006, 16:19 Quote Post

To niebyła wojna z powodu futbolu tam konflikt wisiał na włosku te przegrane mecze byłu pretekstem do rozpoczęcia działań zbrojnych w taki sposób żeby Świat sądził że to przez nie,a dodatkowym faktem jest to że w tych krajach gała cieszy się popularnością z zwłaszcza takie mecze.To jest moje zdanie na ten temat i moge się mylić lub minąc z prawdą


fan Futbolu i miłośnik Historii
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 3/02/2006, 18:33 Quote Post

temat już jest Tu:

Wojna Futbolowa, dosłownie i w przenośni...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
august
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 21
Nr użytkownika: 13.996

august
Zawód: student
 
 
post 8/03/2006, 16:04 Quote Post

przeczytaj Ryszarda Kapuścińskiego "wojne Futbolową" pozatym reprezentacje obu krajów pozostają po dziś dzień wykluczone z fifa.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej