Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Konferencje pokojowe
     
pozytywna vibracja
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 5.834

Zawód: uczeñ
 
 
post 15/04/2006, 12:47 Quote Post

konferencje pokojowe w czasie II wojny światowej. przyczyny i skutki. CZY KTOŚ MOGŁBY MI POMOÓC? bo mam sie wypowiedziec na ten temat a nic nie potrafie konkretnego znalesc moze wy macie na ten temat jakas wiedze... prosze...

czy to chodzi o PAKT TRZECH?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Belfer historyk
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.525
Nr użytkownika: 8.375

Pawel
Stopień akademicki: posiadam
Zawód: patrz nick
 
 
post 15/04/2006, 12:53 Quote Post

Czy w czasie II wojny św. były jakies konferencje pokojowe confused1.gif NIE. Musiało ci się coś pomylić sad.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
pozytywna vibracja
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 5.834

Zawód: uczeñ
 
 
post 17/04/2006, 7:29 Quote Post

jak to nie? a poczdam? skoro nauczyciel zadal taki temat to musi byc prawdziwy:)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Belfer historyk
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.525
Nr użytkownika: 8.375

Pawel
Stopień akademicki: posiadam
Zawód: patrz nick
 
 
post 17/04/2006, 10:29 Quote Post

Po pierwsze w Poczdamie nie było konferencji pokojowej, tylko spotkanie Wielkiej Trójki. Po drugie konferencja odbyła się na przełomie lipca i sierpnia 1945 r., a więc w okresie, gdy w Europie było już po wojnie.
Jeśli chodzi ci o spotkania Wielkiej Trójki to dobrze trafiłeś. Na forum każda z tych konferencji jest dobrze opisana. Poszukaj poprzez wyszukiwarkę forumową.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Rothar
 

Primus Lictor
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.682
Nr użytkownika: 176

Krzysztof Bylinowski
Stopień akademicki: mgr nauk ekonom.
 
 
post 17/04/2006, 11:01 Quote Post

QUOTE(pozytywna vibracja @ 17/04/2006, 7:29)
jak to nie? a poczdam? skoro nauczyciel zadal taki temat to musi byc prawdziwy:)
*



Mógł zawsze zadać powyższy temat bez głębszego zastanowienia i zwracania uwagi na słowa, których używa. Wszystko poza słówkami "konferencje pokojowe" wskazuje na spotkania wielkiej trójki. Jednocześnie przy takim, niejasnym sformułowaniu można ten temat rozszerzyć również na na przykład podpisanie Karty Atlantyckiej, etc. Jak myślicie?
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Belfer historyk
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.525
Nr użytkownika: 8.375

Pawel
Stopień akademicki: posiadam
Zawód: patrz nick
 
 
post 17/04/2006, 16:19 Quote Post

Ja myślę, że użytkownik pozytywna vibracja nie rozróżnia konferencji pokojowej od konferencji Wielkiej Trójki. Dla niego jest to jedno i to samo.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Flycat
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 289
Nr użytkownika: 6.672

 
 
post 17/04/2006, 20:26 Quote Post

Inna kwestia jest taka, że konferencja pokojowa też miała się odbyć, tyle, że już po Poczdamie tzn. już po wojnie.

Tak czy owak zwołać się jej nie udało. Zachodnie mocarstwa i tak na wszystko przytaknęły.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
skiper
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 53
Nr użytkownika: 12.313

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 17/04/2006, 20:41 Quote Post

"Konferencje pokojowe" to na pewno pochodzi belferskich opracowań, po prostu tak uczona jest historia II wojny światowej w szkołach sleep.gif . Teheran, Jałta, Poczdam - tam nikt nie układał się z Niemcami i Japończykami(nikt ich chyba nie zapraszał) w kwestiach pokoju, ponieważ z przegranymi nikt nie gada. Jednak alianci(Wielka Trójka) na tychże spotkaniach układali sobie świat po wojnie, czyli świat pokoju, czyli de facto w jakimś sensie były to konferencje pokojowe.
Ale w literaturze rzadko pojawia się określenie "konferencja pokojowa" dot. okresu II wojny, stosowane są inne przymiotniki: jałtańska, poczdamska itd. Wydaje mi się, że efekt braku drugiej strony konfliktu przy stole obrad. dry.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Barton
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 41.434

 
 
post 14/02/2008, 15:07 Quote Post

'Podbijam' stary temat, ale moje pytanie dotyczyć będzie właśnie konferencji Wielkiej Trójki, konkretnie tych w Jałcie i Teheranie.

Moja pytanie brzmi następująco - czy w treści, pisemnej i oficjalnej, którejś z tych konferencji zapisane zostało, że Polska/kraje na wschód od Niemiec zostają oddane w radziecką strefę wpływów? Pytam konkretnie o to, czy takie przyzwolenie zachodu na swobodę działania komunistów w kwestii np. Polski zostało oficjalnie dane przez ów zachód; czy jest w treści postanowień tych konferencji punkt o tym? Rozumiem, że z treści i przebiegu wynika taki wniosek, iż Wielka Trójka chciała podzielić Europę na strefę wpływów, jednak mnie interesuje czy zostało to 'udokumentowane' na piśmie.

Próbowałem dotrzeć do źródeł, ale nie udało się dostać online do treści konferencji w Jałcie i Teheranie, więc liczę na wiedzę forumowiczów, chyba, że ktoś jest w posiadaniu tych źródeł i może udostępnić?

Ponadto, czysto spekulacyjnie, jeśli okażę się, że takiego przyzwolenia zachodu nie było, to chciałbym poddać pod dyskusję swoją opinie - prawdą jest, że gdyby taki zapis znalazł się; gdyby zachód oficjalnie 'pozwolił' Stalinowi na działanie w 'jego' części Europy, to miałoby zupełnie inny ciężar gatunkowy, niż sytuacja, kiedy to przyzwolenie zostało dane 'mimowolnie', ale nigdy oficjalnie? Przecież takie przyzwolenie byłoby 'gwałtem' zachodu m.in. na Polsce, wywołałoby gwałtowną reakcje społeczeństw, więc stąd wnioskuje powyżej, że takiego przyzwolenia nie było.

Pytam o to, ponieważ na tej płaszczyźnie wynikł mój konflikt z historykiem i chciałem poznać opinię innych.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Basileus92
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 42
Nr użytkownika: 47.594

Pawel P.
Zawód: Licealista
 
 
post 19/06/2009, 20:56 Quote Post

Moim zdaniem konferencja pokojowa kończąca wojnę powinna się w odbyć (teraz jest już oczywiście za późno) tak jak to miało miejsce po I wojnie światowej w Wersalu, Powinni byli być zaproszeni wszyscy co brali udział w wojnie, każdy kraj. Przyszłość powinna zależeć od wszystkich a nie od widzi mi się 3 panów (szczególnie pana Stalina). To narody powinny decydować o własnym losie. Polacy czy ktokolwiek inny tak samo przelewali krew jak ZSRR czy USA i powinni mieć swoje zdanie. Niemcy także powinni dołączyć swoich kilka słów. Takie coś jak Traktat Wersalski był by dobrym rozwiązaniem. Myślę że wszyscy w tedy doszli by do porozumienia. Szkoda że po II Wojnie trójka starszych panów podzieliła Europę między siebie a nikt inny nie miał w tym nic do powiedzenia, być może nie było by czegoś takiego jak "Zimna Wojna", ale tak to jest jak do jednego stołu zasiada się z prawdziwym mordercą, zbrodniarzem i rozmawia się o "pokoju"
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Danielp
 

born in the PRL
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.492
Nr użytkownika: 1.267

 
 
post 20/06/2009, 15:12 Quote Post

QUOTE(Basileus92 @ 19/06/2009, 20:56)
Moim zdaniem konferencja pokojowa kończąca wojnę powinna się w odbyć (teraz jest już oczywiście za późno) tak jak to miało miejsce po I wojnie światowej w Wersalu, Powinni byli być zaproszeni wszyscy co brali udział w wojnie, każdy kraj.
Powiedzmy że są zaproszone wszystkie kraje co wypowiedziały wojnę III Rzeszy.
Przyszłość powinna zależeć od wszystkich a nie od widzi mi się 3 panów (szczególnie pana Stalina). To narody powinny decydować o własnym losie. Polacy czy ktokolwiek inny tak samo przelewali krew jak ZSRR czy USA i powinni mieć swoje zdanie.

W jaki sposób były by podejmowane decyzje ? Jednogłośnie, większością głosów, proporcjonalnie do wystawionych żołnierzy ?
QUOTE
Niemcy także powinni dołączyć swoich kilka słów.

A po co - od Casablanki Aliantów interesowała bezwarunkowa kapitulacja.

QUOTE
Szkoda że po II Wojnie trójka starszych panów podzieliła Europę między siebie a nikt inny nie miał w tym nic do powiedzenia,

W znacznej większość Europę wyzwolili żołnierze "owej trójki starszych panów" więc nie powinno nikogo dziwić dlaczego podzieli "stary kontynent" z grubsza zgodnie z tym gdzie dotarli ich żołnierze.

QUOTE
Moja pytanie brzmi następująco - czy w treści, pisemnej i oficjalnej, którejś z tych konferencji zapisane zostało, że Polska/kraje na wschód od Niemiec zostają oddane w radziecką strefę wpływów? Pytam konkretnie o to, czy takie przyzwolenie zachodu na swobodę działania komunistów w kwestii np. Polski zostało oficjalnie dane przez ów zachód; czy jest w treści postanowień tych konferencji punkt o tym? Rozumiem, że z treści i przebiegu wynika taki wniosek, iż Wielka Trójka chciała podzielić Europę na strefę wpływów, jednak mnie interesuje czy zostało to 'udokumentowane' na piśmie.

Nie. W przypadku Polski mieliśmy obiecane jak najszybsze wybory w których mogły wystartować wszystkie demokratyczne antyfaszystowskie partie, utworzenie nowego Rządu Jedności Narodowej (powstał).
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
komar47
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 440
Nr użytkownika: 55.806

Jan Muszynski
Stopień akademicki: mgr
Zawód: emeryt
 
 
post 20/06/2009, 18:54 Quote Post

"Niemcy także powinni dołączyć swoich kilka słów."

Właśnie: kto miałby na tej konferencji reprezentować Niemcy? Hitler nie, bo już nie żył. A więc Doenitz, Goering, Keitel czy Jodl? Kogo najchętniej widziałby Basileus92 jako niemieckich partnerów zwycięskich aliantów? I o czym mieliby rozmawiać alianci z reprezentantami Niemiec?

Jeśli mówimy o konferencjach "pokojowych" w tym sensie, że wyznaczały one powojenny porządek świata, to nie można pominąć również konferencji założycielskiej Organizacji Narodów Zjednoczonych, która odbyła się w czerwcu 1945 roku w San Francisco.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej