Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
5 Strony « < 2 3 4 5 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Katyń a Rosjanie
     
7799
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 379
Nr użytkownika: 79.108

Piotr
Zawód: Samotnik
 
 
post 19/04/2014, 16:56 Quote Post

Ktoś mi może wyjaśnić różnicę między Cesarstwem Romanowów A.D. 1914 a ZSRS A.D. 1930? Te same granice(oprócz Finlandii, kawałka Polski), te same metody działania od Iwana Groźnego po Piotra i Katarzynę(aż do dzisiejszej Rosji Putina).
Wszelkie rozważania o tym jak to w 1918 zniknęli Rosjanie(albo inaczej-przybyło jakichś "Sowietów", "Komunistów" czy innych Marsjan), to tylko zaklinanie rzeczywistości przez rodzimych rusofilów(bynajmniej nie komunistów).
Bo jak tak dalej pójdzie to okaże się, że rozbioru Polski nie dokonała Rosja tylko same ludy germańskie, bo co to za Rosjanka z Katarzyny czy Benningsena(nie mówiąc o tuzinie innych wysokich rangą oficerów).

Ten post był edytowany przez 7799: 19/04/2014, 16:57
 
User is offline  PMMini Profile Post #46

     
Ambioryks
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.363
Nr użytkownika: 57.567

Stopień akademicki: magister
Zawód: animator kultury
 
 
post 19/04/2014, 17:24 Quote Post

Babajan i Błank to faktycznie nazwiska niesłowiańskie (jedno ormiańskie, drugie aszkenazyjskie), choć to akurat nazwiska maszynistek w siedzibach NKWD, a nie oprawców, i dlatego je pominąłem.

O Feldmanie (rzeczywiście przeoczyłem to nazwisko) była adnotacja, że to Łotysz, choć można domniemywać, że pochodzenia niemieckiego lub żydowskiego.

Timofiej Burda to Ukrainiec ze wsi - dlaczego to nie miałoby być słowiańskie nazwisko?

Dlaczego twierdzisz, że Gumotudinow i Giecelewicz to niesłowiańskie nazwiska?

Imię Rewekka (Rebeka) wskazuje najpewniej na żydowskie pochodzenie, choć to - znowu - maszynistka, a nie oprawca.

Gumotudinow to w takim razie jakie nazwisko, jeśli nie rosyjskie? Czy to jakaś zruszczona wersja nazwiska środkowoazjatyckiego, np. uzbeckiego czy turkmeńskiego?
 
User is offline  PMMini Profile Post #47

     
Lehrabia
 

Podobno Raper
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.404
Nr użytkownika: 81.793

Maciej Kamiñski
Zawód: Zusammen praktykant
 
 
post 19/04/2014, 17:25 Quote Post

QUOTE
Ktoś mi może wyjaśnić różnicę między Cesarstwem Romanowów A.D. 1914 a ZSRS A.D. 1930?

Ekipa u władzy.

QUOTE
Wszelkie rozważania o tym jak to w 1918 zniknęli Rosjanie(albo inaczej-przybyło jakichś "Sowietów", "Komunistów" czy innych Marsjan), to tylko zaklinanie rzeczywistości przez rodzimych rusofilów(bynajmniej nie komunistów).

A kto takie prowadzi? confused1.gif

QUOTE
Bo jak tak dalej pójdzie to okaże się, że rozbioru Polski nie dokonała Rosja tylko same ludy germańskie, bo co to za Rosjanka z Katarzyny czy Benningsena(nie mówiąc o tuzinie innych wysokich rangą oficerów).

Zależy, czy będziemy rozpatrywać odpowiedzialność osobistą. wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #48

     
7799
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 379
Nr użytkownika: 79.108

Piotr
Zawód: Samotnik
 
 
post 19/04/2014, 17:46 Quote Post

Lehrabia

Wystarczająco się naczytałem na tym i na innych forach opinii, jakoby to po 1918 roku pisanie o Rosjanach w kontekście ZSRS to błąd("a Stalin był Gruzinem" itepe).
Tylko że żadna z takich osób nie zastanowiła się chyba że skład narodowościowy tego państwa od zmiany ustroju się nie zmienił.
W takim razie albo błędem rzeczowym jest mówienie o "Moskalach", "Rosjanach"(od XV wieku) bo przecież nie tylko oni wchodzili w skład tego państwa albo błędem rzeczowym jest mówienie o Sowietach(Komunistach).
I taka refleksja.
Czemu nikt nie protestuje kiedy o obywatelach państwa Piotra I, Aleksandra I, Mikołaja I czy II mówimy Rosjanie a z kolei określanie tak obywateli państwa Stalina czy Chruszczowa im nie w smak?
Przecież tam zawsze była mozaika narodów.
Czy Niemcy w czasie PWŚ walczyli przeciw Finom, bo Mannerheim dowodził brygadą kawalerii(w sumie był Szwedem, to czemu nie przeciw Szwedom)?
I ta odpowiedzialnośc osobista.
Stalin i Beria to Gruzini, więc wiadomo, że Rosjanie nic do ich uczynków nie mieli. Tylko nie słyszałem takich "argumentów" odnośnie Katarzyny rolleyes.gif .

Ten post był edytowany przez 7799: 19/04/2014, 17:48
 
User is offline  PMMini Profile Post #49

     
Rommel 100
 

Antynazista
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.995
Nr użytkownika: 9.466

Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Matematyk
 
 
post 19/04/2014, 17:49 Quote Post

Nawiasem mówiąc skoro już tak poruszamy czasy XVII czy XVIII wieku. Wtedy nie było współcześnie pojmowanego narodu, czy to rosyjskiego czy polskiego. Naród to wynalazek rewolucji francuskiej, wieku XIX.
Gdyby więc szukać odpowiedzialności za zabory to przede wszystkim prawnej państwa rosyjskiego.

Zaś do usera 7799 zwracam się z pytaniem które już wcześniej zawarłem:
Czysto hipotetycznie, większość z tych co uczestniczyli w zbrodni katyńskiej była praworęczna.
Znaczy się praworęczni zabili polskich oficerów.
Ktoś się słusznie spyta jakie to ma znaczenie że byli praworęczni, ja się pytam jakie to ma znaczenie że spora część morderców urodziła się w Rosji, skoro jest to zbrodnia komunistyczna?


Ten post był edytowany przez Rommel 100: 19/04/2014, 17:51
 
User is offline  PMMini Profile Post #50

     
konto usunięte 051218
 

Unregistered

 
 
post 19/04/2014, 18:32 Quote Post

Ja mam tylko jedno pytanie do usera Rommla 100: gdzie mieszkali (w jakim mitycznym kraju lub państwie) rzeczeni naziści, lub komuniści odpowiedzialni za mord na Polakach w kwietniu 1940 r. ?
 
Post #51

     
Rommel 100
 

Antynazista
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.995
Nr użytkownika: 9.466

Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Matematyk
 
 
post 19/04/2014, 18:38 Quote Post

QUOTE
Rommel100

Nie interesuje mnie "dyskusja" na poziomie absurdu.
Proponuję dla Ciebie następujące kategorie:
-stan uzębienia
-problemy żołądkowe

Chcesz coś takiego równać z narodowością Twoja sprawa.
Żydzi mają nieco więcej oleju w głowie żeby wiedzieć kto stanowił obsługę rozmaitych KL.


Kto co zrównywał???

Zrównuje absurd Twoich doszukiwań się narodowości tam gdzie nie trzeba. Jaki Ty masz problem. Komunista to ściśle określona osoba, dużo bardziej ściśle niż "Rosjanin", łączy się z konkretną ideologią i konkretnymi ludźmi, co to w ogóle ma wspólnego z kulturą rosyjską, może po za tym że ten naród wycierpiał równie dużo od komunistów co i nasz. Niektórzy mają jakiś problem z obserwacją rzeczywistości i wszędzie muszą wciskać swoje nacjonalizmy.

QUOTE
Ja mam tylko jedno pytanie do usera Rommla 100: gdzie mieszkali (w jakim mitycznym kraju lub państwie) rzeczeni naziści, lub komuniści odpowiedzialni za mord na Polakach w kwietniu 1940 r. ?


Jakie ma znaczenie gdzie mieszkali?

Ten post był edytowany przez Rommel 100: 19/04/2014, 18:51
 
User is offline  PMMini Profile Post #52

     
konto usunięte 13/01/18
 

Unregistered

 
 
post 19/04/2014, 19:01 Quote Post

QUOTE(Rommel 100 @ 19/04/2014, 19:38)


Jakie ma znaczenie gdzie mieszkali?



A, to zależy jaki temat mamy na tapecie wink.gif
1]W tym temacie, ma znaczenie decydujące
2] W temacie , o żydokomunie [np w UB] ,miejsce zamieszkania i obywatelstwo ,to sprawa trzeciorzędna

Ten post był edytowany przez welder: 19/04/2014, 19:26
 
Post #53

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.897
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 19/04/2014, 19:01 Quote Post

QUOTE(7799 @ 19/04/2014, 17:46)
Stalin i Beria to Gruzini, więc wiadomo, że Rosjanie nic do ich uczynków nie mieli. Tylko nie słyszałem takich "argumentów" odnośnie Katarzyny  rolleyes.gif

O co tu chodzi. Jakie: "więc"? I o jakie argumenty Ci chodzi z tą Katarzyną?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #54

     
7799
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 379
Nr użytkownika: 79.108

Piotr
Zawód: Samotnik
 
 
post 19/04/2014, 19:12 Quote Post

Emigrant

To taki "argument" różnych miłośników Kremla dla których ZSRS to nie Rosjanie bo dwóch najważniejszych ludzi w państwie z pochodzenia było Gruzinami(choć coś mi się kojarzy że też nie tak do końca).
Z Katarzyną prosta sprawa. Z pochodzenia przecież nie była Rosjanką(czyli można by wysnuć analogicznie "wnioski" jak ze Stalinem).

Rommel100

QUOTE
co to w ogóle ma wspólnego z kulturą rosyjską


I jak ta ich "kultura" się zmieniła od Iwna Groźnego do Putina? Weź nie rób sobie jaj, Ty tak na serio?
 
User is offline  PMMini Profile Post #55

     
konto usunięte 051218
 

Unregistered

 
 
post 19/04/2014, 19:26 Quote Post

QUOTE(Rommel 100 @ 19/04/2014, 19:38)
Jakie ma znaczenie gdzie mieszkali?

??? Nie ma dla ciebie różnicy, że Niemcy (odpowiedzialni za nazizm) mieszkali w Niemczech, Rosjanie (odpowiedzialni za zbrodnie w Katyniu) w Rosji, a Polacy w Polsce ? Co za farmazony wypisujesz confused1.gif
QUOTE
Niektórzy mają jakiś problem z obserwacją rzeczywistości

Ten twój komentarz świetnie podsumowuje twoje dotychczasowe "dokonania" na polu polityki historycznej.
QUOTE
I jak ta ich "kultura" się zmieniła od Iwna Groźnego do Putina?

Putin realizuje cele imperialnej polityki carów, i sowieckich sekretarzy ZSRS, chociaż wyraźnie stara się nawiązywać do tych pierwszych.
 
Post #56

     
Mawr
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 717
Nr użytkownika: 90.773

 
 
post 19/04/2014, 20:23 Quote Post

Kiedy piszę o DWŚ, używam terminu nazizm i naziści. Czemu? Bo to najbardziej ścisłe pojęcie. Większość, a nawet przeważająca większość nazistów była Niemcami i niektórzy nie wiem czemu się jakoś upierają by używać terminu mniej precyzyjnego. Prawdopodobnie po to by obwiniać współczesnych Niemców za zbrodnie ich dziadków. Coś w stylu ludzie, którzy nie cierpieli zbrodni, chcą się mścić za nie na ludziach, którzy tych zbrodni nie popełnili. Typowy Niemiec lat 0-65 za żadne zbrodnie nazistowskie nie jest odpowiedzialny, po prostu w żaden. Owszem, istniej odpowiedzialność państwowa RFN, jako kontynuatora III Rzeszy i prawnego spadkobiercę. Jednak żyją w tym państwie obecnie nie tylko Niemcy, ale i Turcy i Polacy i różne inne "tałajstwo" z całego świata. Sytuacja jednak zbrodni komunistycznych jest trochę inna - nazizm to ideologia narodowa, niemiecka. Komunizm to ideologia klasowa, robotnicza. Komuniści z reguły wyrzekają się swojego narodu. ZSRR - Związek Socjalistyczny Republik Radziecki - wskażcie mi słowo Rosja w jego nazwie? smile.gif Jednak jak już, to pochodzenie decydentów zbrodni katyńskiej nie jest rosyjskie, a raczej kaukaskie.

Ten post był edytowany przez Mawr: 19/04/2014, 20:33
 
User is offline  PMMini Profile Post #57

     
Rommel 100
 

Antynazista
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.995
Nr użytkownika: 9.466

Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Matematyk
 
 
post 19/04/2014, 20:43 Quote Post

QUOTE
  Kiedy piszę o DWŚ, używam terminu nazizm i naziści. Czemu? Bo to najbardziej ścisłe pojęcie. Większość, a nawet przeważająca większość nazistów była Niemcami i niektórzy nie wiem czemu się jakoś upierają by używać terminu mniej precyzyjnego. Prawdopodobnie po to by obwiniać współczesnych Niemców za zbrodnie ich dziadków. Coś w stylu ludzie, którzy nie cierpieli zbrodni, chcą się mścić za nie na ludziach, którzy tych zbrodni nie popełnili. Typowy Niemiec lat 0-65 za żadne zbrodnie nazistowskie nie jest odpowiedzialny, po prostu w żaden. Owszem, istniej odpowiedzialność państwowa RFN, jako kontynuatora III Rzeszy i prawnego spadkobiercę. Jednak żyją w tym państwie obecnie nie tylko Niemcy, ale i Turcy i Polacy i różne inne tałajstwo z całego świata. Sytuacja jednak zbrodni komunistycznych jest trochę inna - nazizm to ideologia narodowa, niemiecka. Komunizm to ideologia klasowa, robotnicza. Komuniści z reguły wyrzekają się swojego narodu. ZSRR - Związek Socjalistyczny Republik Radziecki - wskażcie mi słowo Rosja w jego nazwie? smile.gif Jednak jak już, to pochodzenie decydentów zbrodni katyńskiej nie jest rosyjskie, a raczej kaukaskie.


Brawo, z grubsza się zgadzam smile.gif tyskie.gif

QUOTE
I jak ta ich "kultura" się zmieniła od Iwna Groźnego do Putina? Weź nie rób sobie jaj, Ty tak na serio?


Widzę że wypaczyłeś moją wypowiedź, naprowadzę Cię na "ziemię".
Czy wg. Ciebie komunizm=kultura rosyjska?

QUOTE
??? Nie ma dla ciebie różnicy, że Niemcy (odpowiedzialni za nazizm) mieszkali w Niemczech, Rosjanie (odpowiedzialni za zbrodnie w Katyniu) w Rosji, a Polacy w Polsce ? Co za farmazony wypisujesz confused1.gif


Dlaczego konsekwentnie relatywizujesz zbrodnie komunistyczne i nazistowskie, dlaczego nie ma dla Ciebie znaczenia dlaczego dokonywali zbrodni?

No bo jak to jest, doszło do zbrodni katyńskiej dlatego że oprawcy byli Rosjanami czy komunistami?

Jak można mieć tak trywialny problem i uznawać że wskazując na winnych "komuniści" to niczym "kosmici". To musi być jakiś elementarny brak wiedzy.

QUOTE
To taki "argument" różnych miłośników Kremla dla których ZSRS to nie Rosjanie bo dwóch najważniejszych ludzi w państwie z pochodzenia było Gruzinami(choć coś mi się kojarzy że też nie tak do końca).
Z Katarzyną prosta sprawa. Z pochodzenia przecież nie była Rosjanką(czyli można by wysnuć analogicznie "wnioski" jak ze Stalinem).


Wygodnie pominąłeś ten wątek, dlatego teraz odpowiednio zacytuję (już to robiłem na forum więc tylko kopiuję):
Jak to jest widziane w liceum (WOS, vadamecum operon):

Naród jest to duża grupa społeczna powstała w wyniku procesu dziejowego jako wspólnota terytorialna o podłożu gospodarczym, politycznym, społecznym i kulturowym, występująca w świadomości swych członków. Nowoczesna definicja narodu ukształtowała się po Wielkiej Rewolucji Francuskiej. Decydujące znaczenie miało wówczas proklamowanie zasady równości, dzięki czemu można było objąć tym pojęciem przedstawicieli wszystkich stanów.

Historia powszechna XIX wieku Andrzej Chwalba:

W 1 poł. XIX w. ujawnili się entuzjaści idei narodowej, twierdzący, że podstawą rozwoju ludzkości mogą być tylko narody, które uważali za najwyższą formę rozwoju społeczeństwa. Ideę narodu wymyślili Europejczycy, z czasem stała się jednym z najbardziej znanych europejskich "towarów" eksportowanych na cały świat. Końcowe lata 90 XVIII w. przyniosły bogatą refeksje myślicieli europejskich na temat narodu jako wspólnoty i na temat patriotyzmu, zwanego nieraz nacjonalizmem. Co prawda, pojecie narodu od dawna było znane, lecz naród identyfikowano z państwem i jego granicami, ze wspólnotą polityczną. Być Francuzem znaczyło tyle co zamieszkiwać państwo francuskie, podobnie jak być Szwedem,Anglikiem czy Holendrem. "Francuz", "Szwed" czy "Holender"- w tej koncepcji narodu obywatelskiego-był pojęciem politycznym, a nie etnicznym czy kulturowym. Jednak czy w takiej sytuacji wspólnoty, które mają swoją historię i tożsamość, ale żyją w obcych państwach, są narodem? W epoce oświecenia najcześciej odpowiadano że nie. Dlatego po 1795 roku polskie elity powiadały że nie ma już Polaków, nie ma już bowiem polskiego państwa. Dodajmy że wówczas za "Polaka" był uważany szlachic mający prawa polityczne, natomiast nie był nim chłopski poddany. Z biegiem lat coraz częściej zaczęły się pojawiać poglądy które nie utożsamiały narodu z państwem. Polacy zaczęli twierdzić że jednak są narodem choć nie mają państwa narodowego gdyż posiadają język, kulturę, poczucie odrębności, własne zwyczaje.

...

Olbrzymi wpływ na europejską refleksję na temat narodu wywarł Johann Gottfried Herder, niemiecki pastor i filozof rodem z Prus Wschodnich, którego dzieła były tłumaczone na języki europejskie i szeroko komentowane. Powiadał że narody czerpią tożsamość z kultury, ze wspólnoty losów, obyczajów, języka oraz z ludowości. To lud zawiera w sobie pierwiastki, które określają wartość narodu, gdyż klasy posiadające mają charakter kosmopolityczny.

...

Przedstawiciele starego porządku i legitymizmu nie godzili się z ideą narodu, a tym bardziej z przekonaniem jej entuzjastów, że pojęcie narodu oderwało się od państwa i dynastii. "Narody? Cóż to takiego? Ja mam tylko poddanych" oznajmił cesarz Franciszek I i jego opinię można uznać za reprezentatywną dla sfer monarchicznych.


Możesz też poczytać w encyklopedii PWN:
http://encyklopedia.pwn.pl/haslo/3945889/narod.html

Masz już czarno na białym wytłumaczone, dlaczego nie mówi się o odpowiedzialności narodu rosyjskiego za zaboru-bo nie było współcześnie pojmowanego narodu rosyjskiego. Było tylko państwo rosyjskiej (odpowiedzialność prawna).
 
User is offline  PMMini Profile Post #58

     
dunlop2
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 89.889

 
 
post 19/09/2014, 23:04 Quote Post

QUOTE(rasterus @ 17/04/2014, 18:33)
Rosja jest spadkobiercą prawnym ZSRR. To wystarczający argument.
*



W pełni zgadzam się z tą wypowiedzią.
 
User is offline  PMMini Profile Post #59

     
mozets
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 75
Nr użytkownika: 23.342

Marek Mozets
Zawód:
 
 
post 24/09/2020, 20:08 Quote Post

4 strony wątku.
Zgodnie z instr FSB. pkt 13 wszystko prawidłowo przebiegło.
To, że Stalin jako najwyższa władza CCCP podpisał dokument o wymordowaniu polskich oficerów a reszta ze strachu o własne życie zaraz po nim - o niczym nie świadczy.
- Ja twierdzę ,że taki "incydent" może się w historii jeszcze nie raz powtórzyć w różnej skali i konfiguracji.
Od czasu gdy Rosja z mało znaczącego kraju gdzie była bieda, bałagan i bezhołowie urosła wskutek twardej polityki carów do imperium - Polska przestała być do dzisiaj mocarstwem. I Rosja - jakby się nie nazywała będzie zawsze uznawać Polskę za kraj do podbicia i zwasalizowania. Innej możliwości nie ma. Musimy albo trwać w tych obcęgach ( co nam się również wiele razy świetnie udawało, lub przyjąć optykę rosyjską ze wszystkimi tego konsekwencjami.
( Czyli łeb przy murze i morda w kubeł")
Jedyne rozwiązanie tej sytuacji to podbój Rosji przez Chiny. Chińczykom prawdopodobnie wystarczyłaby granica na Uralu wtedy Rosja i tak by upadła. Jako państwo słabe,zarządzane siłą bez żyznych terenów. A Rosjanie z natury są niewolnikami.
Przeciwieństwo Polaków.
Nawet gdyby dać im skrzydła poszliby zamiatać ulice skrzydłami. ( Norwid).
Ropę i gaz kupowaliby od Kitajców.
Gdyby siły wojskowe zostały unicestwione - Rosja znikła by jako kraj mający coś do powiedzenia.

Uwaga:
"Niniejszy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.
Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym
następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany
poglądów, bez podawania przyczyny."
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #60

5 Strony « < 2 3 4 5 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej