Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> dziedzictwo Karola Wielkiego, co średniowieczni władcy mu zawdzięczają
     
green8
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 37.822

 
 
post 8/12/2007, 15:46 Quote Post

Znaczenie państwa Franków dla późniejszej europy (wpływ na mapę polityczną, kulturę, ustrój i rozwój kościoła) bardzo proszę o jakieś pomysły... sensowne i konkretne, gdyż ogólnikowe stwierdzenia, ktorych użyłam do przedstawienia tematu, okazały się zawodne... w was ostatnia moja nadzieja. i jeszcze jedno; znacie może jakąś opinię mediewisty na ten temat?
Będę wdzięczna za jakąkolwiek pomoc i informację rolleyes.gif smile.gif
Pozdrawiam,
green8 worthy.gif worthy.gif wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Gabrielle deMornay
 

Duchesse de Montebello
*****
Grupa: Moderatorzy
Postów: 742
Nr użytkownika: 4.112

Stopień akademicki: mgr
Zawód: tropicielka staroci
 
 
post 8/12/2007, 16:50 Quote Post

Masz na myśli państwo Franków za panowania Karola Wielkiego? Czy całokształt dorobku tego ludu od Chlodwiga począwszy?
Panowanie Karola:
-odnowienie idei cesarstwa zachodniorzymskiego (koronacja 800)
-wzajemna zależnośc papiestwa od cesarstwa i cesarstwa od papiestwa, cesarz ochrania papieża, zaś papież ma obowiazek wspierać cesarza modlitwą. Vide List Karola Wielkiego do papieża Leona III z 796 r.
Naszym zadaniem jest z pomocą Boga św. Kościół Chrystusa na zewnątrz bronić orężem przeciwko napadowi pogan i spustoszeniu niewiernych,a na wewnątrz wzmocnić go przez uznanie katolickiej wiary. Wasze zadanie Ojcze Święty, polega na wspieraniu naszej służby wojennej ze wzniesionymi do Boga razem z Mojżeszem rękoma, aby lud chrześcijański, dzięki waszym modłom, przez Boga prowadzony i wyposażony, zawsze i wszędzie uzyskiwał zwycięstwo nad wrogami w Jego imieniu.-tzw. renesans karoliński- reforma szkolnictwa oraz rozkwit kulturalny - Alkuin- wprowadzenie rzymskiego systemu nauczania-trivium i quadrivium, które stały się podstawą nauczania na późniejszych uniwersytetach średniowiecznych
-reforma pisma - wprowadzenie czytelnej minuskuły karolińskiej oraz majuskuły wzorowanej na rzymskim piśmie epigraficznym zamiast mało wyrażnego pisma merowińskiego.
-podniesienie poziomu nauczania w szkołsch katedralnych i klasztornych, stały się zalązkami przyszłych uniwersytetów
-wprowadzenie nauczania łaciny i podwyższenie jego poziomu, oczyszczenie łaciny z naleciałości "barbarzyńskich" (dzięki mnichom iroszkockim)
-reforma zgromadzenia kanonickiego Regula vitae communis - Chrodegang z Metzu
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
green8
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 37.822

 
 
post 9/12/2007, 13:50 Quote Post

dziękuję bardzo smile.gif jednak... potrzebuję konkretnego wykorzystania dorobku Franków (głównie ich panstwa za Karola Wielkiego smile.gif ) w państwach późniejszej Europy. Np. model państwa stworzony przez Karola "skopiował" Mieszko I. w każdym razie dziękuję za pomoc (szczególnie przydadzą mi się informacje o uniwerytetach-dzięki), i jeśli można, prosiłabym o opisanie powyższych czynników rolleyes.gif
pozdrawiam,
green8
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Belfer historyk
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.525
Nr użytkownika: 8.375

Pawel
Stopień akademicki: posiadam
Zawód: patrz nick
 
 
post 8/01/2008, 12:57 Quote Post

W poście nr 2 są podane konkretne przykłady wykorzystania dorobku państwa Franków. Wystarczy je rozwinąć. Co do modelu państwa to można dodać, że chodzi tu o momarchię patrymonialną oraz feudalizm, które to modele (polityczny i ekonomiczno-społeczny) przyjęły się w wielu państwach średniowiecznych. Słowianie zawdzięczają Karolowi tytuł króla, który pochodzi od jego imienia.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Ankha
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 39.854

 
 
post 9/01/2008, 19:57 Quote Post

A ja mam pytanie..mianowicie dlaczego stwierdzono że Karol nie mógł istnieć bez Mahometa? confused1.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
paulus
 

VI ranga
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.256
Nr użytkownika: 8.564

 
 
post 10/01/2008, 14:27 Quote Post

[..] A ja mam pytanie..mianowicie dlaczego stwierdzono że Karol nie mógł istnieć bez Mahometa? [..]

Pytanie jest bezpośrednio związane z tzw. tezą Pirenne'a według której specyficzny rozwój za czasów Karolingów został spowodowany odcięciem Europy zachodniej od glownych szlaków handlowych przez ekspansję muzułmańską w VII wieku. Jest to jedna z najsławniejszych tez XX wieku pomimo, iż w ostatnich czasach została poddana ostrej krytyce.

Pozdr.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
riv11
 

Unregistered

 
 
post 1/02/2008, 20:22 Quote Post

QUOTE(green8 @ 8/12/2007, 15:46)
Znaczenie państwa Franków dla późniejszej europy (wpływ na mapę polityczną, kulturę, ustrój i rozwój kościoła) bardzo proszę o jakieś pomysły... sensowne i konkretne, gdyż ogólnikowe stwierdzenia, ktorych użyłam do przedstawienia tematu, okazały się zawodne... w was ostatnia moja nadzieja. i jeszcze jedno; znacie może jakąś opinię mediewisty na ten temat?
Będę wdzięczna za jakąkolwiek pomoc i informację rolleyes.gif  smile.gif
Pozdrawiam,
green8 worthy.gif  worthy.gif  wink.gif
*


Jeżeli chodzi o wpływ na mape polityczna Europy, to może chodzi Ci o podział Państwa Karola Wielkiego w Verdun w 843 r. Czyli podział państwa na trzy części Królestwo zachodnio Frankońskie, Królestwo Italii( i Lotaryngia) Krol. WschodnioFrankońskie. w Królestwie Wschodniofrańkońskim władze przejął Hugon Kapet ( 987-996)i jego państwo przyjmuje nazwę Francja. W państwie wschodnio frankońskim władze przejmuja dynastie lokalne(911)- panstwo to jest zwane Niemcy.
Można też zastanowić sie nad wcześniejszymi czasami, mianowicie zatrzymanie Arabów w bitwie pod Poitiers 732- Karol Młot(majordomus)okres rządów tzw "gnuśnych królów". To niewątpliwie ma również wpływ na mapę polityczna Europy.

Wpływ na kościół to oczywiście można dodać Pepina Krótkiego(Małego) i tzw " Donacja Konstantyna".
 
Post #7

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej