Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Wykopki: zasady legalności amatorskiego wykopu, Unikanie najrozniejszych problemow
     
GROOBASS
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 17
Nr użytkownika: 39.174

Bartlomiej Roz
Zawód: metalurg
 
 
post 25/12/2007, 14:31 Quote Post

Witam.
Jestem "historykiem" z zamiłowania tylko (może jak narazie). Jestem w trakcie budowy wykrywacza metali P.I. PULSE INDUCTION. Interesuje mnie to na jakich zasadach mógłbym prowadzić nielegalne wykopki. W myśl prawa wszystko co znajde w ziemi należy to Państwa. Jednak słyszałem, że jak ktoś znajdzie hełm niemiecki to może go zatrzymać i nikt się nie będzie go czepiał.
Jesli zostane zatrzymany w lesie na kopaniu dołka saperką, z wykrywaczem to coś mi grozi za to. I co grozi za ewentualne zatrzymanie przedmiotów z wykopki?? Czy prawo to dotyczy terenów Państwowych bo ja słyszałem, że tyczy sie również terenów prywatnych.
Proszę o nakreslenie mi co mi wolno a co nie i co mogę zatrzymać dla siebie co musze oddać i gdzie, i o jakieś porady jak nie nadziać się na niewypał.

Poza prosiłbym o jakies podpowiedzi, gdzie mogą znajdować się miejsca nadające się do poszukiwań w okolicy Częstochowy. Wiem o kilku miejsca jak np. "Las Aniołowski" oraz linia obrony w dzielnicy Stradom/Kawodrza/Dzbów.

Pozdrawiam i dziękuje za wszelką pomoc.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Theodorus
 

Teodor
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.008
Nr użytkownika: 1.771

:)
Stopień akademicki: M¹drala
Zawód: Asystent muzealny
 
 
post 25/12/2007, 20:06 Quote Post

Jak nielegalne to o jakie ci zasady chodzi?
Jak cię złapią to muszą jeszcze udowodnić, że niszczysz coś.
Jak znajdziesz fanty z II wojny, to bierz, ja bym tak zrobił. Jak coś starszego to bym zgłaszał i nie rozkopywał dalej. To kwestia etyki.
Namiarów na stanowiska Ci nie dam. Nie chcę byś coś niszczył.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
GROOBASS
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 17
Nr użytkownika: 39.174

Bartlomiej Roz
Zawód: metalurg
 
 
post 25/12/2007, 22:53 Quote Post

QUOTE
Jak nielegalne to o jakie ci zasady chodzi?


Chodzi mi o ogólne zasady, żeby to nie było nielegalne.
Czy jako amator mogę legalnie wziąść sprzet i iśc do lasu i np. wziąść się za wykopki, czy mogę to robić czy musze mieć jakieś pozwolenia?

QUOTE
Jak znajdziesz fanty z II wojny, to bierz, ja bym tak zrobił. Jak coś starszego to bym zgłaszał i nie rozkopywał dalej. To kwestia etyki.


Właśnie o to chodzi że raczej interesuje mnie II wojna Światowa, rzeczy sprzed XX wieku również bym zgłosił. Moja wina nie uściśliłem.



QUOTE
Namiarów na stanowiska Ci nie dam. Nie chcę byś coś niszczył.


Namiarów dokładnych nie oczekuje bo wiem że się własnego stanowiska nie zdradza, chyba że to większy projekt. Poza tym myśle że nic raczej nie zniszcze, gdyż z metalami raczej umiem się obchodzić gdyż mam tytuł inzyniera metalurgi i jestem w trakcie magisterium, a nastepnie chciałbym zrobic kierunek związany z historią. Z renowacją hełmów i innych elementów rynsztunku miałem doczynienia jednak były to wykopki kupne. Poza tym proszę o rady właśnie żeby czegoś nie popsuć.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Theodorus
 

Teodor
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.008
Nr użytkownika: 1.771

:)
Stopień akademicki: M¹drala
Zawód: Asystent muzealny
 
 
post 27/12/2007, 23:29 Quote Post

Wyciągnięcie metalowego przedmiotu ze stanowiska niszczy kontekst znaleziska i niszczy też stanowisko.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 28/12/2007, 11:24 Quote Post

Z takim działaniem musi się liczyć każdy wykwalifikowany archeolog. W zasadzie to każde wykopaliska archeologiczne, żeby coś pokazać, coś również muszą zniszczyć. Taka to nauka i taka metodologia. W tej chwili to sunie się na język, żeby nasi archeolodzy używali mniej inwazyjnych metod poszukiwawczych.

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
ania02101
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 302
Nr użytkownika: 35.944

Ania
Zawód: uczennica
 
 
post 28/12/2007, 11:51 Quote Post

To wkońcu chodzenie z wykrywaczem po polach czy też tzw. badania powierzchniowe amatorów są legalne czy nie confused1.gif bo ja już tak szczerze mówiąc głupieje bo jedni mówią tak inni inaczej i jak tu być mądrym <i nie chodz mi tylko o to forum >
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Humerus
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 305
Nr użytkownika: 35.251

 
 
post 28/12/2007, 12:52 Quote Post

QUOTE(ania02101 @ 28/12/2007, 12:51)
To wkońcu chodzenie z wykrywaczem po polach czy też tzw. badania powierzchniowe amatorów są legalne czy nie confused1.gif bo ja już tak szczerze mówiąc głupieje bo jedni mówią tak inni inaczej i jak tu być mądrym <i nie chodz mi tylko o to forum >
*



Chodzenie z wykrywaczem po polach jest nielegalne.

Można natomiast zwrócić się do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i uzyskać pozwolenie na prowadzenie amatorskich poszukiwań na ściśle określonym obszarze.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 23 lipca 2003 o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, Art. 111.

Dla porównania:
http://www.archeologiczne.fora.pl/prawo-ar...andali,421.html
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Antiquus Equus
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 253
Nr użytkownika: 36.326

 
 
post 28/12/2007, 15:41 Quote Post

Z tego co pamietam to samo chodzenie z wykrywaczem metali nie jest nielegalne. Nielegalne jest wydobywanie tego co znjadziemy.

Jesli chodzi o saperke i rycie po lasach dziur wszelakich podpada to pod dewastacje lasu i jest karalne. No a jak cie przylapie lesniczy jak duzy obszar sciolki lesnej rozwaliles to napewno zapamietasz to spotkanie smile.gif . Tak wiec kopiac w lesie mozesz byc ukarany podwojnie za dewastacje i za nielegalne wykopki.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
ania02101
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 302
Nr użytkownika: 35.944

Ania
Zawód: uczennica
 
 
post 28/12/2007, 21:24 Quote Post

Ok wykrywacz jest legalny do czasu kiedy nic nieodkryjemy. A jeśli chodzi o amatorskie badania powierzchniowe<jeśli w razie czego chce się oddać to co znajdzie się- oczywiście zakładając że to coś jest warte żeby mogło byc w muzeum > czy one są nielegalne? A jeśli tak to co za to grozi? NA innych forach bardziej archeologicznych jak tak się aptrzy to ludzie właśnie chodzą po polach w celu tzw. badan powierzchniowych.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Humerus
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 305
Nr użytkownika: 35.251

 
 
post 28/12/2007, 23:46 Quote Post

QUOTE(Antiquus Equus @ 28/12/2007, 16:41)
Z tego co pamietam to samo chodzenie z wykrywaczem metali nie jest nielegalne.
*



Pod warunkiem, że wykrywacz jest wyłączony. Cytuję punkt pierwszy artykułu 111 wspomnianej ustawy:

QUOTE
Kto bez pozwolenia albo wbrew warunkom pozwolenia poszukuje ukrytych lub porzuconych zabytków, w tym przy użyciu wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych i technicznych oraz sprzętu do nurkowania, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Antiquus Equus
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 253
Nr użytkownika: 36.326

 
 
post 29/12/2007, 0:29 Quote Post

No tak dzieki za przypomninie. Mozna sobie chodzic po polu z wykrywaczem ale nie wolno uzywac.

Co do pytania ania02101.
Jak na wlasna reke bez zezwolenia robisz sobie 'amatorskie badania powierzchniowe' to sa one nielegalne i podlegaja karze (jakiej tego juz nie pamietam. Zdaje sie ze w wiekszosci przypadkow jest to kara finansowa i ewnetualna konfiskata wykrywacza)

I tak jak pisal to juz Humerus o prosbe o takowe zezwolenie mozna sie zwrocic do konserwatora zabytkow.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Archeo Krecik
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 39.309

Zawód: studentka
 
 
post 29/12/2007, 0:37 Quote Post

Ten temat został już bardzo szczegółowo przedyskutowany na forum WWW.PRADZIEJE.PL, warto się zapoznać happy.gif jest tam też problem współpracy badaczy-amatorów(niekiedy o olbrzymiej wiedzy i pasji)ze środowiskiem archeologów. Podane tam są również fragmenty ustaw, które mówią o konsekwencjach grożących za nielegalne użytkowanie wykrywacza metali rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Humerus
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 305
Nr użytkownika: 35.251

 
 
post 29/12/2007, 0:57 Quote Post

QUOTE(Archeo Krecik @ 29/12/2007, 1:37)
jest tam też problem współpracy badaczy-amatorów(niekiedy o olbrzymiej wiedzy i pasji)ze środowiskiem archeologów.
*



Co to znaczy badacz-amator?
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Janusz1945
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 244
Nr użytkownika: 22.362

Stopień akademicki: BANITA
Zawód: BANITA
 
 
post 29/12/2007, 1:28 Quote Post

QUOTE(Humerus @ 29/12/2007, 0:57)
QUOTE(Archeo Krecik @ 29/12/2007, 1:37)
jest tam też problem współpracy badaczy-amatorów(niekiedy o olbrzymiej wiedzy i pasji)ze środowiskiem archeologów.
*



Co to znaczy badacz-amator?
*



Mniemanie o olbrzymiej wiedzy musi być weryfikowane. Najlepiej skończyć studia.
A jak nie ma się dyplomu, to lepiej zająć się uprawianiem ogrodu, rodziną.
Już mamy zawodowców i amatorzy mogą odpocząć!
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Antiquus Equus
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 253
Nr użytkownika: 36.326

 
 
post 29/12/2007, 2:37 Quote Post

Zestaw mozliwych kar:

1.Kto bez pozwolenia albo wbrew warunkom pozwolenia poszukuje ukrytych lub porzuconych zabytków, w tym przy użyciu wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych i technicznych oraz sprzętu do nurkowania, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
2. W razie popełnienia wykroczenia określonego w ust. 1 można orzec:
1) przepadek narzędzi i przedmiotów, które służyły lub były przeznaczone do popełnienia wykroczenia, chociażby nie stanowiły własności sprawcy;
2) przepadek przedmiotów pochodzących bezpośrednio lub pośrednio z wykroczenia;
3) obowiązek przywrócenia stanu poprzedniego lub zapłaty równowartości wyrządzonej szkody".

Art. 108. 1. Kto niszczy lub uszkadza zabytek, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
2. Jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 1 działa nieumyślnie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
3. W razie skazania za przestępstwo określone w ust. 1 sąd orzeka, a w razie skazania za przestępstwo określone w ust. 2 sąd może orzec, nawiązkę na wskazany cel społeczny związany z opieką nad zabytkami w wysokości od trzykrotnego do trzydziestokrotnego minimalnego wynagrodzenia".
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej