Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> MAREK BOROWSKI

Jasnogród

VI ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 50

post 22/04/2005, 19:59 Quote Post

to żaden powód do wstydu czy też dumy że jest z pochodzenia Żydem (sam zresztą temu nie zaprzecza - bo i po co).

Oto wyjątek z tekstu Kmiecia.Dlaczego,stwierdzając(zgodnie z prawdą),że tata Marka Borowskiego nazywał się Aaron Berman i był Żydem,mam być antysemitą ? Dlaczego owe stwierdzenie jest złe ? Jak stwierdzę,że Albert Einstein był Żydem,to też jestem antysemitą ? Może w wypadku Ibrahima ibn Jakuba,Einsteina albo Dustina Hoffmana i Alicii Silverstone, można mówić,że byli lub są Żydami,a w wypadku Bermanów lub Karola Marksa już nie można ?
Chodzi oto,że wskazując na powiązania rodzinne,Kmieć nie zwrócił uwagi na narodowość Aarona Bermana vel Wiktora Borowskiego,lecz na jego komunistyczną działalność.Ma to związek z czasami współczesnymi.Ludzie,jak Marek Borowski czy Adam Michnik,rodzinnie powiązani z ówczesnymi działaczami komunistycznymi,lub jak w przypadku Michnika,z komunistycznymi mordercami sądowymi,raczej na pewno nie będą popierać dekomunizacji,rozliczenia ludzi tamtego systemu ze swoich czynów czy chociażby lustracji.Wprost przeciwnie,idee te bedą ośmieszać,a wszystkie takie plany torpedować.
Burzę lustracyjną rozpętał Bronisław Wildstein,Żyd,do czego sam otwarcie się przyznaje.Widać jego przodkowie nie byli komunistycznymi aparatczykami.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

adsenior

Nowicjusz
Nr użytkownika: 34.593

Andrzej Dabek
Zawód: przed emeryt

post 11/09/2007, 13:40 Quote Post

QUOTE(kmieć @ 19/04/2005, 13:46)
Witam !
jestem nowym użytkownikiem portalu historycy .org, przez przypadek natknąłem się na post o Marku Borowskim. Zaciekawił mnie styl w jakim  Państwo - piszący na ten temat, a właściwie obojętność z jaką traktujecie przeszłość było nie było Marszałka Polskiego Sejmu. Porażająca jest "polityczna poprawność" w podejściu do tematu. Nie jestem historykiem ale zawsze uważałem ludzi za takich sie uważających za osoby dociekliwe, dążące do poznania całości jakiegoś zjawiska , a tu proszę.. wypowiedzi w rodzaju : mnie nie interesuje kim jest z pochodzenia Borowski , to bez znaczenia , przecież jesteśmy tolerancyjni, nowocześni, ważne żeby był dobrym marszałkiem itd jest  w tym trochę racji ALE... czy 40 milionów obywateli nie ma prawa znać przeszłości Marszałka Sejmu ?? oczywiście to żaden powód do wstydu czy też dumy że jest z pochodzenia Żydem (sam zresztą temu nie zaprzecz - bo i po co). Warto jednak poznać przeszłość rodziny P. Borowskiego ...
Jego ojciec nazywał się Aaron Berman.Było to nazwisko, które nie tylko w kręgach aktywu partyjnego robiło odpowiednie wrażenie - kojarzono go wszak rodzinnie z samym Jakubem Bermanem, osobą numer 2 w PPR. Aaron Berman vel Wiktor Borowski był przed wojną aktywnym członkiem Komunistycznej Partii Polski, ponad rok spędził w strukturach Kominternu w Moskwie (co było warunkiem dalszej, szybkiej kariery). Wielokrotnie karany przez II RP za działalność wymierzoną przeciwko suwerenności i niepodległości Polski,miał na koncie udane ucieczki do Związku Sowieckiego przed wymiarem sprawiedliwości. W 1939 roku został zwolniony z więzienia na skutek wybuchu wojny. odpowiedzialnym odcinku - propagandy. W latach 1951-1967 Wiktor Borowski był zastępcą redaktora naczelnego najważniejszej w PRL gazety: "Trybuny Ludu"...
Co bardziej dociekluiwy poszukiwacze znają pewnie również inne wątki życiorysu P. Marszałka, więc ich Państwu oszczędzę...no może powzwolę sobie wspomnieć jescze że Afera Alkoholowa wybuchła właśnie wtedy kiedy wiceministrem Ministerstwa Rynku Wewnętrznego był właśnie Marek Borowski ..

Czy nie dziwi fakt że Marszałkiem Sejmu III Rzeczpospolitej (odwołującej sie do tradycji II Rzczeczpospolitej) jest syn osobnika który ustrój przedwojennej Polski tak aktywnie zwalczał ??? dla mnie jest to sytuacja paradoksalna i nie wyobrażam sobie takiego przypadku w Niemczech lub Stanach Zjednoczonych .
To oczywiście tylko moja subiektywna ocena i nie jest moim zamiarem wpływanie na światopogląd szanownych Państwa , wg. mnie bez znajomości przeszłości trudno jest prawidłowo ocenić teraźniejszość.

Imć COOBEK twierdzi, że o takich rzeczach pisza ludzie zagubieni... no cóż bez komentarza .

Mimo wszystko warto wiedzieć !!, a osoby piszące, że  są ponad to i że ich to w ogóle nie interesuje kim kto jest - byle tylko ładnie prezentował się w telewizji ..moim skromnym zdaniem jest zaprzeczeniem zacięcia, jakim powinien cechować się Historyk.
pozdrawiam
wink.gif
KMIEĆ
*

Do tego forum wstąpiłem przypadkowo, zaintrygowało mnie podanie prawdziwego nazwiska pana Borowskiego. Proszę nie wmawiać
i mieszać w głowach młodym ludziom, że takie bardzo częste zmiany nazwisk, osób pochodzących z tej nacji nic nie znaczą.
Osoby te są w dużej części potomkami ludzi, którzy ruskimi bagnetami, w okresie powojennym, ciemnym okresie okupacji sowieckiej, zostali dostarczeni do Polski. Ludzie ci w ogromnej większości opanowali aparat represji. Dlatego też dość szybko , by przynajmniej nazwiskiem nie wyróżniać się, dokonywali ich przemianowań na polsko brzmiące.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

Rado

VII ranga
Grupa: Przyjaciel forum
Nr użytkownika: 3.636

post 11/09/2007, 14:32 Quote Post

Czy nie dziwi fakt że Marszałkiem Sejmu III Rzeczpospolitej (odwołującej sie do tradycji II Rzczeczpospolitej) jest syn osobnika który ustrój przedwojennej Polski tak aktywnie zwalczał ??? dla mnie jest to sytuacja paradoksalna i nie wyobrażam sobie takiego przypadku w Niemczech lub Stanach Zjednoczonych .

Nie wiem z jakiej racji w Polsce ma obowiązywać dziedziczenie win- nie widzę go ani w USA ani tym bardziej w Niemczech. Pana Borowskiego czy Bermana- juniora mogę i będę rozliczać z jego własnych grzechów, natomiast nie widzę powodów do obciążania go winami ojca. Walka z ustrojem przedwojennej Polski ? Ten grzech ma na sumieniu większość działaczy przedwojennych, wliczając w to samego marszałka który- było nie było- dokonał przewrotu stanu.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

alcesalces1

VII ranga
Nr użytkownika: 19.375

Stopień akademicki: majster
Zawód: numerator

post 11/09/2007, 15:05 Quote Post

Cóż można dodać, że żydowskie pochodzenie ma były minister spraw wewnętrznych i obecny marszałek sejmu Ludwik Dorn, którego ojciec jak możemy się dowiedzieć należał do Komunistycznej Partii Zachodniej Ukrainy i jakoś nikt mu z tego wyrzutów nie robi i ja również nie mam zamiaru.

User is offline  PMMini Profile Post #19

carantuhill

Bieskidnik
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz

post 11/09/2007, 16:09 Quote Post

QUOTE(alcesalces1 @ 11/09/2007, 15:05)
Cóż można dodać, że żydowskie pochodzenie ma były minister spraw wewnętrznych i obecny marszałek sejmu Ludwik Dorn, którego ojciec jak możemy się dowiedzieć należał do Komunistycznej Partii Zachodniej Ukrainy i jakoś nikt mu z tego wyrzutów nie robi i ja również nie mam zamiaru.
*

Temat jest bezsensowny, dzieci nie odpowiadają za czyny rodziców.

Jak stwierdzę,że Albert Einstein był Żydem,to też jestem antysemitą ? Może w wypadku Ibrahima ibn Jakuba,Einsteina albo Dustina Hoffmana i Alicii Silverstone, można mówić,że byli lub są Żydami,a w wypadku Bermanów lub Karola Marksa już nie można ?

Einstein był Niemcem, tak samo Marks, a Berman Polakiem. Co łączyło takiego Marksa z kulturą żydowską?

o tego forum wstąpiłem przypadkowo, zaintrygowało mnie podanie prawdziwego nazwiska pana Borowskiego. Proszę nie wmawiać
i mieszać w głowach młodym ludziom, że takie bardzo częste zmiany nazwisk, osób pochodzących z tej nacji nic nie znaczą.

Gdzieś po necie krąży raport niejakiego Nowaka, nie wiem jakim cudem wybranego kiedyś na posła. Twierdzi on, że np żona Lecha Kaczyńskiego była Żydówką, a jego mama (też chyba żydówka)wyłudziła polskie obywatelstwo (czy jakoś tak) i była krewną prlowskiego sędziego sądu wojskowego. To wg Nowaka powinno być powodem do dymisji... Poziom paranoi u niektórych ludzi w tym kraju sięga granic. Może będziemy każdemu sprawdzać przodków do czasów pierwszych Piastów?

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

Agrawen

V ranga
Nr użytkownika: 31.137

Micha³ Pluta
Stopień akademicki: magister historii
Zawód: belfer

post 11/09/2007, 16:55 Quote Post

Kolega carantuhill raczy mylić kwestie.
Pierwszą sprawą jest stan umysłowy coniektórych wietrzących wszędzie Żydów i wyciagających z tego nieuprawnione wnioski a co innego posiadanie podstawowych informacji.
Otóz rodzina Bermanów w całości jest polskimi Żydami. Marek Borowski (nazwisko rodowe i właściwe imię Szymon Berman) jest bratankiem Jakuba Bermana i Adolfa Bermana. Adolf Berman w 1945r. był szefem Centalnego Komitetu Żydów Polskich w 1950 wyemigrował do Izraela. Jago brat Jakub najpierw jako jeden z głównych stalinistów miał okres "kłopotów z identyfikacją narodową". Po odsunięciu go od polityki i usunięciu z PZPR w 1957 odkrył w sobie korzenie żydowskie - został pochowany na Cmentarzu Żydowskim w Warszawie z całym religijnym ceremoniałem. Ojciec Marka Borowskiego - Wiktor Borowski (właściwie Aron Berman) jest jedynym z braci, którego nie mozna identyfikowac z żadną organizacją żydowską. Zmienił nazwisko (przyjął za nazwisko kryptonim konspiracyjny brata Adolfa) i tyle. Czyli jesli ktoś sie spyta jakie pochodzenia ma Marek Borowski to nie ma wątpliwości za to inną sprawą jest za przedstawiciela jakiego narodu Marek Borowski się uważa - ale o to trzeba by było zapytać samego zainteresowanego (na oficjalnej stronie internetowej takiej informacji nie ma). I nie widzę powodów aby się tym stanem wiedzy emocjonować.

User is offline  PMMini Profile Post #21

carantuhill

Bieskidnik
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz

post 11/09/2007, 16:59 Quote Post

No dobra, dziadkowie Borowskiego byli Żydami, co to ma do samego Borowskiego? Zresztą kto tak naprawdę w Polsce nie ma korzeni żydowskich?

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

swatek

Czekam na Króla
Nr użytkownika: 7.721

post 11/09/2007, 19:14 Quote Post

QUOTE(carantuhill)
Dzieci nie odpowiadają za czyny rodziców. To w krajach azjatyckich, Rosji  rodziny represjonowanych były także karane.

Jak najbardziej zgoda.

ps. Chyba, że ma na nazwisko Giertych wink.gif

User is offline  PMMini Profile Post #23

2 Strony < 1 2 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej