Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

4 Strony < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> JERZY ROBERT NOWAK, Głowny ideolog Radia Maryja i agent TW?

Agrawen

V ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 31.137

Micha³ Pluta
Stopień akademicki: magister historii
Zawód: belfer

post 8/10/2007, 17:20 Quote Post

Ale mni wcale nie chodzi o PiSowców POwców czy innych. Mnie chodzi o zasadę. Jak się chce szukać osób związanych z poprzednim ustrojem to znalezienie ich jast łatwe - kto ma powyżej 40tki przeszedł przez peerelowskie szkolnictowo, ci, którzy mają więcej zaczynali karierę w socjaliźmie i prawie wszyscy są tak samo umoczeni.
A teorie spiskowe są wiecznie żywe. Czy to spisek imperialistów, Żydów, masonów czy cyklistów to co to za różnica.

User is offline  PMMini Profile Post #16

Primo!

ex moderator
Grupa: Przyjaciel forum
Nr użytkownika: 2.660

Marcin ...

post 10/10/2007, 16:47 Quote Post

QUOTE(rycymer @ 7/10/2007, 17:39)
Naprawdę polecam skonfrontować jego twórczość sprzed 1989 roku z tą po Okrągłym Stole - jest to wielce interesujące... wink.gif
*

O, przepraszam. smile.gif
Profesor Jerzy Robert Nowak w latach 80-tych pisał całkiem ciekawe książki o epoce późnego stalinizmu i wczesnego kadaryzmu na Węgrzech. Czytałem, są nawet całkiem obiektywne i pozbawione natrętnej propagandy.

Cóż, szkoda że ten naukowiec porzucił dziedzinę, w której był niewątpliwym specjalistą - badania XX-wiecznych dziejów Węgier, na rzecz rozmaitej jakości książek demaskujących sowieckich szpiegów, Żydów, masonów i czerwone dynastie w elitach politycznych III RP.

Mimo wszystko z dużym zainteresowaniem oglądam comiesięczne, kilkugodzinne "okienko" Pana Profesora w TV Trwam. Jego prasowa kwerenda pod kątem wyławiania i demaskowania tekstów propagujących antypolonizm (podkreśliłem, bo to kluczowe słowo) zawsze prowadzi do ciekawych spostrzeżeń i wniosków.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

arkadiusz bednarczyk

IV ranga
Nr użytkownika: 32.229

Arkadiusz Bednarczyk

post 10/10/2007, 17:59 Quote Post

Jerzy Robert Nowak , wiemy że w latach PRL był członkiem władz SD, w latach sześćdziesiątych pracował jako sekretarz w Ambasadzie PRL w Budapeszcie. Poźniej pracował w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych. Ludzie, którzy w tamtych czasach byli w SD byli raczej opozycyjnie nastawieni do PRL-u; SD było taką alternatywą dla PZPR, zwłaszcza dla wysoko postawionych osób, które gdzieś musiały być.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

carantuhill

Bieskidnik
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz

post 10/10/2007, 18:08 Quote Post

QUOTE(arkadiusz bednarczyk @ 10/10/2007, 17:59)
Jerzy Robert Nowak , wiemy że w latach PRL był członkiem władz SD, w latach sześćdziesiątych pracował jako sekretarz w Ambasadzie PRL w Budapeszcie.  Poźniej pracował w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych. Ludzie, którzy w tamtych czasach byli w SD byli raczej opozycyjnie nastawieni do PRL-u; SD było taką alternatywą dla PZPR, zwłaszcza dla wysoko postawionych osób, które gdzieś musiały być.
*

Byli tak opozycyjni, że aż go chciano na zastępcę Urbana powołać...

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

rycymer

Ellentengernagyként
Nr użytkownika: 30.754

post 10/10/2007, 18:43 Quote Post

QUOTE(carantuhill @ 10/10/2007, 19:08)
Byli tak opozycyjni, że aż go chciano na zastępcę Urbana powołać...
*

Zwłaszcza we wspominanych latach 80. Stronnictwo Demokratyczne popadało w coraz większą zależność od PZPR... sleep.gif

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

Primo!

ex moderator
Nr użytkownika: 2.660

Marcin ...

post 10/10/2007, 18:47 Quote Post

QUOTE(arkadiusz bednarczyk @ 10/10/2007, 18:59)
Ludzie, którzy w tamtych czasach byli w SD byli raczej opozycyjnie nastawieni do PRL-u; SD było taką alternatywą dla PZPR, zwłaszcza dla wysoko postawionych osób, które gdzieś musiały być.
*

Nie przesadzajmy z tą opozycyjnością Stronnictwa Demokratycznego i Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego. smile.gif Faktem jest jednak, że wielu naukowców, którzy nie chcieli wstępować do PZPR, zgłaszało akces do tych "partii satelickich", czy też dla własnego świętego spokoju (i kariery) zostawało członkami ZBOWIDu itp.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

dlspicy

IV ranga
Nr użytkownika: 35.424

post 30/11/2007, 16:45 Quote Post

Drogi carantuhill.
Napisałeś o prof. Jerzym Robercie Nowaku następująco: "Był konformistą, pisał peany na cześć ustroju komunistycznego". Jeśli rzeczywiście było tak jak piszesz, proszę Cię, abyś podzielił się ze mną tymi "rewelacjami" (dla mnie są to "rewelacje"). Sądzę, że nie powinno Ci to sprawić trudności, a za odpowiedź z góry dziękuję. Interesują mnie w szczególności "peany", które profesor miał pisać.
Pozdrawiam.

User is offline  PMMini Profile Post #22

carantuhill

Bieskidnik
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz

post 30/11/2007, 17:07 Quote Post

Tzn o konformizm i peany na cześć komuny? Choćby w swoich książkach o Węgrzech. Profesor Jan Woleński, filozof z Uniwersytetu Jagiellońskiego, na łamach "Tygodnika Powszechnego" zrecenzował książki Nowaka: "Rysuje w nich taki oto obraz historii Węgier. Po wojnie zwyciężyły tam postępowe siły i wprowadziły demokrację ludową. Następnie przyszedł okres stalinowski. Słuszna krytyka błędów i wypaczeń została wykorzystana przez kontrrewolucjonistów, także inspirowanych przez Radio Wolna Europa. Kierownictwo radzieckie chciało problem rozwiązać drogą polityczną, ale decyzja o wystąpieniu Węgier z Układu Warszawskiego sprawiła, że droga pokojowa została zamknięta. Sytuację również skomplikowały samosądy na funkcjonariuszach sił bezpieczeństwa. Interwencja zbrojna ZSRR pomogła opanować sytuację. Obraz ten jest w zupełności zgodny z oceną powstania węgierskiego w 1956 roku przyjętą i utrzymywaną przez KPZR i inne partie komunistyczne bloku wschodniego".

J. R. Nowak, Węgry 1939-1974, Warszawa 1975: "Nowo powstały Rewolucyjny Rząd Robotniczo-Chłopski, po opanowaniu sytuacji wojskowej na terytorium Węgier, stanął przed szczególnie poważnym zadaniem - koniecznością odzyskania dla Partii pełnego zaufania klasy robotniczej i całego narodu. (...) W walce o pełną konsolidację socjalistycznych Węgier szczególnie doniosła rola przypadła Janosowi Kadarowi" [s. 191]
"Wszystkie te osiągnięcia świadczą, iż Ludowe Węgry mogą z poczuciem zasłużonej dumy obchodzić 30-lecie swego rozwoju" [s. 239].
Choćby to...

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

Ironside

VIII ranga
Nr użytkownika: 8.937

Stopień akademicki: dr hab.
Zawód: jurysta

post 1/12/2007, 9:36 Quote Post

Nowaka określą się "oportunistą", "konformistą" i pisze o "ciekawej zmianie frontu". Pełna zgoda. W świetle tego, co piszecie i cytujecie, J.R.Nowak to pierwszej wody hipokryta.
Ciekawi mnie tylko, dlaczego nie jest powszechną podobna opinia o tych, którzy przefarbowali się z wiernopoddańców (czy nawet współtwórców) poprzedniego systemu na liberalnych demokratów czy też socjaldemokratów - dla mnie są to (dużo liczniejsze) przykłady równej hipokryzji, oportunizmu i "ciekawej zmiany frontu".
Jak to się nazywało?? Acha - stosowanie podwójnych standardów.

User is offline  PMMini Profile Post #24

niec-nota

II ranga
**
Nr użytkownika: 37.953

Jerzy S.
Stopień akademicki: posiadam
Zawód: wolny

post 1/12/2007, 11:35 Quote Post

QUOTE(Agrawen @ 8/10/2007, 16:57)
Ilu było Herbertów?
Tylko, że jak się Nowakowi wypomina flirtownaie z komunistami to ja mogę wymienic bardzo długą listę dzisiejszych szanowanych obywateli, którym się tego nie zarzuca (mimo, że to samo robili). Popieramy mentalność Kalego?

Nie każdy z tych obywateli stawia się dzisiaj w roli wzoru moralnego i nauczyciela narodu. A JR Nowak to robi.

QUOTE(Ironside @ 1/12/2007, 9:36)
Nowaka określą się "oportunistą", "konformistą" i pisze o "ciekawej zmianie frontu". Pełna zgoda. W świetle tego, co piszecie i cytujecie, J.R.Nowak to pierwszej wody hipokryta.
Ciekawi mnie tylko, dlaczego nie jest powszechną podobna opinia o tych, którzy przefarbowali się z wiernopoddańców (czy nawet współtwórców) poprzedniego systemu na liberalnych demokratów czy też socjaldemokratów - dla mnie są to (dużo liczniejsze) przykłady równej hipokryzji, oportunizmu i "ciekawej zmiany frontu".
Jak to się nazywało?? Acha - stosowanie podwójnych standardów.
*

Komentarz jak wyżej.

Dziwna to próba usprawiedliwiania poprzez wskazywanie, że inni też bywają podli. W ten sposób nie można by skazać żadnego przestępcy... bo skoro inni też kradną(?)

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

Grocal

VI ranga
Nr użytkownika: 13.002

Stopień akademicki: student

post 1/12/2007, 12:48 Quote Post

Nie każdy z tych obywateli stawia się dzisiaj w roli wzoru moralnego i nauczyciela narodu. A JR Nowak to robi.

A przepraszam - a Michnik, Geremek czy Szymborska?

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

Necrotrup

oszołom przemawiający językiem nienawiści ;)
Nr użytkownika: 1.208

post 1/12/2007, 12:56 Quote Post

QUOTE(niec-nota)
Dziwna to próba usprawiedliwiania poprzez wskazywanie, że inni też bywają podli. W ten sposób nie można by skazać żadnego przestępcy... bo skoro inni też kradną(?)

A mnie dziwi, że jednego się oskarża, a innych, robiących to samo, usprawiedliwia. Oskarżyć należy ich wszystkich - albo żadnego.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

Woj

VIII ranga
Nr użytkownika: 25.745

Zawód: historyk

post 1/12/2007, 13:17 Quote Post

QUOTE(Necrotrup @ 1/12/2007, 12:56)
A mnie dziwi, że jednego się oskarża, a innych, robiących to samo, usprawiedliwia. Oskarżyć należy ich wszystkich - albo żadnego.
*

Drobna różnica. A nawet dwie. Po pierwsze - różnicą jest to, czy ktoś się kreuje, czy też jest kreowany (zasłużenie, czy niezasłużenie) przez innych. I po drugie - czy ktoś się wypiera niezbyt chlubnej przeszłości (a o ile wiem p. Nowak to czyni) czy też nie [uwaga - nie wypierać się, a przypominać o dawnych przewinach na każdym kroku to nie to samo!].

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

niec-nota

II ranga
**
Nr użytkownika: 37.953

Jerzy S.
Zawód: wolny

post 1/12/2007, 13:52 Quote Post

QUOTE(Grocal @ 1/12/2007, 12:48)

A przepraszam - a Michnik, Geremek czy Szymborska?
*

To Michnik, Geremek lub Szymborska byli TW? Ciekawe... Zgłoś to do IPN bo oni też chyba o tym nie wiedzą. Do tej pory są przekonani, że kiedy JR Nowak służył wiernie PRL, to Michnik siedział w więzieniu za swoje przekonania.

QUOTE(Necrotrup @ 1/12/2007, 12:56)
QUOTE(niec-nota)

*

Ja mam wrażenie, że oskarża się wszystkich, którzy byli TW. I nie można dopuścić aby nagle jakiś jeden umknął oskarżeniu tylko dlatego, że nosi teraz baldachim zamiast czerwonej flagi. Sztaudynger pisał o takich: Modli się pod figurą, wszystko mu jedno pod którą.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

Grocal

VI ranga
Nr użytkownika: 13.002

Stopień akademicki: student

post 1/12/2007, 14:17 Quote Post

To Michnik, Geremek lub Szymborska byli TW? Ciekawe... Zgłoś to do IPN bo oni też chyba o tym nie wiedzą. Do tej pory są przekonani, że kiedy JR Nowak służył wiernie PRL, to Michnik siedział w więzieniu za swoje przekonania.

Poczytaj sobie, co np. Michnik mówił i sądził o władzuchnie i komunizmie przed 1976 roku i czasem, gdy w ostatniej chwili dokoptowali sie do KORu. Polecam także zaznajomić się z działalnością tzw. Komisji Michnika, która w 1990 roku dzięki przyzwoleniu Kiszczaka przez kilka miesięcy bezwiednie buszowała w archiwach, będących obecnie w posiadaniu IPN. Dziwnym trafem wiele teczek jest niemal pustych. No ale co się dziwić, przecież należało zerwać z przeszłością "grubą kreską".

Poza tym nie mówiliśmy o scenariuszu, że ktoś był TW, a teraz jest moralną głowa narodu, ale o tym, że ktoś kiedyś wielbił "Moskwę", a dziś mniema się autorytetem.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

4 Strony < 1 2 3 4 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej