Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Półksiężyc i gwiazda: symbole Islamu,
     
cafelatte
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 359
Nr użytkownika: 99.054

Stopień akademicki:
 
 
post 26/09/2017, 16:45 Quote Post

Spacerując onegdaj wczesnym rankiem, podziwiałem nów księżyca z wpisaną weń gwiazdą. Ten widok obudził we mnie niepokój. Jak to!? Cienkie rogi księżyca były przechylone na bok, jak u atakującego byka. "Cóż on tam chce zaorać tym rogiem skierowanym ku Ziemi!?"

Dzień wcześniej moje wnuki zadały mi pytanie - "Dlaczego muzułmanie nie mają żadnego obrazu lub posągu Allacha!?" Spacerując o poranku, zacząłem układać sobie moją fragmentaryczną wiedzę na ten temat. Jeśli świecący punkt w towarzystwie księżyca to w rzeczywistości planeta Wenus, to w takim razie nasz satelita winien reprezentować Jej partnera!?

W warunkach Bliskiego Wschodu to byłaby para Sin (księżyc) i Isztar (planeta Wenus)- nieprawdaż!? Czy z tą pradawną symboliką można wiązać flagę Turcji z nowiem sterczącym pionowo i obejmującym gwiazdę!? Tak zaczęły się moje rozmyślania nad symbolami Islamu. Punktem wyjścia jest dla mnie pytanie - "Jak tam ze Stworzeniem Świata u muzułmanów!?

Czy ktoś z Was ma jakieś sugestie,jak pogłębić tą szczątkową wiedzę!?
Moje wnuki byłyby uszczęśliwione.

Ten post był edytowany przez cafelatte: 26/09/2017, 16:47
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Prawy Książę Sarmacji
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.326
Nr użytkownika: 98.849

 
 
post 26/09/2017, 16:48 Quote Post

CODE
Dzień wcześniej moje wnuki zadały mi pytanie - "Dlaczego muzułmanie nie mają żadnego obrazu lub posągu Allacha!?

Zwyczajnie islam zabrania tworzenia wizerunków Allaha.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Razorblade1967
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.155
Nr użytkownika: 57.526

Zawód: emeryt
 
 
post 26/09/2017, 17:25 Quote Post

QUOTE(cafelatte @ 26/09/2017, 17:45)
Dzień wcześniej moje wnuki zadały mi pytanie - "Dlaczego muzułmanie nie mają żadnego obrazu lub posągu Allacha!?" Spacerując o poranku, zacząłem układać sobie moją fragmentaryczną wiedzę na ten temat.
[...]
Czy ktoś z Was ma jakieś sugestie,jak pogłębić tą szczątkową wiedzę!?
Moje wnuki byłyby uszczęśliwione.
*


Może zapoznać się z tym co mają zapisane w Koranie?

Tutaj przekłady na język polski:
- http://islam-katowice.pl/wp-content/themes...n-po-polsku.pdf
- http://www.planetaislam.com/koran_bielawski.html

A co do symboliki Półksiężyca i Wenus - to jest to symbol stosunkowo nowy (zasadniczo XIX wiek) i bynajmniej nie wywodzi się z Koranu, a z historii Imperium Osmańskiego.

QUOTE(Prawy Książę Sarmacji @ 26/09/2017, 17:48)
Zwyczajnie islam zabrania tworzenia wizerunków Allaha.
*


Chyba nie tak dosłownie... raczej wynika to z niemożliwości przedstawienia obrazu Boga w Islamie (wytł. moje):

42:11 Stwórca niebios i ziemi.
On uczynił dla was z was samych - pary,
i tak samo z trzód - pary.
On was rozmnaża w ten sposób.
Nic nie jest do Niego podobne.
On jest Słyszący, Widzący!


To raczej w Chrześcijaństwie był (był... bo swego czasu od tego odeszli i sobie jednak wizerunki swojego Boga tworzą) bardziej wyraźny zakaz robienia sobie takich wizerunków.

Ten post był edytowany przez Razorblade1967: 26/09/2017, 17:40
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
indigo
 

Ad maiorem Historycy.org gloriam!
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 4.522
Nr użytkownika: 488

Stopień akademicki: magister
 
 
post 26/09/2017, 17:41 Quote Post

To w judaizmie istniał i chyba w zasadzie ciągle istnieje zakaz tworzenia wizerunków Boga, jak w ogóle istot żywych czy przedmiotów:

Nie uczynisz sobie rzeźby ani podobizny wszystkich rzeczy, które są na niebie w górze i które na ziemi nisko, i które są w wodach pod ziemią. Księga Powtórzonego Prawa 5,6–21

Radykalni muzułmanie wyznają bardzo podobną zasadę - https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/ikonoklaz...ki;3914070.html. Natomiast w chrześcijaństwie wizerunek Boga jest obecny niemal od samego początku - https://www.deon.pl/po-godzinach/kultura--s...-chrystusa.html
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Sghjwo
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.526
Nr użytkownika: 97.523

 
 
post 27/09/2017, 2:22 Quote Post

QUOTE(indigo @ 26/09/2017, 23:41)
To w judaizmie istniał i chyba w zasadzie ciągle istnieje zakaz tworzenia wizerunków Boga, jak w ogóle istot żywych czy przedmiotów:

Nie uczynisz sobie rzeźby ani podobizny wszystkich rzeczy, które są na niebie w górze i które na ziemi nisko, i które są w wodach pod ziemią. Księga Powtórzonego Prawa 5,6–21
Natomiast w chrześcijaństwie wizerunek Boga jest obecny niemal od samego początku - https://www.deon.pl/po-godzinach/kultura--s...-chrystusa.html

Od poczatku chyba nie, jakby nie bylo pierwsi chrzescijanie to byla sekta/odlam judaizmu, przestrzegajaca ciagle zakazow/nakazow ST.
Pojawienie sie wizeronkow Boga, jest zwiazane z rozszezeniem sie chrzescijanstwa poza granice Judei, czyli wplyw nawracanych Rzymian/Grekow.
Ikonoklazm powracal kilka razy w historii Kosciola, ostatecznie zwyciezyl ikonodulizm, ale rownie dobrze mozna sobie wyobrazic odwrotna sytuacje.

Patrzac na trzy religie wywodzace sie z tego samego zrodla judaizm, chrzescijanstwo i islam, to wlasnie chrzescijanstwo stalo sie "odszczepiencem". Ikonodulizm to wplyw kultury greckiej/rzymskiej.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Prawy Książę Sarmacji
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.326
Nr użytkownika: 98.849

 
 
post 27/09/2017, 2:59 Quote Post

CODE
To raczej w Chrześcijaństwie był (był... bo swego czasu od tego odeszli i sobie jednak wizerunki swojego Boga tworzą) bardziej wyraźny zakaz robienia sobie takich wizerunków

Tylko że piszesz o judaizmie...
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Razorblade1967
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.155
Nr użytkownika: 57.526

Zawód: emeryt
 
 
post 27/09/2017, 4:00 Quote Post

QUOTE(Prawy Książę Sarmacji @ 27/09/2017, 3:59)
CODE
To raczej w Chrześcijaństwie był (był... bo swego czasu od tego odeszli i sobie jednak wizerunki swojego Boga tworzą) bardziej wyraźny zakaz robienia sobie takich wizerunków

Tylko że piszesz o judaizmie...
*


Masz trochę racji... powinienem napisać w judaizmie i pierwotnie w chrześcijaństwie, ot nadmierny "skrót myślowy", bo temat dotyczy przecież kwestii islamu.

Chodziło mi o to, że w przeciwieństwie do "świętych ksiąg" będących podstawą też (obok judaizmu) chrześcijaństwa to w Koranie takiego zakazu w zasadzie nie ma, ale jego zapisy w sumie uniemożliwiają sprowadzenie Boga do jakiegoś wizerunku - no bo skoro "nic nie jest do niego podobne", to raczej trudno stworzyć jakiś wizerunek. Natomiast sformułowania biblijne mogą sugerować wizerunek Boga, choć zawierają zapis zakazujący tworzenia obrazu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej