Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Romantyzm kontra klasycyzm
     
Gosiek
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 29
Nr użytkownika: 11.944

Zawód: :)
 
 
post 15/06/2006, 18:05 Quote Post

Witam,

Początek XIXw. to okres kształtowania się romantyzmu, romantycy zbuntowani przeciw stoicyzmowi klasycystów, ich ideom wyszli im naprzeciw.. i mówię tu o kazdej dziedzinie sztuki, o literaturze, sztuce czy muzyce. Choć najbardziej interesuje mnie ta druga. Wiem co jedni zarzucali drugim, słynne "Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko" mówi prawie wszystko o konflikcie ideowym. A co z żywym konfliktem???
Wiktor Hugo kiedy wystawiał w jednym z paryskich teatrów "Hernaniego" musiał zapraszać na spektakle grupy zapalonych romantyków by ci bronili spektakl przed atakami klasyków, przed krzykami, obrzucaniem aktorów pomidorami.. Jakie jeszcze były incydenty związane z tym konfliktem??? Co z malarstwem?? co z wystawami romantyków w pierwszej połowie XIXw.????


pomożecie??? wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Celedaer
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 45.740

Stopień akademicki: uczen
Zawód: uczen
 
 
post 23/05/2008, 10:28 Quote Post

Witam!

Mam takie zadanie domowe ( referat ) na historię, by opisać i porównać dwa kierunki w sztuce - obrałem Klasyacyzm i Romantyzm, bo one wydają mi się najbardziej interesujące. Jednak w Googlach nie znalazłem żadnych interesujących informacji, które byłyby w stanie "upiększyć" moją pracę. I tu pojawia się moje pytanie - czy mógłby ktoś szczegółowo opisać klasycyzm i romantyzm? Byłoby mi bardzo miło. Dzięki za każdą odpowiedź smile.gif

Cel
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
ossolinea
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 20
Nr użytkownika: 41.263

Paulina Mieszkow
Zawód: uczen
 
 
post 26/05/2008, 20:25 Quote Post

Znalazłam to kiedyś na Wikipedii. Jak to się mówi: Wikipedia wie wszystko! Może Ci się przyda... smile.gif


KLASYCYZM
Klasycyzm to nurt w sztuce nawiązujący do sztuki starożytnej Grecji i Rzymu. Charakterystyczne cechy klasycyzmu to: harmonijne proporcje, tematyka głównie mitologiczna, alegoryczna, historyczna. Malarstwo to reprezentowało jasne koncepcje plastyczne i doskonały rysunek, któremu był podporządkowany kolor.
Ingres był artystą, który tworzył dzieła wykorzystując całą możliwą tematykę. Począwszy od prac mitologicznych – „Edyp i sfinks, Jowisz i Edyta”, przez historyczne – „Śluby Ludwika XIII”, po alegoryczne – „Apoteoza Homera” i religijne – „Chrystus dający klucze św. Piotrowi.” Określał on piękno natury jako wielbiciel sztuki antyku oraz dzieł Rafaela. Głównym elementem formalnym jego dzieł był doskonały imponujący precyzją rysunek, a ponadto statyczna kompozycja, wyrafinowany koloryt i gładka faktura.
Np. w „źródle” doskonale widać powrót do antyku, kobieta przedstawiona na obrazie urzeka pięknem, jest wręcz idealna. Ma nieskazitelną sylwetkę, niezachwianą przez żadną dysproporcję.
Kolejnym wielkim twórcą klasycystycznym był David Jacques Louis, francuski malarz. Realizował on klasyczną prostotę kompozycji, ostry światłocień, podporządkowanie koloru rysunkowi, co jest pięknie ukazane w „Pani Recamier.”

ROMANTYZM
Romantyzm nie ma cech odrębnego stylu, jest rozumiany raczej jako wyraz postawy światopoglądowej, artystycznej i uczuciowej. Znamionuje ją pojmowanie sztuki jako przejawu odrębności cywilizacyjnych, narodościowych i osobowych oraz jako ekspresji przeżyć wewnętrznych twórcy. Wyolbrzymienie roli sztuki, artysty i doznania estetycznego, wybujały indywidualizm i subiektywizm, odrzucenie przekonania o racjonalnym charakterze twórczości artystycznej, zwrot ku poznaniu intuicyjnemu i twórczej roli wyobraźni, to znamienne cechy romantyzmu.
Artyści tworzący w romantyźmie nie bali się kontrastów, śmiałości, jaskrawości barw, znamionował ich antyklasycyzm i antykonwencjonalizm.
Za manifest tego kierunku uważana jest „Tratwa Meduzy” Géricault’a, francuskiego malarza i grafika. Stworzył on indywidualny styl charakteryzujący się dynamiczną formą i bogatym kolorytem. Dążył do dramatyzowania akcji i potęgowania siły wyrazu. Tematyka obejmowała sceny batalistyczne, wyścigi konne, portrety i studia obłąkanych. Świetnym przykładem jego twórczości, pomijając oczywiście wcześniej wspomniane dzieło, jest „Oficer szaserów” – dzieło pełne dynamiki, ruchu, namalowane pięknymi, nasyconymi kolorami. Największym kolorystą pozostaje jednak Delacroix, także Francuz. Twórczość jego dzieli się na cztery grupy: portrety z dużym ładunkiem psychologicznym – „Portret Chopina”, sceny historyczne - ogromne kompozycje stanowiące odbicie literatury romantycznej – „Wolność prowadząca lud na barykady”, „Masakra na Chios”, pejzaże -głównie o treści lirycznej, prace animalistyczne - sceny walk zwierząt i polowania.
Delacroix stosował dynamizm kompozycyjny, wprowadzał patos, swobodną grę barw i światła. Eksponował elementy ideowe dzięki dramatycznemu ukazywaniu historycznych i aktualnych wydarzeń. Wspaniale to widać w chyba jednym z najsłyniejszych dzieł, mianowicie „Wolności prowadzącej lud na barykady”.
Całokształt twórczości Delacroix jest odbiciem jego wewnętrznego konfliktu rozumu i wyobraźni. Jest autorem dzienników stanowiących dowód wszechstronnej erudycji, będących zbiorem poglądów na sztukę, uznanych za jedne z najgłębszych uwag ogłoszonych kiedykolwiek drukiem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Radek Malicki
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 70
Nr użytkownika: 978

Stopień akademicki: mgr historii
Zawód: historyk
 
 
post 26/05/2008, 21:01 Quote Post

Celedaer definicje w Wikipedii już raczej widział, bo skoro wpisywał to w google to napewno mu wyskoczyła (jako że jest dobrze pozycjonowana). Trzymajmy poziom, jeśli ktoś wchodzi na to forum zadać jakieś konkretne pytanie to zakładajmy, że dany jegomość widział już co na ten temat mówi się w Wikipedii, a tu przychodzi by rzecz pogłębić. Niedawno wyszła (w znaczeniu: przetłumaczono ją na polski) taka pozycja: Silvestra Bietoletti, Klasycyzm i Romantyzm 1770-1840, tłum. Tamara Łozińśka, PWN, Warszawa 2006. Jeżeli w Twoim mieście jest w miare przyzwoita biblioteka, to powinna w niej być ta pozycja .
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Celedaer
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 45.740

Stopień akademicki: uczen
Zawód: uczen
 
 
post 29/05/2008, 19:10 Quote Post

Dzięki wielkie! Ta książka rzeczywiście zawiera wiele informacji smile.gif ( mieszkam w Poznaniu, więc jest pełno bibliotek wink.gif A w Wikipedii rzeczywiście sprawdzałem tongue.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
marszalek113
 

Król-Lew
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 903
Nr użytkownika: 54.021

Slawek
Stopień akademicki: Dopiero w 2017r. :D
Zawód: BANITA
 
 
post 10/06/2009, 8:26 Quote Post

Klasycyzm nawiązywał do renesansu i antyku ( głównie budowle ).
W dziełach romantycznych widzimy często walki narodowowyzwoleńcze ( "Polonia" "Rozstrzelanie Powstańców Madryckich" "Wolność Wiodąca Lud Na Barykady" ).

m113
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
balum
 

Sągorsi
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.867
Nr użytkownika: 46.347

 
 
post 10/06/2009, 9:21 Quote Post

Obrazy przez ciebie wymienione nawiazuja wyraźnie do antyku.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 10/06/2009, 16:04 Quote Post

QUOTE(Celedaer @ 23/05/2008, 11:28)
Witam!

Mam takie zadanie domowe ( referat ) na historię, by opisać i porównać  dwa kierunki w sztuce - obrałem Klasyacyzm i Romantyzm, bo one wydają mi się najbardziej interesujące.

Nie wiem czy masz jeszcze czas, ale może łatwiej będzie skonfrontować romantyzm i pozytywizm? Są przeciwstawne, łatwo o porównania, dużo lektur, więc wszystko można podeprzeć konkretnymi przykładami...

Taka sugestia tylko...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej