Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Biblijni giganci: jaka jest prawda ?,
     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.847
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 25/11/2014, 12:58 Quote Post

QUOTE
Zatem, albo ktoś szczątki ukrywa albo Biblia kłamie lub zamieszcza kłamliwe relacje Hebrajczyków.

Wybacz ale o wiarygodności Biblii można wyciągnąć wniosek po prostu ją czytając...

Ostatnio (Qbk świadkiem) mieliśmy temat o ucieczce Izraelitów z Egiptu: http://www.historycy.org/index.php?showtopic=118336&hl= . Sam widzisz, wg Biblii weszło do Egiptu 70 osób, w ciągu góra 70 lat wg słów faraona (może trochę propagandowo przesadzonych wink.gif)
QUOTE
Oto lud izraelski stał się liczniejszy i potężniejszy od nas

Po paru setkach lat prześladowań (zmienieni w niewolników) było ich lekko licząc 1,5 do 2 mln.
A takich przykładów na wiarygodność Biblii jest mnóstwo...
To nie jest praca naukowa, trzeba do ST podchodzić z pewnym dystansem wink.gif.
 
User is offline  PMMini Profile Post #31

     
gtsw64
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.427
Nr użytkownika: 38.675

Zawód: st.sier¿.sztab
 
 
post 25/11/2014, 16:43 Quote Post

QUOTE
Otóż ja nie czytałem Eliadiego czy Junga ale skontaktowałem się z duchownym (duchownymi) którzy Biblię znają jak własną kieszeń.
Dlatego też teoretycznie szczątki tych olbrzymów (synów Boga) powinny przetrwać po potopie. Dlaczego nie przetrwały? Niema na to odpowiedzi.

Toć z wielkimi autorytetami w temacie waść rozmawiał! Wiadomo, że Biblia zawiera w sobie wszelką wiedzę na temat świata i wystarczy ją przeczytać kilka razy, by posiąść szczegółową wiedzę na temat paleontologii, astrofizyki i sinologii


Nic Ci do moich autorytetów, ponieważ ich nie znasz.
Natomiast ja mam do Twoich wychowawców żal że się nie przyłożyli do nauczenie Ciebie grzeczności.
Manipulujesz tekstem łącząc początku z końcem, wypaczając sens. Oprócz chaotycznego ataku nic nie wnosisz do tematu.
QUOTE
Dlatego też teoretycznie szczątki tych olbrzymów (synów Boga) powinny przetrwać po potopie. Dlaczego nie przetrwały? Niema na to odpowiedzi.


Bo nigdy nie istnieli.

Zatem o czym mówi ten fragment:
QUOTE
A w owych czasach byli na ziemi olbrzymi; a także później, gdy synowie Boga zbliżali się do córek człowieczych, te im rodziły. Byli to więc owi mocarze, mający sławę w owych dawnych czasach[6]


QUOTE
To, że ktoś zna Stary Testament to nie znaczy, że potrafi go poprawnie odczytać jako źródło historyczne.

Tylko Ty potrafisz je poprawnie czytać?
A inni się mylą?
Przecież dobrze wiesz że jest sporo interpretacji, często wykluczających się na wzajem i wcale nie znaczy że ta którą popierasz jest słuszną (wielcy się mylili)
Dalsza Twoja wypowiedz jest interesująca choć stwierdzenie że wszystko już wyjaśniono jkoś nie przemawia do mnie.

 
User is offline  PMMini Profile Post #32

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.847
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 25/11/2014, 16:51 Quote Post

QUOTE
Zatem o czym mówi ten fragment:

Chcesz powiedzieć gtsw64, że wierzysz w każde słowo, które jest zapisane w Starym Testamencie i traktujesz go jako źródło historyczne?

 
User is offline  PMMini Profile Post #33

     
Lord Mich
 

Capitaine
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.516
Nr użytkownika: 15.415

Michal Piekarski
Zawód: :)
 
 
post 25/11/2014, 17:14 Quote Post

QUOTE(gtsw64 @ 25/11/2014, 17:43)

Bo nigdy nie istnieli.

Zatem o czym mówi ten fragment:
QUOTE
A w owych czasach byli na ziemi olbrzymi; a także później, gdy synowie Boga zbliżali się do córek człowieczych, te im rodziły. Byli to więc owi mocarze, mający sławę w owych dawnych czasach[6]


QUOTE
*


Z kolei ten fragment Pisma Świętego stanowi (Joz 10,13):
QUOTE
W dniu, w którym Pan podał Amorytów w moc Izraelitów, rzekł Jozue w obecności Izraelitów:
«Stań słońce, nad Gibeonem!
I ty, księżycu, nad doliną Ajjalonu!»
13 I zatrzymało się słońce,
i stanął księżyc,
aż pomścił się lud nad wrogami swymi.
Czyż nie jest to napisane w Księdze Sprawiedliwego: «Zatrzymało się słońce na środku nieba i prawie cały dzień nie spieszyło do zachodu?»1

Zgodnie z Twoją logiką to Słońce krąży wokół Ziemi.
Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #34

     
Alcarcalimo
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.934
Nr użytkownika: 43.461

Robert
 
 
post 25/11/2014, 17:47 Quote Post

QUOTE(wysoki @ 25/11/2014, 16:51)
QUOTE
Zatem o czym mówi ten fragment:

Chcesz powiedzieć gtsw64, że wierzysz w każde słowo, które jest zapisane w Starym Testamencie i traktujesz go jako źródło historyczne?
*



To taktyka qtsw84. Odczytuje literalnie Pismo i na tej podstawie udowadnia jego bezsens.
Podobnie było w jakiejś dyskusji o zbrodniach religii gdzie zarzucał osobą uważające się za wierzące, że nie wypełniają Słowa Bożego, gdyż nie zabijają heretyków itp.
smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #35

     
master86
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.766
Nr użytkownika: 67.202

Robert
 
 
post 25/11/2014, 18:49 Quote Post

Tak się kończą tematy na forum, w których próbuje się coś udowadniać na podstawie pism religijnych. Wielka ściema.
 
User is offline  PMMini Profile Post #36

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.847
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 25/11/2014, 18:51 Quote Post

QUOTE(Alcarcalimo @ 25/11/2014, 18:47)
QUOTE(wysoki @ 25/11/2014, 16:51)
QUOTE
Zatem o czym mówi ten fragment:

Chcesz powiedzieć gtsw64, że wierzysz w każde słowo, które jest zapisane w Starym Testamencie i traktujesz go jako źródło historyczne?
*



To taktyka qtsw84. Odczytuje literalnie Pismo i na tej podstawie udowadnia jego bezsens.
Podobnie było w jakiejś dyskusji o zbrodniach religii gdzie zarzucał osobą uważające się za wierzące, że nie wypełniają Słowa Bożego, gdyż nie zabijają heretyków itp.
smile.gif
*


Dzięki za wyjaśnienie, faktycznie trudno mi było w to uwierzyć i stąd to niedowierzające pytanie wink.gif.
 
User is offline  PMMini Profile Post #37

     
usunięte 231218
 

Unregistered

 
 
post 25/11/2014, 18:53 Quote Post

Vitam

Zatem o czym mówi ten fragment: (Gtsw64)

Mówi o tym, że w momencie spisywania tekstu mówionego, spisujący wierzyli że X pokoleń wcześnie po okolicy łaziły olbrzymy.
Btw - skąd pomysł, że to były kręgowce, które posiadają szkielety? Biblia nic o kościach i szkieletach olbrzymów nie mówi.
 
Post #38

     
gtsw64
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.427
Nr użytkownika: 38.675

Zawód: st.sier¿.sztab
 
 
post 25/11/2014, 19:38 Quote Post

QUOTE(wysoki @ 25/11/2014, 16:51)
QUOTE
Zatem o czym mówi ten fragment:

Chcesz powiedzieć gtsw64, że wierzysz w każde słowo, które jest zapisane w Starym Testamencie i traktujesz go jako źródło historyczne?
*


Po pierwsze jestem niewierzący i nie wieżę w całą Biblię.
Skoro w około słyszy się że Biblia to sama prawda to chyba jako laik mam prawo zapytać.
Natomiast jak słusznie zauważył Kolega master86 to jeśli zadajesz może z punktu widzenia niektórych (mądrzejszych) idiotyczne ( a może kłopotliwe)pytania to chyba mam prawo na nie dostać odpowiedz.
No chyba że jest inaczej.
Najlepiej kogoś wyśmiać i nazwać go prymitywem tylko dlatego że zadaje pytania.
Natomiast niektórzy posuwają się do sugestii o zamknięcie tematu.
Ale chyba sam zrezygnuję z dalszego go prowadzenia - szkoda nerwów. sad.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #39

     
Marthinus
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.019
Nr użytkownika: 38.063

Marcin
Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Nauczyciel/Archeolog
 
 
post 25/11/2014, 19:49 Quote Post

QUOTE
Zatem o czym mówi ten fragment


Już tłumaczyłem. Giborim, czyli ci "mocarze" w tym fragmencie to tak na prawdę określenie wojowników, w tym wypadku biorąc pod uwagę cały kontekst tradycyjnych wrogów Hebrajczyków, czyli Filistynów.
Dlaczego mieli być mocarzami? Cóż, w potocznym rozumieniu olbrzymi wzrost jest utożsamiany także z olbrzymią siłą. Rzekomo wielki militarny sukces wojowników hebrajskich, jak np w czasie walki Dawida z Goliatem jest więc dodatkowo podkreślany.

QUOTE
Tylko Ty potrafisz je poprawnie czytać?
A inni się mylą?


Nie tylko ja, ja po prostu opieram się na najnowszych badaniach nad tekstem, ale także nad historią i archeologią Palestyny. Prace, które dostępne są powszechnie w języku polskim na ten temat są już dawno w 90% przestarzałe.

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #40

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.847
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 25/11/2014, 19:55 Quote Post

QUOTE
Natomiast jak słusznie zauważył Kolega master86 to jeśli zadajesz może z punktu widzenia niektórych (mądrzejszych) idiotyczne ( a może kłopotliwe)pytania to chyba mam prawo na nie dostać odpowiedz.
No chyba że jest inaczej.

Ano prawo masz, niektórzy tutaj zadali sobie zresztą trochę trudu aby na Twoje pytania odpowiedzieć wink.gif.
QUOTE
Skoro w około słyszy się że Biblia to sama prawda to chyba jako laik mam prawo zapytać.

Tu w sumie wchodzimy na trochę trudny temat. Bo jak już zostało zauważone dla osób, delikatnie mówiąc, racjonalnie patrzących Biblia w takich fragmentach jak te o gigantach jest niewiarygodna, choć spotkałem się z próbami wyjaśniania ich na różny, możliwy do przyjęcia sposób. Np. kwestia spotykanych osób o wzroście większym niż ówczesna przeciętna. Natomiast dla osób wierzących w prawdziwość całości Biblii tak było jak tam napisano i tyle, nie wymagają wyjaśnień racjonalnych, ponieważ wierzą.
Trudno te dwa podejścia pogodzić wink.gif.
QUOTE
Natomiast niektórzy posuwają się do sugestii o zamknięcie tematu.
Ale chyba sam zrezygnuję z dalszego go prowadzenia - szkoda nerwów.

Myślę, że sprawę filmu sobie wyjaśniliśmy, i generalnie się zgadzamy, iż jest manipulacją.
Kwestię zdjęć też łatwo wyjaśnić.
Interpretacja słów Biblii dla wierzącego i nie wierzącego zawsze będzie inna, tu trudno dojść do kompromisu.


 
User is offline  PMMini Profile Post #41

     
gtsw64
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.427
Nr użytkownika: 38.675

Zawód: st.sier¿.sztab
 
 
post 26/11/2014, 0:25 Quote Post

Otóż Kolego wysoki
Ja jestem członkiem niewierzącym natomiast mój szwagier jest pastorem. Ale wcale to nie przeszkadza nam w długich dyskusjach na temat wiary. On stara się tłumaczyć ja staram się zrozumieć. Jeśli rozmówcy posiadają pewien poziom kultury to zapewniam Cię że można rozmawiać również jak zauważyłeś na tematy śliskie.
Natomiast jeśli wśród rozmówców znajdzie się osoba przemądrzała nawet o dużej wiedzy, zawsze będzie dążyć do zrobienia z rozmówcy imbecyla a jego zdanie wyśmiać.
Przyrzekłem sobie że na tym forum nie wezmę udziału w dyskusji na temat bieżącej polityki.
Teraz przyrzekam że nie wezmę udziału w dyskusji na temat religii.

Jeśli kogoś uraziłem swoimi naiwnymi pytaniami to bardzo przepraszam, nie było to moją intencją.
Pozdrawiam i dziękuję wszystkim którzy zabrali głos w dyskusji.
 
User is offline  PMMini Profile Post #42

     
Roofix
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.091
Nr użytkownika: 69.553

Stopień akademicki: magister historii
 
 
post 26/11/2014, 3:10 Quote Post

QUOTE(wysoki @ 25/11/2014, 16:51)
QUOTE
Zatem o czym mówi ten fragment:

Chcesz powiedzieć gtsw64, że wierzysz w każde słowo, które jest zapisane w Starym Testamencie i traktujesz go jako źródło historyczne?
*


Kwestia jest taka, jak je rozumie jako "źródło historyczne", a więc kwestia intepretacji wink.gif
Ostatnio fajnie przedstawiał to u mnie na uczelni ksiądz, który prowadzi zajęcia z historii tekstów judaistycznych (wtedy się dowiedziałem, że bibliści odchodzą od Teorii Źródeł na rzecz Teorii Wielkiego Dzieła historycznego).
No, taka ciekawostka, bo widać nawet osoby duchowne prezentują inne podejście niż co poniektóre osoby.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #43

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.847
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 26/11/2014, 9:53 Quote Post

QUOTE(gtsw64 @ 26/11/2014, 1:25)
Otóż Kolego wysoki
Ja jestem członkiem niewierzącym natomiast mój szwagier jest pastorem. Ale wcale to nie przeszkadza  nam w długich dyskusjach na temat wiary. On stara się tłumaczyć ja staram się zrozumieć. Jeśli rozmówcy posiadają pewien poziom kultury to zapewniam Cię że można rozmawiać również jak zauważyłeś na tematy śliskie.
Natomiast jeśli wśród rozmówców znajdzie się osoba przemądrzała nawet  o dużej wiedzy, zawsze będzie dążyć  do zrobienia z rozmówcy imbecyla a jego zdanie wyśmiać.
Przyrzekłem sobie że na tym forum nie wezmę udziału w dyskusji na temat  bieżącej  polityki.
Teraz przyrzekam że nie wezmę udziału w dyskusji na temat religii.

Jeśli kogoś uraziłem swoimi naiwnymi pytaniami to bardzo przepraszam, nie było to moją intencją.
Pozdrawiam i dziękuję wszystkim którzy zabrali głos w dyskusji.
*


Masz rację, przy odpowiednim poziomie kultury można rozmawiać na tematy wszelkie, wymienić spojrzenia i pozostać przy własnych poglądach, po prostu poznawszy spojrzenie dyskutanta.

QUOTE
No, taka ciekawostka, bo widać nawet osoby duchowne prezentują inne podejście niż co poniektóre osoby.

Ja akurat może z racji wieku (załapałem się na ewolucję stanowiska?) lub po prostu spotkania różnych księży zetknąłem się z dwoma stanowiskami Kościoła na powstawanie świata. Jak byłem w podstawówce księża, którzy nas uczyli twierdzili, że Bóg stworzył świat w ciągu 7 dni. Koniec i kropka, jak nie wierzysz to idziesz do piekła. W liceum za to dowiedziałem się, że na tę kwestię trzeba patrzeć inaczej, 7 dni to tylko symbol, bo mogło chodzić o miliardy lat wink.gif.

 
User is offline  PMMini Profile Post #44

     
BLyy
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.004
Nr użytkownika: 18.604

Bartek
Stopień akademicki: magister
 
 
post 26/11/2014, 12:02 Quote Post

QUOTE
bibliści odchodzą od Teorii Źródeł na rzecz Teorii Wielkiego Dzieła historycznego

Czy mogę prosić więcej informacji na temat Teorii Wielkiego Dzieła Historycznego?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #45

4 Strony < 1 2 3 4 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej