Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Zapomniany obóz Wolfen,
     
Big Ben
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 87.844

 
 
post 29/01/2014, 8:07 Quote Post

Ostatnio podczas remontu jednego mieszkania znalazłem pamiętnik z "obozu zagłady Wolfen" należący do Teofili Garwickiej. Są tam wpisy wielu kobiet, który były w tym obozie od 1942-1944 roku.Zacząłem szukać w internecie informacji na temat tego obozu i utknąłem. Jedyne info tylko takie, że istniał taki obóz jak Wolfen w powiecie Bitterfeld jako "pod obóz" Ravensbrück,a później "pod obóz" Buchenwald. Wolfen miał funkcjonować jako obóz od 14 maja 1943 do 5 kwietnia 1945, co jednak wedle tego pamiętnika nie jest zgodne z rzeczywistością, gdyż pierwsze wpisy w pamiętniku są od kwietnia 1942 roku, więc wtedy musiał powstać ten obóz,a nie jak podaje wikipedia od 1943 roku.
Czy ktoś ma może jakiekolwiek informacje na temat tego obozu? Czy jest gdzieś w internecie dostępna lista więźniarek z Wolfen?

Ten post był edytowany przez Big Ben: 29/01/2014, 8:33
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Big Ben
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 87.844

 
 
post 29/01/2014, 11:49 Quote Post

Na końcu pamiętnika napisany jest jest skrót"
"OR WO"

Ustaliłem, że to skrót od "Original Wolfen" czyli fabryki w Wolfen,która powstała w 1909 roku jako cześć firmy AGFA, a od 1925 należała do I.G. Farben. Być może więźniarki z tego obozu pracowały w tej fabryce? Z tego co wyczytałem na pewno w podobozach skupionych wokół Ravensbrück więźniarki pracowały częściami elektrycznymi do pocisków V-1 i V-2.

Nazwiska jakie zdołałem odczytać to:
Wacia Byczyńska -Wolfen 02.05.1942
Walerja Kroszczyńska -więźniarka z Litzmannstadt -Wolfen 02.05.1942
Krysia Rutkowska - Wolfen -18.04.1942
Hela Herudzińska z Zamościa -Wolfen 21.10.1942
Natalia Rorat - Wolfen 10.06.1942
Stasia Załoga -Wolfen 03.09.1942
Helenka Lorenczyk - Wolfen 08.08.1944
Jasia Kacperska z Zelowa -Wolfen 20.09.1942
Stasia Jastrzębska z Łodzi - Wolfen 19.09.1942

Nad resztą pracuję...





 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.872
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 29/01/2014, 18:53 Quote Post

Tutaj: http://aussenlager.buchenwald.de/index.php?article_id=119 widzę bibliografię na ten temat oraz kontakt do osoby, która na pewno będzie wiedziała więcej.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
gtsw64
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.427
Nr użytkownika: 38.675

Zawód: st.sier¿.sztab
 
 
post 30/01/2014, 13:42 Quote Post

QUOTE
Wolfen miał funkcjonować jako obóz od 14 maja 1943 do 5 kwietnia 1945, co jednak wedle tego pamiętnika nie jest zgodne z rzeczywistością, gdyż pierwsze wpisy w pamiętniku są od kwietnia 1942 roku,

Pamiętnik zapewne był pisany po wojnie. Niezwykle rzadko zdarzało się aby więźniowie mogli w obozie dokonywać jakichkolwiek zapisków. Za posiadanie jakichkolwiek groziła śmierć. Częste rewizje, brak prywatności nie sprzyjały prowadzenia takiego pamiętnika na bieżąco. Chyba że ta pani była więźniarką funkcyjną np kapo, blokową czy pisarzem obozowym.
Mogła zaistnieć pomyłka i ta pani np podczas pobytu w KZ Ravensbrück należała do komanda (grupy robocze które pracowały na zewnątrz obozu a na czas odpoczynku i snu wracały do obozu) które pracowało w "Original Wolfen"
Do pewnego momentu mogły być tam dowożone z jakiegoś podobozu natomiast dopiero w późniejszym czasie utworzono już samodzielny podobóz Wolfen. Natomiast pani od początku pracy w firmie Original Wolfen uznała (świadomie lub nie) że może od początku pisać że przebywała w tym obozie.

QUOTE
"obozu zagłady Wolfen"

Należało by uściślić. To był raczej obóz pracy. Obozy zagłady (śmierci)to obozy typowo do uśmiercania ludzi np Treblinka, Sobibór czy Czełmno nad Nerem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Big Ben
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 87.844

 
 
post 6/02/2014, 12:14 Quote Post

Dziękuję serdecznie za pomoc.
Pamiętnik pisany był w obozie. Wpisywały się w nim więźniarki z obozu Wolfen z różnych regionów Polski. Są różne charaktery pisma i daty wpisów. Nie sądzę, aby ktoś po wojnie fałszował tyle wpisów.
Przy okazji zeskanuję kilka kartek i udostępnię je tutaj na forum.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
henrykzelow
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 98.732

Henryk Kaczorowski
Stopień akademicki: mgr
Zawód: nauczyciel
 
 
post 4/01/2016, 16:43 Quote Post

W przeczytanym poście os, która znalazła pamiętnik więziarki obozu pracy w Wolfen, wśród nazwisk znalazłem nazwisko panieńskie mojej mamy (Jasia Kacperska z Zelowa). Moja mama przebywała w obozie pracy w Wolfen w okresie od 17 lipca 1941 do wyzwolenia przez amerykanów (1945).Mieszkała w baraku nr 10, pokoju nr 11, wraz z 9 koleżankami. Możliwe, że wśród wymienionych były też jej koleżanki. Pracowała w fabryce, która nosiła nazwę Filmfabric AG Bitterfeld-Wolfen. Produkowała filmy i klisze do aparatów fotograficznych i klisz rendgenowskich. W 1944r. zaczęła pracować przy produkcji różnych chemikaliów i kwasów. Do 1943r. obóz nie był strzeżony i do pracy pracownicy chodzili sami. Później postawiono kilka baraków, w których przetrzymywano więźniarki z Rawensbruck i Buchenwaldu. Najwięcej kobiet było z Polski, ale były również Ukrainki, Rosjanki, i inne, oraz jeden lub dwa baraki były zamieszkiwane przez mężczyzn.
PS. Bardzo liczę na każdą informację o tym obozie, a szczególnie na dodatkowe informacje zawarte w pamiętniku więźniarki (zawarte w poście BigBena).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej