Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Jak odprawiano msze ?
     
Pobóg
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 11
Nr użytkownika: 39.025

Zawód: uczen
 
 
post 7/03/2008, 13:20 Quote Post

Zastanawiałem się ostatnio jak odprawiano msze w średniowieczu. W dużych ośrodkach (kościoły w grodach, siedziby biskupie, siedziby kapituł) raczej nie było problemów. Bogaty kler wszyscy mają księgi liturgiczne i wspaniałe świątynie. Ale parafie na peryferiach? Wiejskie, w małych miastach albo coś, skąd mieli księgi?
IV Sobór Laterański (1215) wzmocnił rolę parafii, zobowiązał kler do przynajmniej podstawowej znajomości pisma i liturgii. Ale co z tymi wiejskimi parafiami, czy w każdej z nich był jakiś mszał czy coś? To by oznaczało że na terenie Polski byłoby tysiące ksiąg liturgicznych z okresu XIII wieku... Na terenie przedlokacyjnego Krakowa było prawie 30 kościołów czy każdy z nich wyposażony był we wszystko co potrzebne do sprawowania liturgii? Uważam, że to dość ciekawe zagadnienie i zapraszam do dyskusji wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
swatek
 

Czekam na Króla
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.555
Nr użytkownika: 7.721

 
 
post 8/03/2008, 7:02 Quote Post

QUOTE(Pobóg @ 7/03/2008, 13:20)
IV Sobór Laterański (1215) wzmocnił rolę parafii, zobowiązał kler do przynajmniej podstawowej znajomości pisma i liturgii.


Myślę, że liturgię znali na pamięć. Wykształcenie było tylko dla osób które potrafiły zapamiętać przeczytany lub zasłyszany tekst nawet jeden raz.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Pobóg
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 11
Nr użytkownika: 39.025

Zawód: uczen
 
 
post 8/03/2008, 22:58 Quote Post

To niźli byli tak szczerze mówiąc. A ja przeczytałem u Pana Szczura, że kiedy wprowadzono egzamin na duchownego to wielu z najuboższych duchownych nie umiało czytać i pisać a znajomość Ojcze Nasz była dla niektórych nieosiągalna...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 9/03/2008, 0:23 Quote Post

QUOTE(Pobóg @ 8/03/2008, 22:58)
To niźli byli tak szczerze mówiąc. A ja przeczytałem u Pana Szczura, że kiedy wprowadzono egzamin na duchownego to wielu z najuboższych duchownych nie umiało czytać i pisać a znajomość Ojcze Nasz była dla niektórych nieosiągalna...
*



to potwierdza to co pisali przedmówcy. Musial mszał znac w miare na pamięć i księgi mu były zbędne.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Kajtuś
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 121
Nr użytkownika: 39.048

Kajetan Rajski
Zawód: uczen
 
 
post 30/10/2008, 16:40 Quote Post

Polecam książkę "Zarys liturgiki" ks. T. Sinki, jest to fajnie opisane.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
arkadiusz bednarczyk
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 405
Nr użytkownika: 32.229

Arkadiusz Bednarczyk
 
 
post 10/12/2008, 18:53 Quote Post

Wciąż aktualna jest pozycja B.Kumor, Z. Obertyński, Historia Kościoła w Polsce, Tom I cz. 1. do 1506 r. i tam odpowiednie rozdziały dotyczące zycia religijnego w tym także sposobu odprawiania mszy w średniowiecznym Kościele Polskim. Trochę informacji jest tez w pracy A. Vaucheza: Życie duchowe średniowiecza, Gdańsk 1998, a także w stosunkowo nowej pracy Izabeli Skierskiej, Obowiązek mszalny w średniowiecznej Polsce. Poza tym można zajrzeć na stronę: KOŚCIÓŁ ŚREDNIOWIECZNY
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej