Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Fiszka czy netbook ?
     
mobydick1z
 

Błękitno-purpurowy Matuzalem
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.320
Nr użytkownika: 64.238

Braveheart
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Jakiś jest.
 
 
post 24/05/2010, 19:00 Quote Post

Gdy zaczynałem studia, uczono mnie sporządzać fiszki na "Wstępie do badań historycznych". Młodzi doktorzy wpajali studentom, że trzeba zrobić fiszkę z każdej lektury, którą przeczytamy. Dochodziło do tego, że każdy kto przeczytał książkę a nie miał ze sobą notatek, nie miał możliwości zaliczenia lektur. Obecnie doktorzy nadal zmuszają studentów do wykonywania fiszek przy czym oni sami chadzają do czytelni uczelnianej z netbook'iem lub notebook'iem. Zapewne nie trzeba nikomu mówić, że fiszki są niezbędne np. do napisania pracy magisterskiej, ale laptop wydaje się znacznie wygodniejszy. Może należałoby uczyć studentów wykonywania fiszki w formie elektronicznej? Proszę Was o wypowiedzi.

Pozdrawiam.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Najaa
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 338
Nr użytkownika: 44.797

 
 
post 29/05/2010, 23:27 Quote Post

Na papierowych fiszkach łatwiej jest poukładać sobie materiał. Fiszki na komputerze możesz sporządzać, ale i tak potem i tak je lepiej wydrukować, łatwiej je przekładać, sortować itp. przynajmniej mi osobiści, choć część mam drukowane, robione metodą kopiuj wklej
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
mobydick1z
 

Błękitno-purpurowy Matuzalem
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.320
Nr użytkownika: 64.238

Braveheart
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Jakiś jest.
 
 
post 28/06/2010, 21:56 Quote Post

Według mnie wygodniej jest robić notatki na fiszkach. Szybciej się pisze. Na laptopie idzie (przynajmniej mnie wink.gif ) wolniej. Zauważyłem też, że podczas pisania na laptopie często ulatuje jakaś myśl, którą później trudno jest mi sobie przypomnieć.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
alcesalces1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.681
Nr użytkownika: 19.375

Stopień akademicki: majster
Zawód: numerator
 
 
post 28/06/2010, 22:30 Quote Post

Fiszka papierowa to obciach i przeżytek. Od dawna jest możliwość robienia i przetwarzania fiszek w accesie. Robienie fiszek papierowych to przejaw stetryczenia historii jako nauki.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Smardz
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 842
Nr użytkownika: 34.798

Stopień akademicki: mgr prawa
Zawód: ekscentryczny
 
 
post 29/06/2010, 7:34 Quote Post

wtf is "fiszka"?
sześć lat studiuje i pierwszy raz o tym słysze:)?
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Keymann
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 168
Nr użytkownika: 19.712

Pawel
Stopień akademicki: Mgr historii
Zawód: historyk archiwista
 
 
post 29/06/2010, 13:53 Quote Post

QUOTE(Najaa @ 29/05/2010, 23:27)
Na papierowych fiszkach łatwiej jest poukładać sobie materiał. Fiszki na komputerze możesz sporządzać, ale i tak potem i tak je lepiej wydrukować, łatwiej je przekładać, sortować itp. przynajmniej mi osobiści, choć część mam drukowane, robione metodą kopiuj wklej
*


dokładnie tak, ja sporządzam fiszki na komputerze (po prostu szybciej mi pisanie na komputerze wychodzi niż ręcznie), potem je drukuje, układam, dzięki temu mam troche więcej pracy ale taką mam metodę, do której się już przyzwyczaiłem

QUOTE
Fiszka papierowa to obciach i przeżytek. Od dawna jest możliwość robienia i przetwarzania fiszek w accesie. Robienie fiszek papierowych to przejaw stetryczenia historii jako nauki.


no to czekam jeszcze az takie same "mądrości" powiesz o książkach, w aspekcie czytanie e-book'ów tongue.gif confused1.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
mobydick1z
 

Błękitno-purpurowy Matuzalem
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.320
Nr użytkownika: 64.238

Braveheart
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Jakiś jest.
 
 
post 28/07/2010, 19:13 Quote Post

QUOTE(Smardz @ 29/06/2010, 7:34)
wtf is "fiszka"?
sześć lat studiuje i pierwszy raz o tym słysze:)?
*



Chłopie! To gdzie Ty studiujesz?

W procesie nauczania trzeba dużo zmienić. Nie tylko to jak robić fiszki. To jest jednak dość palący problem, bo większość historyków ma to na pierwszym roku. Co zrobić, gdy od razu źle się ich uczy? Od studentów wymaga się przecież profesjonalizmu niejednokrotnie dorównującego pracownikom naukowym.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
jurnalisto
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 55.672

Krystian
 
 
post 9/10/2010, 11:26 Quote Post

Witam,

Czy mógłby ktoś polecić jakiś dobry (Wasz - sprawdzony) sposób na robienie fiszek z przeczytanych książek? mam takie wymagania (nie uczyłem się tego), ale mi to ciężko idzie... może robię to źle, a może po prostu mi się to nie przydaje.

Jeżeli ktoś może, proszę o swoją metodę - może skorzystam i nie będzie to takim upiorem.

Dzięki serdeczne.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Towarzysz Husarski
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 79
Nr użytkownika: 67.221

Towarzysz Husarski
Zawód: Student Historii
 
 
post 9/10/2010, 17:47 Quote Post

QUOTE
wtf is "fiszka"?
sześć lat studiuje i pierwszy raz o tym słysze:)?


Ja na pierwszym roku w pierwszym semestrze na pierwszych zajęciach mam fiszkę tongue.gif ,

QUOTE
Witam,

Czy mógłby ktoś polecić jakiś dobry (Wasz - sprawdzony) sposób na robienie fiszek z przeczytanych książek? mam takie wymagania (nie uczyłem się tego), ale mi to ciężko idzie... może robię to źle, a może po prostu mi się to nie przydaje.

Jeżeli ktoś może, proszę o swoją metodę - może skorzystam i nie będzie to takim upiorem.

Dzięki serdeczne.


Polecam książkę Aleksander Swieżawski " Warsztat naukowy historyka , wstęp do badań historycznych " , właśnie ją skończyłem i już wiem co to fiszka i jak ją robić , najlepszy sposób str. 33-34 -- wydanie drugie , rozszerzone , poprawione CZestochowa 1999
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
wicliff
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 454
Nr użytkownika: 66.639

 
 
post 9/10/2010, 18:01 Quote Post

sądzę, że nie ma na to recepty, każdy powinien dostosować do tego jak mu wygodniej.
Jeśli ktoś od dawna pisze bezpośrednio na kompie różne prace i lubi ebooki to zmuszanie go do papierowych fiszek jest absurdem
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
mobydick1z
 

Błękitno-purpurowy Matuzalem
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.320
Nr użytkownika: 64.238

Braveheart
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Jakiś jest.
 
 
post 10/10/2010, 8:05 Quote Post

QUOTE(jurnalisto @ 9/10/2010, 11:26)
Witam,

Czy mógłby ktoś polecić jakiś dobry (Wasz - sprawdzony) sposób na robienie fiszek z przeczytanych książek? mam takie wymagania (nie uczyłem się tego), ale mi to ciężko idzie... może robię to źle, a może po prostu mi się to nie przydaje.

Jeżeli ktoś może, proszę o swoją metodę - może skorzystam i nie będzie to takim upiorem.

Dzięki serdeczne.
*


Zależy jaką fiszkę chcesz zrobić. Jeśli czytasz jakąś książkę i chcesz zapisać informacje, to zapisuj sobie konkretny fakt na jednej fiszce dodatkowo najlepiej oznaczając kolorowymi długopisami. Taka moja uwaga, żebyś nie zapominał zaznaczyć dokładnej strony, bo jak kiedyś będziesz musiał robić przypisy, to nie będzie trzeba jeszcze raz wertować tych samych książek. Dlaczego jeden lub góra kilka faktów na jednej fiszce? Dlatego tak robimy, bo fiszka wtedy jest bardziej przejrzysta. Oczywiście dużo idzie przy tym papieru, ale czasami nie warto oszczędzać. Gdy masz kilka faktów na jednej fiszce, to najlepiej zapisywać sobie każdy fakt, punkt innym kolorem, bo to wtedy dodatkowo tworzy fiszkę bardziej czytelną.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Towarzysz Husarski
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 79
Nr użytkownika: 67.221

Towarzysz Husarski
Zawód: Student Historii
 
 
post 25/10/2010, 21:54 Quote Post

QUOTE
Zależy jaką fiszkę chcesz zrobić. Jeśli czytasz jakąś książkę i chcesz zapisać informacje, to zapisuj sobie konkretny fakt na jednej fiszce dodatkowo najlepiej oznaczając kolorowymi długopisami. Taka moja uwaga, żebyś nie zapominał zaznaczyć dokładnej strony, bo jak kiedyś będziesz musiał robić przypisy, to nie będzie trzeba jeszcze raz wertować tych samych książek. Dlaczego jeden lub góra kilka faktów na jednej fiszce? Dlatego tak robimy, bo fiszka wtedy jest bardziej przejrzysta. Oczywiście dużo idzie przy tym papieru, ale czasami nie warto oszczędzać. Gdy masz kilka faktów na jednej fiszce, to najlepiej zapisywać sobie każdy fakt, punkt innym kolorem, bo to wtedy dodatkowo tworzy fiszkę bardziej czytelną.


Dzieki , i sorka że tak późno odp ale wiesz pierwszy rok studia tongue.gif , masakra - pozytywnie oczywiście , na fiszke mam sposób , pewno podobny do wszystkich bo w końcu wszystkie muszą być podobne tongue.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
romanróżyński
 

Hetman wojsk Dymitra
*******
Grupa: Banita
Postów: 2.488
Nr użytkownika: 65.013

Marek Rogowicz
Zawód: BANITA
 
 
post 26/10/2010, 19:34 Quote Post

QUOTE
Zapewne nie trzeba nikomu mówić, że fiszki są niezbędne np. do napisania pracy magisterskiej, ale laptop wydaje się znacznie wygodniejszy.

Niezbędne ?
Jestem na 5-tym roku (co prawda nie historii a mechaniki) i pierwsze słyszę o jakiejś fiszce.
A co do pracy magisterskiej to z historii mógłbym w tydzień lub 2 napisać, byle o jakiejś naszej wojnie z 17 wieku, z mechaniki niestety daleko mi do tego poziomu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Aquarius
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.347
Nr użytkownika: 15.327

A.F.
Stopień akademicki: mgr
 
 
post 26/10/2010, 20:11 Quote Post

QUOTE(romanróżyński @ 26/10/2010, 19:34)
A co do pracy magisterskiej to z historii mógłbym w tydzień lub 2 napisać, byle o jakiejś naszej wojnie z 17 wieku,
*



Czyli znasz na pamięć kilka setek książek i będziesz w stanie z pamięci podać przypisy z pełnym opisem bibliograficznym, znasz na pamięć kilkadziesiąt źródeł i z pamięci będziesz w stanie podać cytaty z pełnym opisem bibliograficznym?
Przypuszczam, że wątpię.

Ja tam wolę papier niż ciężki i nieporęczny sprzęt elektroniczny.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
romanróżyński
 

Hetman wojsk Dymitra
*******
Grupa: Banita
Postów: 2.488
Nr użytkownika: 65.013

Marek Rogowicz
Zawód: BANITA
 
 
post 26/10/2010, 21:01 Quote Post

QUOTE
Czyli znasz na pamięć kilka setek książek i będziesz w stanie z pamięci podać przypisy z pełnym opisem bibliograficznym

Nie z pamięci ale wiele źródeł np. do rebelii Chmiela jest zdigitalizowana, to co nie jest łatwo mogę skserować w biblotece PAN i UG, w końcu mieszkam w Gdańsku.
Wiem gdzie szukać więc jakieś 3-7 dni na zrobienie przypisów i bibliografii, reszta na napisanie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej