Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Przez Podlasie
     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.503
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 14/07/2016, 20:49 Quote Post

Sezon urlopowy w pełni, udało mi się parę chwil wygospodarować więc postanowiliśmy z żoną odwiedzić północno-wschodnią Polskę. Na pewno przetniemy Podlasie, bo chcemy jechać wzdłuż naszej wschodniej granicy, z dala od uczęszczanych dróg. Pierwszy postój chcielibyśmy zrobić w Dubiczach Cerkiewnych. Czy jest ktoś z tamtych okolic, który poleciłby nam co powinniśmy zobaczyć? Coś ciekawego,czego nie znajdziemy w przewodnikach? smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
indigo
 

Ad maiorem Historycy.org gloriam!
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 4.522
Nr użytkownika: 488

Stopień akademicki: magister
 
 
post 14/07/2016, 21:09 Quote Post

Co prawda nie wiem co jest w przewodnikach, ale ze swojej strony polecam:
- prawosławną Jasną Górę - Góra Grabarka
- pałac w Korczewie
- Sarnaki z pomnikiem "They saved London",
- można także zahaczyć o Drohiczyn, ale jak na miasto z taką historią i biskupstwem, jest jednak trochę rozczarowujące...,
- w Siemiatyczach, o ile pogoda pozwoli, polecam całkiem dobrze zorganizowane kąpielisko smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.503
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 14/07/2016, 21:30 Quote Post

Dopiero siedzę z mapą i stertą przewodników i wymyślam trasę. Założenia są dwa, jedziemy wzdłuż granicy i końcowy punkt to Olsztyn, gdzie musimy odwiedzić stuletnią ciotkę mojej żony. Mam na to dwa tygodnie smile.gif Grabarkę na pewno odwiedzimy, myślałem o Drohiczynie, ale nie robi na mnie wrażenia. Szukamy też ciekawych miejsc na biwak, bo podróżujemy z namiotem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Podlasiak
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 38
Nr użytkownika: 3.281

Maciek
Zawód: przewodnik
 
 
post 18/07/2016, 0:13 Quote Post

Witam !
Popieram ideę odwiedzenia Podlasia. Niewątpliwie zacne miejsca i pamiątki znajdują się na terenie województwa zwanego Podlaskie, ale historyczne Podlasie leży również na południe od Bugu.
Tamże właśnie: http://www.panoramio.com/user/831404/tags/Podlasie
Drohiczyna nie omijać, tylko będąc tam uruchomić wyobraźnię na Górze Zamkowej oraz odwiedzić cztery tamtejsze świątynie.
Mam nadzieję, że znana jest "Polska egzotyczna" Grzegorza Rąkowskiego - nieoceniona w podróży wzdłuż granicy.
Na pewno podróż będzie niebanalna - pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.503
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 18/07/2016, 12:26 Quote Post

QUOTE(Podlasiak @ 18/07/2016, 1:13)
Witam !
Popieram ideę odwiedzenia Podlasia. Niewątpliwie zacne miejsca i pamiątki znajdują się na terenie województwa zwanego Podlaskie, ale historyczne Podlasie leży również na południe od Bugu.
Tamże właśnie: http://www.panoramio.com/user/831404/tags/Podlasie
Drohiczyna nie omijać, tylko będąc tam uruchomić wyobraźnię na Górze Zamkowej oraz odwiedzić cztery tamtejsze świątynie.
Mam nadzieję, że znana jest "Polska egzotyczna" Grzegorza Rąkowskiego - nieoceniona w podróży wzdłuż granicy.
Na pewno podróż będzie niebanalna - pozdrawiam!
*




Oczywiście, że mam oba tomy smile.gif I tak jedziemy od południa wzdłuż granicy, więc i tam będziemy. Myśleliśmy o noclegu tam, jak tylko znajdziemy fajne pole namiotowe.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Arheim
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.978
Nr użytkownika: 70.627

Stopień akademicki: MS
 
 
post 18/07/2016, 13:43 Quote Post

Z Drohiczyna można udać się do Haciek koło Bielska jest tam tzw.Zamok z VI w.Dalej można pojechać do Bialegostoku zobaczyć palac Branickich,nastepnie do Tykocina,tam zwiedzić można zamek,synagoge,kosciół,pomnik Czarnieckiego.Dalej można udać się na Góre Strękowa i do Wizny nad Narwią,a pózniej odbić na Twierdze Osowiec i zahaczyć przy okazji o Augustów i Wigry gdzie znajduje sie klasztor kamedułów nad jeziorem.

Ten post był edytowany przez Arheim: 18/07/2016, 13:48
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.503
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 26/07/2016, 21:29 Quote Post

QUOTE(Arheim @ 18/07/2016, 14:43)
Z Drohiczyna można udać się do Haciek koło Bielska jest tam tzw.Zamok z VI w.Dalej można pojechać do Bialegostoku zobaczyć palac Branickich,nastepnie do Tykocina,tam zwiedzić można zamek,synagoge,kosciół,pomnik Czarnieckiego.Dalej można udać się na Góre Strękowa i do Wizny nad Narwią,a pózniej odbić na Twierdze Osowiec i zahaczyć przy okazji o Augustów i Wigry gdzie znajduje sie klasztor kamedułów nad jeziorem.
*




Wróciłem smile.gif Podobał mi się Drohiczyn - choć oczywiście jak na miasto z taką historią nie posiada za wiele zabytków. Trochę taka nadbużańska Dukla. Ale warto było zboczyć trochę, żeby zobaczyć Górę Zamkową. W ogóle mała refleksja. Podlasie zrobiło na mnie większe wrażenie (pozytywne) niż np warmińsko mazurskie, w którym też byłem i też sporo widziałem. Trochę mi się oczy kleją, ale może parę refleksji. Nigdy wcześniej nie byłem w tej części Polski, ale to szczęśliwy kraj smile.gif Chyba nie mają tak okropnych urzędów skarbowych jak na południu, bo na północ od Roztocza to chyba nie dostaliśmy paragonu, a szczyt to był w pewnym mieście "przelotowym" na Mazury, gdzie sprzedawczyni miała zeszycik jak 30 lat temu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
indigo
 

Ad maiorem Historycy.org gloriam!
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 4.522
Nr użytkownika: 488

Stopień akademicki: magister
 
 
post 26/07/2016, 21:45 Quote Post

A co jeszcze widziałeś na Podlasiu?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.503
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 26/07/2016, 21:54 Quote Post

QUOTE(indigo @ 26/07/2016, 22:45)
A co jeszcze widziałeś na Podlasiu?
*




Stolicę świata - ale o tym opowiem już jutro.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.503
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 11/08/2016, 21:00 Quote Post

No nie "jutro" - dzisiaj smile.gif

Podlasie bardzo mi się podobało - choć w sporej części płasko i bez sensu - myślę, że większość najazdów na Polskę była przez pomyłkę, na płaskiej polskiej nizinie można było się pomylić sleep.gif
Drohiczyn to ładna miejscowość, bardzo zielona. Trochę sobie utrudniliśmy dotarcie, bo wpakowaliśmy się w drogę, która na mapie wyglądała porządnie, a dziury miała większe niż samochód. Zwiedzania na jakieś 2- 3 godziny, łącznie z kawą. Bardzo metafizyczne wrażenie robi posadzona fasola i pomidory pod Górą Zamkową, która pewnie widziała koronację ruskiego księcia...
Zwiedziliśmy sporo, ale dla mnie największe wrażenie zrobiły rodzinne strony proroka Ilji - Grzyboowszczyzna. Nawet nie dość skomercjalizowane Bohoniki i Kruszyniany (choć babcia w Bohonikach narzekająca na pazernego imama była urocza smile.gif ) Na pewno wrócimy do stolicy świata, bo nie mieliśmy rowerów, a tam po piachach to chyba tylko tym.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.503
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 1/12/2017, 16:14 Quote Post

Nie dane mi było być w tym roku na Podlasiu - żałuję mocno. Może uda mi się wybrać w okresie zimowym? Macie jeszcze inne propozycje. Jak już wspominałem Grabowszczyzna jest bardzo urokliwa i kompletnie nie znana, poza słynnymi meczetami.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
wąski
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 12
Nr użytkownika: 83.135

 
 
post 29/07/2020, 21:44 Quote Post

Ogółem polecam jeszcze wszystko co nad wodą:
Mielnik - piękne ruiny kościoła przy górze zamkowej, mniej turystów niż w Drohiczynie
Brańsk - jedno ze starszych miast Podlasia, pozostałości dawnego grodu nad Nurcem
Suraż - koniecznie - gród istniał prawdopodobnie już w XIII w. Pięknie położony kościół i Góra Zamkowa nad zakolem Narwi. Początki osadnictwa w Surażu i okolicach (Zawyki, Daniłowo) datowane są na wczesne średniowiecze. W Surażu działa kilka kameralnych muzeów, w tym Archeologiczno-Etnograficzne.
Supraśl - koniecznie, ale nie w weekend w sezonie, tutejsza plaża ściąga sporo "niedzielnych" turystów wink.gif
Tykocin - zespół kościelny, zrekonstruowany zamek i synagoga - po mieście hetmana Czarnieckiego warto pospacerować - ponownie najlepiej nie w weekendy
Kruszewo, Śliwno, Waniewo, Kurowo - osady w otulinie Narwiańskiego Parku Narodowego - jeśli po remontach jest już otwarte przejście turystyczne, to można przejść z jednego na drugi brzeg Narwi kładkami przez rozlewiska
Rajgród
Wizna

Nadobowiązkowo:
Baciuty, Topilec - enklawa pamięci o obecności unickiej i prawosławnej na zachodniej Białostocczyźnie, wsie pierwotnie podległe monasterowi w Supraślu
Łaźnie, Surażkowo - dla amatorów bezdroży i wsi spokojnych - położone w sercu Puszczy Knyszyńskiej nad rzeką Sokołdą niedaleko ujścia do Supraśli
Woroszyły, Ratowiec - malownicze młyny nad rzeką Czarną na skraju puszczy
Krynice (maszt RTV, ze wzniesienia widok na Białystok)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej