Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Zapomniany zołnierz, Guy Sajer
     
KubaL
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 69.809

Kuba
Zawód: QA
 
 
post 16/12/2010, 12:39 Quote Post

Jako, że to mój pierwszy post, to najpierw postanowiłem się przywitać.
Także Witam Wszystkich Serdecznie smile.gif

Postanowiłem dodać posta, bo nie zauważyłem, żebyście coś wspominali o książce Zapomniany Żołnierz napisanej przez Guy'a Sayer'a.

Gorąco polecam, bo książka znakomita. Są to wspomnienia chłopaka, pół-francuza pół-niemca, który zaciągnął sie do Wermahtu. Walczył na froncie wschodnim w ramach dywizji Gross Deutchland. Moim zdaniem znakomicie opisuje wojnę z punktu widzenia "szarego" żołnierza. Nie ma tam propagandy aczkolwiek pewnie niektórzy z Was mogą krytykować wiele nieścisłości tak dotyczących używanego sprzętu jak i innych pojęć z zakresu wojskowości.
Tym niemniej uważam, ze książka napisana jest bardzo dobrze i warto ją przeczytać.

Pozdrawiam
Kuba
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Sensatious
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 37
Nr użytkownika: 103.667

Sensatious
Stopień akademicki: posiadam
Zawód: mam
 
 
post 16/07/2018, 16:40 Quote Post

Książkę tę rzeczywiście dobrze się czyta. Drobiazgowe opisy, długi szlak bojowy, dużo emocji, napięcie aż do samego końca. Wszystko to jest w tej książce. Niestety jest drugie dno tej pozycji...

W dywizji "GD" nie było żołnierza o tym nazwisku. Wiele opisywanych wydarzeń nie zgadza się z faktami. Czytałem gdzieś na zagranicznych forach, że treść nie tyle została zmyślona przez autora, co prawdopodobnie skompilowana z kilku wywiadów. Z tego względu zalecałbym ostrożnie podchodzić do jej treści, choć pewnie spora część opisywanych wydarzeń miała miejsce, chociaż niekoniecznie brał w niej udział rzekomy Sayer lub nie dotyczyła dywizji "GD".

Zdecydowanie polecam za to "Sołdat" Nikolaja Nikulina. Autor przeżył Leningrad od początku walk o miasto jako jedno z niewielu "mięs armatnich". Rzecz jasna dotrwał do końca wojny, by nam opowiedzieć o tym, co widziały jego oczy. Widziały natomiast rzeczy wprost nieprawdopodobne. Ciekawa narracja i sporo niewątpliwych faktów - przeciwnie niż w "Zapomnianym Żołnierzu". Dla mnie chyba najlepsze wspomnienia, jakie zostały wydane.

Ten post był edytowany przez Sensatious: 16/07/2018, 16:59
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Net_Skater
 

IX ranga
*********
Grupa: Supermoderator
Postów: 4.753
Nr użytkownika: 1.980

Stopień akademicki: Scholar & Gentleman
Zawód: Byly podatnik
 
 
post 18/07/2018, 13:29 Quote Post

Zmienilem brzmienie nazwiska autora na Guy Sajer. "Sajer" to panienskie nazwisko jego matki.
Ksiazka ukazala sie w 1965 roku, tytul oryginalny: Le soldat oublié. Guy Sajer informowal, ze wieku 16 lat zostal powolany do Wehrmachtu i znalazl sie w skladzie elitarnej dywizji Großdeutschland. Co do zarzutow o niedokladnosci i fikcje, Sajer oswiadczyl:

"Zadaja mi pytania dotyczące chronologii, sytuacji, dat i nieistotnych szczegółów. Historycy i archiwiści od dawna prześladują mnie swoimi niegrzecznymi pytaniami. Wszystko to nie ma znaczenia. Inni autorzy i wyżsi oficerowie mogliby odpowiedzieć na te pytania lepiej niż ja. Nigdy nie miałem zamiaru napisać historycznego podręcznika; pisałem raczej o moich najgłębszych przeżyciach emocjonalnych związanych z wydarzeniami, które mnie spotkały w kontekście II wojny światowej." Sajer podkreślił nietechniczną i anegdotyczną naturę swojej książki w liście z 1997 r. do historyka US Army Douglasa Nasha: "Oprócz emocji, które przedstawilem, wyznaję swoje liczne błędy. Dlatego chciałbym, aby ta książka nie była używana w [jakichkolwiek] okolicznościach jako zrodlo historyczne".


N_S

Zrodlo: angielska Wiki.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej