Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Ewakuacja rzadu RP do Rumunii

x_mate

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 3.704

post 9/02/2005, 19:53 Quote Post

Czy ktos moglby mi pomoc w ustaleniu drog ewakuacji WP i rzadu do Rumunii w 1939. Chodzi mi o wytyczenie na mapie "kreski"

:-)

Dzieki.

User is offline  PMMini Profile Post #1

P.A.Hadrianus

Princeps Senatus
Nr użytkownika: 1.385

Imperator Caesar Traianus Hadrianus Aug.
Stopień akademicki: Consul Triplex
Zawód: Pontifex Maximus

post 16/04/2005, 22:32 Quote Post

Naczelne Dowództwo Wojska Polskiego:
1-6 IX. - Warszawa
7-12 IX. - Brześć nad Bugiem
12-13 IX. - Włodzimierz Wołyński
13-14 IX. - Młynów nad Styrem
15-17 IX. - Kołomyja

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

gryfita23

IV ranga
Nr użytkownika: 35.103

Stopień akademicki: mgr

post 29/02/2008, 17:21 Quote Post

Była jeszcze jedna miejscowść po Kołmyji , a przed Kutami! Były to Kosowo ( choć nazwa bardziej sie kojarzy, z terenami, głośnej sprawy nie dawnej niepodległości tego państwa) w tym przypadku mamy do czynienia z miejscowością położoną około 12 km od Kołmyji)

Więcej na ten teamt, dotyczącego ewakuacji Naczelnego Wodza i Sztabu Głównego w książce Bogdana Stachiewicz pt' Generał Wacław Stachiewicz. Wspomnienie, Warszawa 2004, s. 155- 176

User is offline  PMMini Profile Post #3

pulemietczik

VII ranga
Grupa: Przyjaciel forum
Nr użytkownika: 39.443

Stopień akademicki: dr
Zawód: wpisuje PESEL-e

post 29/02/2008, 18:19 Quote Post

Jedna z najbardziej znanych miejscowości , w której rezydował rząd to Zaleszczyki.

Cat-Mackiewicz cytuje pewnego polskiego kierowcę w 1940r we Francji, który miał się udać do tymczasowej siedziby rządu francuskiego. Powiedział z triumfem - "no i gdzie są te ichnie Zaleszczyki!"

Ten post był edytowany przez pulemietczik: 29/02/2008, 18:23

User is offline  PMMini Profile Post #4

Pokoszewo

Nowicjusz
Nr użytkownika: 78.503

Zawód: politolog

post 27/06/2012, 8:48 Quote Post

QUOTE(gryfita23 @ 29/02/2008, 17:21)
Więcej na ten teamt, dotyczącego ewakuacji Naczelnego Wodza i Sztabu Głównego w książce Bogdana Stachiewicz pt' Generał Wacław Stachiewicz. Wspomnienie, Warszawa 2004, s. 155- 176

Witam na forum!
Czy ktoś mógłby mi polecić jakieś źródła nt. ewakuacji polskiego rządu? Widzę jakiś trop w zacytowanym przeze mnie poście, ale może jest jeszcze opracowanie (lub wspomnienia), z którego dowiedziałbym się o szczegółach takich jak trasa, środki transportu (słyszałem o autobusach miejskich), czy też o innych interesujących okolicznościach.
Z góry dziękuję!

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

Skrzetuski

Generalny Inspektor Jazdy Polskiej
Nr użytkownika: 58.568

Jakub Witczak
Zawód: Prawnik

post 27/06/2012, 8:56 Quote Post

Czołem!

QUOTE(Pokoszewo @ 27/06/2012, 9:48)
Czy ktoś mógłby mi polecić jakieś źródła nt. ewakuacji polskiego rządu? Widzę jakiś trop w zacytowanym przeze mnie poście, ale może jest jeszcze opracowanie (lub wspomnienia), z którego dowiedziałbym się o szczegółach takich jak trasa, środki transportu (słyszałem o autobusach miejskich), czy też o innych interesujących okolicznościach.
Z góry dziękuję!
*

Może ta książka się przyda - http://orbita.osdw.pl/ksiazka/Kornat-Marek...e,54525901001KS

Ten post był edytowany przez Skrzetuski: 27/06/2012, 8:57

User is offline  PMMini Profile Post #6

Pokoszewo

Nowicjusz
Nr użytkownika: 78.503

Zawód: politolog

post 29/08/2012, 16:33 Quote Post

QUOTE(Skrzetuski @ 27/06/2012, 8:56)

Zapoznałem się z tą książką i uważam ją za wartościową, ale... chodziło mi o coś trochę innego. "W rumuńskiej pułapce" opisuje szczegółowo losy dwóch osób, ministra Becka i marszałka Śmigłego-Rydza po internowaniu w Rumunii. Ja natomiast szukam informacji bardziej ogólnych (dotyczących całogo rządu) z odrobinę wcześniejszego okresu, tzn. od wyjazdu z Warszawy do internowania w Rumunii. Także odkryte źródła rumuńskie na temat m.in. próby ucieczki Becka z tego kraju z punktu widzenia moich prywatnych poszukiwań takiego przełomowego znaczenia nie mają (choć w ogóle doceniam ich doniosłość). Jeśli ktoś mógłby mi jeszcze coś polecić - chętnie skorzystam wink.gif

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

gtsw64

VIII ranga
Nr użytkownika: 38.675

Zawód: st.sier¿.sztab

post 5/09/2012, 4:27 Quote Post

Ja natomiast szukam informacji bardziej ogólnych (dotyczących całogo rządu) z odrobinę wcześniejszego okresu, tzn. od wyjazdu z Warszawy do internowania w Rumunii.

Może tu coś znajdziesz co Cie ciekawi:
http://sheybal.waw.pl/w-drodze-do-rumunii-...sniu-1939-roku/

User is offline  PMMini Profile Post #8

Monsieur_Joseph

III ranga
Nr użytkownika: 65.436

post 7/09/2012, 17:34 Quote Post

"Wrzesień 1939 r. w relacjach dyplomatów"

Autor: Jan Włodziemierz Szembek, Józef Beck, Anthony Drexel-Biddl, Leon Noël

Generalnie z tą ewakujacją był jeden wielki za przeproszeniem burdel. Rząd ( pod pojęciem tym należy rozumieć ministerstwa z głównym personelem, jakieś 70 % urzędników wysłano na przymusowy urlop ) przenosił się co pare dni z miejsca na miejsce. Dyplomaci ledwie dawali radę dojechać. Problemy z zakwaterowaniem, benzyną, żywnością dla urzędników i członków korpusu to normalka. Wynika z tego, że rząd nie miał żadnego planu ewakuacji na wypadek wojny ( konkretna trasa i zabezpieczenie lokalizacji ). Polecam ów książkę, która podałem na początku. Dużo ciekawostek z życia ewakuowanych.

Ten post był edytowany przez Monsieur_Joseph: 7/09/2012, 17:35

User is offline  PMMini Profile Post #9

2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej