Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
5 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Wąż, który zabił Kleopatrę ...
     
Wężosław
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 21.090

Zawód: uczeñ
 
 
post 6/09/2006, 16:14 Quote Post

Witam.

Mam następujące pytanie: który wąż zabił Kleopatrę, żmija czy kobra? Spotkałem się z różnymi wersjami, jednak bardziej prawdopodobna wydaje się kobra. Czy macie na ten temat jakieś informacje? Prosiłbym również o uzasadnienie dlaczego ten, a nie inny wąż. Mile widziane linki do różnych stron z informacjami na ten temat.
!!!!!!!!!!!!!>>>JEST MI TO BAAARDZO POTRZEBNE<<<<<<<!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Z góry dziękuję.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 6/09/2006, 18:47 Quote Post

POdobno kobra egipska, ale tak naprawde, to nie mozemy być tego pewni, bo starożytni nie prowadzili klasyfikacji gatunków smile.gif
A dlaczego akurat kobra egipska? Była dostępna na miejscu i miała silny, szybko działający jad.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Wężosław
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 21.090

Zawód: uczeñ
 
 
post 10/09/2006, 18:27 Quote Post

No tak ja też myślę, że to była kobra egipska, ALE problem w tym, że niektórzy uważają, że to żmija ukąsiła Kleopatrę. Już bez wnikania, czy żmija sykliwa, rogata czy jakakolwiek inna. Po prostu żmija. O ile wiem żmije były w Egipcie czczone w mniejszym stopniu niż kobry. Kobry uważano za zwierzęta święte, boskie, symbolizowały potęgę i nieśmiertelność. I choćby z tego powodu Kleopatra mogła wybrać kobrę, by poprzez śmierć od jej ukąszenia zapewnić sobie nieśmiertelność. Egipcjanie nie byli głupi, potrafili rozróżniać gatunki węży i znali skutki działania jadów poszczególnych gatunków. Królowa słynęła z piękności i mogła wybrać kobrę z jednego jeszcze powodu. Mianowicie jad kobry, w przeciwieństwie do jadu żmij występujących w Egipcie, nie powoduje bardzo dużych zniszczeń ciała, które wyglądają naprawdę nieładnie i są bardzo bolesne. Jad kobry działa bardziej ogólnie, na układ nerwowy, jego działanie miejscowe jest stosunkowo słabe. Tak więc Kleopatra mogła nie wybrać żmii, żeby zachować swoją urodę.
Jak myślicie: czy na podstawie powyższych argumentów zdołam udowodnić pewnej <osobie>, że to kobra, a nie żmija zabiła Kleopatrę???
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Gangster90
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 34.697

Stopień akademicki: Uczen
 
 
post 14/09/2007, 19:28 Quote Post

Kiedyś oglądałem program na Discovery właśnie o Kleopatrze i jej śmierci. Dowiedziałem sie paru rzeczy mianowicie najprawdopodobniej Kleopatra wybrała kobrę a to dlaczego jad kobry zabija szybciej a jad żmij powoduje ogromna opuchliznę tak wiec Kleopatra chciała umrzeć godnie jak królowa a królowa z opuchlizna nie wyglądała by za dobrze tongue.gif a i jeżeli ktoś by nie wiedział to kobra umieszczona była w naczyniu z figami a wraz z Kleopatra zabiła sie również jej służąca.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
OverHaul
 

duc
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.361
Nr użytkownika: 15.760

 
 
post 14/09/2007, 19:32 Quote Post

Za "Leksykonem śmierci wielkich ludzi":
CODE
Wedle tradycji Kleopatrę miała ukąsić żmija. Jednak w Egipcie występuje żmija rogata, której ukąszenie powoduje śmierć bolesną i szpecącą. Kleopatra, która wypróbowała ze swym medykiem Olympusem wszystkie trucizny, musiała o tym wiedzieć. Jest więc prawdopodobne, że wybrała kobrę, otoczoną czcią jako zapewniającą nieśmiertelność, której jad ma działanie znieczulające i zabija szybko
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
_Nefertete_
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 21
Nr użytkownika: 53.872

Zawód: uczeñ
 
 
post 13/03/2009, 20:39 Quote Post

Według mnie i przeczytnych artkułow właśnie o Kleopatrze ukąsiła ją kobra egipska i dopóki nie znajde "silnych" argumentów będę trzymać się tej wersji.


Pozdrawiam:)
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
krakowiak
 

VI ranga
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 839
Nr użytkownika: 19.494

maciej miezian
Stopień akademicki: magister
Zawód: muzealnik
 
 
post 14/03/2009, 9:13 Quote Post

Królewskim wężem była kobra, która zresztą była wyobrażona na koronie faraońskiej więc pewno wybrała ją.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Gronostaj
 

Dławiciel Brabancki
*********
Grupa: Banita
Postów: 5.155
Nr użytkownika: 31.572

Zawód: BANITA
 
 
post 14/03/2009, 9:48 Quote Post

QUOTE(Ramond @ 6/09/2006, 19:47)
A dlaczego akurat kobra egipska? Była dostępna na miejscu i miała silny, szybko działający jad.
*


Zgoda, poza tym możemy tutaj jeszcze dodać czynnik "estetyczny". rolleyes.gif Zapewne kobra wyglądała w oczach ówczesnych Egipcjan bardziej szlachetnie niż taki "zwykły, pospolity i wstrętny" gad.
Taka jest przynajmniej moja teoria. rolleyes.gif

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 14/03/2009, 10:32 Quote Post

QUOTE(Gronostaj @ 14/03/2009, 10:48)
Zgoda, poza tym możemy tutaj jeszcze dodać czynnik "estetyczny".  rolleyes.gif Zapewne kobra wyglądała w oczach ówczesnych Egipcjan bardziej szlachetnie niż taki "zwykły, pospolity i wstrętny" gad.
Taka jest przynajmniej moja teoria.  rolleyes.gif

Ten "zwykły, pospolity i wstrętny" gad był symbolem całego Egiptu, czczony od początków istnienia Kemetu, patron faraonów (ureusz przy koronie lub chuście nemes). smile.gif

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Gronostaj
 

Dławiciel Brabancki
*********
Grupa: Banita
Postów: 5.155
Nr użytkownika: 31.572

Zawód: BANITA
 
 
post 14/03/2009, 17:19 Quote Post

QUOTE(Vapnatak @ 14/03/2009, 11:32)
QUOTE(Gronostaj @ 14/03/2009, 10:48)
Zgoda, poza tym możemy tutaj jeszcze dodać czynnik "estetyczny".  rolleyes.gif Zapewne kobra wyglądała w oczach ówczesnych Egipcjan bardziej szlachetnie niż taki "zwykły, pospolity i wstrętny" gad.
Taka jest przynajmniej moja teoria.  rolleyes.gif

Ten "zwykły, pospolity i wstrętny" gad był symbolem całego Egiptu, czczony od początków istnienia Kemetu, patron faraonów (ureusz przy koronie lub chuście nemes). smile.gif

vapnatak
*


Wiele zwierząt w różnych okresach robiło za symbol państwa faraonów wink.gif , co nie zmienia faktu, że kobra wyglądała bardziej szlachetnie niż pospolita żmija, zapewne zwłaszcza w oczach takiej paniusi jak Kleopatra. rolleyes.gif
A tego jak było na prawdę i tak już się nigdy nie dowiemy.

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 14/03/2009, 23:00 Quote Post

QUOTE(Gronostaj @ 14/03/2009, 18:19)
QUOTE(Vapnatak @ 14/03/2009, 11:32)
QUOTE(Gronostaj @ 14/03/2009, 10:48)
Zgoda, poza tym możemy tutaj jeszcze dodać czynnik "estetyczny".  rolleyes.gif Zapewne kobra wyglądała w oczach ówczesnych Egipcjan bardziej szlachetnie niż taki "zwykły, pospolity i wstrętny" gad.
Taka jest przynajmniej moja teoria.  rolleyes.gif

Ten "zwykły, pospolity i wstrętny" gad był symbolem całego Egiptu, czczony od początków istnienia Kemetu, patron faraonów (ureusz przy koronie lub chuście nemes). smile.gif

vapnatak
*


Wiele zwierząt w różnych okresach robiło za symbol państwa faraonów wink.gif , co nie zmienia faktu, że kobra wyglądała bardziej szlachetnie niż pospolita żmija, zapewne zwłaszcza w oczach takiej paniusi jak Kleopatra. rolleyes.gif
A tego jak było na prawdę i tak już się nigdy nie dowiemy.

Pozdrawiam!

Jednak kobra obok byka miała naprawdę uprzywilejowane miejsce. Była najświętszym zwierzęciem czczonym od początku do końca istnienia Egiptu faraońskiego. Kobra, jak napisałem wyżej, była opiekunką faraonów. Kobra, która zabiła ostatnią królową Egiptu była jej opiekunką i zabójczynią. Cóż za paradoks! smile.gif

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Gronostaj
 

Dławiciel Brabancki
*********
Grupa: Banita
Postów: 5.155
Nr użytkownika: 31.572

Zawód: BANITA
 
 
post 15/03/2009, 21:53 Quote Post

QUOTE(Vapnatak @ 15/03/2009, 0:00)
QUOTE(Gronostaj @ 14/03/2009, 18:19)
QUOTE(Vapnatak @ 14/03/2009, 11:32)
QUOTE(Gronostaj @ 14/03/2009, 10:48)
Zgoda, poza tym możemy tutaj jeszcze dodać czynnik "estetyczny".  rolleyes.gif Zapewne kobra wyglądała w oczach ówczesnych Egipcjan bardziej szlachetnie niż taki "zwykły, pospolity i wstrętny" gad.
Taka jest przynajmniej moja teoria.  rolleyes.gif

Ten "zwykły, pospolity i wstrętny" gad był symbolem całego Egiptu, czczony od początków istnienia Kemetu, patron faraonów (ureusz przy koronie lub chuście nemes). smile.gif

vapnatak
*


Wiele zwierząt w różnych okresach robiło za symbol państwa faraonów wink.gif , co nie zmienia faktu, że kobra wyglądała bardziej szlachetnie niż pospolita żmija, zapewne zwłaszcza w oczach takiej paniusi jak Kleopatra. rolleyes.gif
A tego jak było na prawdę i tak już się nigdy nie dowiemy.

Pozdrawiam!

Jednak kobra obok byka miała naprawdę uprzywilejowane miejsce. Była najświętszym zwierzęciem czczonym od początku do końca istnienia Egiptu faraońskiego. Kobra, jak napisałem wyżej, była opiekunką faraonów. Kobra, która zabiła ostatnią królową Egiptu była jej opiekunką i zabójczynią. Cóż za paradoks! smile.gif

vapnatak
*


Właśnie; kobra, nie żmija. rolleyes.gif

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 16/03/2009, 16:31 Quote Post

QUOTE(Gronostaj @ 15/03/2009, 22:53)
QUOTE(Vapnatak @ 15/03/2009, 0:00)
QUOTE(Gronostaj @ 14/03/2009, 18:19)
QUOTE(Vapnatak @ 14/03/2009, 11:32)
QUOTE(Gronostaj @ 14/03/2009, 10:48)
Zgoda, poza tym możemy tutaj jeszcze dodać czynnik "estetyczny".  rolleyes.gif Zapewne kobra wyglądała w oczach ówczesnych Egipcjan bardziej szlachetnie niż taki "zwykły, pospolity i wstrętny" gad.
Taka jest przynajmniej moja teoria.  rolleyes.gif

Ten "zwykły, pospolity i wstrętny" gad był symbolem całego Egiptu, czczony od początków istnienia Kemetu, patron faraonów (ureusz przy koronie lub chuście nemes). smile.gif

vapnatak
*


Wiele zwierząt w różnych okresach robiło za symbol państwa faraonów wink.gif , co nie zmienia faktu, że kobra wyglądała bardziej szlachetnie niż pospolita żmija, zapewne zwłaszcza w oczach takiej paniusi jak Kleopatra. rolleyes.gif
A tego jak było na prawdę i tak już się nigdy nie dowiemy.

Pozdrawiam!

Jednak kobra obok byka miała naprawdę uprzywilejowane miejsce. Była najświętszym zwierzęciem czczonym od początku do końca istnienia Egiptu faraońskiego. Kobra, jak napisałem wyżej, była opiekunką faraonów. Kobra, która zabiła ostatnią królową Egiptu była jej opiekunką i zabójczynią. Cóż za paradoks! smile.gif

vapnatak
*


Właśnie; kobra, nie żmija. rolleyes.gif

Pozdrawiam!

A no właśnie! To podstawowa różnica! biggrin.gif

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Królowa_Egiptu
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 61
Nr użytkownika: 43.610

Zawód: studentka
 
 
post 20/10/2009, 22:26 Quote Post

Tak naprawdę nie ma żadnych dowodów, że jakikolwiek wąż tam był. Nie ustalono do dziś czy Kleopatra się otruła, została ugryziona przez jadowitego węża czy może zamordowana. Relację dotyczącą odnalezienia królowej martwej i domniemanych przyczyn zgonu mamy jedynie ze strony rzymskiej, a to mało wiarygodne źródło w tym wypadku.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Vergilius
 

le duc de Rivoli
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.395
Nr użytkownika: 55.739

Dawid Sienkiewicz
Stopień akademicki: mgr
Zawód: radca prawny
 
 
post 21/10/2009, 17:47 Quote Post

QUOTE
Tak naprawdę nie ma żadnych dowodów, że jakikolwiek wąż tam był. Nie ustalono do dziś czy Kleopatra się otruła, została ugryziona przez jadowitego węża czy może zamordowana. Relację dotyczącą odnalezienia królowej martwej i domniemanych przyczyn zgonu mamy jedynie ze strony rzymskiej, a to mało wiarygodne źródło w tym wypadku.


Rzeczywiście to bardziej wydaje mi się romantyczna przyczyna śmierci Kleopatry. Prawda jest, wydaje mi się, inna wink.gif.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

5 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej