Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

> Miecław/masław, Poganin?!

Sfazowany tapicer

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 86.256

p
Stopień akademicki: p
Zawód: student

post 15/12/2014, 21:19 Quote Post

Ostatnio dowiedziałem się o istnieniu w Polsce ruchu rodzimowierczego. Postanowiłem z ciekawości przejrzeć ich fora i jedno mnie zainteresowało. Otóż zauważyłem, że jednym z głównych ich bohaterów jest wspomniany w temacie Miecław/Masław. I tu moje pytanie. Są jakiekolwiek dowody, że był poganinem? Moim zdaniem to bardzo wątpliwe biorąc pod uwagę jego stanowisko cześnika.

User is offline  PMMini Profile Post #1

Reply to this topicStart new topicStart Poll

Odpowiedzi

Arheim

VII ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 70.627

Stopień akademicki: MS

post 14/12/2017, 8:47 Quote Post

Czy Trzaskowie i inni uciekaliby przed poganami w ręce pogan? Oczywiście nie. Miecław był nie tylko chrześciajaninem, ale i gwarantem chrześcijańskości Polski.
Pojawia się czasem też ciekawa koncepcja zwolenników istnienia obok łacińskiego, również obrządku słowiańskiego we wczesnym państwie Piastów, według której Miecław właśnie reprezentował ten nurt.

Rycerstwo nie uciekaloby do pogan,w Ciechanowie i Lomzy Starej przy starych kosiolach odkryto rotundy to dużo tłumaczy.
Przed buntem Matylda(ksiezniczka szwabska) pisze w liscie dedykacyjnym do Mieszka II:
„Nie dość Ci tego, że możesz we własnym i w łacińskim języku chwalić godnie Boga, zapragnąłeś jeszcze w greckim"
Dalej:
Ktoz bowiem z twoich poprzednikow tyle wznosl kosciolow. ok. 1027r.

Bunt pogański:

Nestor o powstaniu ludowym w ziemi lackiej w 1030r.:
I był bunt z ziemi lackiej: ludzie powstawszy pozabijali biskupów i popów i bojarów swoich i był u nich bunt”.

Roczniki czeskie notuja przy dacie 1031r.:
„W roku 1031. Było wtedy prześladowanie chrześcijan w Polsce i płonęły kościoły i klasztory".

Gall anonim o powstaniu ludowym w Polsce:
"Niewolni powstali na panow ,wyzwolency -przeciw szlachetnie urodzonym , sami sie do urzedow wynoszac. Nadto jeszcze, porzucajac wiare katolicka , rozpoczeli bunt przeciw biskupom i kaplanom Boga; niektorych z nich, jakoby godniejsza smiercia-mieczem zgladzili , innych -jakoby godnych lichszej smierci -ukamienowali."
Najazd był w 1038-39r. wiec pare lat później.

User is offline  PMMini Profile Post #2

1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej