Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Minojski System Władzy A Składowanie żywności
     
Furiusz
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 300
Nr użytkownika: 63.284

Zawód: student
 
 
post 3/09/2013, 13:21 Quote Post

W nawiązaniu do dyskusji Gregskiego i Fodele, w temacie Kreta , na temat składowania żywności w kulturze minojskiej. Pytanie Gregskiego porusza bardzo ważną i niejednoznaczną kwestię początków systemu władzy w świecie minojskim. Głosów w tej dyskusji było co niemiara, sporo już napisała Fodele, ja tylko być może dodam parę rzeczy. Pisał o tym Finley[sup]1[/sup] czy Cherry[sup]2[/sup] i wielu innych w tym Renfrew. Ciekawe są tu tezy Halstaeda[sup]3[/sup] i Branigana[sup]4[/sup]. ten pierwszy doszedł do wniosku, że możliwość czy występowanie susz, nieurodzajów etc, doprowadziło do tego, że mieszkańcy Krety zaczęli magazynować część plonów by uniknąć czy załagodzić skutki klęsk naturalnych lub też by powstałe niedobory zapełnić w drodze wymiany. Nazwał to systemem społecznego magazynowania ( w wolnym tłumaczeniu). Drugi z wymienionych badaczy rozszerzył jego tezy o to, ze taki system umożliwił wytworzenie się pałacu i przejęcie przez elitę pałacową kontroli nad całą produkcją rolną a następnie objęcie tą kontrolą rzemieślników oraz handlu zwłaszcza towarami luksusowymi.
Logiczne jest, ze nie całą produkcję rolną minojscy rolnicy musieli oddawać na rzecz władcy, bo i zapewne nie dałoby się tego w praktyce kontrolować czy przeprowadzić a i pewnie powodowałoby to jakieś napięcia społeczne. Walberg do tej układanki dodaje parę ciekawych elementów[sup]5[/sup]. Zwraca uwagę na to, że między okresem Starych a Młodszych Pałaców nastąpiła dość zasadnicza zmiana polegająca na tym, że magazyny pałacowe zmniejszyły swoją powierzchnię. Jednocześnie wille minojskie miały stanowić swoiste subcentra administracyjne odpowiadające za lokalną gospodarkę rolną. Wiąże to Walberg z teorią podwójnego systemu "finansowego" mianowicie na dostawach surowców (oliwa, zboże etc) jak i specyficznych przedmiotów posiadających określoną wartość w społeczeństwie (płacideł ale i przedmiotów luksusowych), w ten sposób pałac kontrolujący w pełni obrót towarami luksusowymi nie potrzebował ogromnych magazynów przez co te ostatnie uległy zmniejszeniu, choć oczywiście dalej składowano tam zboże czy inne towary którymi następnie handlowano - choć i co wydaje mi się dość oczywiste w chwilach klęsk nieurodzaju pałac zapewne musiał odstąpić część swoich zasobów. Autorka niestety moim zdaniem posługuje się bardzo odległym porównaniem do państw ameryki prekolumbijskiej.
Ciekawy jest też tekst Christakisa[sup]6[/sup] na temat magazynowania żywności w pojedynczym gospodarstwie domowym. Autor dochodzi do wniosku, ze dola rolnika od zawsze ciężką była, że tak naprawdę niewiele pozostawało mu do zmagazynowania w jakiś przydomowych spichlerzach na wypadek nieurodzaju. Co więcej autor uważa wręcz, ze w okresie neopałacowym ucisk administracyjny wręcz wzrósł a centralizacja magazynowania pożywienia zwiększyła się.
Wspomnieć tylko należy, ze kwestie te mają niebagatelne znaczenie przy dyskusji na temat handlu dalekosiężnego czy formowania się i systemu władzy na Krecie. mam nadzieje, że wątek ten (bardzo wszak ciekawy) będzie kontynuowany. To co napisałem też jest jedynie bardzo mocno subiektywnym i ograniczonym rysem.
Zapraszam do dyskusji.

[sup]1[/sup] Finley M., The Mycenaean Tablets and Economic History [w:] Economic History Review 10/1957
[sup]2[/sup] Cherry J., Generalization and the Archaeology of the State [w:] Social Organization and Settlement: Contributions from Anthropology, Archaeology and Geography, 1978
[sup]3[/sup] Halstead P., From Determinism to Uncertainty: Social Storage and the Rise of the Minoan Palace [w:] Economic Archaeology: towards an Integration of Ecological and Social Approaches pod red. Sheridan A., Bailey G., 1981
[sup]4[/sup] Branigan K., Social Security and the State in Middle Bronze Age Crete [w:] Aegeum 2/1988
[sup]5[/sup] Walberg G., Minoan economy. Alternativ Model [w:] Aegeum 12/1995
[sup]6[/sup] Chrystakis S.K., Pithoi and Food Storage in Neopalatial Crete: A Domestic Perspective [w:] World Archaeology 31/1991


Tekst jest fragmentem dyskusji, pełna dyskusja tutaj - http://forum.historia.org.pl/topic/15505-m...wanie-zywnosci/

zapraszam do komentowania
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
narvego
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 84.040

 
 
post 15/10/2013, 20:52 Quote Post

Powiązanie budowy pałaców z wymogiem "społecznego" gromadzenia żywności wydaje się być dość ciekawe, choć nie uważałbym tego za główny powód powstania pałaców. Generalnie zastanawiają mnie ich rozmiary, ilość wszelkiej maści pomieszczeń (szczególnie ten w Knossos, stolicy). Pałac według mnie spełniał z pewnością ważne funkcje społeczne. Spotkałem sie nawet z określeniem, że był on "miastem w mieście". W tej perspektywie ciekawym rysuje się pewien fakt - brak murów, prób separacji. Tak jak miasta kreteńskie raczej nie były oddzielane murami, także i pałace nie posiadały murów. Czy to oznacza, że były one otwarte dla mieszkańców? Zdaje mi się, że wyróżniono np. przedsionki i poczekalnie, gdzie przybysze mieli oczekiwać na audiencję u władcy. Zreszą zdziwiłbym się, gdyby takie pomieszczenia nie istniały. Niemniej pałac w Knossos od innych zabudowań (np. domostw) oddzielać miała zwykła wąska uliczka. Okna pałacu dosłownie wychodzić miały na osiedla mieszczan. Czy mógł pojawić się w nich władca, i obserwować przez nie zwykłych ludzi? Ciężko odnaleźć mi analogię do innej epoki i kultury. O systemie sprawowania rządów na Krecie niewiele wiemy. Po takim zobrazowaniu zagadnienia dość ciekawe wydaje się zmniejszenie powierzchni magazynowej na zboże w okresie tzw. młodszych pałaców, o czym piszesz. Czy doszło wtedy do zmiany ustroju politycznego, w tym społecznego, a pałac wraz z jego władcą oddaliły się od swojego ludu?

Ten post był edytowany przez narvego: 15/10/2013, 20:54
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej