Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Jagiellonowie i ich polityka zagraniczna
     
bertt1994
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 50.525

Bart³omiej Niemczuk
Stopień akademicki: -------------
Zawód: ---------------
 
 
post 6/05/2011, 12:37 Quote Post

Witam.
Mam nadzieję, że ktoś mi pomoże w napisaniu pracy na temat : "Jagiellonowie i ich polika zagraniczna".
Jeżeli ktoś posiada wenę twórczą na ten temat prosiłbym o zamieszczenie : wstęp, rozwinięcie, zakończenie.

Pozdrawiam smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Vercingetorix
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 39
Nr użytkownika: 69.654

Zawód: student
 
 
post 6/05/2011, 18:49 Quote Post

Weny twórczej niestety nie mam, mogę co jedynie podać kilka chaotycznych spostrzeżeń. Przede wszystkim Jagiellonowie prowadzili politykę dynastyczną, choć państwa którymi władali miały odmienne prerogatywy w polityce zagranicznej, Tak więc, na przełomie XV i XVI w. Polskę absorbował głównie Zakon Krzyżacki, Węgrów - Turcja, Litwę - Moskwa a Czechów Habsburgowie. Podział ten może nie jest adekwatny w 100% ale daje pewien ogląd sytuacji, można porównać politykę zagraniczną Jagiellonów w tych państwach
Jeżeli chodzi o wstęp to należy zacząć od protoplasty rodu Władysława Jagiełły a następnie omówić wzrost potęgi dynastii.
Jeżeli chodzi o politykę zagraniczną to skupił bym się głównie na rywalizacji Jagiellonów z Habsburgami, W zakończeniu możesz podsumować bilans rządów dynastii, oraz wyżalić się jak na w skutek nieudolności władców, z jednen z najpotężniejszych rodów europejskich w tak krótkim czasie wymiera
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
żwirek
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 947
Nr użytkownika: 35.498

Stopień akademicki: prof. dr hab. med.
 
 
post 6/05/2011, 19:04 Quote Post

I że w ogóle dysponując ogromnym potencjałem ówczesnej Rzeczpospolitej Obojga Narodów (Złoty Wiek), Jagiellonowie nie prowadzili żadnej dalekosiężnej, spójnej polityki zagranicznej, przez co wiele wspaniałych okazji zostało bezpowrotnie straconych (np. inkorporacja Prus Wschodnich po rozwiązaniu i zsekularyzowaniu Zakonu Krzyżackiego - a zamiast tego zgoda na Hołd Pruski).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej