Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Geopolityka Polski w XVI wieku
     
Adalberth
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 95.273

Wojtek Mika
Zawód: Student
 
 
post 11/10/2014, 10:26 Quote Post

Witam wszystkich, jestem nowym użytkownikiem. Bardzo proszę o pomoc ponieważ nie mogę znaleźć nigdzie w źródłach naukowych czegoś na temat geopolityki polski w okresie XVI wieku. Nie zbyt jestem dobry z historii a potrzebuję informacji właśnie z tego Złotego wieku dla Polski jak po kolei kształtowały się tereny Polski i które ziemie były nam odbierane lub też dołączane do Królestwa Polskiego.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Alexander Malinowski2
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.688
Nr użytkownika: 80.416

Alexander Malinowski
 
 
post 11/10/2014, 11:02 Quote Post

QUOTE(Adalberth @ 11/10/2014, 11:26)
Witam wszystkich, jestem nowym użytkownikiem. Bardzo proszę o pomoc ponieważ nie mogę znaleźć nigdzie w źródłach naukowych czegoś na temat geopolityki polski w okresie XVI wieku. Nie zbyt jestem dobry z historii a potrzebuję informacji właśnie z tego Złotego wieku dla Polski jak po kolei kształtowały się tereny Polski i które ziemie były nam odbierane lub też dołączane do Królestwa Polskiego. Z góry dziękuję za jakąkolwiek pomoc.
*



Jeśli używasz słowa Geopolityka, to znaczy, że nawiązujesz do koncepcji McIndera
http://pl.wikipedia.org/wiki/Geopolityka

Inaczej mówiąc walka o panowanie na morzach oraz panowanie nad lądami niedostępnymi od strony morza.

Te drugie obszary, tak zwaną Sercowinę zajmie te mocarstwo, które leży na jej granicy i ma dostęp do nowoczesnych technologii. Tym mocarstwem okazała się Moskwa.

Polska geopolityka polegała na dostępie do morza, Polska miała też swobodny dostęp do nowych technologii, bo nasza ludność była w kontakcie z najważniejszymi ośrodkami w Europie oraz na blokowaniu Moskwie dostępu do tzw. majstrów z Niemiec.
To podobno była bardzo skuteczne embargo, które spowodawało, że w końcu XVI wieku i na początku XVII Polska miała przewagę nad Moskwą.

Również w XVI wieku Polska starała się rozwinąć dostęp do morza poprzez udział w walkach o panowanie nad Bałtykiem. Tutaj nie było jednak sukcesów.
Polska przejęła Inflanty, ale nie wykorzystała ani możliwości kontroli nad potężnymi miastami nadmorskimi - konflikt z Gdańskiem, ani nie rozwinęła floty.

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej