Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
6 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Mit dobrego nazisty
     
Szklarz
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 482
Nr użytkownika: 92.874

Zawód: student
 
 
post 17/09/2014, 9:06 Quote Post

Witam.
Po zakończeniu II wojny światowej, podczas wyłapywania i sądzenia winnych zbrodni nazistowskich, rodziły się przypuszczenia jakoby niektórzy wyżej postawieni ludzie w III Rzeszy tak naprawdę nie mają nic wspólnego z tym wszystkim i są w gruncie rzeczy, no, dobre. Kilku opierało na tym swoją linię obrony podczas procesu norymberskiego, co nie przyniosło jednak żadnego skutku. Mimo to, do dziś niektórzy uważają na przykład, że taki miły pan z wąsikiem o nazwisku na H nic nie wiedział o ludobójstwach, co próbowano przepchnąć na tym forum.
Jakby się przyjrzeć bliżej sprawie, było kilka dróg prowadzących do bycia bohaterem tego mitu.
* Wspomniane już wyżej "nic nie wiedziałem o ludobójstwach", wysuwane przez Speera czy Hessa.
* "Jestem żołnierzem, wykonuję tylko rozkazy" - tu przykładów jest sporo, od Dönitza po von Mansteina, akty oskarżenia wobec nich były najczęściej naciągane i dziś myśli się o nich tylko jako o dowódcach, nie zbrodniarzach. Czy tak być powinno? Mam nadzieję, że zostanie to ustalone w tym wątku. wink.gif
* "Jestem nazistą, ale nie lubię Hitlera, albo nie podoba mi się wojna z Zachodem" - tutaj trafi przede wszystkim Rommel, do niedawna oficjalnie uznawany za bohatera, oraz von Stauffenberg, człowiek stosunkowo niewiele znaczący, w porównaniu do wyżej wymienionych, do tego sam siebie nie uważał za nazistę, ale jednocześnie nie miał nic do wojny z ZSRR czy do pokazywania mieszkańcom ziem polskich gdzie jest ich miejsce.

I teraz kilka moich pytań do znających się lepiej na tym okresie.
* Czy rzeczywiście można uważać kogoś znaczącego w III Rzeszy za "dobrego"?
* Jak częste były przypadki udzielania komuś pomocy przez wyżej postawionych nazistów? Z tego co pamiętam, sam Hitler uratował kilku Żydów. Oczywiście nie powinny tu podpadać przypadki typu "dał cukierka a mógł zabić".
Zapraszam do dyskusji, a jeśli się gdzieś mylę w tym co tu napisałem, proszę o naprostowanie. smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Ulfberht
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 205
Nr użytkownika: 94.874

 
 
post 17/09/2014, 9:21 Quote Post

Ale możliwym jest,aby Hitler nie wiedział o ludobójstwach,Irving oferował nagrodę pieniężną (nie pamiętam już ile) którą przekaże tej osobie,która przedstawi jakiś prawdziwy dokument na to,że Hitler o tym wiedział,nagroda do dziś nie została zdobyta,więc ja w tej sprawie wstrzymuje mój głos,póki co.
Czy wyżej postawieni w Rzeszy byli dobrzy ? ciężko powiedzieć,jeśli patrzy się z perspektywy Niemca,to tak,ale z perspektywy np. Żyda już niekoniecznie.Nie da się ustalić tego,czy byli dobrzy lub źli,takie jest moje zdanie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
master86
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.766
Nr użytkownika: 67.202

Robert
 
 
post 17/09/2014, 9:42 Quote Post

Co do samego Hitlera, to uratował lekarza, który opiekował się jego matką - Edwarda Blocha. Gdy dowiedział się, że po Anschlusie schwytało go Gestapo, nakazała jego uwolnienie i dał "list żelazny". Ten dostał możliwość wyprzedaży majątku (normalnie państwo niemieckie przejmowało majątek emigrujących Żydów) i wyjazd. Bloch wyjechał do USA, gdzie zmarł krótko po wojnie, nie mogąc zagrzać miejsca, znaleźć pracy i się ustatkować.

Z takich wyżej postawionych, mhm... brat Hermanna Göringa ratował Żydów. Nie spotkałem się natomiast z przypadkiem, aby ludzie z samego świecznika ratowali Żydów. Łatwiej było o takie "odruchy" na niższych szczeblach. Przykładowo - za sprawą książek i filmów dokumentalnych Laurenca Reesa - taką "wypromowaną" postacią był Oskar Gröning, który był zatrudniony w "Kanadzie" w Auschwitz (zajmował się rejestrowaniem mienia żydowskiego). Po wojnie w jego obronie na procesie zeznawała Żydówka z Węgier, Helena Citronova, z którą ponoć romansował. Obecnie rząd niemieckie znów się do niego dobrał i oskarżył o współudział w zamordowaniu 300 tys. Żydów.


A temat o wiedzy Hitlera o Holocauście już istnieje.

Ten post był edytowany przez master86: 17/09/2014, 9:43
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Ulfberht
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 205
Nr użytkownika: 94.874

 
 
post 17/09/2014, 11:49 Quote Post

Hitler podobno interweniował w sprawie Ernsta Hessa,żydowskiego dowódcy z I WŚ.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Napoleon7
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.975
Nr użytkownika: 58.281

 
 
post 17/09/2014, 13:44 Quote Post

CODE
Ale możliwym jest,aby Hitler nie wiedział o ludobójstwach...

Zastanawiam się jak można pisać takie idiotyzmy? Jak można podejrzewać człowieka, który był twórcą zbrodniczego systemu, który "wymyślił" nazizm z jego antysemityzmem i był czynnikiem sprawczym wszystkiego co się działo, że mógł nie wiedzieć o tym co się działo?! Przecież to nonsens.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Heksagram
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 634
Nr użytkownika: 67.028

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 17/09/2014, 13:49 Quote Post

W konkursie na najbardziej zasłużonego dla ludzkości członka NSDAP największe szanse ma chyba John Rabe.
http://en.wikipedia.org/wiki/John_Rabe

Z zaznaczeniem, że nie był chyba typowym nazistą i raczej niezbyt wysoko w partyjnej hierarchi. Do tego chodziło o ludobójstwo, za które nie odpowiadali akurat jego partyjni towarysze, więc nie wiem, czy się liczy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Ulfberht
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 205
Nr użytkownika: 94.874

 
 
post 17/09/2014, 17:01 Quote Post

QUOTE(Napoleon7 @ 17/09/2014, 13:44)
CODE
Ale możliwym jest,aby Hitler nie wiedział o ludobójstwach...

Zastanawiam się jak można pisać takie idiotyzmy? Jak można podejrzewać człowieka, który był twórcą zbrodniczego systemu, który "wymyślił" nazizm z jego antysemityzmem i był czynnikiem sprawczym wszystkiego co się działo, że mógł nie wiedzieć o tym co się działo?! Przecież to nonsens.
*


Jak masz jakieś dowody,to niezwłocznie zgłoś się do Irving'a,nagroda czeka tongue.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
usunięte 231218
 

Unregistered

 
 
post 17/09/2014, 20:42 Quote Post

Vitam

Jak masz jakieś dowody,to niezwłocznie zgłoś się do Irving'a,nagroda czeka (Ulfberht)

Tak na marginesie - gdzie można przeczytać coś o tej nagrodzie, bo gugiel jakoś o tym milczy.
 
Post #8

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.907
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 17/09/2014, 21:24 Quote Post

QUOTE(Qbk @ 17/09/2014, 20:42)
Vitam

Jak masz jakieś dowody,to niezwłocznie zgłoś się do Irving'a,nagroda czeka  (Ulfberht)

Tak na marginesie - gdzie można przeczytać coś o tej nagrodzie, bo gugiel jakoś o tym milczy.
*


Na YouTubie jest pełno jego wypowiedzi. Sam o tym wspomina w niektórych z nich.
Na marginesie: nie jest to nagroda za dokument będący rozkazem Hitlera do rozpoczęcia holocaustu ale w ogóle za jakikolwiek dokument podpisany przez Hitlera łączący go bezpośrednio z holocaustem. I nic- nie ma chętnych do odbioru...
Co do tematu- nie wydaje mi się, by funkcjonował mit dobrego nazisty...

Ten post był edytowany przez emigrant: 17/09/2014, 21:25
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
marc20
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.395
Nr użytkownika: 80.503

Stopień akademicki: student
Zawód: student
 
 
post 17/09/2014, 21:48 Quote Post

QUOTE
I nic- nie ma chętnych do odbioru...

Wklejałem już to kiedyś w innym temacie:
https://www.youtube.com/watch?v=mJ7KDkQr7fU

Szczegółów o których mówi poseł prof. S.Niesiołowski jednak nie znam.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Grapeshot
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.691
Nr użytkownika: 79.211

Steven Murphy
Zawód: Marine Engineer
 
 
post 17/09/2014, 22:38 Quote Post

Czy jest tu temat o Oskarze Schindlerze? Odznaka NSDAP w klapie marynarki, no więc chyba Nazi. Podobno szpiegował przeciw Polsce przed wojną, dla Żydów też niejednoznacznie dobry. Gdzie go zaszufladkować? W szeregach NSDAP był oczywiście nikim.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.907
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 17/09/2014, 22:57 Quote Post

No, tu macie życiorys nazisty:
http://pl.wikipedia.org/wiki/John_Rabe
Facet uratował więcej ludzi niż Wallenberg. Tylko, że to żaden mit, ale fakt.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Rommel 100
 

Antynazista
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.995
Nr użytkownika: 9.466

Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Matematyk
 
 
post 17/09/2014, 23:23 Quote Post

QUOTE
Zastanawiam się jak można pisać takie idiotyzmy? Jak można podejrzewać człowieka, który był twórcą zbrodniczego systemu, który "wymyślił" nazizm z jego antysemityzmem i był czynnikiem sprawczym wszystkiego co się działo, że mógł nie wiedzieć o tym co się działo?! Przecież to nonsens.


Ja się zastanawiam czy Ty w ogóle wiesz o czym piszesz?

QUOTE
Do tego chodziło o ludobójstwo, za które nie odpowiadali akurat jego partyjni towarysze, więc nie wiem, czy się liczy.


Jeśli takie mamy kryteria, to ten pan:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kurt_Gerstein
ale to w rzeczywistości nazista nie był.

Ogólnie ten mit wiążę się chyba ze Speer'em, ale raczej to już nieaktualne.

Ten post był edytowany przez Rommel 100: 17/09/2014, 23:24
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Szklarz
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 482
Nr użytkownika: 92.874

Zawód: student
 
 
post 18/09/2014, 7:02 Quote Post

Mam pytanie: czy Rabe, Schindler i Gerstein mieli samych siebie za nazistów?
Co do Schindlera, znam podobny przypadek z relacji, niemiecki szef tartaku znajdującego się w mojej miejscowości w czasie akcji wywózki wszystkich mężczyzn uratował pracowników tego tartaku, oraz dodatkowo jak najwięcej innych, niezwiązanych z zakładem ludzi. Ale o nim też pewnie nie można powiedzieć, że był nazistą.

QUOTE
Ale możliwym jest,aby Hitler nie wiedział o ludobójstwach.

Bo możliwe, że przylecieli kosmici i kontrolowali go, a on sam tak naprawdę nikogo zabijać nie chciał.
Jeśli przedstawisz dokument mówiący o tym, że to nieprawda, też ci wypłacę nagrodę. wink.gif

Aha, jeszcze jedno: czy jest w ogóle możliwe być nazistą i człowiekiem "dobrym"?
Wiem, że ciężko zdefiniować to, najłatwiej chyba uznać, że to przeciwieństwo zła, a złem było większość działań III Rzeszy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
master86
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.766
Nr użytkownika: 67.202

Robert
 
 
post 18/09/2014, 7:26 Quote Post

QUOTE(Szklarz @ 18/09/2014, 8:02)
QUOTE
Ale możliwym jest,aby Hitler nie wiedział o ludobójstwach.

Bo możliwe, że przylecieli kosmici i kontrolowali go, a on sam tak naprawdę nikogo zabijać nie chciał.
Jeśli przedstawisz dokument mówiący o tym, że to nieprawda, też ci wypłacę nagrodę. wink.gif
*


To może taki dokument: [...] 17 lipca 1941 roku, Hitler wydał dekret przyznający Himmlerowi władzę w ramach działań policyjnych na Terytoriach Wschodnich, równą jego władzy w Niemczech [...] W Niemczech Himmler był odpowiedzialny za lokalizację i eliminację wrogów wewnętrznych. Z punktu widzenia nazistów odpowiednikiem wrogów wewnętrznych w komisariacie Ostrand i na Ukrainie byli przede wszystkim Żydzi.
(nie jest sprecyzowane jaki dokument, z ewentualną sygnaturą)

Za: R.Rhodes, Mistrzowie śmierci Einsatzgruppen, Warszawa 2008, s. 162.

Poza tym faktem jest (o czym wspomina np. Kershaw, ale spotkałem się z tym w innych książkach), że Hitler otrzymywał raporty z działalności Einsatzgruppen, a różnica między EG a komorami zagłady jest żadna - zmieniono metodę, cel pozostał ten sam.

Ten post był edytowany przez master86: 18/09/2014, 7:26
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

6 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej