Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
10 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Narodowe Siły Zbrojne, dobrzy czy źli?
     
karakuli
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 4.408

 
 
post 15/03/2005, 9:05 Quote Post

QUOTE(123 @ Mar 14 2005, 04:06 PM)
Na krótko, bo się nie wgłębiałem. Pod Skrobaczowem nie mógł zostać robity oddział AL Maślanki, bo przede wszystkim Maślanko nie był w AL tylko BCh. I dlaczego 17 lipca Maslanko został rozbity, skoro kilkanaście dni później akcja oddziałów Maślanki uratowała min. Skalbmierz podczas walk o Republikę Pińczowską?
A i jeszcze np. bardzo mnie ciekawi sprawa smierci Nakoniecznikoff-Klukowskiego, dlaczego nie ma tam ani słowa na temat tej bądź co bądź waznej postaci?
*


Co do Maślanki odpowiem jutro. Natomiast co do Klukowskiego to cytat z mojej strony:
"Pozostał natomiast w Warszawie ppłk Nakoniecznikow "Kmicic", przesunięty na stanowisko zastępcy Komendanta Głównego NSZ, którym został mianowany 24 lipca Tadeusz Jastrzębski "Powała". Dalsze losy "Kmicica" były tragiczne. W czasie powstania nie odgrywał żadnej roli a po jego upadku wydostał się z Warszawy wraz z ludnością cywilną i udał się do Częstochowy, gdzie usiłował przejąć władzę nad NSZ-ONR. Miał na to realną szansę ponieważ cieszył się ogromną popularnością wśród żołnierzy 204 p. p., którym dowodził w lipcu. Gdyby udało mu się do nich dotrzeć, mógłby bez większych kłopotów objąć dowództwo nad Brygadą Świętokrzyską. Dlatego też reakcja "Grupy Szańca" była natychmiastowa - "Kmicica" oskarżono o współpracę z komunistami i skazano na śmierć. Wyrok wykonała 18 października 1944 r. w Częstochowie bojówka pod dowództwem Otmara Wawrzkowicza".
W linkach znajdujdują się również odnośniki do stron gazety częstochowskiej z bardzo ciekawym artykułem na temat jego śmierci.
---
pozdrawiam
karakuli
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
karakuli
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 4.408

 
 
post 16/03/2005, 8:38 Quote Post

QUOTE(123 @ Mar 14 2005, 04:06 PM)
Na krótko, bo się nie wgłębiałem. Pod Skrobaczowem nie mógł zostać robity oddział AL Maślanki, bo przede wszystkim Maślanko nie był w AL tylko BCh. I dlaczego 17 lipca Maslanko został rozbity, skoro kilkanaście dni później akcja oddziałów Maślanki uratowała min. Skalbmierz podczas walk o Republikę Pińczowską?
*



Maślanka był działaczem ludowym, ale podporządkowały mu się oddziały AL. I jeden z tych oddziałów został rozbity.
Pozdrawiam,
karakuli
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
123
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 63
Nr użytkownika: 305

 
 
post 16/03/2005, 12:42 Quote Post

No, ja znam inną wersję. Maślanka zorganizował oddział ze swoich i grupy AL Bieszczanina. W opisywanyej potyczce chodziło o to, że Maślanka odszedł z częścią ludzi próbując dotrzec do Witosa. Korzystając z okazji NSz postanowił sie pozbyć "konkurencji" . Podczas niecności Maślanki dowodzili Bieszczanin i Orczykowski z BCH. NSZ wezwało do oddania broni, 5 ludzi z Orczykowskim poddało się, reszta wiedząc, jaki to będzie miało skutek, postanowiła się bronić. Skutecznie, zwłaszcza, że Maślanko usłyszał strzały i ściągając po drodze ludzi z bechowskich placówek zaatakował napastników od tyłu. Tego NSZ już nie wytrzymała i dała nogę. Żaden oddział nie został rozbity.Finito.
A co do Kmicica to dlaczego ta historia nie jest opisana na stronach NSz dokładniej? Bo się okaże, że dowództwo BŚ wolało iść z Niemcami niż współpracować z AK? Niektózy twierdzą, że Kmicica załatwiła AL. a kawałki z Częstochowskiej to znam,byłem tylko ciekaw jakie Ty masz zdanie na ten temat.
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
karakuli
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 4.408

 
 
post 17/03/2005, 8:38 Quote Post

Informację o rozbiciu oddziału Maślanki zaczerpnąłem z kroniki 202 pułku. I rzecz jasna przedstawiona ona była jednostronnie (tak jest z większością źródeł do historii partyzantki). Twoja wersja wydaje się całkiem prawdopodobna.
Co do Kmicica - we wszystkich źródłach, z którymi miałem doczynienia podawano informację o wykonaniu wyroku śmierci na Kmicicu przez NSZ. Różne były tylko motywy. Najbardziej prawdopodobny wydaje mi się ten, że chciał on podporządkować się AK. Prawdy w tym jak i w innych wydarzeniach z okresu wojny pewnie nie ustali się nigdy.
Co do współpracy NSZ z Niemcami piszę o tym również na mojej stronie.

Nie twierdzę, że na mojej stronie nie ma błędów - historia NSZ jest bardzo słabo opracowana. Jakoś przez 50 lat po wojnie tzw "historycy" (a czasami TW "historycy") nie zajmowali się dziejami tej organizacji. Obecnie też tylko kiilku historyków (można ich zliczyć na palcach jednej ręki) zajmuję się na poważnie tym zagadnieniem.
Tak więć popularyzatorska strona, taka jak moja, nie będzie wolna od błędów - ale określenie jej mianem military fiction uważam za mocno krzywdzące.
Pozdrawiam,
karakuli
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
123
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 63
Nr użytkownika: 305

 
 
post 17/03/2005, 10:17 Quote Post

Co do jednostronności opisów partyzantki to się zgadzam. Sam mam "dzieło" (skąndinąd całkiem dobre) z opowiastkami jak to dzielni bechowcy wzieli do niewoli niemieckiego generała - z opisem jak w najgorszych tygryskach- oczywiście go wypuściliśmy i oczywiście nikt nie wiedział jak ten generał się nazywał. Czy Ci to czegoś nie przypomina? Wysokiego rangą SS-mana wziętego do niewoli przez NSZtowców? Skoro-jak piszesz-nawet wystawił dokument pisany, to siłą rzeczy musiało snaleźć się tam jego nazwisko.
Co do stosunków panujących na rzeczonym terenie, to ja na pewnym forum poznałem gościa piszącego magisterkę o 106 DP AK. W zasadzie to miał pisać o Republice Pińczowskiej, ale jak z domu kilkadziesiąt kilometrów rowerem dojechał do Miechowa to miał siłę tylko wejść do pierwszego domu a tam akurat mieszkał facet ze 106 i tak zostało. Jednak na temat stosunków iwedział sporo. Z tego co mówił, to np. wynikało, że Bieszczanin miał znacznie lepsze notowania niż sam Maslanko. W współpracę BCh z NSz to raczej nie wierzę z jednej przyczyny. Jeżeli masz dostęp gdzies to spójrz na rozwój takiej jednostki jak podporządkowana Polskiemu Sztabowi Partyzanckiemu Brygada Grunwald Sobiesiaka (dziwne, że w kronikach BŚ o tym nic nie ma, ale z drugiej strony to tez w zasadzie BŚ nie miała się czym tu chwalić). Otóż została zrzucona na spadochronach kilkudziesięcioosobowa grupa (notabene najwiekszy desant lotniczy na ziemiach polskich), któa miała się rozbudować w oparciu o AL. Z przyczyn ambicjonalnych Moczar na to nie zezwolił. Grunwald doszedł w końcu do kilkuset ludzi, zgadnij skąd byli?
Co do Kmicica, to kiedys mocno pokłóciłem się z facetem, który próbował mnie przekonać, że załatwili go "ci wredni komuniści". A swoją drogą biorąc pod uwagę wykonawców wyroku, to Paul Fuchs rzuca długi cień.
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
123
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 63
Nr użytkownika: 305

 
 
post 18/03/2005, 16:35 Quote Post

Ale generalnie Cię podziwiam. Na paru forach dyskutowałem z sympatykami NSZ i nigdy nie usłyszałem, że mogę mieć rację, zawsze był motyw, ze czytam tygryski, wierzę komunie etc. Ja sam z trudem potrafię przyznać się, że niekonieczn9e mam rację. SZACUNEK
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
Podlasiak
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 38
Nr użytkownika: 3.281

Maciek
Zawód: przewodnik
 
 
post 7/05/2005, 21:11 Quote Post

Podziwiam pasję i szczegółowość w tropieniu faktów Panowie! O ile NSZ-owska historia Podkarpacia również spoczywa w waszych archiwach, to czy wiadomo wam coś o oddziale Antoniego Żubryda ps."Zuch"? Postać dowódcy, dokładnie opluta w wiadomym dziele Jana Greharda, doczekała się wspomnienia w wywiadzie gen. W. Pożogi oraz dużego artykułu w kolorowym dodatku do Gazety Wyborczej. W którejś ze swoich starszych "Rewizji nadzwyczajnych", temat obiecał rozwinąć sam Dariusz Baliszewski. Czy wiadomo wam coś ponad te informacje, plus to, co zawiera strona Whatfora?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
viking82
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 11
Nr użytkownika: 5.881

Zawód: student
 
 
post 8/05/2005, 18:20 Quote Post

QUOTE
Zolnierze Wykleci" - chwala tym zolnierzom NSZ,ktorzy nie maja na rekach krwi innej niz niemiecka.
a niby dlaczego ci co strzelali do bolszewików mają być tymi ,,gorszymi"-ja mam do nich wielki szacunek jako do ORGANIZACJI że walczyli z dwoma wrogami komunistami i IIIRzesza a nie tylko z jednymi, zresztą AK tez zwalczało bolszewikow np na Nowogródczyżnie i chwała takim ludziom którzy walczyli o wolną Polske z wszystkimi wrogami a nie z jednym (Rzeszą)

w 1944r wieksza część NSZ podporządkowała sie AK i wzieła udział w ,,Burzy' własnie w ramach AK-cięzko wiec mówic ze NSZ nie walczyło-choć cięzko to znalesc bo odzdziały wywodzace sie z NSZ były wtedy okreslane przwaznie jako AK-owskie
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
Filip II
 

VI ranga
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.011
Nr użytkownika: 3.493

 
 
post 8/05/2005, 18:26 Quote Post

QUOTE(viking82 @ May 8 2005, 07:20 PM)
QUOTE
Zolnierze Wykleci" - chwala tym zolnierzom NSZ,ktorzy nie maja na rekach krwi innej niz niemiecka.
a niby dlaczego ci co strzelali do bolszewików mają być tymi ,,gorszymi
*


Wydaję mi się,że chodziło o tych NSZowców którzy zabijali Żydów. Niestety to też się zdarzało :/
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
1234
 

Wielki Wuj
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.631
Nr użytkownika: 4.636

 
 
post 9/05/2005, 9:56 Quote Post

QUOTE(viking82 @ May 8 2005, 07:20 PM)
w 1944r wieksza część NSZ podporządkowała sie AK i wzieła udział w ,,Burzy' własnie w ramach AK-cięzko wiec mówic ze NSZ nie walczyło-choć cięzko to znalesc bo odzdziały wywodzace sie z NSZ były wtedy okreslane przwaznie jako AK-owskie
*


Co w ramach AK, to w ramach AK jako AK-NSZ, albo odwrotnie i to nie "podporządkowała się" a została wcielona, tak jak wcześniej NOW. Jednocześnie część nie została wcielona, a pomiędzy tymi oboma skrzydłami padło kilku trupów, patrz post trochę niżej o Kmicicu-Klukowskim. Jego załatwili kumple z Brygady Świętokrzyskiej. To kto tu był "dobry"? Nakoniecznikoff-Klukowski, czy Brygada Świetokrzyska?
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
Bohdan Burdon
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 7.867

 
 
post 14/07/2005, 13:06 Quote Post

Widzę, że tutejsza dyskusja tkwi w martwym punkcie. Szkoda. Ale dla zainteresowanych polecam ten sam temat tylko w innym wydaniu. Potomkowie białoruskich chłopów zabitych przez oddział R. "Burego" Rajsa też mają swoje forum. Moze z nimi się spróbujecie? Określenia "bandyci", "mordercy" są nadal używane.
Oto adres:
http://www.cerkiew.pl/forum.php
szukajcie hasła: HISTORIA.
Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
Bartłomiej Rychlewski
 

naczelny opluwacz , wróg ludzkości postępowej
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.116
Nr użytkownika: 7.736

Stopień akademicki: mgr nauk tajemnych
Zawód: prawnik oprawca
 
 
post 15/07/2005, 5:18 Quote Post

[quote=Podlasiak,7/05/2005, 23:11]
Podziwiam pasję i szczegółowość w tropieniu faktów Panowie! O ile NSZ-owska historia Podkarpacia również spoczywa w waszych archiwach, to czy wiadomo wam coś o oddziale Antoniego Żubryda ps."Zuch"?

Może warto przeczytać ,,Byłem zastępcą Żubryda" - por. Mieczysław Kocyłowski ,,Czarny" - Muzeum Historyczne w Sanoku 1999 - co prawda to są wspomnienia nie monograafia ale zawsze
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
1234
 

Wielki Wuj
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.631
Nr użytkownika: 4.636

 
 
post 18/07/2005, 9:16 Quote Post

QUOTE(Bohdan Burdon @ 14/07/2005, 14:06)
Widzę, że tutejsza dyskusja tkwi w martwym punkcie. Szkoda. Ale dla zainteresowanych polecam ten sam temat tylko w innym wydaniu. Potomkowie białoruskich chłopów zabitych przez oddział R. "Burego" Rajsa też mają swoje forum. Moze z nimi się spróbujecie? Określenia "bandyci", "mordercy" są nadal używane.
Oto adres:
http://www.cerkiew.pl/forum.php
szukajcie hasła: HISTORIA.
Pozdrawiam!
*


Co do Burego, to czytałem słownik biograficzny antykomunistów (jakis tyaki tytuł) wydany przez IPN i stamtąd wyłania się Bury mało sympatyczny, powiedziałbym nawe tjeszcze gorzej. Otóż miał zastępcę Rekina Chmielowskiego. Kiedy wpadł na pomysł spalenia Zaleszczanów, Zań, Szpaków etc, Rekin próbował mu wyperswadować, że palenie ludzi w zamknietych domach to może jednak nie to. Bury oczywiście nie miał tu skrupułów, jednak kiedy został złapany przez UB, zwalił całąwinę na Rekina, a wśledztwie mówił wszystko, co UB chciało. Dopiero przy konfrontacji z Rekinem zdaje się wycofał ze swoich oskarżeń. Jednak nawet w stosunku do własnych podwładnych takie postepowanie to świństwo.
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
Bohdan Burdon
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 7.867

 
 
post 20/07/2005, 19:20 Quote Post

Gdybys mógł zamiescić konkretne namiary na źródło , o którym wspomniałeś:
"Co do Burego, to czytałem słownik biograficzny antykomunistów (jakis tyaki tytuł) wydany przez IPN "
to będę wdzięczny. Mnie interesuje postać Rajsa ze względu na powiedzmy jego pozycję "out side'ra". Noszę sie z zamiarem napisania biografi tegoż, ale chcę dotrzeć do materiałów dotyczących jego życia osobistego. Gdybym mógł liczyć na wskazówki dotyczące wspomnień familijno- towarzyskich i to nietylko z lat wojny!
A swoją drogą, wśród wielu opinii na temat "Burego" tak sobie myślę i to nie daje mi spokoju: Jak sprawny dowódca, karny, poświęcający swoje życie dla Ojczyzny trafił na epizod zatytułowany "Furmani"? Jeżeli byl psycholem i mordercą to czemu jego szwadron przeszedł z nim cały szlak trzymając się go jako dowódcy. Przecież między służbą w ramach Ak i NSZ żołnierze mieli możliwość rozstania się? Czemu też tak łatwo, jeżeli zakładamy teorię pt.:"bandyta", poddał się rozkazom i opuścił oddział? Dlaczego w tym samym czasie UB tropiło tak zawzięcie "Młota" a "Bury" swobodnie odbywał swoją przejażdżkę?
Pragnę zastrzec, że są to dla mnie pytania otwarte i nie stanowią przyczynka do wsadzania gdziekolwiek kija. Tak jak są osoby zainyteresowane biografią przykładowego Jana Kowalskiego tak mnie interesuje od dwudziestu kilku lat R."Bury" Rajs.
Za wszelkie wskazówki będę bardzo zobowiązany!
Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #29

     
Bartłomiej Rychlewski
 

naczelny opluwacz , wróg ludzkości postępowej
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.116
Nr użytkownika: 7.736

Stopień akademicki: mgr nauk tajemnych
Zawód: prawnik oprawca
 
 
post 21/07/2005, 0:17 Quote Post

[quote=Bohdan Burdon,20/07/2005, 21:20]
Gdybys mógł zamiescić konkretne namiary na źródło , o którym wspomniałeś:
"Co do Burego, to czytałem słownik biograficzny antykomunistów (jakis tyaki tytuł) wydany przez IPN "
to będę wdzięczny.

,,Konspiracja i opór społeczny w Polsce 1944-1956" - tom II - wydawnictwo IPN 2004 r.
Do kupienia w każdym oddziale IPN

Na temat ,,Burego" pracę doktorską kończy pisać Jerzy Kułak - mogę skontaktować

pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

10 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej