Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Kaźko Słupski, 1351-1377
     
rafal-skowronek
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 235

 
 
post 20/10/2003, 21:02 Quote Post

Jestem nowy na forum. Uczę się w liceum i interesuję historią. Mam pytanie dotyczące Kaśka słupskiego - wnuka Kazimierza Wielkiego. Czy ktoś wie w jakich dokładnie okolicznościach zginął ? Wiem, iż zmarł w wyniku odniesionych ran podczas lokalnej wojny.
Pozdrawiam wszystkich miłośników historii.
Rafał
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Qltura
 

Ja�nie Absolutnie O�wiecony
*****
Grupa: Administrator
Postów: 688
Nr użytkownika: 2

 
 
post 21/10/2003, 9:19 Quote Post

Gdy przeciw Ludwikowi Andegaweńskiemu zbuntował się awanturnik, zbiegły z klasztoru zakonnik Władysław Biały z rodu Piastów, Kaźko stanął w obronie króla.

Książę Bydgoski (nikt nigdy Kaźka nie określał takim przydomkiem, ale to nie znaczy, że nie można odrobinę nagiąć historii) zebrał swoich rycerzy i wystąpił przeciwko buntownikowi. Władysław Biały tymczasem zamknął się w Złotoryi, zamku nad Wisłą, dziś tuż przy granicy Torunia. Do ataku Kaźko ruszył przykładnie na czele rycerzy, ale zapłacił za swoją odwagę. Otrzymał potężny cios w głowę. W agonii przewieziono go na ulubiony zamek w Bydgoszczy i tu zmarł 2 stycznia 1377 r.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
s2nto
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 154
Nr użytkownika: 2.846

Zawód: student
 
 
post 20/03/2005, 17:49 Quote Post

Czy jednak niewarto się zastanowic co by było gdyby jednak Kaźko przeżył - czy wygrał by walke z tak potężnym rodem Andegawenów, czy też stracił stracił życie tak jak to historia napisała?

Jestem ciekaw wazych opini smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
gucelin
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 281
Nr użytkownika: 4.597

 
 
post 30/03/2005, 10:57 Quote Post

QUOTE(Qltura @ Oct 21 2003, 10:19 AM)
...Kaźko stanął w obronie króla.
*



Zgadzam się z Qltura, nie miał poco wygrywać z Andegawenami skoro był ich sojusznikiem. Pozatym twierdzi się, że Kaźko był mente captus i niebyło mu nawet w głowie zostać polskim monarchą. Jednakże istniały plany Janka z Czarnkowa (podkanclerz), który nawet zebrał sporą jakby konfederacje i doprowadził do zamchu stanu w 1371 (wykradzenie insygniów królewskich), lecz zamach się niepowiódł i Janko został osądzony (konkfiskata, banicja). Słabością tegoż zamachu było to, że niedołączył do niego właśnie wspomniany Kaźko.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Durin
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 192
Nr użytkownika: 19.221

Anonim
Zawód: Uczeñ
 
 
post 22/06/2006, 8:35 Quote Post

Ej mógł by mi ktoś powiedzieć czy Kaźko miał syna lub córkę? Wiem że był dwukrotnie żonaty
z Kenną i Małgorzatą. Ale nigdy nie słyszałem aby miał dzieci, i jakbyście wiedzieli też coś o Janie z Gołczy ( wnuk Kazia Wielkiego )
i jego dzieciach to napiszcie oki? z góry dziękuję.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Belfer historyk
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.525
Nr użytkownika: 8.375

Pawel
Stopień akademicki: posiadam
Zawód: patrz nick
 
 
post 22/06/2006, 16:40 Quote Post

Kaźko słupski zmarł w wieku 26 lat. Na 99% nie miał dzieci. Jan z Gołczy był jednym z kilku nieślubnych synów Kazimierza Wielkiego. Najlepiej poszukać informacji na ich temat w Genealogii Piastów Oswalda Balzera.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Primo!
 

ex moderator
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.066
Nr użytkownika: 2.660

Marcin ...
 
 
post 22/06/2006, 17:31 Quote Post

QUOTE(Belfer historyk @ 22/06/2006, 17:40)
Kaźko słupski zmarł w wieku 26 lat. Na 99% nie miał dzieci. Jan z Gołczy był jednym z kilku nieślubnych synów Kazimierza Wielkiego. Najlepiej poszukać informacji na ich temat w Genealogii Piastów Oswalda Balzera.
*


Kazimierz Wielki miał 3 nieślubnych synów (Jana, Niemierzę i Pełkę) oraz kilka córek z nieprawego łoża. Spośród tych synów, Pełka zmarł jako dziecko jeszcze za życia króla, natomiast pozostali dość długo aktywnie uczestniczyli w życiu publicznym. Jan występuje w źródłach jako "Johannes filius Regis" (Jan syn króla), często w otoczeniu kasztelana bieckiego, Paszka Złodzieja.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Hieronim Lubomirski
 

Hetman Wielki Koronny
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.581
Nr użytkownika: 1.410

Zawód: Kawaler Maltanski
 
 
post 23/08/2006, 5:59 Quote Post

Ostatnio przeczytałem iż Kaźko został zamordowany wraz z żoną z powodów seksualnych. To tylko plotki czy raczej prawda historyczna confused1.gif

Ten post był edytowany przez Belfer historyk Dzisiaj 13:38
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
alcesalces1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.681
Nr użytkownika: 19.375

Stopień akademicki: majster
Zawód: numerator
 
 
post 23/08/2006, 6:39 Quote Post

Gdzie to przeczytałeś? w Fakcie?
Już wiem -w wikipedii. Może łono nie dawało owocu i znaleźli się jacyś usłużni poddani, którzy dolali biednej Joannie coś do zupy.
Znęcanie się nad bezpłodnymi małżonkami w rodach panujących nie należało
wówczas do rzadkości. Bezpłodna księżna miała raczej niewielkie szanse na przeżycie męża.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Hieronim Lubomirski
 

Hetman Wielki Koronny
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.581
Nr użytkownika: 1.410

Zawód: Kawaler Maltanski
 
 
post 23/08/2006, 6:50 Quote Post

http://pl.wikipedia.org/wiki/Ka%C5%BAko_S%C5%82upski racja w wikipedii, piszą tu też iż w ramach pokuty za tę zbrodnie na kilka lat przed śmiercią poddał się dobrowolnej kastracji, więc chyba nie chodziło o kwestię przedłużenia rodu, no chyba że ten artykuł to stek bzdur rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
alcesalces1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.681
Nr użytkownika: 19.375

Stopień akademicki: majster
Zawód: numerator
 
 
post 23/08/2006, 7:11 Quote Post

W każdej plotce jest jakaś krztyna prawdy. Tak jak w tym rosyjskim kawale, którego nie potrafię dokładnie powtórzyć:
Ktoś powiedział, że na Placu Czerwonym w Moskwie rozdają rowery,
okazało się, że nie w Moskwie, tylko w Leningradzie, nie na placu tylko na dworcu, nie rozdają, tylko kradną, nie rowery tylko portfele, a reszta się zgadza. Schrzaniłem tę anegdote...Kaźko jednak się ożenił się
powtórnie rok po śmierci Joanny z Małgorzatą. Ciekawe po co, jesliby się wykastrował? Nie miał mu kto prać skarpet? Jakby chciał za coś pokutować to mógłby wstąpić do klasztoru, a księstwo oddać krewnym. Do łona Małgorzty mazowieckiej nie można miec już zastrzeżeń.
Po śmierci Kaźka wyszła drugi raz za mąż za Henryka VIII ks brzeskiego, z którym miała potomstwo. Więc teoretycznie można wysuwać hipotezę, że Kaźko nie był do końca sprawny w czasie małżeństwa z nią. Może uszkodził sobie narząd spadając niefortunnie z konia, albo w jakiś inny sposób. Tak na dobrą sprawę to niewiele wiemy o tym co sie dzialo
na dworze kronikarze chętnie podchwytywali różnego rodzaju ploteczki, żeby urozmaicić swoje dziełka. np. Dopełnienie szmotulskie opisuje, że Wilhelm przy pokładzinach z Jadwigą zafajdał łóżko.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Ahmed Kahir Al-Akath
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 32
Nr użytkownika: 27.064

Ahmed Kahir Al-Akath
 
 
post 9/01/2007, 11:58 Quote Post

Zgadzam się, bardzo często było tak, że kronikarze nie rodzielali faktów i plotek.Z drugiej natomiast strony mogło być tak że sami świadomie pisali takie rzeczy by ubarwić swoja kronikę.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Mehdi Said at-Taquiri
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 24
Nr użytkownika: 26.794

Stopień akademicki: Imam
Zawód: licealista
 
 
post 11/01/2007, 12:29 Quote Post

QUOTE(alcesalces1 @ 23/08/2006, 7:11)
Tak na dobrą sprawę to niewiele wiemy o tym co sie dzialo
na dworze kronikarze chętnie podchwytywali różnego rodzaju ploteczki, żeby urozmaicić swoje dziełka. np. Dopełnienie szmotulskie opisuje, że Wilhelm przy pokładzinach z Jadwigą zafajdał łóżko.
*



heh widze że dyskusja powoli odchodzi od tematu kaźka To może ja też tak off topic:) Jeśliby Wilhelm z Jadwigą skonsumowali małżeństwo (oj jak ładnie mi się napisało:) ) to nabrałoby ono mocy prawnej wiec nei moglaby wyjśćza Jagiełłe. Z tego co wiem to nie dopuszczono do tego aby Wilhelm zbliżył się do Jadwigi dlatego włąsnie królowa chciała uciec ze swoistego aresztu domowego sleep.gif

QUOTE
bardzo często było tak, że kronikarze nie rodzielali faktów i plotek.Z drugiej natomiast strony mogło być tak że sami świadomie pisali takie rzeczy by ubarwić swoja kronikę


No racja. Często kronika miała charakter propagandowy. Kronikarz dostawał "zlecienie" od księcia/króla żeby opisać "wspaniałe" dzieje jego przodków (np Gall Anonim od Krzywoustego) w takim wypadku przecież nei opowiadałby o jakichś rzeczach które mogłyby uszczuplić autorytet jego chlebodawcy u teraźniejszych:) A poza tym często też widać czy kronikarz lubił danego włądcę. Dla przykładu opis śmierci św. Stanisława Kadłubek i Anonim opisują zopełnie inaczej. Cytować nie będę bo nie chce mi sie przepisywaćtongue.gif


A co do samego Kaźka to gdyby byl bardziej ambitny to bunt podkanclerzego byl calkiem realnie wykonalny. Myślę że rycerstwo stanęłoby za Piastem- Polakiem a nie za obcokrajowcem. A potem nie trzeba by się wiązać z litwą unią tylko wystarczyłby sojuzsz nie musielibyśmy sie mieszać w sprawy wschodnie etc etc. Ale to już chyba temat do historii alternatywnej;)

PS Widze że jeśli chodzi o zawód to Arkadiusz już żyje przyszłością wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Folkatka
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 529
Nr użytkownika: 1.647

Agata Witkowska
Stopień akademicki: magister :))
 
 
post 14/01/2007, 23:02 Quote Post

Szanowni Panowie,
chciałabym się spytać o to, czy jest mozliwe, aby Kaźko został usynowiony przez Kazimierza Wielkiego, właśnie w celu zapewnienia sobie następcy. Z taką informacją zetknęłam się gdzieś w literaturze.
Pozdr.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Andrzej80
 

powstaniec
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.321
Nr użytkownika: 16.934

Andrzej
Stopień akademicki: magister
Zawód: historyk archiwista
 
 
post 14/01/2007, 23:27 Quote Post

Król Kazimierz zamierzał usynowić księcia aby ten po jego śmierci został królem.Nawet to w 1368 adoptowany przez niego.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

3 Strony  1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej