Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Środa Śląska: Novum Forum, mury obronne,
     
elizabeth
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 19.904

Stopień akademicki: mgr historii
Zawód: kasjer-sprzedawca
 
 
post 31/07/2006, 16:00 Quote Post

Novum Forum- środa śląska, miasto w którym się urodziłam położona jest na linii Wrocław-Legnica, a dokładnie mówiąc w połowie drogi między siedzibami księcia śląskiego Henryka Brodatego. Znana ze źródeł historycznych jako Neumarkt zapisała się na kartach historii jako ważny ośrodek handlowy, znaczące miasto epoki Sredniowiecza.

Przez Novum Forum przebiegał szlak bursztynowy, a o jej świetności świadczą nie tylko dokumenty źródłowe, ale także zachowane po dzień dzisiejszy zabytki, mury obronne.W historii tego miasta jest wiele interesujacych aspektów, stąd też była i jest cennym przedmiotem badawczym dla wielu historyków, archeologów.

Jej ziemia kryje wiele tajemnic, a chęć ich poznania sprawiła, iż zaczęłam studiować dokumenty, teksty źródłowe poświęcone jej historii. Z fascynacją zaczęłam poznawać historię miejsc, w których bawiłam sie jako mała dziewczynka( dla przykladu mury obronne)

tajemnica środy śląśkiej to skarb tysiąclecia- wspaniałe znalezisko, a badania nad nim stały się moja fascynacją. Na jego temat napisałam pracę magisterską.( wywiady, siedzenie w archiwach państwowych, zbieranie i wertowanie stosu dokumentów, źródeł historycznych ,łamanie zmowy milczenia, pokonywanie barier- to cenne doświadczenie)- ale po kolei.



Sroda Sląska została założona na prawie flamandzkim, przed 1223r była ośrodkiem targowym, na którego prawie- Henryk Brodaty lokował inne miejscowości, aby uniknąć ingerencji Wrocławia i Magdeburga w sprawie lokacji. W 1235 roku w związku z tym, iż Henryk miał ostry konflikt z Magdeburgiem, a dotychczasowe prawo flamandzkie okazało się nie wystarczające
dla potrzeb nowo powstającej aglomeracji średzkiej- książe zwrócił się do saksońskiej Halle o pouczenie.

Eksperyment Henryka Brodatego doprowadziło do powstania tzw drugiego prawa średzkiego- ale o tym napisze osobny post.

Pierwszą wzmiankę, odnoszącą się do miejskich murów obronnych datuje się na 1324 rok,przekaz ten wymienia bramę Wrocławską.

Najstarsze partie murów znajdują się od strony północnej, cechuje je wendyjski układ cegieł, inne posiadają układ gotycki - co świadczy o tym, iż mury zaczęto wznosić w ostatniej ćwierci XIII wieku.

Wysokość ich wynosiła 5,5 m, a grubość 1,2m. Jak na owe czasy przystało miały charakter obronny, stąd też poprowadzone były wzdłuż granicy miasta, połączone zostały z murami zamkowymi, przy czy te otatnie były wyższe i grubsze (ich wysokość wynosiła 9 m, a grubość około 220cm). Na uwagę zasługują również bramy prowadzące do miasta, którym około 1341 roku dobudowano wieże. Neumarkt posiadał 5 bram miejskich;Wrocławską- od wschodu,
Legnicką - od zachodu,
świdnicką - od południa(zwana wieżą
św.Tomasza )
Rzeźnicką - od północy
Piąta powstała w wyniku przebudowy furty, a zwano ją Piekarska, bądź Nowa, w 1536 roku dobudowano do niej wieżę. Mury posiadały 8 wież, z tego 5 wzniesinych było przy bramach, jedną furte, 46 bastei.

Wieża stojaca od stony północnej znajdowała się pod opieką stolarzy, kuśnierze troszczyli się o wieżę narożną, która wzniesiona została obok klasztoru franciszkanów, natomiast cech sukienników zajmował się wieżą południowo- zachodnią.

System fortyfikacji uwzględniał utrudnienia dostepu do miasta, stąd też po zewnetrznej stronie mury zabezpieczone były fosami.


 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej