Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Wojna Domowa: starcia obu stron na morzu, Hiszpania
     
pawelciol
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 166
Nr użytkownika: 57.007

Pawel (I wystarczy tyle)
Stopień akademicki: Jeszcze brak
Zawód: Student Polibudy
 
 
post 23/06/2009, 20:49 Quote Post

Nie wiem czy jest to właściwe subforum na ten temat jeśli nie to przepraszamza to:

Chcialem się dowiedzieć więcej na temat działań na morzu podczas Hiszpańskiej wojny domowej a ponieważ trudno coś znaleźć na ten temat ("Krążowniki typu "Canarias" z moich źródeł) chciałem się zapytać o kilka spraw:
1.Większe starcia pomiedzy obu stronami konfliktu - te najważniejsze jak Przyladek Palos znam - mi chodzi o mniej znane starcia.
2.Wojna minowa - czy coś takiego obie strony przeprowadzały
3.Działalność Okrętow podwodnych obu stron.
3.Prowokacje obu stron w stosunku do Niemiec , Anglii , Francji czy ZSRR i na odwrót.
4.Atak okrętu podwodnego na niemiecki krążownik "Leipzig" - szczegóły , kto atakował?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Piro
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.723
Nr użytkownika: 8.580

Stopień akademicki: mgr
Zawód: Dokladajacy do Kotla
 
 
post 24/06/2009, 8:49 Quote Post

Konflikty i zbrojenia morskie 1918-1939

* Autor: Dyskant Józef Wiesław

Tu było sporo. Mnie zawsze interesowała blokada Cieśniny G i marsz północny
Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Agrawen
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 636
Nr użytkownika: 31.137

Micha³ Pluta
Stopień akademicki: magister historii
Zawód: belfer
 
 
post 24/06/2009, 9:28 Quote Post

Oczywiście wojna morska w czasie wojny w Hiszpanii jest słabo znana. Chyba najczęściej opisywanym incydentem były wydarzenia z 29 maja 1937 r.. Tego dnia samoloty republikańskie startujące z Walencji, zbombardowały włoski pancernik "Barletta" (poniosło śmierć 6 członków załogi to prawdopodobnie w porcie Palma na Majorce)i w porcie Ibiza na wyspie o tej samej nazwie, niemiecki pancernik kieszonkowy "Deutschland" (wg Beevora zginęło 12 marynarzy a ok 70 było rannych - wg Jerzego Pertka straty wyniosły 23 ludzi zabitych a 83 rannych - z tego 8 najciężej rannych później zmarło). W odwecie, na rozkaz Hitlera, jednostki niemieckie - w tym bliźniak "Deutschlanda" - "Admiral Scheer" - ostrzelały niebronione miasto Almeria zabijając (wg danych miejscowych władz hiszpańskich) 20 osób, raniąc 50 i niszcząc 40 budynków.
Pertek pisze, (a to w czasach PRLu było:)), ze atak na "Deutschlanda" był pomyłką gdyż jedno kominową sylwetką przypominał on ciężkie krążowniki sił frankistowskich - "Baleares" i "Canarias". Niestety nie jestem w stanie zweryfikować tych danych.
Dane zaczerpnąłem z dopiero co wydanej książki Antony Beevor, "Walka o Hiszpanię 1936-1939, Kraków 2009 (wyd "Znak") s.396.
W książce jest wspominana wojna na morzu ale informacje są rozrzucone po całej książce i trzeba ją wertować a książka ma bagatela - 580 stron druku.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
pawelciol
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 166
Nr użytkownika: 57.007

Pawel (I wystarczy tyle)
Stopień akademicki: Jeszcze brak
Zawód: Student Polibudy
 
 
post 24/06/2009, 13:01 Quote Post

W czasach PRL-u wiadomo ,że Jerzy Pertek nie mógł pisać inaczej.
Aha mam pytanie pewne... Kolega mojej Mamy za czasów PRL-u duzo przesiadział za członkostwo w "Falandze" . Czy polacy zgłaszali się do służby u Franco ? Bo ja słyszałem tylko o pomocy "czerwonym"...Nie jestem za bardzo w tym temacie więc możliwe ,że palnęłem jakąś głupotę.
A tak w ogóle - dzieki za inforamcje wszystkim - tylko "Barletta" to raczej nie mógł być pancernik włoski :|
Co wiadomo o ataku na "Leipziga" bo wyczytałem to w monografii tego okrętu?
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
makron
 

Ill.ssimus Arbiter Elegantiae, Cassandrae fil.
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.824
Nr użytkownika: 7.636

Zawód: lekarz mrówek
 
 
post 24/06/2009, 13:24 Quote Post

QUOTE(pawelciol @ 24/06/2009, 14:01)
tylko "Barletta" to raczej nie mógł być pancernik włoski :|
*


Fakt. "Barletta" to był włoski krążownik, a nie pancernik.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
pawelciol
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 166
Nr użytkownika: 57.007

Pawel (I wystarczy tyle)
Stopień akademicki: Jeszcze brak
Zawód: Student Polibudy
 
 
post 24/06/2009, 16:06 Quote Post

A żeby być dokładnym to dodam ,że było to krążownik pomocniczy - w sumie nic specjalnego...
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
kundel1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.735
Nr użytkownika: 47.745

Jacek Widor
Zawód: plastyk
 
 
post 24/06/2009, 19:34 Quote Post

QUOTE(pawelciol @ 24/06/2009, 13:01)
W czasach PRL-u wiadomo ,że Jerzy Pertek nie mógł pisać inaczej.
Aha mam pytanie pewne... Kolega mojej Mamy  za czasów PRL-u duzo przesiadział za członkostwo w "Falandze" . Czy polacy zgłaszali się do służby u Franco ? Bo ja słyszałem tylko o pomocy "czerwonym"...Nie jestem za bardzo w tym temacie więc możliwe ,że palnęłem jakąś głupotę.

*



W latach 1930-1959 w Legii (Tercios) służył Antoni Pardo ur. W 1907 r. we wsi Bączki k. Turośli (Podlasie). W roku 1938 brygadier, w 1948 porucznik, Zmarł 17. VI 1962 w Ceucie jako obywatel hiszpański. Krótka biografia i dokładny przebieg służby w: Wacław Pardo "Polski legionista generała Franco" 2001 W tej książce także pojawia się informacja, że w Legii służyło ok. dwudziestu Polaków. z nazwiska wymieniony jeszcze jeden- Gustaw Lehman.
M. J. Chodakiewicz w "Zagrabionej pamięci" wspomina jeszcze lotnika Tadeusza Stryowskiego i Tadeusza Ungara.
Ten ostatni był niewątpliwie oryginalną postacią. Student prawa ze Lwowa, członek Młodzieży Wszechpolskiej SN, uciekł przed policją do Czechosłowacji. Postanowił zaciągnąć się do hiszpańskich oddziałów powstańczych, ale ponieważ nie miał środków na podróż, zaciągnął się w Pradze do grupy komunistycznej i z nią wyjechał do Hiszpanii. Tam zdezerterował na stronę nacjonalistów.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Freedomkostka
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 219
Nr użytkownika: 56.087

Zawód: BANITA
 
 
post 24/06/2009, 20:18 Quote Post

QUOTE(pawelciol @ 24/06/2009, 13:01)
W czasach PRL-u wiadomo ,że Jerzy Pertek nie mógł pisać inaczej.
Aha mam pytanie pewne... Kolega mojej Mamy  za czasów PRL-u duzo przesiadział za członkostwo w "Falandze" . Czy polacy zgłaszali się do służby u Franco ? Bo ja słyszałem tylko o pomocy "czerwonym"...Nie jestem za bardzo w tym temacie więc możliwe ,że palnęłem jakąś głupotę.
A tak w ogóle - dzieki za inforamcje wszystkim - tylko "Barletta" to raczej nie mógł być pancernik włoski :|
Co wiadomo o ataku  na "Leipziga" bo wyczytałem to w monografii tego okrętu?
*


Falanga to była faszyzująca organizacja. Np. taki właśnie ONR wysłał pomoc dla Franco.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
robin2000
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 13
Nr użytkownika: 56.561

Jan Kowalski
Stopień akademicki: magister
Zawód: urzêdnik
 
 
post 27/06/2009, 19:32 Quote Post

Po stronie Franco walczyli: biali Rosjanie, kilku Rumunów z Żelaznej Gwardii, francuski oddział Joanny D'Arc, kilkuset Irlandczyków (choć tu o walce trudno powiedzieć) i pojedynczy ochotnicy z innych krajów. Z Polski do Franco pojechał m.in. gen. Bułak-Bałachowicz.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Glasisch
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 920
Nr użytkownika: 54.293

Michal Jarczyk
Zawód: germanista
 
 
post 26/03/2013, 17:49 Quote Post

A tutaj coś ciekawego dla nawalistów. Radzieckie kutry torpedowe typu G5 w wojnie domowej w Hiszpanii. Jedn Nieznany epizod, wiele przekłamań, a prawda wyglądała tak:

Okręty Wojenne Numer 101 (3/2010) - Nikołaj W. Mitiuckow (Rosja) - Radzieckie kutry torpedowe typu G-5 w Hiszpanii

Uwaga - zdjęcie na stronie 41, mimo, że bardzo przekonywujące w swoje prezencji, jest błędnie podpisane, bo nie zostało wykonane w Hiszpanii a w zajętej Lipawie. Na zdjęciu widać Niemców a nie Hiszpanów, a widoczny jest rzeczywiście przedstawiciel typu G5, Chodzi o radziecki №47 zdobyty po uszkodzeniu przez kutry niemieckie kutry torpedowe. Nazwa przejściowa to Anton. Jego dalsze losy są nie poznane, bo ani nie został przekazany Finom, a ci zdobyli 3 takie sztuki i nie został przetransportowany na Morze Czarne, gdzie niby służył jako Pinguin będąc w gestii kapitanatu portu Eupatoria. Wygląda na to, że nie opuścił w ogóle Bałtyku i po prostu został pocięty na złom.

user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

Ten post był edytowany przez Glasisch: 27/03/2013, 8:31
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Glasisch
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 920
Nr użytkownika: 54.293

Michal Jarczyk
Zawód: germanista
 
 
post 27/03/2013, 8:24 Quote Post

QUOTE
pawelciol,23/06/2009, 20:49
4.Atak okrętu podwodnego na niemiecki krążownik "Leipzig" - szczegóły,kto atakował?


Tego nie dało się nigdy w 100% stwierdzić. Zgodnie z teorią Dyskanta --> KONFLIKTY I ZBROJENIA MORSKIE 1918 - 1939 z 1983 r. (str. 338) to ten niezidentyfikowany okręt podwodny zaatakował Leipziga 15.06.1937 r. odpalając między 09.25 a 09.58 w okolicy Oranu 3 niecelne torpedy.

Zgodnie z tym postem z niemieckiego Marineforum: http://forum-marinearchiv.de/smf/index.php...ic,17774.0.html

19.08 także Włosi zgłaszali ataki okrętu podwodnego na swoje własne statki Pancladora i pomocniczego Lazara. Przypuszczają, że pomyłkowo atakowały własne okręty podwodne.

Ten post był edytowany przez Glasisch: 27/03/2013, 8:25
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Glasisch
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 920
Nr użytkownika: 54.293

Michal Jarczyk
Zawód: germanista
 
 
post 27/03/2013, 19:00 Quote Post

W załączeniu Anton na haku eks - №47

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Mokras
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 13
Nr użytkownika: 79.836

Andrzej Wawrzyniak
Zawód: byly uczen
 
 
post 27/03/2013, 21:13 Quote Post

Witam
http://facta-nautica.graptolite.net/submarines/C2.html tutaj info o okrętach podwodnych a raczej o jednym z nich C2
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Glasisch
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 920
Nr użytkownika: 54.293

Michal Jarczyk
Zawód: germanista
 
 
post 28/03/2013, 10:44 Quote Post

Było jeszcze coś w wydaniu Kriegsmarine, jak operacja Ursula.

To z wikipedii - Polska

Główny bohater to U 34 – niemiecki okręt podwodny (U-Boot) typu VII A z okresu II wojny światowej. Okręt wszedł do służby w 1936 roku. W czasie hiszpańskiej wojny domowej brał udział w tajnej operacji "Ursula", podczas której 12 grudnia 1936 roku w pobliżu Malagi zatopił hiszpański okręt podwodny C-3.

A tutaj dużo szczegółów po hiszpańsku, ale tego już nie przetłumaczę.
http://es.wikipedia.org/wiki/Operaci%C3%B3n_%C3%9Arsula

A tutaj po angielsku, wiec też nie tłumaczę, bo to rzekomo "drugi" język Polaków po 1989 r.

http://www.uboat.net/articles/59.html

Ten post był edytowany przez Glasisch: 28/03/2013, 10:44
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej