Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Rzym i barbarzyńcy. Wojny, relacje, starcie..., Daniel Gazda

wysoki

X ranga
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier

post 18/07/2016, 10:09 Quote Post

Witam!

Zapraszam Szanownych Forumowiczów do dyskusji o książce Daniela Gazdy pt. Rzym i barbarzyńcy. Wojny, relacje, starcie cywilizacji.

Ilość stron:  384
Format:  170x240 mm
Oprawa:  twarda

"W następnym roku obległ osadę Erisone. Jednak wódz rzymski pewny zwycięstwa zaniedbał podstawowych zasad sztuki zdobywania twierdz. Nie zacisnął szczelnie pierścienia oblężenia co wkrótce się na nim zemściło. Wiriatus natychmiast przybył swoim ziomkom z pomocą i przedostał się na czele licznego oddziału, niezauważony, przez luki w rzymskich pozycjach do Erisone. Cześć swoich sił zostawił w dolinie prowadzącej do twierdzy, zamykając ją dodatkowo wałami i zasiekami. Te instalacje polowe miały utrudnić siłom oblężniczym, w razie ich porażki, ewentualne wydostanie się w zbawcze dolne partie doliny..."

https://ksiegarnia.bellona.pl/?c=ksiazka&bid=8713

Jakby ktoś miał okazję porównać, na ile ta praca różni się od poprzedniej: http://ksiegarnia.bellona.pl/?c=ksiazka&bid=8541

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

wysoki

X ranga

Rafal Mazur

post 16/09/2016, 13:10 Quote Post

Krótka recenzja: http://dlalejdis.pl/artykuly/rzym_i_barbarzyncy_recenzja .

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

emigrant

Antykomunista
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista

post 16/09/2016, 13:25 Quote Post

Żeby się upenić- Autor to ten Daniel Gazda, gwiazda HBeków?

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

sewerek.k

III ranga
Nr użytkownika: 96.269

Seweryn Kleparski

post 16/09/2016, 13:41 Quote Post

Tak Daniel Gazda. Tylko czy jest to II wydanie poprzedniej książki z nową okładką czy jednak coś nowego?

User is offline  PMMini Profile Post #4

Karol XII

V ranga
Nr użytkownika: 49.163

post 16/09/2016, 15:30 Quote Post

Zdarzyło mu się już napisać dobrą książkę, więc jest jakaś nadzieja, że to nie będzie gniot.

User is offline  PMMini Profile Post #5

Harpalos

IV ranga
Nr użytkownika: 83.002

Michal
Zawód: historyk

post 16/09/2016, 15:57 Quote Post

QUOTE(Karol XII @ 16/09/2016, 16:30)
Zdarzyło mu się już napisać dobrą książkę, więc jest jakaś nadzieja, że to nie będzie gniot.
*

Zniechęcony habekami tego autora nie czytałem jego późniejszych prac i słabo się orientuję. Którą książkę Gazdy uważasz za dobrą?

User is offline  PMMini Profile Post #6

Karol XII

V ranga

post 16/09/2016, 17:16 Quote Post

"Podbój Egiptu przez Kusz i Asyrię"- z tego co pamiętam, kolega Wysoki napisał nawet fajną recenzję. Nie mogę jej jednak odnaleźć na forum.

User is offline  PMMini Profile Post #7

Shaun

IV ranga
Nr użytkownika: 95.088

post 16/09/2016, 20:35 Quote Post

QUOTE(Karol XII @ 16/09/2016, 18:16)
"Podbój Egiptu przez Kusz i Asyrię"- z tego co pamiętam, kolega Wysoki napisał nawet fajną recenzję. Nie mogę jej jednak odnaleźć na forum.
*

http://www.historycy.org/index.php?showtop...9&#entry1149349

Asyria czeka na półce, ale po przekartkowaniu też mam dobre przeczucia.

User is offline  PMMini Profile Post #8

Karol XII

V ranga

post 16/09/2016, 22:19 Quote Post

Dzięki Shaun, właśnie tę recenzję miałem na myśli.

User is offline  PMMini Profile Post #9

Harpalos

IV ranga

Michal

post 19/09/2016, 16:19 Quote Post

Dziękuję Panowie. Kiedyś się przymierzałem do tej książki, ale początkowo tematyka wydała mi się trochę zbyt egzotyczna, a później zaszło czasem i o niej zapomniałem, ale skoro piszecie, że jest dobra merytorycznie, to wezmę ją na warsztat, jak będę miał nieco czasu.

Ta recenzja zamieszczona wcześniej mówi niewiele więcej niż opis książki na stronie rolleyes.gif
Swoją drogą - to ciekawe, że pan Gazda znalazł czytelników również na dlalejdis.pl

User is offline  PMMini Profile Post #10

Harpalos

IV ranga

Michal

post 28/09/2016, 22:09 Quote Post

QUOTE(sewerek.k @ 16/09/2016, 14:41)
Tak Daniel Gazda. Tylko czy jest to II wydanie poprzedniej książki z nową okładką czy jednak coś nowego?
*

Przepraszam że tak post pod postem, ale ruch w temacie mały. Odpowiadając na pytanie sewerka - autor we wstępie pisze: "Oddana do rąk czytelników książka jest zmienioną wersją mojej wcześniejszej pracy Armie świata antycznego. Cesarstwo Rzymskie i barbarzyńcy".

Ten post był edytowany przez Harpalos: 28/09/2016, 22:15

User is offline  PMMini Profile Post #11

wysoki

X ranga

Rafal Mazur

post 10/10/2016, 17:06 Quote Post

Z kolejnej recenzji też raczej słabo znającej temat wynika, że praca wręcz oczarowująca wink.gif: https://sztukater.pl/ksiazki/item/18374-rzy...elacje-starcie-

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

Harpalos

IV ranga

Michal

post 11/10/2016, 0:15 Quote Post

Ten flirciarski styl pisania Pani M bardzo przypadł mi do gustu. Szkoda, że recenzentka tak bardzo nie wie o czym pisze, ale i tak będę miło wspominał wieczór spędzony na lekturze recenzji tajemniczej M smile.gif
Bellona wrzuciła ten tekst nawet na swój fanpage. Nie znam się zbytnio na social media i ogólnie marketingu, ale gdybym był "zielony" i przeczytał taką anonimową laurkę to by zapaliła mi się lampka ostrzegawcza.

User is offline  PMMini Profile Post #13

wysoki

X ranga

Rafal Mazur

post 11/10/2016, 9:34 Quote Post

Podobnież jednak to właśnie blogerzy są najskuteczniejsi w zachęcaniu do lektury wink.gif.

Jak się ktoś nie zna to tekst: "Takiej dawki wiedzy na temat podbojów i klęsk militarnych starożytnego Rzymu nie znajdziecie chyba nigdzie. Nie jestem w stanie porównać tej publikacji do żadnej innej" spokojnie może odebrać pozytywnie, że faktycznie książka jest wyjątkowa a nie, że recenzentka po prostu nic w temacie wcześniej nie czytała i w oóle się na nim nie zna.

Zresztą jest jednak zabezpieczenia na końcu, bo M widzi chyba, iż nie jest to jakaś wybitna praca: "Dla kogo to będzie idealna lektura? Myślę, że przede wszystkim dla uczniów szkół średnich. Oni na pewno uzupełnią dzięki niej swoją wiedzę o militarnych wyczynach starożytnych Rzymian. Czy historycy będą usatysfakcjonowani po lekturze? Podejrzewam, że tak".
Z drugiej strony prace wprowadzające dla laików są jak najbardziej potrzebne, więc... aby nie było błędów to pracę faktycznie można polecić.
Jeśli jest generalnie powtórzeniem tej poprzedniej to nie słyszałem, aby ktoś miał do niej jakieś zastrzeżenia, więc dla wchodzących w temat powinna być dobrym pomysłem, z racji zebrania tematyki w jednym, wygodnym miejscu.

Ja prywatnie poza stylem, trafnie przez Ciebie określonym wink.gif, zazdroszczę szybkości czytania. Prawie 400 stron i "Spędziłam z nią bardzo miłe popołudnie" - niestety już tak szybko nie czytam...

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

emigrant

Antykomunista
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista

post 11/10/2016, 11:04 Quote Post

QUOTE(Harpalos @ 11/10/2016, 0:15)
Nie znam się zbytnio na social media i ogólnie marketingu, ale gdybym był "zielony" i przeczytał taką anonimową laurkę to by zapaliła mi się lampka ostrzegawcza.
*

Nawet parę lampek. Po pierwsze- autor miał już swoje wtopy, po drugie- temat jest olbrzymi i choć ilość stron jest nie najmniejsza (384) to osobiście wątpię czy można go zawrzeć w tej objętości na interesującym mnie poziomie. Jeśli to jest bardzo dobrze uporządkowane ( a autor ma na swoim koncie pracę, którą rozłożył kompletnie, jeśli chodzi o przejrzystość i uporządkowanie narracji) i napisane "z głową" (czyli naprawdę najważniejsze sprawy dotyczące poszczególnych wojen- przyczyny, przebieg, skutki) to rzeczywiście racja, że może to być pozycja dla uczniów szkół średnich, którzy chcą poszerzyć wiedzę poza podręcznik.
Reasumując- trzeba będzie sprawdzić co to za dzieło, ale podchodzę jak do jeża, nie porzucając nadziei, że zostanę mile zaskoczony. Czego sobie i innym czytelnikom życzę. rolleyes.gif

Ten post był edytowany przez emigrant: 11/10/2016, 11:07

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej