Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Z Dziejów Stosunków RON ze Szwecją XVII w., red. Mirosław Nagielski
 
Oceń książkę:
1. (strata czasu) [ 0 ]  [0.00%]
2. (taka sobie) [ 1 ]  [14.29%]
3. (średnia) [ 2 ]  [28.57%]
4. (dobra) [ 0 ]  [0.00%]
5. (bardzo dobra) [ 3 ]  [42.86%]
6. (wyśmienita) [ 1 ]  [14.29%]
Suma głosów: 7
Goście nie mogą głosować 
     
makron
 

Ill.ssimus Arbiter Elegantiae, Cassandrae fil.
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.824
Nr użytkownika: 7.636

Zawód: lekarz mrówek
 
 
post 6/07/2009, 21:43 Quote Post

QUOTE
Mirosław Nagielski (red.)
Z dziejów stosunków Rzeczypospolitej Obojga Narodów ze Szwecją w XVII wieku


ISBN:  83-7181-444-5
Wydawnictwo: DiG
Rok wydania: 2007

Załączony obrazek




"Zainteresowanie dziejami stosunków polsko–szwedzkich w ostatnich czasach wzrosło, a to za sprawą szeregu konferencji i wystaw związanych z obchodami 400–lecia bitwy pod Kircholmem (1605) oraz 350–lecia rozpoczęcia działań drugiej wojny północnej. W 2006 r. natomiast przypadały rocznice istotnych kampanii i bitew pomiędzy siłami szwedzkimi a polsko–litewskimi, jak choćby: bitwy pod Gniewem (1626), Warką (1656), Warszawą (1656) oraz Kaliszem (1706) z czasów wielkiej wojny północnej.
Niniejszy tom studiów prezentuje dzieje stosunków polsko–szwedzkich w XVII w. Większość zamieszczonych w publikacji rozpraw odnosi się bezpośrednio do okresu potopu, tj. zmagań Rzeczypospolitej z weteranami wojny trzydziestoletniej Karola X Gustawa. Autorzy dogłębnie przedstawili stosunki dyplomatyczne i działania militarne na obszarze Rzeczypospolitej zarówno w kontekście wojny ze Szwecją, jak i z Moskwą i Kozakami, podjęli problematykę działań nieregularnych przeciwko Szwedom, tj. wojny szarpanej, a także zaprezentowali staropolską sztukę wojenną w dobie potopu w konfrontacji z oddziałami dowodzonymi przez Karola X Gustawa i jego podkomendnych, tworzącymi jedną z najlepszych armii zachodnioeuropejskich."
(ze strony wydawcy)
Spis treści: http://www.dig.com.pl/strony/FASCI-Pol_Szw...resci_ST393.pdf
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
barrsa
 

Comte de Barcelona
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 591
Nr użytkownika: 34.051

 
 
post 6/07/2009, 23:44 Quote Post

Ciekawa pozycja i ciekawi autorzy poszczególnych prac...
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
indigo
 

Ad maiorem Historycy.org gloriam!
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 4.524
Nr użytkownika: 488

Stopień akademicki: magister
 
 
post 7/07/2009, 19:30 Quote Post

QUOTE
Ciekawa pozycja i ciekawi autorzy poszczególnych prac...


Najciekawsza chyba praca jest autorstwa Nagielskiego, który wręcz miażdży książkę Kerstena "Hieronim Radziejowski" w aspekcie Ujścia i wydarzeń z nim związanych.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Miuti
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 557
Nr użytkownika: 54.362

Mulier. Ale hic!
Stopień akademicki: mgr
Zawód: historyk
 
 
post 26/06/2010, 3:03 Quote Post

Niestety - przy tempie pracy Kerstena - a było ono niesamowite - o błędy nie trudno.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
karol_8
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 47
Nr użytkownika: 57.528

karol
 
 
post 3/07/2010, 1:48 Quote Post

Jak to prace zbiorowe. Są tam dobre artykuły i gorsze. Osobiście odradzałbym lekturę tekstu Mariusza Stangreciuka, autor nie wyszedł poza to co (już dość dawno temu)ustalił Kubala. Kontrowersyjny wydaje mi się także artykuł prof. Majewskiego o przejściu wojska i szlachty na stronę Karola X Gustawa w 1655 r. Odnoszę wrażenie (ba! ja to wiem), że autor pojmuje zagadnienie związane z lojalnością i zdradą w XX wiecznych kategoriach. Świetny jest tekst Kossarzeckiego. Ciekawe są uwagi Bobiatyńskiego na temat polityki bałtyckiej Jana III (ale tu już polecam szczególnie pracę o Michale Kazimierzu Pacu!). Ogólnie interesująca pozycja! Każdy coś dla siebie znajdzie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Miuti
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 557
Nr użytkownika: 54.362

Mulier. Ale hic!
Stopień akademicki: mgr
Zawód: historyk
 
 
post 4/07/2010, 19:50 Quote Post

Nie będę się bawiła w recenzowanie artykułu Janusza W. Wojna szarpana Stefana Czarnieckiego w dobie Potopu szwedzkiego (1655-1660). Dla mnie praca jest po prostu bardzo słaba.

Artykuł nie wnosi nic nowego. W przypisach znajdujemy opracowania i żródła powszechnie znane - przy czym paru istotnych jakoś nie... (mam tu na myśli przede wszystkim bardzo przeze mnie ceniony zbiorek Wojna polsko - szwedzka 1655-1660, Warszawa 1973). Co gorsza, autor bezkrytycznie przytacza opinie, zawarte w pracach, powstałych w okresie panowania komuny, kreującej Stefana Czarnieckiego na trybuna ludu i obrońcę takowego, czyli w pracach, skażonych komunistyczną propagandą (A. Kersten, Chłopi polscy w walce z najazdem szwedzkim 1655-1656, Warszawa 1958, A. Przyboś, Stefan Czarniecki w latach "potopu" 1655-1660 w: Polska w okresie drugiej wojny północnej 1655-1660, t. 2, Warszawa 1957). Jakoś trudno mi uwierzyć, że Czarniecki przedstawił Janowi Kazimierzowi "plan wojny wyzwoleńczej, w której główny udział przewidział dla szerokich mas chłopskich [sic!}" - tu autor powołuje się na Przybosia.

Niektóre sformułowania budzą uśmiech - że zacytuję: "Przede wszystkim zdał sobie sprawę, że wartość bojowa wojska polskiego po walkach z powstańcami [sic!] Chmielnickiego mocno się obniżyła. Wszak najlepszy materiał żołnierski został w nich wyniszczony (Żółte Wody, Korsuń, Batoh i inne nawet bardziej pomyślne bitwy [dla kogo pomyślne - no? może autor identyfikuje się z tzw. stroną przeciwną?]" Dalej; "Podstawową jednostką stał się szwadron [sic!] (batalion) złożony z pikinierów i muszkieterów". Dalej: "28 sierpnia na czele sił polsko - tatarskich rozbił ponoć [sic!} pod Strzemeszną koło Rawy trzytysięczny [no no...] oddział szwedzki (...)". Itp, itd.

Tytuł sugeruje, że Czaraniecki "szarpał" w latach 1655-1660...
Kiedy więc szarpał? Z tym też jest problem. Z treści artykułu to jednoznacznie nie wynika...

A określenie wojny szarpanej jako - nowa taktyka walki - wydaje mi się nieporozumieniem.

Mogłabym pluć jadem dalej, ale nie będę.

Ale się rozpisałam!
Przepraszam.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej