Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
14 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Charakterystyka mordów UPA, Lista dr. Kormana prawda czy fałsz ?
     
lucyna beata
 

niespotykanie spokojny bieszczadzki troll
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.245
Nr użytkownika: 43.086

Lucyna Psciuk
Zawód: przewodnik
 
 
post 22/02/2012, 10:57 Quote Post

Jesteśmy w wątku o zbrodniach więc wspomnę, że mordy są opisane m.in. w "Raporcie z Ziem Wschodnich" Biura Wschodniego przy Departamencie Spraw Wewnętrznych na Kraj z 1944 r. Zbrodnie były tak powszechne i "narastające w przerażającym tempie, że nawet Niemcy, a przede wszystkim Węgrzy bronili ludności przez mordami". Niewiele osób wie, że w drugiej połowie 1944 r. w województwie stanisławowskim stacjonujący tu Węgrzy rozpoczęli masową akcję represyjną wobec UPA w powiatach: drohobyckim, dolińskim, stryjeckim, żydaczewski. Niemcy wspierali bazy polskiej samoobrony na ternie Galicji Wschodniej, w niektórych wsiach były posterunki niemieckie, nawet samoobrona w kolonii Meduże, Bodnarówce, Wołosowie otrzymały po 20 kbk. Pisze o tym powołując się na źródła Władysław Filar w artykule "Działania UPA przeciwko Polakom na Wołyniu i w Galicji Wschodniej w latach 1943-1944. Podobieństwa i różnice" opublikowanym w materiałach konferencyjnych IPN "Antypolska akcja OUN-UPA Fakty i interpretacje".

Edit
@ Justyna
W dyskusji o czym? O zbrodniach UPA czy o liście? O zbrodniach pisałam już w kilku wątkach, z tego co pamiętam na tym Forum cytowałam fragmenty dokumentów. Po co mam powtarzać się i bić pianę. O liście nie mam nic więcej do powiedzenia, dla mnie nie jest źródłem.

Ten post był edytowany przez Net_Skater: 22/02/2012, 18:25
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
Justyna Szwed
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 396
Nr użytkownika: 76.807

Stopień akademicki: Studentka
 
 
post 22/02/2012, 11:34 Quote Post

QUOTE
@ Justyna
W dyskusji o czym? O zbrodniach UPA czy o liście? O zbrodniach pisałam już w kilku wątkach, z tego co pamiętam na tym Forum cytowałam fragmenty dokumentów. Po co mam powtarzać się i bić pianę. O liście nie mam nic więcej do powiedzenia, dla mnie nie jest źródłem.

W dyskusji o mordach i torturach UPA. Lista, jak lista, źródłem nie jest na pewno, najwyżej spisem metod mordów, jakie ktoś znalazł w źródłach, ja naprawdę, chcę poznać prawdę, nie upieram się co do listy. Nasz rząd chciałby, abyśmy uznali UPA, za taką ukraińską wersję AK, blokuje się opinii publicznej dostęp do prawdy o tych strasznych zdarzeniach. Tutaj nie chodzi o bicie piany, tylko o to aby ludzie poznali prawdę. Tylko wtedy takie potworności się nie powtórzą, jeśli my dziś, wyjaśnimy tamte zdarzenia. Skąd ludzie mają czerpać wiedzę? Proszę Cię, jeśli coś wiesz to napisz, a jeśli nie masz czasu, to podaj choć linki do swych wypowiedzi na ten temat w innych działach. Jestem na tym ogromnym forum od niedawna i jeszcze nie do końca połapałam się w tym ogromie. Szukać, tutaj jakieś pojedynczej wypowiedzi, to jak szukać igły w stogu siana.
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
lucyna beata
 

niespotykanie spokojny bieszczadzki troll
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.245
Nr użytkownika: 43.086

Lucyna Psciuk
Zawód: przewodnik
 
 
post 22/02/2012, 12:41 Quote Post

Część tych metod była stosowana. Co do tego nie ma wątpliwości. Roztrzaskiwanie główek dzieci o ściany domów pojawia się wielokrotnie w relacjach, podobnie wymyślne tortury. Całe wsie były wyżynane. Płk Melnyk sowiecki partyzant pisze w meldunku-sprawozdaniu za okres 19 czerwiec-18 sierpień 1943r. "głównym hasłem nacjonalistów ukraińskich w obecnym czasie jest zebranie sił i walka w celu oczyszczania zajmowanego ternu z Polaków. Ludzi palą, rżną, rozstrzeliwują, ih dobytek konfiskują, budynki palą." Podobne informacje są w meldunkach UPA.
Nie wiem dlatego ten temat budzi we mnie obrzydzenie, nie chcę brać w nim udziału. Czuję się podle, jak jakaś cmentarna hiena.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
Travis
 

Pogromca rezunów
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.370
Nr użytkownika: 25.441

Stopień akademicki: magister
Zawód: Polski Patriota
 
 
post 22/02/2012, 12:47 Quote Post

QUOTE
Ci, którzy widzieli rzeź Polaków, uważają jednak, że ludziom trzeba wprost pokazywać, jakie piekło przeżyli ludzie na Wschodzie. Marian Łoziński z Głubczyc w czasie wojny był żołnierzem polskich oddziałów samoobrony, które walczyły z bandami UPA. Widział wiele zmasakrowanych trupów.

- Nigdy nie zapomnę pierwszego - mówi Łoziński. - W wiosce Paryszcze mieszkały dwie polskie rodziny. Reszta to byli sami Ukraińcy. Dostaliśmy meldunek, że Polacy zostali wymordowani przez sąsiadów, a w lesie, obok wsi, leży ciało kobiety z obciętymi piersiami. Na początku nie uwierzyłem.

Poszedł jednak we wskazane miejsce i znalazł ciało. Było okaleczone dokładnie tak, jak podano w meldunku. Później okaleczone trupy oglądał jeszcze wiele razy.
Majdan Górny, leżący na terenie dzisiejszej Lubelszczyzny, zamieszkiwali Ukraińcy, a przylegającą do niego kolonię - Polacy.

- Pewnej nocy dostaliśmy informację, że "coś będzie się działo". Sygnał okazał się prawdziwy. Ukraińcy przyszli z bronią, z budynków wypuścili tylko bydło, a ludzi zamknęli wewnątrz. Podpalili około 50 domów. Ci, którzy w nich zostali, spłonęli żywcem - wspomina Łoziński.

Po ataku na kolonię pan Marian wraz z innymi osobami, którym udało się uciec z pogromu, wrócił do spalonych domów.

- Z popiołów wygrzebywaliśmy tylko ludzkie korpusy. Później widziałem jeszcze ciała powieszonych na płotach Polaków, szczątki osób rozerwanych końmi i inne okropności.


QUOTE
- Kiedy Niemcy rozstrzelali pod teatrem w Stanisławowie kilkudziesięciu Ukraińców, którzy chcieli wzniecić powstanie, myśleli, że Polacy będą się z tego cieszyć. Nikt się nie cieszył - opowiada Marian Łoziński. - Taka była między nami a Ukraińcami różnica. Dlatego prawda o tym, co działo się w tamtych czasach, musi być pokazywana wprost.


http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/article?AI...PORTAZ/99821126

 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.907
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 22/02/2012, 13:41 Quote Post

QUOTE(lucyna beata @ 22/02/2012, 12:41)

Nie wiem dlatego ten temat budzi we mnie obrzydzenie, nie chcę brać w nim udziału. Czuję się podle, jak jakaś cmentarna hiena.
*


W każdym normalnym człowieku powinien budzić. Ale to nie znaczy, że trzeba go przemilczać.
Co do ewentualnej dewiacji, to sprawa jest prosta: jesli autor te metody sobie wymyslił, to jest dewiantem, jesli natomiast spisał te, które stosowano, to dewiantami sa wyłącznie ci, którzy się dopuścili tych czynów.
Tu nie ma nad czym debatować.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
teemem
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 778
Nr użytkownika: 56.334

teemem
Stopień akademicki: mgr inz.
Zawód: konkretny
 
 
post 22/02/2012, 13:41 Quote Post

QUOTE(Travis @ 22/02/2012, 13:47)

Z w.w. strony:
największe wrażenie zrobiło rodzinne zdjęcie wielodzietnej rodziny z jednej z wsi na Wołyniu.
Było zrobione w którąś słoneczną niedzielę, jeszcze przed wojną. Matka, ojciec i sześcioro dzieci uśmiechali się na fotografii. A pod spodem był podpis, że nikt z tej rodziny nie przeżył rzezi latem 1943 roku. To było o wiele bardziej wymowne niż ilustracja zmasakrowanych zwłok.



Ten post był edytowany przez Net_Skater: 22/02/2012, 18:30
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
Travis
 

Pogromca rezunów
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.370
Nr użytkownika: 25.441

Stopień akademicki: magister
Zawód: Polski Patriota
 
 
post 22/02/2012, 13:54 Quote Post

Udowodnione zostało również obdzieranie ze skóry (chyba nie było go na liście przedstawionej przez założycielkę tematu). Potwory z UPA dopuściły się tego arcysadystycznego procederu m.in. podczas sławnej masakry w małej miejscowości o dźwięcznnej nazwie Toustobaby w 1944 r. Pisali o tym:

Henryk Komański, Szczepan Siekierka - "Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na Polakach w województwie tarnopolskim 1939-1946", Wrocław, 2006.
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
lucyna beata
 

niespotykanie spokojny bieszczadzki troll
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.245
Nr użytkownika: 43.086

Lucyna Psciuk
Zawód: przewodnik
 
 
post 22/02/2012, 14:00 Quote Post

Rozmawiać, dyskutować o tym możemy ale przedstawiając fakty. Wszelkiego rodzaju niepoparte dowodami informacje powinniśmy traktować w bardzo nieufny sposób. Ogrom zbrodni był przeraźliwy, dla mnie nie do ogarnięcia, to było ludobójstwo. Podałeś fragmenty wspomnień, moim zdaniem podałeś źródło. Mam przed sobą artykuł pani Siemaszko i opisami niewyobrażalnego okrucieństwa. Są tu przedstawione m.in. meldunki J. Ciechockiego "Wołyniaka" z opisem akcji pacyfikacji wsi. Jego fragment "O godz. 2 min 30 po północy rozpoczęła się rzeź. Każdy dom polski okrążało nie mniej jak 30-50 chłopów z tępym narzędziem i dwóch z bronią palną. Kazali otworzyć drzwi, albo w razie odmowy rąbali drzwi. Rzucali do wnętrza domu ręczne granaty, rąbali ludność siekierami, kłuli widłami a kto uciekał strzelali doń z karabinów maszynowych. Niektórzy ranni męczyli się po 2-3 dni zanim skonali, inni ranni zdołali dotrzeć do granic powiatu sokalskiego. [...] Po morderstwie, zaraz po południu tego dnia nastąpił rabunek. Chłopi z sąsiednich wsi przychodzili i zabierali: konie, wozy, ubrania, pościel, krowy, świnie, kury - inwentarz żywy i martwy."
Jakie stosowano narzędzia mordu także wiadomo: siekiery, kosy postawione na sztorc, sierpy, widły, pałki, kije, motyki itd. Bardzo często ludzi palono żywcem, topiono w studni. Na ludzi, w tym dzieciaki urządzano obławy w których uczestniczyli ich sąsiedzi. Czasami aby utrudnić ucieczkę zrywano mosty i kładki np. w Felmiczach, Marii Woli, Porycku, Sądowej, Siedlcach. Mordowała nie tylko UPA ale tzw. czerń.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
Travis
 

Pogromca rezunów
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.370
Nr użytkownika: 25.441

Stopień akademicki: magister
Zawód: Polski Patriota
 
 
post 22/02/2012, 14:16 Quote Post

Cześć Ich Pamięci:

http://genocide.pl/php/1_dzial.php?ID3=217...=&s=1&li=&sort=


Zwróćcie uwagę na opis ostatniego ze zdjęć:

QUOTE
Fot. 11. Zdjęcie ze zbiorów dr Aleksandra Kormana z wyjaśnieniem: Pomordowani mieszkańcy wsi Połowce obok miasteczka Jagielnica, pow. Czortków. W nocy na 16 stycznia 1944 r. uprowadzeni przez terrorystów-banderowców, znalezione w lesie. Stwierdzono urzędowo, że ofiary były rozebrane, torturowane, twarze ofiar zmasakrowane przez obcięcie uszu, nosów rozcięcie szyi, wydłubanie oczu, duszenie za pomocą sznurów. Na zdjęciu ciała 26 zamordowanych Polaków, mieszkańców wsi Połowce


Ten post był edytowany przez Travis: 22/02/2012, 14:18
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
gtsw64
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.427
Nr użytkownika: 38.675

Zawód: st.sier¿.sztab
 
 
post 22/02/2012, 14:24 Quote Post

QUOTE(Travis @ 22/02/2012, 14:16)
Cześć Ich Pamięci:

http://genocide.pl/php/1_dzial.php?ID3=217...=&s=1&li=&sort=


Zwróćcie uwagę na opis ostatniego ze zdjęć:

QUOTE
Fot. 11. Zdjęcie ze zbiorów dr Aleksandra Kormana z wyjaśnieniem: Pomordowani mieszkańcy wsi Połowce obok miasteczka Jagielnica, pow. Czortków. W nocy na 16 stycznia 1944 r. uprowadzeni przez terrorystów-banderowców, znalezione w lesie. Stwierdzono urzędowo, że ofiary były rozebrane, torturowane, twarze ofiar zmasakrowane przez obcięcie uszu, nosów rozcięcie szyi, wydłubanie oczu, duszenie za pomocą sznurów. Na zdjęciu ciała 26 zamordowanych Polaków, mieszkańców wsi Połowce

*


To jest tragiczne a tamto (lista tortur) obrzydliwe.
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
Tromp
 

Młody wilk (morski)-gryzie!
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 19.214
Nr użytkownika: 55.658

Bart³omiej Kucharski
Stopień akademicki: Bêdzie po studiach
Zawód: Admiraal
 
 
post 22/02/2012, 14:29 Quote Post

Witam!
To ja, znany i lubiany przez Ukraińców miłośnik UPA, dorzucę swoje trzy grosze wink.gif
W mojej miejscowości, 300 km od granicy z "tym, co nasze", w powszechnej świadomości funkcjonują głównie te "ciekawsze" metody stosowane przez UPA:
-rżnięcie ludzi piłą
-rozbijanie głów dzieci o ściany
-nabijanie na pal/płot (płot-dzieci)
-zaszywanie żywego kota w łonie kobiety
-nabijanie na widły
-palenie żywcem
Jako źródła funkcjonowali dawni żołnierze KOP, w tym krewny mojego pradziadka, jak też (przede wszystkim) uchodźcy z naszej ziemi, zagarniętej przez ZSRR. Lista podana przez Justynę wygląda w miarę wiarygodnie, poza trącącym nadmierną perwersją, zahaczającą o rozmiłowanie w niej autora listy, podawaniem szczegółów w stylu właśnie "obcinanie lewego ucha", "obcinanie prawego ucha", jakby to miało większe znaczenie, niż "oberżnięcie uszu".


Ten post był edytowany przez Net_Skater: 22/02/2012, 18:35
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
Travis
 

Pogromca rezunów
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.370
Nr użytkownika: 25.441

Stopień akademicki: magister
Zawód: Polski Patriota
 
 
post 22/02/2012, 14:32 Quote Post

QUOTE
Ludwik Wrodarczyk urodził się w wielodzietnej rodzinie górniczej, w Radzionkowie na Górnym Śląsku. 10 czerwca 1933 otrzymał święcenia kapłańskie z rąk bpa Walentego Dymka w Obrze. Po święceniach kapłańskich pracował jako wikary, katecheta i ekonom w parafii Matki Boskiej w Kodniu nad Bugiem, od 1939 ekonom parafii w Markowicach.

17 sierpnia 1939 dekretem władz zakonnych został posłany jako administrator parafii w Okopach w województwie wołyńskim. Był aktywnym animatorem życia religijnego parafii: organizował pielgrzymki, wyprawy misyjne na wschód, wspomagał biednych i chorych bez względu na narodowość. Leczył ludzi wykorzystując swoją znajomość zielarstwa.

Gdy w sierpniu 1942 Niemcy wraz z ukraińską policją pomocniczą, rozpoczęli likwidację getta w Rokitnie o. Ludwik ukrywał i przechowywał wielu Żydów m.in. braci Samuela i Aleksandra Levinów.

W nocy z 6 na 7 grudnia 1943 banda UPA napadła na polskie wsie należące do parafii Okopy. Wsie zostały doszczętnie spalone, a większość ludności wymordowana. O. Wrodarczyk, choć świadomy zagrożenia, pozostał w kościele i modlił się przed ołtarzem, skąd został porwany przez ukraińskich napastników.

Bezdyskusyjne ustalenie okoliczności śmierci kapłana jest niemożliwe wobec faktu, że jego ciało nigdy nie zostało odnalezione, mimo wielu wysiłków. Istnieje kilka wersji wydarzeń.

Według ustaleń Leona Żura ukraińscy nacjonaliści porwali księdza i zawlekli do oddalonej o 7 km ukraińskiej wsi Karpiłówki. Tam przesłuchiwali go i okrutnie torturowali. Następnie jeden z oprawców rozrąbał mu klatkę piersiową siekierą i wyjął serce. Ta wersja śmierci zakonnika jest uznawana za najbardziej wiarygodną.

Istnieje również opis śmierci kapłana autorstwa o. Augustyna Miodka, według którego po wtargnięciu do kościoła upowcy w kościele zamordowali dwie kobiety - 18-letnią Weronikę Kosińską i 90-letnią Łucję Skurzyńską - które prosiły ich o darowanie księdzu życia. Następnie porwali o. Ludwika, którego po torturach – był nakłuwany igłami, chłostany, przypalany gorącym żelazem - został w końcu żywcem przepiłowany przez kobiety ukraińskie 6 grudnia 1943 we wsi Moczulanka.

Ksiądz biskup Wincenty Urban twierdzi natomiast, że ks. Wrodarczyk został zabity przez kobiety ukraińskie w lesie Ostrówek koło Karpiłówki. Obnażyły one księdza, na jego głowę włożyły koronę uplecioną z drutu kolczastego, i zbitego do omdlenia ukrzyżowały głową w dół na dębie.

Andrzej Leon Sowa podaje wersję podobną do wersji drugiej - dwanaście ubranych w czerwone spódnice ukraińskich dziewcząt położyło księdza na ziemi i przywiązało do leżącej kłody. Następnie rozpoczęły przecinanie ojca Wrodarczyka piłą. Przerżniętego do połowy, dającego jeszcze oznaki życia, postawiły na nogi, przywiązały do rosnącego drzewa, i z odległości kilkunastu metrów otworzyły ogień karabinowy.



* Maria Dębowska, Leon Popek - "Duchowieństwo diecezji łuckiej. Ofiary wojny i represji okupantów 1939-1945", Lublin 2010, s. 167
* Andrzej L. Sowa - "Stosunki polsko-ukraińskie 1939-1947", Kraków, 1998, s. 204.

Ten post był edytowany przez Travis: 22/02/2012, 14:34
 
User is offline  PMMini Profile Post #27

     
lucyna beata
 

niespotykanie spokojny bieszczadzki troll
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.245
Nr użytkownika: 43.086

Lucyna Psciuk
Zawód: przewodnik
 
 
post 22/02/2012, 14:47 Quote Post

Dobrze byłoby aby jeszcze owe wydarzenia jak torturowanie księży były w jakiś stopniu udokumentowane. Papier przyjmie wszystko. Czytam artykuł pani Siemaszko i prawdę powiedziawszy zaczynam podzielać pogląd iż ona posługuje się specyficznie źródłem np.cytuje fragment dokumentu nie informując kto go napisał, gdzie, jest tylko wzmianka o tym iż jest to dokument polskiego podziemia.


Ten post był edytowany przez Net_Skater: 22/02/2012, 18:38
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
Travis
 

Pogromca rezunów
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.370
Nr użytkownika: 25.441

Stopień akademicki: magister
Zawód: Polski Patriota
 
 
post 22/02/2012, 18:03 Quote Post

Podczas masakry Polaków i Ormian w Kutach nad Czeremoszem wiosną 1944 r. rezuny z UPA wymordowały 200 mieszkających tam Polaków i Ormian (ciekawostka - kuccy Ormianie jako jedyni w całej II Rzeczpospolitej, a może nawet i całej ówczesnej Europie Wschodniej posługiwali się nadal językiem ormiańskim swoich przodków!). Doszło wówczas do przypadku UKRZYŻOWANIA jednego z Polaków, szanowanego inżyniera nazwiskiem Zaremba!

więcej w:

* ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski - "Przemilczane ludobójstwo na Kresach", Kraków 2008.
* Romuald Niedzielko - "Kresowa księga sprawiedliwych 1939-1945. O Ukraińcach ratujących Polaków poddanych eksterminacji przez OUN i UPA.", Warszawa, 2007.
* Szczepan Siekierka, Henryk Komański, Eugeniusz Różański - "Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na Polakach w województwie stanisławowskim 1939 – 1946", Wrocław, 2007.
* Aleksandra Solarewicz - "Gwiazda wycięta na piersiach", [w:] "Niezależna Gazeta Polska", Nr 4 (38).

Ten post był edytowany przez Net_Skater: 22/02/2012, 18:35
 
User is offline  PMMini Profile Post #29

     
Arheim
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.981
Nr użytkownika: 70.627

Stopień akademicki: MS
 
 
post 22/02/2012, 18:51 Quote Post

A z jakiego to powodu znikaja posty ostatnio? A w tym wątku to już hurtowo edycja sie zablokowała czy może coś innego ?

Przeczytaj post # 12
Moderator N_S


Ten post był edytowany przez Net_Skater: 23/02/2012, 4:13
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

14 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej