Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Plan "Z" autorstwa Tadato, Jednostki zmotoryzowane i kawaleria
     
tadato
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.666
Nr użytkownika: 14.322

Tadeusz Malecki
Stopień akademicki: bêdzie dr
Zawód: dostawca wra¿eñ
 
 
post 2/02/2010, 7:25 Quote Post

Obiecałem rozpisać kawalerie i jednostki zmotoryzowane

Oto propozycja do rozmów w SZTABIE

JEDNOSTKI PANCERNO MOTOROWE

2 Grupa Pancerno-Motorowa GA „Północ” mp. Warszawa ( dawna 2 DK )
11 BPM mp. Warszawa – dawna 1 BK
skład:
1 Pułk Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego Warszawa
1 Pułk Strzelców Konnych (1 psk) Garwolin – k. Warszawy


15 BPM mp. Mińsk – dawna 12 BK
skład:
5 Pułk Ułanów Zasławskich (5 p.uł.) Ostrołęka
Pułk Ułanów Lubelskich im. gen. Kazimierza Sosnkowskiego (7 p.uł) Mińsk Mazowiecki


13 BPM mp. Płock – dawna 13 BK
skład:
4 Pułk Strzelców Konnych Ziemi Łęczyckiej (4 psk) Płock
11 Pułk Ułanów Legionowych im. E. Śmigłego-Rydza (11 p.uł.) Ciechanów


1 Grupa Pancerno-Motorowa GA „Południe” mp. Rzeszów ( nowa )

12 BPM mp. Hrubieszów - dawna 17 SBK
skład:
24 Pułk Ułanów im. Hetmana Stanisława Żółkiewskiego (24 p.uł.) Kraśnik
2 Pułk Strzelców Konnych Hrubieszów


14 BPM mp. Rzeszów - dawna 10 SBK
skład:
10 Pułk Strzelców Konnych (10 psk) Łańcut
20 Pułk Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego (20 p.uł.) Rzeszów



JEDNOSTKI KAWALERII

GO Narew
8 BK mp. Suwałki– dawna BK „Suwałki”
9 BK mp. Białystok – dawna BK „Białystok”

Grupa Kawalerii
3 BK mp. Wilno– dawna 3SBK
4 BK mp. Żułkiew – dawna 2 SBK
7 BK mp. Równe– dawna BK „Równe”
10 BK mp. Stanisławów – dawna 6 SBK

GO Noteć
5 BK mp. Bydgoszcz– dawna BK „Bydgoszcz”

Grupa Manewrowa
1 BK mp. Poznań– dawna BK „Poznań”
6 BK mp. Baranowicze – dawna BK „Baranowicze”

GA Południe
2 BK mp. Kraków – dawna 5 SBK




PK( podkreślone to pułki zmotoryzowane )
1 Pułk Strzelców Konnych (1 psk) Garwolin – k. Warszawy
1 Pułk Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego Warszawa
1 Pułk Ułanów Krechowieckich im. Pułkownika Bolesława Mościckiego Augustów
10 Pułk Strzelców Konnych (10 psk) Łańcut
11 Pułk Ułanów Legionowych im. Marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza (11 p.uł.) Ciechanów
12 Pułk Ułanów Podolskich (12 p.uł.) Białokrynica k. Krzemienca
13 Pułk Ułanów Wileńskich (13 p.uł.) Nowa Wilejka
14 Pułk Ułanów Jazłowieckich (14 p.uł.) Lwów
2 Pułk Strzelców Konnych Hrubieszów
2 Pułk Ułanów Grochowskich im. Generała Józefa Dwernickiego (2 p.uł.) Suwałki
2 Pułk Szwoleżerów Rokitniańskich Starogard Gdański
20 Pułk Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego (20 p.uł.) Rzeszów
21 Pułk Ułanów Nadwiślańskich (21 p.uł.) Równe
22 Pułk Ułanów Podkarpackich (22 p.ul.) Brody
23 Pułk Ułanów Grodzieńskich (23 p.uł.) Podstawy

24 Pułk Ułanów im. Hetmana Wielkiego Koronnego Stanisława Żółkiewskiego (24 p.uł.) Kraśnik
25 Pułk Ułanów Wielkopolskich (25 p.uł.) Próżan
26 Pułk Ułanów Wielkopolskich im. Hetmana Wielkiego Litewskiego Jana Karola Chodkiewicza (26 p.uł.) – Baranowicze – 25 i 26 Nowogródzka BK
Pułk gen Abrahama
27 Pułk Ułanów im. Króla Stefana Batorego (27 p.uł.) Nieśwież N BK
Z Podhorski
3 Pułk Strzelców Konnych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego [1] (3 psk)
Wołkowysk
3 Pułk Szwoleżerów Mazowieckich im. Pułkownika Jana Kozietulskiego (3 pszwol.) Suwałki
3 Pułk Ułanów Śląskich (3 puł.) Tarnowskie Góry
4 Pułk Strzelców Konnych Ziemi Łęczyckiej (4 psk) Płock
4 Pułk Ułanów Zaniemeńskich (4 puł.) Wilno
5 Pułk Strzelców Konnych (5 psk) Tarnów i Dębica
5 Pułk Ułanów Zasławskich (5 p.uł.) Ostrołęka
6 Pułk Strzelców Konnych im. Hetmana Wielkiego Koronnego Stanisława Żółkiewskiego (6 psk) Żółkiew
6 Pułk Ułanów Kaniowskich (6 p.uł.) Stanisławów
7 Pułk Strzelców Konnych Wielkopolskich (7 psk) Poznań Biedrusko
7 Pułk Ułanów Lubelskich im. gen. Kazimierza Sosnkowskiego (7 p.uł) Mińsk Mazowiecki
8 Pułk Strzelców Konnych (8 psk) Chełmno
8 Pułk Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego (8 p. uł.) Lwów
9 Pułk Strzelców Konnych im. gen. Kazimierza Pułaskiego (9 psk) Grajewo
9 Pułk Ułanów Małopolskich (9 p.uł.) Trembowla
15 Pułk Ułanów Poznańskich (15 p.uł.)
16 Pułk Ułanów Wielkopolskich im. gen. dyw. Gustawa Orlicz-Dreszera (16 p.uł.) Bydgoszcz
17 Pułk Ułanów Wielkopolskich im. Króla Bolesława Chrobrego Gniezno
18 Pułk Ułanów Pomorskich (18 p.uł. Toruń Grudziądz
19 Pułk Ułanów Wołyńskich im. Karola Różyckiego (19 p.uł.) Ostróg
10 Pułk Ułanów Litewskich (10 p.uł.) - Białystok


tadato
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Szamsziadad
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 334
Nr użytkownika: 14.942

Zawód: Historyk
 
 
post 2/02/2010, 14:04 Quote Post

Taka odpowiedź na bardzo szybko. na pierwszy rzut oka idea dobra - maksymalne wykorzystanie 2 DKaw i obu brygad dwupułkowych. Ale po wgłębieniu się mam wątpliwości.

1. Po co aż takie zmiany w numerach? Na rok 1937 mieliśmy brygady numerowane, lub kojarzone z poprzednimi numerami (z jednym jedynym wyjątkiem): 1 (W-wa), 2 (Brody), 3 (Wilno), 4 (Suwałki), 5 (Kraków), 6 (Stanisławów), 7 (Poznań), nową 8 (szeroko pojęte Pomorze), 9 (Baranowicze), 10 (Przemyśl), 12 (Ostrołęka), 13 (Płock), 17 (Hrubieszów), 18 (Białystok) i nigdy nie numerowaną BKaw "Równe". Nie warto się trzymać tych numerów (przynajmniej dla kawalerii)?
2. Uczciwie mówię -nie wierzę, by "górka legionowa" pozwoliła na motoryzację JEJ pułków kawaleryjskich: 1 pszwol, 7 puł i 11 puł! Eksbeliniacy roznieśliby chyba biednego Tadato na szablach, gdyby to usłyszeli. Pal licho 20 puł, który przecież w realu też się przeciw motoryzacji zbuntował. Pułki legionowe były ze względów politycznych nie do ruszenia. Trzeba by je czymś zastąpić (inną brygadą zamiast 1 BKaw, w wyżej wymienionym składzie). ja mam sugestię, ale nie przedstawię jej teraz na poczekaniu.
3. Z naszą kawalerią i jej rozmieszczeniem pokojowym jest pewien problem. Zawsze jedna brygada miała kłopot z nieprzystająca ilością pułków. U Tadato ten problem jest z brygadami z Bydgoszczy i Żółkwi. Pierwsza ma cztery pułki, druga tylko dwa... Mam pomysł by to rozwiązać, ale pisać będę mógł dopiero ok. 15-15.30.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
tadato
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.666
Nr użytkownika: 14.322

Tadeusz Malecki
Stopień akademicki: bêdzie dr
Zawód: dostawca wra¿eñ
 
 
post 2/02/2010, 14:38 Quote Post

QUOTE
Nie warto się trzymać tych numerów (przynajmniej dla kawalerii)?

Właściwie żaden problem - możemy smile.gif


QUOTE
Tadato ten problem jest z brygadami z Bydgoszczy i Żółkwi. Pierwsza ma cztery pułki, druga tylko dwa... Mam pomysł by to rozwiązać, ale pisać będę mógł dopiero ok. 15-15.30.

smile.gif

Wiem ale proszę zauwazyć - i tak minimalnie mieszam w organizacji!
Było i jest 15 brygad.
Zasada 2 pułkowe - motoryzujemy.
Tylko jeden pułk wymaga zmiany garnizonu !
2DK - staje się ELITARNĄ JEDNOSTKĄ - więc eksbeliniacy grzecznie składają szable, wyprzedają ostrogi i marsz do tankietek !
QUOTE
Uczciwie mówię -nie wierzę, by "górka legionowa" pozwoliła na motoryzację JEJ pułków kawaleryjskich: 1 pszwol, 7 puł i 11 puł!


dzięki motoryzacji mają szanse zaliczyć kolejną zwycięską wojnę, "zdobyć" Wrocław spalić prawy brzeg Odry, zniszczyć Opole i wziąść udział w Walnej Bitwie jako najwazniejsza jednostka - piękna historia i dodatke do legendy !
smile.gif
Bez motoryzacji mogą co najwyżej zabezpieczać prawę lub lewe skrzydło naszej pozycji pod Mławą i dostać w d... od 3 Armii

Wybór jest prosty

tadato
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Szamsziadad
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 334
Nr użytkownika: 14.942

Zawód: Historyk
 
 
post 2/02/2010, 15:27 Quote Post

OK - jest trochę spokojniej! smile.gif

Jak rozumiem z numeracja brygad dojdziemy do ładu i składu.

Co do kawalerii legionowej:

QUOTE
dzięki motoryzacji mają szanse zaliczyć kolejną zwycięską wojnę, "zdobyć" Wrocław spalić prawy brzeg Odry, zniszczyć Opole i wziąść udział w Walnej Bitwie jako najważniejsza jednostka - piękna historia i dodatke do legendy !
smile.gif
Bez motoryzacji mogą co najwyżej zabezpieczać prawę lub lewe skrzydło naszej pozycji pod Mławą i dostać w d... od 3 Armii

Wybór jest prosty


Będziesz w szoku, jeżeli stwierdzę, ze będą woleć osłonę Mławy, czy przełkniesz to mężnie? wink.gif

Niektórzy oficerowie-kawalerzyści mieli dziwna awersję do pojazdów motorowych. Kolegów z baonów pancernych nazywali pogardliwie "korpusem szoferów". A jak przychodziło co do czego to taki płk Królicki uciekł z Garwolina do Biedruska, bo wolał być dalej kawalerzystą... to grono było trudno reformowalne. Dlatego też w 1939 roku obu brygadami motorowymi dowodzili oficerowie piechoty.

Uzupełnienie, godz. 16.35

Jeśli chodzi o alternatywę do O. de B. kawalerii i brygad motorowych, to jeszcze jedna uwaga. W latach 1936-1937 trwały w naszym GISZ prace nad oddziałami motorowymi. Autorem był ppłk Sadowski (we wrześniu, o ile dobrze pamiętam - dowodził 19 pp). Chodziło wówczas o stworzenie oddziałów, które potrafiłyby zahamować wejście WJ pancernej wroga, aż pojawią się siły, które mogłyby z nią nawiązać walkę. Takich OM-ów miało być szt. 3 - po jednej dla armii osłonowej. KSUS zaproponował i zatwierdził 4 OM, które następnie, w wyniku pewnych przepychanek (głównie miedzy generałami Stachiewiczem i Kasprzyckim) urosły do miana Brygad (o, jak to dumnie brzmi - brygada!). Ppłk Sadowski stworzył pewien brulion, w którym rozpisywał ew. kierunki użycia swych OM-ów, po uchwaleniu ich przez KSUS była też mowa o miejscach, w których te OM-y/BMot mialy by stacjonować. Wyszedł o tym niedawno fajny artykuł, którego niestety nie mam. sad.gif Dostosujmy "nasze" BMot do ustaleń KSUS.

ppłk Sadowski wyróżnił pięć kierunków potencjalnego działania sił pancernych, które mogłyby zamykać jego OM-y:
A - na Kutno-Łódź-Koluszki (czyli tak, jak chcemy, by szli Niemcy w 1939 r.)
B - na Bydgoszcz i Grudziądz ("Korytarz")
C - na Lwów - Sokal (a więc na Podolu)
D - na Baranowicze-Słonim (Nowogródczyzna)
E - na Mołodeczno - Lida (płd Wileńszczyzna)

OM-y ppłk Sadowskiego mogły zamykać trzy z tych kierunków, i powinny mieć dogodny do nich dostęp (najważniejsze były C, E i A lub B, w zależności od zamierzeń niemieckich). My mamy 5 Brygad "Szybkich", jak więc to dostosować do planów Sadowskiego?

Moja propozycja jest następująca: 2 BMot jako szybko dostępny odwód w grupie czarnej mobilizacji, zmobilizowany i skoncentrowany jeszcze przed wybuchem wojny tam gdzie chcemy. Miejsce stacjonowania - w głębi kraju, ani na wschodzie, ani na zachodzie. 11 i 12 BMot (lub panc-Mot, lub jeszcze inaczej).
11 BMot ze sztabu i oddziałów dawniejszej 10 BKaw (a więc 20 puł i 10 psk) - tu więc pełna zgodność z planem Tadato. W dniu pierwszym wojny byłaby w Wielkopolsce.
12 BMot - na bazie dawnej 12 BKaw (sztab Ostrołęka, tamtejszy 5 puł i 9 psk z Grajewa - choć miejsce tego ostatniego pułku jest nieszczególnie korzystne). Ta brygada takze byłaby w Wielkopolsce na poczatku kampanii.

3 BMot - jako zgrupowania nastawione na konkretne kierunki działań: na zachodzie, północnym-wschodzie i południowym-wschodzie. "Zachodnia" tez by się znalazła w Wielkopolsce, i to bez przewozów, a obie "wschodnie" brygady dojechałyby do zgrupowania manewrowego GA "Południe" z planu Tadato.
13 BMot ("zachodnia")- ze sztabu 13 BKaw (Płock - choć ja bym rozważył przeniesienie go bardziej na zachód, może do Konina, 4 psk z Plocka oraz 8 psk z Chełmna). Brygada bez problemu znalazłaby się w momencie rozpoczęcia działań zbrojnych w Wielkopolsce)
14 BMot("płn-wsch") - ze sztabu BKaw "Białystok", oraz 10 puł i 3 psk. Zostałaby przewieziona do "Jury"
15 BMot ("płd-wsch") - ze sztabem z 17 BKaw oraz 24 puł i 1 psk. 2 psk trafiłby do BKaw "Brody". Brygada do "Jury"

Kawaleria w takim przypadku:

1 BKaw - W-wa, 1 pszwol, 7, 11 puł (zostaną przezwani w pewnych kręgach"niereformowalnikami")
2 BKaw - Brody, 22 puł, 2, 6 psk
3 BKaw - Wilno, 4, 13, 23 puł
4 BKaw - Suwałki, 3 pszwol, 1, 2 puł
5 BKaw - Kraków, 3, 8 puł, 5 psk
6 BKaw - Stanisławów, 6, 9, 14 puł
7 BKaw - Poznań, 15, 17 puł, 7 psk
8 BKaw - Bydgoszcz, 2 pszwol, 16, 18 puł
9 BKaw - Baranowicze, 25, 26, 27 puł
10 BKaw - Równe (dziedziczy numer po brygadzie z DOK X), 12, 19, 21 puł

Na bazie dowództwa 2 DKaw widziałbym raczej dowództwo GO Kaw ("Skierniewice"?), drugie ew. dowództwo GO Kaw wystawiałyby szkoły z Grudziądza, natomiast dla BMot przewidziałem rozwinięcie realnie istniejących pokojowo trzech "Grup Pancernych" (niewielki sztabik inspekcjonujący oddziały pancerne) do struktury niedużych polowych dowództw wojsk zmotoryzowanych i pancernych. Realni dowódcy tych trzech GPanc - płk Koczwara (kawalerzysta), płk dypl. Naspiński (piechociarz) i płk dypl. Rola-Arciszewski (artylerzysta) mieliby zbyt niski stopień by dowodzić tak powiększonymi sztabami - nadawaliby się jednak doskonale do dowodzenia brygadami! smile.gif

Dobrze by było też zawczasu (od 1937 roku) pomyśleć o rozwoju artylerii motorowej. Należałoby powołać dwa dodatkowe pamot, które mobilizowałyby dam-y dla BMot i ew. - jeżeli będziemy mieli pojazdy i dobrze to sobie ułożymy - po dodatkowym dam-ie ogólnoarmijnym. Jeden taki we wrześniu był z armatami 120 mm, my sobie możemy założyć co chcemy, ale nic cięższego od "De Bangów" (ponoć nie wchodziły w grę armaty 105 mm, nie wiem dlaczego). Byłoby 8-9 dam-ów - co chyba by sie nam przydało w kontekście wyprawy na Wrocław.

Takie pytanie - grupa "doradców d/s czołgów i tankietek" liczyła możliwy dostępny sprzęt i rozważała opcje na jego wykorzystanie. W O. de B. pojawiły się "samodzielne bataliony ppanc". Jak by to miało wyglądać? Być może bowiem, jeżeli zdecydowalibyśmy się o "odbudowie" na bazach DOK-ów dowództw Korpusów, to taki baonik mógłby stać się etatowym wyposażeniem dowódcy wojennego Korpusu/GO na bazie DOK. Starczyłoby sprzętu na 10 takich baonów? Wtedy BMot stałyby się odwodami zastrzeżonymi do użycia przez Naczelnego Wodza, a sambppanc byłby do dyspozycji dowódców polowych rangi Armii/GO. Wykonalne to, czy zabraknie mozliwości?
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
tadato
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.666
Nr użytkownika: 14.322

Tadeusz Malecki
Stopień akademicki: bêdzie dr
Zawód: dostawca wra¿eñ
 
 
post 2/02/2010, 16:09 Quote Post

[QUOTEBędziesz w szoku, jeżeli stwierdzę, ze będą woleć osłonę Mławy, czy przełkniesz to mężnie? [/QUOTE]
Przełknę
smile.gif
Możemy zamienić 1 BK na inną - to nie jest problem
Ale:
Co to za Naczelny Wóz który ustępuje byle wachmistrzą?
smile.gif
W realu tak było - ja nie dopuszczam sprzeciwu przy motoryzacji. To zwyczajne niewykonanie rozkazu - a za to kara jest jedna

tadato
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Szamsziadad
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 334
Nr użytkownika: 14.942

Zawód: Historyk
 
 
post 2/02/2010, 16:39 Quote Post

Dodałem ciąg dalszy do wcześniejszego postu - może niepotrzebnie akurat tak to zrobiłem...
pardon za zamieszanie!
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
tadato
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.666
Nr użytkownika: 14.322

Tadeusz Malecki
Stopień akademicki: bêdzie dr
Zawód: dostawca wra¿eñ
 
 
post 3/02/2010, 7:10 Quote Post

QUOTE
11 BMot ze sztabu i oddziałów dawniejszej 10 BKaw (a więc 20 puł i 10 psk) - tu więc pełna zgodność z planem Tadato. 
12 BMot - na bazie dawnej 12 BKaw (sztab Ostrołęka, tamtejszy 5 puł i 9 psk z Grajewa -
13 BMot ("zachodnia")- ze sztabu 13 BKaw (Płock - choć ja bym rozważył przeniesienie go bardziej na zachód, może do Konina, 4 psk z Plocka oraz 8 psk z Chełmna). Brygada bez problemu znalazłaby się w momencie rozpoczęcia działań zbrojnych w Wielkopolsce)
14 BMot("płn-wsch") - ze sztabu BKaw "Białystok", oraz 10 puł i 3 psk. Zostałaby przewieziona do "Jury"
15 BMot ("płd-wsch") - ze sztabem z 17 BKaw oraz 24 puł i 1 psk. 2 psk trafiłby do BKaw "Brody". Brygada do "Jury"

Kawaleria w takim przypadku:

1 BKaw - W-wa, 1 pszwol, 7, 11 puł (zostaną przezwani w pewnych kręgach"niereformowalnikami")
2 BKaw - Brody, 22 puł, 2, 6 psk
3 BKaw - Wilno, 4, 13, 23 puł
4 BKaw - Suwałki, 3 pszwol, 1, 2 puł
5 BKaw - Kraków, 3, 8 puł, 5 psk
6 BKaw - Stanisławów, 6, 9, 14 puł
7 BKaw - Poznań, 15, 17 puł, 7 psk
8 BKaw - Bydgoszcz, 2 pszwol, 16, 18 puł
9 BKaw - Baranowicze, 25, 26, 27 puł
10 BKaw - Równe (dziedziczy numer po brygadzie z DOK X), 12, 19, 21 puł


smile.gif
Doskonała robota !
Czy przyjmujesz stanowisko Szefa Sztabu?
QUOTE
Takie pytanie - grupa "doradców d/s czołgów i tankietek" liczyła możliwy dostępny sprzęt i rozważała opcje na jego wykorzystanie. W O. de B. pojawiły się "samodzielne bataliony ppanc". Jak by to miało wyglądać? Być może bowiem, jeżeli zdecydowalibyśmy się o "odbudowie" na bazach DOK-ów dowództw Korpusów, to taki baonik mógłby stać się etatowym wyposażeniem dowódcy wojennego Korpusu/GO na bazie DOK. Starczyłoby sprzętu na 10 takich baonów?


Zmotoryzowany Batalion Ppanc - to jednostka na bazie przewidzanych dla BK batalionów strzelców.
W planie ma być 10 takich batalionów z czego:
5 zmotoryzowanych batalionów ppanc dla BPM
5 samodzielnych zmotoryzowanych batalionów ppanc - jako odwody dla Grup Armii

Skład każdego batalionu:
- dowódctwo
- 3 kompanie ppac ( po 12 działek ppanc 37mm )
- 1 kompania ckm ( 12 ckm i 6 modżdzierzy 81mm )
- 1 kompania piechoty ( 3 plutony piechoty )
pluton rozp motocyklistów, pl plot ( 4 działka 20mm )
- logistyka

tadato
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Szamsziadad
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 334
Nr użytkownika: 14.942

Zawód: Historyk
 
 
post 3/02/2010, 14:55 Quote Post

Ach, od razu szefa sztabu... Zwykłego sztabowca! smile.gif

Mam nadzieję, że jednego z większej grupy. Jestem bardzo ciekawy jak ten pomysł na kampanię obroni się "w praniu". I chyba nie tylko ja jestem ciekaw.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
tadato
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.666
Nr użytkownika: 14.322

Tadeusz Malecki
Stopień akademicki: bêdzie dr
Zawód: dostawca wra¿eñ
 
 
post 4/02/2010, 7:30 Quote Post

Ja też jestem ciekawy
smile.gif
To ma być symulacja 3 etapowa:

Etap I
Czy dodatkowo racjonalnie wydane na Wojsko Polskie 2,5 mld zł w latach 1936-39 zmieniłoby znacząco możłiwości wojska.

Etap II
Plan T - gra sztabowa z założeniem że Niemcy atakują tak jak w realu.

Etap III
Plan T - gra sztabowa z założeniem że Niemcy atakują inaczej niż w realu.

zabawa na 3-6 miesięcy dla zainteresowanych

tadato
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
maniek39
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 267
Nr użytkownika: 60.084

Mariusz
Zawód: inzynier
 
 
post 4/02/2010, 18:00 Quote Post

Kol.Tadato
Wydaje mi się że etap I dobiega końca.
Zamieżasz wyliczyć koszt wszystkich składników uzbrojenia piechoty? Łącznie z hełmami i wyposażeniem osobistym?
Została chyba tylko marynarka wojenna. Można pokusić się o podliczenie ilości wzorów uzbrojenia strzeleckiego i OPL w planie T, bo grubszy sprzęt chyba już mamy.


Konkluzja jest oczywista, i niezależna od ostatecznego wyglądu planu Z (T).
Choćbyśmy mieli 300 P-24 (bez Wilka i Fokkera), 400 zwykłych 7-TP, masę ciężarówek i nie przyspieszyli żadnego z projektów to i tak musiałoby być lepiej smile.gif bo w większości dziedzin obronności problemem były pieniądze.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
gtsw64
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.427
Nr użytkownika: 38.675

Zawód: st.sier¿.sztab
 
 
post 4/02/2010, 19:38 Quote Post

QUOTE
Wydaje mi się że etap I dobiega końca.

No nie wiem ale Marszałek tadato jeszcze nie "mieszał" w artylerii i piechocie. Przecież i tam można było jeszcze wiele zrobić czy poprawić.
QUOTE
Została chyba tylko marynarka wojenna.

Ten temat bym pozostawił, ponieważ nie miał on realnego wpływu na wydarzenia wrześniowe na lądzie i w powietrzu (ja bym jedynie znacznie uszczuplił finanse w latach poprzednich i przeznaczył na inne ważniejsze cele).
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
tadato
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.666
Nr użytkownika: 14.322

Tadeusz Malecki
Stopień akademicki: bêdzie dr
Zawód: dostawca wra¿eñ
 
 
post 5/02/2010, 7:22 Quote Post

QUOTE
Kol.Tadato
Wydaje mi się że etap I dobiega końca.


Jeszcze nie tak jak pisze kol.gtsw64 jest jeszcze wiele do omówienia.

Ale pewne podstawy już mamy:
45PO, 5 BPM, 10 BK, lotnictwo, artylerie dalekosięzną

wypada zrobić przez weeknd jakieś podsumowanie
QUOTE
Choćbyśmy mieli 300 P-24 (bez Wilka i Fokkera), 400 zwykłych 7-TP, masę ciężarówek i nie przyspieszyli żadnego z projektów to i tak musiałoby być lepiej  bo w większości dziedzin obronności problemem były pieniądze.


Tutaj masz 100% racji - i mam nadzieje że to już w tej dyskusji zostało wyjaśnione.
Problemem były pieniądze.
Gdyby były - niezaleznie od tego czy istniałby Plan Z czy Plan T - sytuacja na froncie byłaby zdecydowanie lepsza.

tadato
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
maniek39
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 267
Nr użytkownika: 60.084

Mariusz
Zawód: inzynier
 
 
post 5/02/2010, 8:48 Quote Post

Kol.Tadato
QUOTE
Ale pewne podstawy już mamy:
45PO, 5 BPM, 10 BK, lotnictwo, artylerie dalekosięzną

Troszkę się ropzpędziłem smile.gif Artyleri dalekosiężnej też nie skończyliśmy.

Które działa, jakie i ile środków transoportu? C7P miał "katalogowy" uciąg na haku ca 5,4 tony ale ciągnął kawałki moździerza o masie blisko 9ton. Nie wiem czy z ciągnikami kołowymi też można tak bezkarnie podnieść masę holowaną. Wymienione gdzieś wcześniej ciągniki francuskie miały uciągi poniżej 5ton.
Zawsze nam pozostaje jeszcze poczciwy Saurer smile.gif

Marynarkę delikatnie można zmodyfikować, żeby był komplet.
Co na to Tadato?
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
tadato
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.666
Nr użytkownika: 14.322

Tadeusz Malecki
Stopień akademicki: bêdzie dr
Zawód: dostawca wra¿eñ
 
 
post 5/02/2010, 8:58 Quote Post

QUOTE
Marynarkę delikatnie można zmodyfikować, żeby był komplet.
Co na to Tadato?


Na samym końcu zajmiemy się marynarką.

Szczególnie zespołemu uderzeniowym połączonych sił.

12 morskich Wilków i 6 ścigaczy torpedowych
smile.gif- we wspólnych atakach

tadato
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
maniek39
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 267
Nr użytkownika: 60.084

Mariusz
Zawód: inzynier
 
 
post 5/02/2010, 16:00 Quote Post

Ahaaaa, po to Ci Wilki na wybrzeżu.
I czeka nas jeszcze dyskusja nt ścigaczy wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

4 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej