Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Henryk VIII a Rzeczpospolita
     
jedzoslaw
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 24
Nr użytkownika: 14.740

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 25/02/2006, 0:51 Quote Post

Chciałem Was zapytać o następujący epizod naszej historii nowożytnej. Kiedyś przeczytałem wzmiankę o tym, jakoby Zygmuntowi Augustowi proponowano na żonę jedną z córek Henryka VIII. Projekt ten nie został jednak zrealizowany, chociaż Henryk VIII był mu przychylny. Czy coś wiecie na ten temat? Będę wdzięczny za jakieś oświecenie, bo nigdzie nie mogę nic na ten temat znaleźć.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Attiya
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 63.293

Katarzyna Prus
Zawód: ksiegowa
 
 
post 18/02/2010, 12:19 Quote Post

QUOTE(jedzoslaw @ 25/02/2006, 1:51)
Chciałem Was zapytać o następujący epizod naszej historii nowożytnej. Kiedyś przeczytałem wzmiankę o tym, jakoby Zygmuntowi Augustowi proponowano na żonę jedną z córek Henryka VIII. Projekt ten nie został jednak zrealizowany, chociaż Henryk VIII był mu przychylny. Czy coś wiecie na ten temat? Będę wdzięczny za jakieś oświecenie, bo nigdzie nie mogę nic na ten temat znaleźć.
*



zapewne chodziło o Marię Tudor - katoliczkę na protestanckim - przynajmniej oficjalnie - dworze
Królowi zależało na pozbyciu się tej córki z dworu a poniewaz była starszą z dwóch sióstr, więc teoretycznie przynajmniej miała pierwszeństwo przed Elżbietą
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
azloe
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 146
Nr użytkownika: 61.783

 
 
post 18/02/2010, 20:35 Quote Post

Książka Stanisława Grzybowskiego pt. Elżbieta Wielka coś mówi o tym.Dokładniej że to było w planach lecz bardzo głębokich więc światła dziennego ten pomysł ze tak powiem nie ujrzał...

Ten post był edytowany przez azloe: 18/02/2010, 20:35
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
KubuSiaczek
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 38
Nr użytkownika: 86.440

Jakub Studzinski
 
 
post 5/01/2014, 21:36 Quote Post

Tak, to najprawdopodobnie...
Po śmierci pierwszej małżonki Zygmunta Augusta - królowej Elżbiety Habsburżanki, proponowano owdowiałemu królowi mariaż z najstarszą córką króla Anglii, Henryka VIII - księżniczkę Marię. Lecz po długich negocjacjach, król odmówił mariażu i wziął sobie za żonę Barbarę Radziwiłłówną.

Według nieoficjalnych źródeł, księżniczka Maria zakochała w Zygmuncie Auguście, że nawet wysyłała do Niego listy miłosne, które zostały uchwycone w drodze do Polski i spalone.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej