Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
10 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Napoleon: największe zwycięstwa
     
Anders
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.435
Nr użytkownika: 4.016

Zawód: Biurowy
 
 
post 21/02/2005, 20:57 Quote Post

Tylko ULM !!!
Bo bitwa prawdziwie wygrana, to bitwa nierozegrana - I genialny manewr Napoleona oszczędzający życie jego "dzieci" bezapelacyjnie powinien wygrać!...

No a z tych "prawdziwych" bitew - Austerlitz smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
husyta
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 5.041

 
 
post 14/04/2005, 22:00 Quote Post

Głosuje za Austerlitz bez wahania choć mi też podoba się piosenka Kaczmarskiego. Jednak porównanie wypada jednoznacznie na korzyść tej pierwszej smile.gif
Jednak gdyby była taka możliwość w ankiecie wybrałbym Marengo rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
Nowhere Woman
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 36
Nr użytkownika: 4.167

Zawód: studentka
 
 
post 15/04/2005, 20:02 Quote Post

Austerlitz tongue.gif Jakiś dziwny sentyment do określeń "Bitwa trzech cesarzy" i "Oto słońce spod Austerlitz" respekt.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
LowRideR
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 5.096

 
 
post 15/04/2005, 21:18 Quote Post

Samemu pokonać trzy porządne mocarstwa trzeba byc naprawde
niesamowitym.

Ten post był edytowany przez Sarissoforoj: 17/05/2005, 20:29
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
Thane7
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 33
Nr użytkownika: 2.931

Karol
 
 
post 17/05/2005, 16:04 Quote Post

Wydaje mi się że Austerlitz to była najbardzej przemyślana, zapolanowna i wykonana w pięknym stylu bitwa Napoleona.
A i znaczenie miała nie bagatelne ................
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
bravado
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 94
Nr użytkownika: 5.375

Zawód: student
 
 
post 19/05/2005, 22:16 Quote Post

ja zagłosowałem na Austerlitz, pokonanie Prus i Rosji polaczonych to był wspaniały wyczyn, dodałbym od siebie Kampanie włoską, to co zrobił młody Napoleon na czele armii Włoch /35 tys. zoln./ z armia austriacka i piemoncka /70 tys. zoln./ to istny majstersztyk

tfu, Austria i Rosja smile.gif , ale błąd smile.gif Prusy były pod Jena
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
Barkida
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 180
Nr użytkownika: 1.074

Stopień akademicki: mgr
Zawód: stroiciel
 
 
post 28/05/2005, 9:53 Quote Post

Austerlitz 1805 - coś w niej na pewno było ale nie darzę jej symatią
Trafalgar 1805 - raczej przegrania
Ulm 1805 - to było ciekawe zwycięstwo
Somosierra 1808 - o tej to wiem najmniej sad.gif
Jena 1806 tutaj mam mieszane uczucia
Auerstadt 1806 - to raczej Davout
Wagram 1809 - właśnie tak zagłosowałem.
Borodino 1812 - jak czytam o kampanii rosyjskiej to aż mi się nie przyjemnie robi. Owszem zadali Rosjanom duże straty ale w zasadzie do niczego nie doprowadziła ta bitwa oprócz wycofania się z Rosji.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
krzystofer
 

Semper Invictus
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.602
Nr użytkownika: 1.005

 
 
post 28/05/2005, 13:08 Quote Post

Uważam, że Austerlitz. Nie tylko plan bitwy, nie tylko manewry taktyczne, ale również ten 'cesarski poker' przed bitwą był dla Napoleona zwycięski - przekonał Aleksandra o tym, że jest słaby, czyli sprowokował Rosjan do bitwy. Bez tego Aleksander z pewnością by uszedł przed Napoleonem, który musiałby go potem ścigać.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
P.A.Hadrianus
 

Princeps Senatus
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 572
Nr użytkownika: 1.385

Imperator Caesar Traianus Hadrianus Aug.
Stopień akademicki: Consul Triplex
Zawód: Pontifex Maximus
 
 
post 28/05/2005, 13:12 Quote Post

Niefortunnie dobrane te bitwy. Trafalgar? Auerstadt? A gdzie cała kampania włoska? egipska?

Wybrałem Austerlitz, bo spowodowało największy szok w Europie.
Zgadzam się też z Marcinerem.

Co do "Samosierry" Kaczmarskiego to bardzo ładna fakt, ale nic nie pobije "Krajobrazu po uczcie", w którym słyszymy nawet testament ostatniego "polskiego króla Polski". Jest niesamowita.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
KSIĄŻĘ
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 264
Nr użytkownika: 1.097

Zawód: Marechal d'Empire
 
 
post 28/05/2005, 13:20 Quote Post

QUOTE
Austerlitz 1805 - coś w niej na pewno było ale nie darzę jej symatią

A to bardzo ciekawe...
QUOTE
Trafalgar 1805 - raczej przegrania

Zdecydowanie przegrana,jednak nalezy pamietac,ze Napoleon flotą nie dowodził,ba nie miał na to zadnego wpływu.
QUOTE
Ulm 1805 - to było ciekawe zwycięstwo

Zapewne ciekawe,bo wykorzystano do tego fortel i szpiegowski geniusz niedocenianego Schulmaistera.I fakt,że było to bezkrwawe roztrzygnięcie.
QUOTE
Jena 1806 tutaj mam mieszane uczucia

A to dlaczego masz mieszane uczucia?Piękny manewr(zwany pózniej jenajski),bezapelacyjne zwycięstwo.
QUOTE
Auerstadt 1806 - to raczej Davout

Tak,tutaj samodzielnie dowodził marszałek Davout
QUOTE
Wagram 1809 - właśnie tak zagłosowałem.

Czyżby przemówił za tym fakt,że swojego czasu pisałeś recenzję z książki Leśniewskiego? rolleyes.gif
QUOTE
Borodino 1812 - jak czytam o kampanii rosyjskiej to aż mi się nie przyjemnie robi. Owszem zadali Rosjanom duże straty ale w zasadzie do niczego nie doprowadziła ta bitwa oprócz wycofania się z Rosji.

Ależ doprowadziła ona do zajęcia Moskwy.Dopiero pózniej zapadła decyzja o wycofaniu sie,gdyż Alek nie chciał rozmawiać z Francuzami,a Moskwa była pozbawiona wszelkich zapasów.
Faktem natomiast pozostaje,ze Borodino było bardzo krwawą bitwą i niezależnie czy byśmy ją zaliczyli do zwycięstw Napoleona(w końcu to Rosjanie się wycofali),to nie mozna jej jednak zaliczyc do największych zwycięstw cesarza Francuzów.
I jeszcze zapomniałem o jednym:
QUOTE
Somosierra 1808 - o tej to wiem najmniej 

Polecam książkę Roberta Bieleckiego "Somosierra 1808".
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
Barkida
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 180
Nr użytkownika: 1.074

Stopień akademicki: mgr
Zawód: stroiciel
 
 
post 30/05/2005, 20:21 Quote Post

Czyżby przemówił za tym fakt,że swojego czasu pisałeś recenzję z książki Leśniewskiego?


Poprostu najlepiej sobie wyobraziłem to wszystko i najlepiej do mnie trafił opis tej bitwy. Recenzja nie ma tutaj nic do mojej oceny tej bitwy. Prędzej książka.


doprowadziła ona do zajęcia Moskwy


i do niczego poza tym. Co napoleonowi przyszlo z tego, że zdobył, a raczej wszedł do opuszczonej Moskwy, która za chwilę prawie cała spłonęła i musiał się Napoleon wycofać z Rosji??


Polecam książkę Roberta Bieleckiego "Somosierra 1808"


Dzięki.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
mc21
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 24
Nr użytkownika: 8.180

 
 
post 1/08/2005, 11:49 Quote Post

Moim zadanem brakuje tu Marengo, ale niech będzie ... Austerlitz.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
KSIĄŻĘ
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 264
Nr użytkownika: 1.097

Zawód: Marechal d'Empire
 
 
post 2/08/2005, 21:05 Quote Post

QUOTE
Berezyna (26-28 listopad 1812), tu Napoleon wykazal wielki talent strategiczny, otoczony korpusami Wittgensteina i Cziczagowa o lacznej sile 75000 wojska, w tak trudnych warunkach potrafil resztki swojej armii, przeprowadzic na drugi brzeg rzeki. Ta bitwa nie miala zadnego strategicznego znaczenia, Francuzi wieksze straty ponosili w tej kampanii na wskutek mroznej pogody, chorob i brakow wyzywienia niz w trakcie walk.

i
QUOTE
W ogóle Berezyna jest synonimem wielkiego geniuszu Napoleona, który w niemal beznadziejnych warunkach umiał wyciągnąć resztę WA z opresji. Marszałek Ney przed bitwą powiedział o Napoleonie: "Jeżeli on nas z tego wyciągnie to jest chyba diabłem".

Ja również postrzegam operację berezyjska jako przejaw geniuszu Napoleona i za genialny manewr.Dodać należy gwoli sprawiedliwości,że po części Rosjanie są sobie sami winni,a to z powodu rywalizacji generałów:Cziczgowa i Kutuzowa.Ale nawet ten fakt nie zaważa na tym,że manewr Napoleona uratował rmię przed totalną zagładą.Natomiast w historiografii rosyjskiej(zwłaszcza radzieckiej) panuję pogląd,że Napoleon pod Berezyną poniósł porażkę.Sam musiałem bronić dobrego imienia Grande Army i prawdy historycznej,przed kadrą profesorską,którzy to uważają,że,cytuję:"Napoleon dostał pod Berezyną w dupę".Zapewne są oni "ofiarami" radzieckiej historiografii,a sami zapewnie powierzchownie znali manewr berezyński.
QUOTE
- Budziszyn - ehh, czemuś Sire, nie poszedł za ciosem.

i
QUOTE
Przecież od razu rozpocząl się pościg jego marną kawalerią


Tu Aureliusz ma absolutną rację.Skuteczny pościg nie był możliwy z braku kawalerii,która po wyprawie moskiewskiej(poniosła tam całkowite straty)nie stanowiła takiej siły i jakości jak we wcześniejszych kampaniach.
QUOTE
Nie zapominajmy, że kiedy Cesarz Francuzów opuszcza Moskwę, Rosjanie zaskakują go również pod Borodino- tej bitwy nie jest on już w stanie wygrac.

Przecież Borodino było przed wkroczeniem Napoleona do Moskwy.
W tej ankiecie zagłosowałem na Borodino.Panowie tutaj zwracali uwagę na to,że należałoby odróżnić,czy raczej oddzielić porażki Napoleona od bitewnych nie wykorzystanych szans.Słusznie także twierdzicie,że Borodino było sukcesem taktycznym Napoleona,bowiem wkroczył do Moskwy.Jednak w skali strategicznej nie osiągnął niczego,choć jak stwierdził Gipsy,Rosjanie ponieśli duże straty.Równocześnie jednak Francuzi także ponieśli dotkliwe straty.Brak strategicznego sukcesu Napoleona,szybko przerodził się w jego porażkę i tragicznego w skutkach odwrotu.
Także oceniając bitwę pod Borodino muszę stwierdzić,że stała się ona początkiem końca nie tylko zagłady Wielkiej Armii,ale także potęgi Cesarza.
[odpisanie rozejmu w Pielaszkowicach 1 czerwca?? Ale to już byłby błąd polityczny.
Rozejm w Pielaszkowicach został podpisany 4 CZERWCA 1813 roku.Twierdzenie.że rozejm ten był błędem politycznym Napoleona jest wielce dyskusyjna.Należy pamiętać,że Napoleon musiał uzupełnić szeregi(podobnie jak sprzymierzeni,z tym,że korzystając na skład państw wchodzący w ich sojusz,liczba nowych żołnierzy przewyższyła armię Napoleona).Cesarz wierzył także w związki rodzinne i łudził się,że jego teść Franciszek I stanie po jego stronie.Znając dalszy bieg wydarzeń,z perspektywy czasów dzisiejszych twierdzi się,że rozejm pielaszkowicki był błędem Cesarza.Ale trzeba sporjrzeć na to przez pryzmat tamtych czasów,sytuacji politycznej i militarnej.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
piotpal
 

W Służbie Ich Królewskich Mości: Qltury i Nauki
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.255
Nr użytkownika: 7.889

Piotr P.
Zawód: student
 
 
post 5/08/2005, 17:29 Quote Post

QUOTE
Co do palącej się Rosji,to pragnę w tym miejscu zauważyć,że podpalili ją sami Rosjanie na rozkaz gubernatora tego miasta Rostopczyna.

Nie chcę się czepiać, ale to nie zostało do końca udowodnione. Są też hipotezy jakoby miała być nieumyślnie podpalona przez wojska francuskie. Wiem to dosyć dokładnie ponieważ mój kolega właśnie pisze magisterkę o pożarze Moskwy.
A wiecie, że większość pamiętników z pobytu Napoleona w Moskwie mówi o tym, że jak się wycofywano ze stolicy carów to świeciło słońce i było pogodnie. Trochę to burzy mit o rosyjskiej zimie, która pokonała Napoleona.
Osobiście zagłosowałem na Austerlitz, w końcu to chyba był szczyt.
 
User is offline  PMMini Profile Post #29

     
Aureliusz
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 27
Nr użytkownika: 8.109

 
 
post 9/08/2005, 21:59 Quote Post

Mimo wszystko Austerlitz. Jestem przeciwny jakiemuś fałszowaniu historii przez Bieleckiego!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

10 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej