Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
8 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Ocena Piłsudskiego i jego błędy, Czy był idealnym dowódcą?
     
Coobeck
 

Moderator IV 2004 - IV 2014
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 6.350
Nr użytkownika: 696

 
 
post 10/10/2004, 11:52 Quote Post

Vitam
W dziale Pomoc (odsyłacz)znalazł się nastepujący wpis:

Heja mam prośbe.. to mój pierwszy post na tym forum i od razu prośba o pomoc. Powiedzcie jak ocieniacie postać i jJózefa Piłsudskiego i jego rolę w dziejach Polski w latach 1918 1935. Nie chodzi mi oczywiście o gotowe zadanie ale o waszą ocenę Tymczesowego Naczelinika. Dzięki z góry za pomoc Ali

Ponieważ bardziej pasuje to tutaj, tedy przepisuję. Z Pomocy nie wywalam, żeby Autor(ka?) mógł (mogła?) łatwo znaleźć.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Ali
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 1.671

 
 
post 10/10/2004, 17:13 Quote Post

Dzieki bardzo ... postaram się bardziej uważać gdzie daje posty ale jak wspomniałam to był mój pierwszy
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Słotisz
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 1.866

 
 
post 2/11/2004, 19:19 Quote Post

A więc tak... niewątpliwie zrobił wiele, ale dużo jest wyolbrzymionych zasług na jego końcie. Mało kto pamięta, że jako działacz partyjny napadał pociągi jak zbój, a zpod bitwy Warszawskiej uciekł i załamał się, a cały słynny manewr o którym uczy się w szkole, że jakoby Piłsudski był jego autorem to kłamstwo. Ten rozkaz wydał generał Rozwadowski. A wreszcie największy błąd: Piłsudski ocalił bolszewików! Specjalnie wstrzymał ofensywa, żeby gen Denikina ( nie wiem jak się pisze) trafił szlag. Argumentacja: bał się, że biała Rosja będzie grożniejsza niż czerwona, ale ja myśle, że wilka ciągnie do lasu.

Jestem na NIE
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
MichalUAM
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 17
Nr użytkownika: 2.136

 
 
post 5/11/2004, 22:26 Quote Post

Piłsudski to człowiek który nie potrafił trzeźwo patrzeć na sprawy poltyki, cały czas trzymał sie sojuszu z państwanmi centralnymi i gdyby nie Dmowski z Paderewskim to Polska w Wersalu mogła by byc w ogóle nie uwzględniona, poza tym co to za marszałek który ucieka przed decydująca bitwą
Jestem an NIE
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 5/11/2004, 23:46 Quote Post

chlopaki

zapomnieliscie dodac o slynnym telefonie w piwnicach Belwederu laczacym Pilsudksiego bezposrednio z Leninem.

Pilsudki przez cala I wojne swiatowa obijak sie i siedzial grajac w karty z Niemcami kiedy Dmowski szalal na wszytskich frontach

Pamietajmy ze Pilsudki przed wojna byl zbojem, kiedy Dmowski byl praworzadnym obywatelem i poddanym Imperatora

Gdyby nie Dmowski (Pilsudski zaistnaii dzieki slynnemu listowi Dmowskiego do niego zaczynajacy sie od slow Kochany Panie Jozefie powierzajac mu role Naczelnika Panstwa) Ententa w Wersalu oddalaby cala Polske po Morze Czarne Niemcom. Alzacje, Lotaryngie i Maroko na dodatek.

Kiedy Pilsudskiemu nie udal sie demontarz Armii Polskiej prowadzony juz od 1918 to uciekl w decydujacym momecie z Warszawy. Cale szczescie byla Matka Boska.

Pilsudki nie pomogl w 1919 pokonac bolszewikow bialogwardzistom choc reprezentowali legalna wladze na terenie zaboru rosyjskiego i jego psim obowiazkiem bylo sie im podporzadkowac i tak jak zalecali na wyzwolonych terenach wywieszac czarne dwuglowe orly.

Jestem oczywiscie na NIE
Boze Chran Cara ! ohmy.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
corvinus
 

Googlomaniak
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.360
Nr użytkownika: 324

 
 
post 6/11/2004, 2:37 Quote Post

Anakin jesteś wielki !!!
Trzebaby może tylko dodać aktywne uczestnictwo Piłsudskiego w stworzeniu wiadomych "Protokułów.."
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
MichalUAM
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 17
Nr użytkownika: 2.136

 
 
post 7/11/2004, 18:04 Quote Post

Zgadzam sie całkowicie z anakinem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
corvinus
 

Googlomaniak
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.360
Nr użytkownika: 324

 
 
post 7/11/2004, 21:46 Quote Post

elefant.gif

Anakin tyskie.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
schultz
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 36
Nr użytkownika: 2.093

 
 
post 7/11/2004, 23:21 Quote Post

Skąd te słowa krytyki Piłsudski to wielki polityk jakich dzisiaj brakuje. W chwili kryzysu gdy państwo przeżywało brak stabilności uważam podjął słuszną decyzję i dokonał przewrotu majowego(1926) przejął władzę w swoje ręce Polska potrzebowała wtedy silnej ręki. Wcześniej również gdyby nie Piłsudski silny mądry człowiek, Polska nie byłaby w stanie stanąc na nogi nie było nikogo kto by mógł po I wojnie zastąpić Józefa. Podejmował stanowcze jednoznaczne decyzje bez, których młode państwo nie wyszłoby na prostą.
Zaraz po I wojnie był taki czas że potrzebna była ręka jednego człowieka. Potem usunął się w cień i co nastąpiło ciągła zmiana rządów, kłótnie, panoszenie posłów, brak stabilizacji. Musiał znowu wkroczyć do akcji marszałek. I ukręcić łeb hydrze (sejm)
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
schultz
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 36
Nr użytkownika: 2.093

 
 
post 7/11/2004, 23:22 Quote Post

A Dmowski co wy chcielibyście mieć w Polsce drugie Niemcy faszystowskie. Przecież to był Narodowiec pierwszy faszysta II Rzeczpospolitej, do dziś skin headzi Polscy oczywiście ci inteligentniejsi, uważają go za swego wieszcza to on wprowadził wśród swoich ziomków jeszcze przed Hitlerem pozdrowienie Rzymskie poprzez wyciągnnięcie przed siebie dłoni tzw późniejsze ("zieg hail"-niech żyje)
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
MichalUAM
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 17
Nr użytkownika: 2.136

 
 
post 13/11/2004, 21:52 Quote Post

Co złego jest w pozdrowieniu rzymskim confused1.gif przed wojną było popularne w całej Europie. Druga sprawa zacznijcie wreszcie odróżniać faszyzm od nazizmu, to nie to samo.
To że Dmowski był narodowcem to powód do wstydu? Uważam raczej że to powód do dumy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 14/11/2004, 2:09 Quote Post

duma duma
piekna idea, tylko malo ludzi naprawde gotowych na CZYN...

...jak Eligiusz Niewiadomski

(bo zydom pejsy to kazdy umie obcinac)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
seba1984pce
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 136
Nr użytkownika: 880

Sebastian Adamkiewicz
Stopień akademicki: magister
 
 
post 14/11/2004, 11:45 Quote Post

QUOTE
A wreszcie największy błąd: Piłsudski ocalił bolszewików! Specjalnie wstrzymał ofensywa, żeby gen Denikina ( nie wiem jak się pisze) trafił szlag. Argumentacja: bał się, że biała Rosja będzie grożniejsza niż czerwona, ale ja myśle, że wilka ciągnie do lasu.


Alez oczywiście że Rosja Biała była by groźniejsza po pierwsze z tego względu że miała by poparcie Francji i o wschodnich rubieżach państwa to moglibyśmy sobie pomarzyć albo posluchac wywodów narodowców o narodowym charakterze państwa. Nie przesadzajmy tez ze Dmowski byl tak kochany przez kraje zachodnie bo wpadamy w jakąś manie wielkości.

Jozef Pilsudski był jedynym politykiem ktory przewidzial koniec wojny i wedlug tego caly czas działał.

QUOTE
Druga sprawa zacznijcie wreszcie odróżniać faszyzm od nazizmu, to nie to samo.
To że Dmowski był narodowcem to powód do wstydu? Uważam raczej że to powód do dumy


Rozumiem ze getta ławkowe to tez powód do dumy.

QUOTE
Pamietajmy ze Pilsudki przed wojna byl zbojem, kiedy Dmowski byl praworzadnym obywatelem i poddanym Imperatora


Pogratulujmy mu wiec tej praworządności wink.gif

QUOTE
duma duma
piekna idea, tylko malo ludzi naprawde gotowych na CZYN...

...jak Eligiusz Niewiadomski


Nie wiem czy mam sie smiac czy płakać ale chyba musze nad tym zapłakać. Faktycznie Niewiadomski to wielki bohater zacznijcie stawiac mu pominki bo mniej wiecej pasuje to do tego co dzis sie dzieje w naszym kraju.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
corvinus
 

Googlomaniak
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.360
Nr użytkownika: 324

 
 
post 14/11/2004, 12:12 Quote Post

Hej seba, naprawdę nie dostrzegasz sarkazmu i ironii w wypowiedziach Anakina ?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
seba1984pce
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 136
Nr użytkownika: 880

Sebastian Adamkiewicz
Stopień akademicki: magister
 
 
post 14/11/2004, 12:24 Quote Post

QUOTE
Hej seba, naprawdę nie dostrzegasz sarkazmu i ironii w wypowiedziach Anakina ?


Ufff pocieszyłeś mnie. Tak sięskałda ze kilka dni temu spotkałem osobe ktora mowila o tym calkiem powaznie wiec sie przestraszylem........
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

8 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej